1.6 CRDİ -Kia, Hyundai- Dizel Motorda BOX Tuning ile Performans Artışı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Sarp12345 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 23
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,548

Sarp12345

Ana Kamp
Kia 1.6 CRDİ de BOX Tuning ile Performans Artışı

Arkadaşlar

2012 Model Kia Soul X tra (1.6 CRDI, 6 ileri otomatik, 128 Hp 260 Nm)
Aracıma box tuning uyguladım.
Aynı motor bir çok kia (Ceed...) ve hyundai (İ30....) araçta kullanılmaktadır.
İlgilenen arkadaşlarla konuyu paylaşabilirim

sevgiler

sarp

Etiketler
Ynt: 1.6 CRDİ -Kia, Hyundai- Dizel Motorda BOX Tuning ile Performans Artışı

Motor Tipi

1.6 CRDI VGT 4 Silindirli DOHC Common Rail Dizel

Silindir Hacmi

1.582

Çap x Strok (mm)

77,2 x 84,5

Maksimum Güç (Ps/d/d)

128 / 4.000

Maksimum Tork (nm/d/d)

260 / 1.900 - 2.750

motor teknik olarak güzelmiş.. ;) şu >> vgt turbo nedir..? >> varyabil gemetrili turbo.. ;) gerisinide senden dinliyelim derim.. :smiley:

oguz1134' Alıntı:
motor teknik olarak güzelmiş.. ;) şu >> vgt turbo nedir..? >> varyabil gemetrili turbo.. ;) gerisinide senden dinliyelim derim.. :smiley:

Deyim yerindeyse "Tam zurnanın zart dediği yer" e geldik..... :smiley:

Merakla bekliyorum.... ::smiley:

Evet bende merakla bekliyorum uygulamadan sonra ki degerleri paylasirsaniz sevinirim ozellikle yakit tuketimini merak ediyorum 7.2 LT lik sehir ici degeri var cunku.

Variable Geometrical Turbo yani değişken geometrili turbo.
Değişken olan turbonun egzost kısmındaki hava yönlendirici kanatların konumu.
Düşük devirlerde egzost gazının akışını hızlandırmak için kesiti kanatlarla daraltan elektronik kontrollü bir sistem.
Bu şekilde türbin daha hızlı dönebilmekte.

Detayları Oğuz hocadan bekleriz...
VGT sistemin artıları - eksileri ???
VGT varlığında box tuning in değerlendirilmesi ...riskler ? mahzurlar vs ??

sevgiler

Sarp

Araçla ilgili yakıt gözlemlerimi özetleyeyim

-Katalog verileri gerçekçi değil....
1. Aracın bg ve hp değerleri gerçekçi değil...Çok araç kullanmışlik tecrübesi ile bu araç 110 bg ve 230 nm tork üretiyordu. Box tuning ile belki katalog değerlerini buldu veya biraz aştı...öz tork değeri...
Bence bu motor 115 bg lik eski kia-hyundai motorunun hafif turbolanmış ya da chiplenmiş hali ve şanzıman aracı hantallaştırıp yakıtı artorıyor....ve bu nedenlerle bu motor mutlaka chiplenmeli ya da box uygulanmalı....
Uyguladım ve performansda olumlu değişimler gözledim...bunları bilahare detaylandırabilirim

2. Aracı turbo-disel bir araç gibi-adam gibi kullanırsanız asla katalog değerlerini göremiyorsunuz-rodaj sürecinden sonra da göremiyorsunuz. Şehir içinde 100 km de 11-12 litreyle başladık...Uzun yol yaptıkça 8.5 e kadar düştü. 5000 km den sonra düştü...10 000 km den sonra biraz daha düştü...8-8.5 le devamda...
Uzun yolda 90 km sabit hızla 7-7.5 litre 100-130 arası 8-8.5 litre 140-145 km de 8 litre 150 km/h üzerinde 8.5-9 litre

box tuningle yakıt değişmedi desem yanlış olmaz...

sevgiler

Sarp

Ekli dosyalar

• 2012-11-19_133634.png
    2012-11-19_133634.png
    99.3 KB · Görüntüleme: 439

Oğuz Hocam

Okla işaretli eleman fren servosu değil mi ??
(fren vakumu?)
vanus diye adlandırılıyor mu bilmiyorum !

sevgiler

Sarp

1300 kg civarı ağırlığı ve son teknoloji dizel motoru olan bir aracın 90 km sabit hızla 7-7,5 L civarında yakması ilginç. Belki otomatik şanzımandan olabilir diyorum, çünkü hyundai-kia vs. araçların otomatik şanzımanları eski teknoloji dolayısıyla fazla yakıyor diyen renault hastası bir arkadaş vardı, inanmamıştım. Manuelini de sürüp denemek lazım, varsa eğer. Ama konu ilginç, takip edeceğim.

Haraketli turbo kanatlarını kurumlandırmamak için yüksek devirlerde mi kullanmak gerekir bu tür makineleri...

semaver' Alıntı:
1300 kg civarı ağırlığı ve son teknoloji dizel motoru olan bir aracın 90 km sabit hızla 7-7,5 L civarında yakması ilginç. Belki otomatik şanzımandan olabilir diyorum, çünkü hyundai-kia vs. araçların otomatik şanzımanları eski teknoloji dolayısıyla fazla yakıyor diyen renault hastası bir arkadaş vardı, inanmamıştım. Manuelini de sürüp denemek lazım, varsa eğer. Ama konu ilginç, takip edeceğim.

Duz vites secenegi mevcut (Kia Ceed ve Hyundai I30 icin) Duz viteslerinin sehir ici 100 km de 5.2 LT yakit tuketimi var. Bilgilerinize.

"doğuştan çipli boxlu fazlada ellemeye gerek olmayan,son teknolojide ne varsa üstünde var olan..hoş bir motor gibi görünüyor..
alt devirleri oldukca canlı kullanımı zevkli olması lazım diye tahmin ediyorum ..üstündeki oyuncaklardan o cıkıyor..
2500 devirde turbo yavaş yavaş gıdıklamaya başlar ondan evvelsi 1000<>2500 aralıgı pek hoş olmaz genelde mazotlularda..
bu kia >1500 devirde koltuğa yapıştırmaya başlar derim.."

Oğuz Hocanın yukarıdaki tahminleri gerçekten isabetli...1000-2000 aralığı neşeli değildi ve bir turbo lag vardı sanki...box uygulamasından sonra turbo devreye girmeden öncesi de canlandı sanki ve turbo eskisiyle hemen aynı devirde devreye giriyor ancak çok çabuk max tork değerlerine tırmanıyor...bu da düşük hızlarda-şehir içinde kullanımı çok rahatlı ve keyifli bir hale soktu...pedallar ve direksiyonun yumuşaklığı 6 ileri -tork konvertörlü geliştirilmiş otomotik şanzımanla bir araya geldiğinde keyifli ve yormayan bir kulanım ortaya çıkıyor...ses izolasyonundaki zayıflık ve koltuklardaki konfor eksikliği dikkat çekmeye başlıyor...zira başka eksik yok gibi geliyor...işçilik ve malzeme eleştirilebilir biraz...

Aracın fazla yakması yeni uygulanan 6 ileri otomatik şanzımanla alakalı gibi...ancak bu şanzımanın davranışını beğeniyorum...
bir önceki aracımda 7 ileri DSG-kuru şanzıman vardı ve alışmam hayli zaman almıştı...ancak iktisatlıydı ve iktisat yaparken kullanım konforundan taviz verilmişti çok...oysa Kia daki 6 ileri konvansiyonelden hafif geliştirilmiş modifiye şanzıman amerikan tadında bir kullanım sağlıyor bence...fazla yakıyor belki 1-2 litre ama deyiyor buna bence....
Bu konforu bozan şey Euro 5 parametrelerini elde etmek için yapılanler bence...CO2 vs gaz emisyonlarını düşürme gayreti ile yapılan işlemler aracın potansiyel performansından yararlanılmasını engellemekte ve kullanım keyfini yerle bir etmekte idi...
Bu durumu düzeltmenin yolları 1-chip tuning yada 2- box tuning ve bunlarla kombine edilebilecek olan 3- EGR valv iptali ya da EGR apertürünün darltılması işlemleridiri diye düşünüyorum...Ben şimdilik sadece 2. si ile yetindim...bu bile aracın kullanım konforunu müthiş olumlu etkiledi....

sevgiler

Sarp

Read more: http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=91410.0#ixzz2CnWoARZ6

Eski sistem tork konvertorlu 6 ileri sanziman diye biliyorum ben onun yuzunden yakit bu kadar fazla bende I30 var 2013 daha 1 hafta oldu dizel otomatik daha rodaj asamasinda ama cok yaktigini soyleyebilirim onun haricinde Hyundai beni sasirtti dogrusu Kia Ceed ve Hyundai I30 u belki 10 ar kere test surusu sonrasi I30 da karar kildim. Fakat memnun kalacakmisim gibi gozukuyor insallah bir sorun cikipda beni sogutmaz kendinden ;). Saygilar.

Bu araçlarda eski sistem "6 ileri" bir şanzıman varmıydı daha önce ?? önceki 4 ileri konvansiyonel tam otomatikti sanki...
şanzıman geliştirilmiş ve yeni...
tork konvertörlü olması eski olduğu manasına gelmemeli...
DSG de olduğu gibi kuru bir şanzıman değil belki ama çok daha konforlu bence...
motor şanzıman uyumu güzel...çok güzel VGT gibi ileri teknolojileri barındıran harika motorlar ve turbolar bunlar
Yakıt zamanla düşecek...diğer araçlara göre yakıt daha geç düşüyor 10 binden sonra en belirgin...
Kullanım şekli bu şanzımanda yakıt miktarı üzerinde daha fazla etkili.....

Ceed ve İ30 u defalarca test edip İ30 alma gerekçenizi de merak ettim...
Her ikisini de test ettim ve bana göre yeni ceed yolda çok daha stabildi-derli topluydu
Belki motor şanzıman aynı ama ...araç bunlardan ibaret değil bence
Ayrıca motor üreticisi KiA diye biliyorum

hayırlı olsun güzel bir seçim ve kazasız belasız güzel günlerde kullanın

Bir süre kullanıp racechip ya da drakebox la güçlendirirseniz araç çok daha güzel olacaktır diye düşünüyorum

Accent Blue larda dizel otomatik hala dediginiz 4 ileri kullanilmakta i 30 da ceed ile birlikte bu 6 ileri sanzuman bulunuyor. I 30 tercihime gelecek olursam Ceed de 17 inch jantlar var I 30 da ise 16 inch zaten muadillerine gore fazla sayilabilecek bir tuketim degerine sahipler. Yol tutuslari ayni olmakla beraber ara ivmelenme ve rampadaki gaz tepkileri, deparlanma I30 da bir kuple daha iyi ve kokpit ve malzeme bana daha sicak geldi, sadece kisisel gorusum. Iyi dilekleriniz icin tesekkur ederim. Saygilar.

Oturduğunuzda ve kullandığınızda size sıcak gelen- hoşunuza giden - araç ... en iyisidir....
gerisi teferruattır

Ben şu aralar Kia Soul kullanıyorum....bir ara pikap kullandım...bir ara mercedes kullandım

yarın ne olur bilmiyorum

sevgiler

Sarp

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri