1,3 multijet ve renault dci motor kıyaslaması

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan outlaw06 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 109,896

outlaw06

2002 WJ 4.7 ( Düplü )
Yer
ankara''ANOFF''
Web
www.elitemlak.biz
Herkese selamlar.Benim gibi yakıt konusunu kafaya takanlar vardır herhalde forumda.Daha önce megane dci ve clio dci kullandım.Özellikle clio dci ile (zaten aynı özellikte motorları) çok ciddi ve zamana yayılmış ölçümler yaptım.clio ile full depo uzun yolda 1110-1150 ve 1160 km yol yaptığım oldu.(mazot bitmedi belki 10-20 km daha giderdi).şehir içinde de 870-900 km civarı denemelerim oldu.(çok hassas kullanımda şehir içi 940 km yi de gördüm).Sürat konusunda da turbo gerçekten de şaşırtıcı idi ve sürat beygirine göre tatmin edici idi.Ama şu an 2006 model palio m.jet imi henüz sattım ve son 1 haftadır da 2009 fiorino m.jet ve 2007 model albea m.jet var.palio-albea ve fiorino ile denemelerim oldu ve maalesef uzun yolda 900 km (+ - 20 km) şehir içinde 750 km civarı maksimum depo ömrü var.Turbo da çok cılız ve dci motorun yanında sönük kalıyor.Sarfiyat olarak da multijet motor ş.içi :205 KRŞ, uzun yolda:180KRŞ, DCİ motor ise şehir içi:175KRŞ, uzun yolda 140KRŞ yakıyor.ÖLÇÜMLER NETTİR.DEFALARCA YAPILMIŞ ÖLÇÜMDÜR.

Etiketler
Ynt: 1,3 multijet ve renault dci motor kıyaslaması

Merhaba Savaş Kardeş
Malesef multıjet motor hakkında yazdıklarına katılamayacağım,İstanbulda vede Ankarada en çok taksi multıjet Albealar
Taklsiler için yakıt çok önemli,en güzeli her ikisini kullanan şoför arkadaşlarımdan bu konuda fikir alabilirsin.
Kendimde de 1.9 JTD motorlu doblo var,ekonomik kullanımda şehir içi 850 km,şehir dışında ise 1150 km yol yapıyorum
Lütfen haksızlık yapmayalım...

Selam ben bir benzinli bir dizel olmak üzere, benzinlinin birisi 2008, dizel ise 2010 model yeni kasa Clio kullandım. Benzinli Clio benzinli olmasına rağmen az yakıt tüketiyor. Ama dizel Clio 1,3multijet Palio'ya göre daha fazla yakıt harcıyor. Bizde bizzat defalarca denedik.Zaten kiralık araçtılar, şirkette kullanıyorduk ve ay'da en az 10.000 km yol yapıyorduk gerisini siz düşünün.

Palio 1.3 multijet gerçekten çok az yakıyor. Km'de 140 kuruş şehir dışı.Üstelik hız ortalama 117 km/h.. Bu yüzden Dizel clio'yu geri verdik. Üstelik Palio'nun performansı çok iyi. Gazı oturttun mu yalnızca turbo'nun devreye girmesini beklemeniz yeterli. Turbo devreye girince 2250-2350 d/dak arası devreye giriyor. Turbo devreye girdiğinde araç çok güzel atıyor kendini. 0-100 km hızlanmasını 13 sn'de tamamlıyor. Aynı aracın 1.2 16 valf versiyonu da 0-100'ü 11 sn'de tamamlıyor. Yalnız dizel multijet rampalarda benzinli kardeşine göre çok daha iyi,hiç tıkanmıyor. Trabzon Zigana-Gümüşhane yolunu bilen bilir, o rampaları 4 kişi ile 5.vites tırmanıyor. Maksimum hız olarak da düzde 180'i rahatlıkla görüyor diyebilirim.

Bu aracın tek eksi yanı; arka frenler kampana,sert girilen virajlarda arka süspansiyon yetersiz kalıyor, küçük bir araç olduğundan dikkatli kullanmak gerekiyor, işçilik ve malzeme kalitesi vasat. Ama bunun dışında Fiat'ın multijet motorları bence çok iyi.

Fiorino'ların yakıt konusunda pek cimri olmadığını bir kaç kullanıcıdan duydum,artık tiptronic şanzımandan dolayı mıdır bilmem ama DSG olsa yakıtı az olur diye düşünüyorum.

Tabi verdiğim örnek 1.3 multijet palio için. Aynı motor Doblo'da biraz ağır kaçabilir veya Fiorino'da. Ama 1.3 Multijet Doblo'ya da bindim, düzde performansı bence tatmin edici. Ama yüke binince durum ne olur bilmiyorum.

Arkadaşlar aranıza yeni katıldım sadece 4 aylık 1.3 multijet doblo premio yeni kasa kullanıyorum depoyu doldurup çıktım , yol bilgisayarında 50 km kadar 85 km/s hızla gittim çıkan menzil 1300 km .
Motorini 3.25 den alıp bir depo doldurdum 900 km . yol yaptım eksilen yakıt 145 tl lik daha ne olsun aynı yolu eski kasa kango ile gittim aynı fiattan motorini alıp 870 km . yol yaptım eksilen yakıt 160 tl aynı hızlarda gidip geldim sonuç ortada
Artı olarak teknoloji farkınıda unutmayalım . Fiat , Opel ortak üretimi olan bir motor triger zincirli çifteksantrik ve değişken zamanlı 16 sübap . Renaultta 8 sübaplı tek eksantrikli ve lastik kayışlı bir motor ( sıradan bir motor olsa almanlar kullanmazdı ve astrasına koymazdı kanaatindeyim ). İstanbulda taksilerde 600.000 km. kadar yapabildiğini duymuştum buda iyi bir referansdır diye düşünüyorum .

Benim peder de bir ara tek depo benzinle ankaradan edirneye gittiğini iddia etmişti. Sordum depo kaç litre diye, 60 lt imiş.. Jeton o zaman düştü.:smiley:

yakıt masraf maliyet konularında 1.3multijet herzaman bir adım öndedir bence bu guruba 1.4 tdi wolksvagen motoruda dahil edip öyle karşılaştırmada yapabiliriz... bulunduğum ilçede ki ticari doblolarda 1.3 multijetler var ve şuan 2006 model araçlar aşağı yukarı 400-450 bin civarlarında toz toprak dağtaş heryerde geziyorlar.... clio yaada 1.5 dci hakkında pek iyimser bakmıyorum heleki eski kasa kangolar için yakıt seçen bir motor kazara eurodizel yerine başka biir yakıt girse deponuza enjektörler hemen ağrıza veriyor masrafı 1500-2000 tl civarında km bazında 150binde bitirende oldu 300 bine kadar kullanabilende ama bir kullanan bidahaki sefere kango almadı ticariye gelmiyo .... bulunduğum ilçede skoda fabia var 1.4 tdi 3 silindir bir makina ve işte alman mucizesi bu olsa gerek köy yollarında kullanılan bu araç defalarca kartel delmesine ve yetkili servisi hiç görmemesine rağmen hala ayakta ve dimdik 550bin km de tık yok ....
saygılar... ;) ;) ;)

murat067' Alıntı:
yakıt masraf maliyet konularında 1.3multijet herzaman bir adım öndedir bence bu guruba 1.4 tdi wolksvagen motoruda dahil edip öyle karşılaştırmada yapabiliriz... bulunduğum ilçede ki ticari doblolarda 1.3 multijetler var ve şuan 2006 model araçlar aşağı yukarı 400-450 bin civarlarında toz toprak dağtaş heryerde geziyorlar.... clio yaada 1.5 dci hakkında pek iyimser bakmıyorum heleki eski kasa kangolar için yakıt seçen bir motor kazara eurodizel yerine başka biir yakıt girse deponuza enjektörler hemen ağrıza veriyor masrafı 1500-2000 tl civarında km bazında 150binde bitirende oldu 300 bine kadar kullanabilende ama bir kullanan bidahaki sefere kango almadı ticariye gelmiyo .... bulunduğum ilçede skoda fabia var 1.4 tdi 3 silindir bir makina ve işte alman mucizesi bu olsa gerek köy yollarında kullanılan bu araç defalarca kartel delmesine ve yetkili servisi hiç görmemesine rağmen hala ayakta ve dimdik 550bin km de tık yok ....
saygılar... ;) ;) ;)

konudan baya zaman geçti ama nasıl bir kullanımdır ne iş yapılıyor da 550bin km yol gidiliyor ben anlamadım :-[ :-[ :-[

en yakın il merkezi 140 km ona göre hesap et gerisini yukarda açıkca yazdım adam 2 kere şanzıman bitirdi ama maşaallah motor turbo ve enjektörlerde tık yok fabia 1.4 tdi...

murat067' Alıntı:
en yakın il merkezi 140 km ona göre hesap et gerisini yukarda açıkca yazdım adam 2 kere şanzıman bitirdi ama maşaallah motor turbo ve enjektörlerde tık yok fabia 1.4 tdi...
desene bu skoda gerçekten güzel araçmış....tabii konumuz yakıt o konuda ne diyebilirsiniz...

neye ıstınaden multijet bırsuru dci motor araba var bunlar hıcmı anlamıyorlar multıjet motoru kım sokdu yurda onu bır belırtın bılelım Koç mu getırdı eger koc getırdıyse sorun yok saglamdır fort ve tofaslardan bellı..

sevgili salih bey akşama kadar sanayide dcı ve multijet motorların içerisindeyiz.kullanım şekillerine göre hangisinin daha uzun ömürlü olduğunu söylemeye bile gerek yok.istanbulda ki burasu çok önemli ticari taksilerde 500-600 bim km yol yapıyor multijetler.ayrıca multijetin yağ hava mozot filtresini orjinal olarak 100 tlye alabilirken bu fiyat dci de iki katı.multijel motor commonrail yeni nesil motorun ilahıdır.onda bulunmuş ve geliştirilmiştir.bosch ve fiatmotors iş birliğidir.kaltıki fiat markasını ülkemizde tofaşla nitelendirebilirsiniz ama alforomeo lancıa ferrari ıveco gibi dünya devlerinin sahibi olup dünyanın en büyük mototr üreticisidir.

Nissan& Renault kardeş firmalar onu anlamak mümkün, ama Mercedes gibi bir firmanın Reno motoru kullanması tesadüfen olmamıştır, "şartlar öyle gerektirdi" felan denilecek bir şey de değil.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri