1:25.000 Ölçekli Bilgisayar Haritası Nerden Bulunur?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan betacam Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 154
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 162,963
Ynt: 1:25.000 Ölçekli Bilgisayar Haritası Nerden Bulunur?

kenya64 kardeşim bir hafta içerisinde bitirme ödevi hazırlamam gerkiyor ve 1/25000 ölçekli haritaya ihtiyacım var . lütfen bana ulaşırmısın.
şmdiden teşekkürler.
msn adresim enkinalttantire@hotmail.com

Etiketler

kenya64' Alıntı:
Hangi paftalar lazım ?

kardeşim bana acilen 1/25000 ölçekli harita gerekiyor 1 hafta içerisinde bitirme tezi hazırlayacagım.
eger bana ulaşırsan çok sevinirim.
msn adresim enkinalttantire@hotmail.com

25000 lik gönen lazım arkadaşlar... elinde olan varsa iletebilir mi?... colakogluhonur@hotmail.com

Herkese selamlar;

uzun ugras ve arayistan sonra bu siyeti kesfedebildim. Ben NetCAD de proje uzerinde calisiyorum ve banada adana ve ankara civarinin 1/25000 lik jeoloji haritasi lazim.

Mailim

onaral01@hotmail.com

Simdiden tesekkur ederim.

arkadaş herkeze merhaba...
bana bursa ve eskişehirin 25.000 ve 100.000 topografik haritaları lasım.JPEG formatında olursa sevinirim, yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim..

onur_306@hotmail.com

bende istiyorum netcad için onaral01@hotmail.com

slmarkadaşlar sakarya1/25000 haritası olan varsa cbs5454@gmail.com yollarsa çok memnun olurum.

Arkadaşlar baştan sona yazılanları okudum. Yazılanlardan böyle bir haritanın olup olmadığını anlayamadım. Sanal bir haritadır dolaşıp duruyor. Kullanan oldu mu? Bilgilendirirseniz sevinirim.

Teşekkürler

Orhan

OR' Alıntı:
Arkadaşlar baştan sona yazılanları okudum. Yazılanlardan böyle bir haritanın olup olmadığını anlayamadım. Sanal bir haritadır dolaşıp duruyor. Kullanan oldu mu? Bilgilendirirseniz sevinirim.

Teşekkürler

Orhan
Bu haritalar var, topografik olanları hizmete özel. Bu haritalara ulaşmanın en kolay yolu resmi kurumlar, Kadastro, Orman, Bayındırlık, Özel İdare vs gibi kurumların ilgili bölümlerinde bu haritalar dijital ortamda mevcut. Bu kurumlarda tanıdıkları olanlar kısmen de olsa bu haritalara ulaşabilir. Ayrıca bu kurumlar genellikle çıktılarını dışarıdan alıyorlar, dolayısıyla bu haritalar çıktı alınan yerlerde de mevcut. Bu yerlere ulaşabilirseniz ücreti karşılığı buralardan da temin edebilirsiniz..

En kısa sürede orman müdürlüğüne uğramam gerekir sanırım. Bilgi için teşekkürler.

Benim için bu kıtlık ortamında herşey işi görür. Ayrıca bu çok güzel görünüyor. Hem 3 boyutlu, hem de 10 metrelik eşyükselti eğrileri var. Nereden temin edebiliriz. Türkiye'nin tamamını kapsayan bir hartita mı yoksa sadece Hasandağı için özel yapılmış bir harita mı?

Orhan

1. Maliyetsiz yöntem 1 : Bulunduğunuz yerdeki serbest harita mühendislerine müraacat ederek;

Bu meslek erbabı, resmi yada gayrı resmi hizmetleri için kamu kuruluşlarından her ölçekte haritayı temin edebilmekte ve birbirleri arsında takas yapmaktadırlar. temin edeceğiniz digital ortama aktarılmış(raster) haritaları gps cihazınızıda yükleyerek kullanabilirsiniz. yalnız pafta araken numarası ile aramanız gerekir; bunuda http://www.hgk.mil.tr/urunler/pafta_sorgu/pafta_sorgu.asp?il_kodu2=53 adresinden yapmalısınız.

2. Maliyetsiz yöntem 2 : Kamu kurum kuruluşlarından hatır , gönül yoluyla ;

Kadastro, belediye, orman şeflikleri, özel idare, mta, dsi, karayolları, il, ilçe tarım md.lüklerinden tanıdık vasıtasıyla pafta fotokopisi veya taranmış (Raster) olarak temin edilebilir.fakat memur arkadaşlar bu işi yaparken genellikle çekindiklerinden araya kıramaycakları şahısları koymalısınız ;)

3. Maliyetsiz Yöntem 3 : Genellikle bölgede faaliyet gösteren dağcılık ve doğa sporları derneklerinden ;

Bu dernek statüsündeki kuruluşlarda illaki bölge paftaları bulunur , ekseriya vermek istemezler , elinizde bu kuruluşlarda bulunmayan paftalar varsa takas edebilirsiniz.

4. Maliyetli Yöntem : Bütçenize göre bir gps cihazı alırsınız, üreticinin hazırlamış olduğu topografik paftaları kullanırsınız, halihazırda ben öyle yaptım.

5. Karışık Yöntem : Ya tutarsa diyerek bütün yöntemlere aynı anda saldırırsınız illaki biri tutar diye umut edersiniz.

6. Digital Yöntem : Google earth yada benzeri bir programla ;

İstediğiniz paftanın çıktısını yada görüntüsünü alarak kağıda istenen boyda basarsınız, bildiğiniz noktaları ev, sağlık ocağı, cami vs koordinatlarını harita üzerine yazarak kullanırsınız.

7. Amatör Yöntem :Alırsınız kağıt kalemi dere tepe gezerek doğan görünümlü şahin gibi harita görünümlü kroki yaparsınız, böylece çekirdekten haritacı olur, açı, makta, manzara krokisi, münhani, gibi terimleri öğrenir belkide yeni bir meslek öğrenirsiniz.çünki gezenbilir.... :smiley: selamlar, kolaylıklar.

Bilgi için teşekkürler

5.yöntem biraz yorar ama başarı şansı en yüksek olan yöntem gibi görünüyor.
7.yöntem için şimdi başlarsam 2200 yılında ancak işe yarar bir şey çıkarırım sanıırm ;).

Orhan

Karadeniz Otoyolu' Alıntı:
Bu işinizi görürmü arkadaşlar?

[imgzoom]http://i53.tinypic.com/124v79y.jpg[/imgzoom]

Bunlar çok güzel görünüyor. Digital ortamda olanı varmı? Nereden bulabiliriz?

Orhan

OR' Alıntı:
Arkadaşlar baştan sona yazılanları okudum. Yazılanlardan böyle bir haritanın olup olmadığını anlayamadım. Sanal bir haritadır dolaşıp duruyor. Kullanan oldu mu? Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler Orhan

Orhan arkadaşa gerçekten katılmamak mümkün değil. Ancak tüm topiği okuyunca gerçekten dehşete kapılmamakda elde değil. 1/25.000'lik haritaları kamu görevi nedeniyle elinde bulunduranların internet üzerinden her isteyene yollanmasını açıkçası ben doğru bulmuyorum. Bu haritalar harita genel komutanlığı tarafından hazılanıp, zaruri olduğu için diğer kamu kuruluşlarıyla paylaşılmıştır. Ancak bu paylaşımı yapan kamu kuruluşlarının ve personellerininde bu mahremiyete saygı göstermesi gerekir kanatindeyim. 1/25.000 lik haritalar operasyonel haritalardır. Üzerinde yer altı enerji nakil hatlarının geçiş güzergahı gib, NATO boru hatlarının geçiş hattı gibi, dağlardaki geçitleri vb gösterir haritalardır. Üzerinde Hizmete Özel, Gizli ve Çok Gizli katogorilerinde tasnife tabi tutulmuştur. Genelde ancak her 3 paftadan biri "hizmete özel" dir. Hizmete Özel ibaresi herkese verilebilir manasını taşımaz. Devlet su işlerinde çalışan bir memur bu haritayı masasının üzerinde yayıp çalışabilir, konusuyla alakasız bir misafirini bu harita masada yayılıyken odasına davet ederek çay içebilir manasındadır. Ama haritayı basarak veya elektronik ortamda önüne gelene dağıtamaz. Google Eart varken bu haritaların manası var mı ? gibi sorular anlamsızdır. Zira 1/25.000 haritalar söz konusu sistemden farklı olarak üzerinde işlenmiş bilgiyi barıdırır. Hizmete Özel evrak en düşük dereceli gizli evrak manasıdadır. Böyle bir evrak gizliliği "tasnif dışı" kaşesi yemediği taktirde 3.şahıslarla paylaşılamaz. Paylaşılmamalıdırda....saygılarımala

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR