1.6 Dizel Dsg Süperb Aracımla Bu Karavanı Çekebilirmiyim

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Ercan diler Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,352

Ercan diler

Yeni Üye
Boş ağırlığı 1350 kilo olan bir karavanı 1.6 dizel dsg aracımla çekebilirmiyim ne yazıkki satıcıyla anlaştım çeki demirimde geldi ancak bu konuda çok şüphe duyduğum yazılar okudum lütfen bilgili arkadaşlar mesaj atarsa sevinirim daha başkamadan çok canım sıkıldı

Etiketler
Çok çabuk ve bu güzel sitedeki yorumları
dikkate almadan karavan almışsınız.
Klasik " Hayırlı olsun "lafını kullanamayacağım ne yazık ki..
Burada dsg şanzıman üzerine dikkat çekici çok yazı yazıldı,
ben hiç dsg kullanmadım, ama yazan arkadaşların
tecrübe ve bilgilerine itibar ediyorum..

1350 Kg. ihtimal üreticinin iddiasıdır.
Bu karavan kullanımda 1.500 - 1.600 Kg. ı rahat bulur.
Bence zararın neresinden dönerseniz kardır, diyerek almayın bu karavanı.
Bu karavanın yarı ağırlığında karavan bulun.
740 Kg denip te kullanım ağırlığı max. 1.000 Kg.
civarında olan bir karavan seçin ve aracınızı dağıtmayın.

Dost acı söyler.

Son düzenleme:

Hocam geri dönüşüm çok zor hiçmi ihtimal yok çok hayallere kapıldık acaip moralin bozuldu 2 günde karar verdim sorduğum herkes rahatlıkla çekebileceğimi söyledi sonuçta 250 tork 120 beygir araç ancak böyle bir aracada zarar vermek istemiyorum çok zor aldım

Hocam geri dönüşüm çok zor hiçmi ihtimal yok çok hayallere kapıldık acaip moralin bozuldu 2 günde karar verdim sorduğum herkes rahatlıkla çekebileceğimi söyledi sonuçta 250 tork 120 beygir araç ancak böyle bir aracada zarar vermek istemiyorum çok zor aldım
----------------------------------------------------------------------------------------

Bizde herkes herşeyin uzmanı olduğundan,
alakalı alkasız, " Çeker. çeker abi"demiş olabilr.
Buradaki bu konuda yazılanlara, itibar edin.
Dsg şanzıman için,karavan çekimi ile ilgili iyi şeyler söylenmiyor.
Karavanı en kısa yoldan,
zararına da olsa satın, küçük hafif karavan alın,
bir de aracınızın zararı sizi iyice üzmesin.

250 nm tork ve 120 HP bu karavanı iyi kötü çeker,
ancak manuel şanzıman olursa.
Burada ana konu dsg şanzımanın fazla yüke gelmediği iddiası .

Ağabey tavsiyesi, aracınızı bozmayın.

Aracın markası ve modeli ne yurt dışı kaynaklara baktınız mı üretici firma ne diyor
Karavanı beğenip almışsınız satmayın lastik çapını düşürerek şanzımana binen yükü bir miktar azaltabilirsiniz

Şimdi yabancı sitede skoda superb dsg 7 vites 2019 mod. romörk 1500kg max. 1800kg veriyor dağ bayır zorlamazsanız gider

Şimdi yabancı sitede skoda superb dsg 7 vites 2019 mod. romörk 1500kg max. 1800kg veriyor dağ bayır zorlamazsanız gider
Hocam cevabınıza teşekkürler artık geri dönüşüm olmadığı için almak zorundayım bir şekilde yokuşlarda ve inişlerde manuele alıp sürersem riskin az olacağını söylendi ortiz 5.25 1350 kilo civarı çeki demirini aldım kaporamı satıcıya verdim artık tecrübe edip burada da yayınlıcam

Hocam cevabınıza teşekkürler artık geri dönüşüm olmadığı için almak zorundayım bir şekilde yokuşlarda ve inişlerde manuele alıp sürersem riskin az olacağını söylendi ortiz 5.25 1350 kilo civarı çeki demirini aldım kaporamı satıcıya verdim artık tecrübe edip burada da yayınlıcam
Bende sorento 2.5 dizel otomatik ve karavan var normal kullanımda rampada gücün bitinceye kadar 5. Vitesle asılıyor( mesela 90 km hız 2bin devir) buda aracı zorlayıp yakıtı arttırıyor bunun yerine 4.vites 90 km hız 2200 devir daha makul ama rampa dik gaz ayağının altında kaybolmaya başlayınca 3.vites 2600 devir 90km hız gibi benimde son kullanma stilim böyle yakıt daha makul otomtikte 5 ile, sizde 7 vites ile yakıt artıp şanzımana yük biniyor

Şimdiden hayırlı olsun. Dsg çok konforlu olmasının yanında çift kavrama şanzımanların içinde nazik olanıdır. Başı ağrıyan da çoktur. Yüke bindiği yerlerde manuel kullanmaya bakın.

SM-A520F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Vitesi manuel modda çalıştırmak neyi değiştiriyor?
Hidrolik olan kavrama devreden çıkıp, kuru tip bir kavrama mı devreye giriyor?
Hayır sistem aynen kalıyor.

Otomatik şanzımanlarda manuel mod,
şanzımanın devir/yük oranında şaşırdığı,
daha doğrusu sık inip-çıktığı durumlarda kullanılır.

Karavan çekimininde bunu şöyle örnekliyeyim.
Yokuşta karavanınızla tırmanıyorsunuz;
hızı az bulup gaza yükleniyorsunuz; devir artıyor ve,
şanzıman bir üst vitese atıyor,devir düştü..

Az bir müddet sonra, bu devir ve hızda
çekemeyeceği ikazı gelir sensörlerden;
bir alt vitese düşer, hız azalır, gaza basarsınız,
devir yükselir ve bir müddet sonra vites bir üste geçer.

Bu kısır döngü yokuş bitene kadar sürer, eğer şanzımanınız bitmezse !

Eğer devri fazla yükseltmez ve düşük hıza razı olursanız sistem stabil olur.
Veya hızı arttıracağım,ama vites gidip gelmesin derseniz,
manuel modda alt vitese alır ve gaza yüklenirsiniz.
Veya razı olduğunuz ve çok da fazla olmayan bir hızda gidersiniz.

Yani her halukarda yükü karşılayan,
zorlanan hidrolik dsg şanzımandır.
Yavaş ve zorlamadan kullanırsanız, arıza süreniz uzar,
sonuç değişmez.
Gerçek bu..

Bu konu şurada işlenmiş:
Dsg Vitesle Karavan Çekme

Son düzenleme:

Vitesi manuel modda çalıştırmak neyi değiştiriyor?
Hidrolik olan kavrama devreden çıkıp, kuru tip bir kavrama mı devreye giriyor?
Hayır sistem aynen kalıyor.

Otomatik şanzımanlarda manuel mod,
şanzımanın devir/yük oranında şaşırdığı,
daha doğrusu sık inip-çıktığı durumlarda kullanılır.

Karavan çekimininde bunu şöyle örnekliyeyim.
Yokuşta karavanınızla tırmanıyorsunuz;
hızı az bulup gaza yükleniyorsunuz; devir artıyor ve,
şanzıman bir üst vitese atıyor,devir düştü..

Az bir müddet sonra, bu devir ve hızda
çekemeyeceği ikazı gelir sensörlerden;
bir alt vitese düşer, hız azalır, gaza basarsınız,
devir yükselir ve bir müddet sonra vites bir üste geçer.

Bu kısır döngü yokuş bitene kadar sürer, eğer şanzımanınız bitmezse !

Eğer devri fazla yükseltmez ve düşük hıza razı olursanız sistem stabil olur.
Veya hızı arttıracağım,ama vites gidip gelmesin derseniz,
manuel modda alt vitese alır ve gaza yüklenirsiniz.
Veya razı olduğunuz ve çok da fazla olmayan bir hızda gidersiniz.

Yani her halukarda yükü karşılayan,
zorlanan hidrolik dsg şanzımandır.
Yavaş ve zorlamadan kullanırsanız, arıza süreniz uzar,
sonuç değişmez.
Gerçek bu..

Bu konu şurada işlenmiş:
Dsg Vitesle Karavan Çekme
Sorunuzun cevabını vermişsiniz. Her ne kadar çift kavramalar tek kavramalara (robotizelere) göre kararsızlık konusunda daha başarılı olsada, özellikle dik yokuşlarda belli bir hıza razı olup manuelde çıkmak şanzımana daha az yük binmesini sağlar. İfade etmek istediğim de buydu.

SM-A520F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Düz yollarda belki sıkıntı olmaz ama rampalarda kesin araca zarar verir. En önemlisi de güvenli degil.

Ben 1050 kg boş agırlık, tahmini 1300 kg dolu agırlık karavanımı; 400 NM (torkluk) Amarok ile cekiyorum. Karavan ile güzel yerlerde gezecekseniz mutlaka rampaya rastlıyorsunuz. Bendeki arac ile bile temkinli gidiyorum ki aracı cok yormayayım.
Önerim elinizdeki karavanı daha ufak bir ortiz modeli (3,90) ile degistirin veya aracınızı degistirin.

Not: Diger aracim 1.6 TDI Passat DSG li. Yetkili Servis fabrika verilerinin göre cekebilecegini ama özellikle Türkiye yollarında önermediklerini söyledi.

Son düzenleme:

selamlar,sorunuzun cevabı towcar.info sitesinde siteye girin aracınızın hangi karavanları nasıl çekebileceğini görün,sonuçlar bilimseldir.

benim baktığımda 1250 kg. kadar iyi çekiş 1350 kg da dikkatli olmalı,üstü ağırlıklar ise riskli gözüküyor.

1.6 dCİ X-Tronic Qashqai sahibiyim bende çok korkuyorum açıkcası düzde tamam, yokuş çıkarkende tamam ama inerken nasıl olacak bilmiyorum araç boşta gibi iniyor sürekli frenle mi ineceğim arkamda 1 ton yükle :rolleyes: diğer bir problem ise bu araçta manuel vitese aldığınızda vites geçiş aralıkları çok değişken ve çabuk değişmesi gerekiyor ha bire uyarı çıkıp yükselt alçalt diyecek bilmiyorum çok stresli birşey gibi gözüküyor.

çekme karavanların kendi fren sistemleri var,ancak açmayı,aktif hale getirmeyi unutmamak gerekiyor,aktifken siz frene bastığınızda kravanında frenleri çalışıyor,aracın fren sistemine yük binmiyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri