1.60 Boyunda Bir Bayan Olmak, Enduro Motor Kullanamamak mı Demek? :(

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aejde Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 31
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 51,002

aejde

Ana Kamp
Yer
Antalya
Web
www.flickr.com
Merhaba,

1.60 boyunda bir bayan olmak enduro motor kullanamamak mı demektir:((

illa scooter a mahkum olmak mı demek.
Bir tek Chopper motorlar alçak onlarda hiç ilgimi çekmiyor. Dağa bayıra gidemiyeceksem motor almanın anlamı ne gibi geliyor. Motor dediğin yol görünce nazlanmamalı, asvalt dağ bayır öyle yada gidebilmeli ki ruhun özgürce yol alsın.
Eee öyle motorlarında hepsi yüksek!!!!

Bütün motorlar niye bu kadar yüksek!:(

Eğer var ise model önerebilirseniz sevinirim.

Zamanınızı ayırdığınız için şimdiden teşekkürler
Esenlik dileği ile

Etiketler
Ynt: 1.60 Boyunda Bir Bayan Olmak, Enduro Motor Kullanamamak mı Demek? :(

Merhaba,

Hyosung RT 125 karion
Oturma pozisyonu en alçak, ikinci eli 3-4 bin TL civarı, arazide rahatça kullanılabilecek bir motor..

Honda XLR 125 ile Yamaha'nın xt125 modeli var bir de,
Onlar da fazla yüksek değiller...

Hyosung tabi Honda/Yamaha kadar yaygın bir marka değil, güncel adı S&T Kanuni oldu... Ama görünüşü en güzel olanı da Karion bu arada..

Enduro motor kullanmak için belli bir boy kriteri olmamakla birlikte öncelikle yapmak istediğiniz aktiviteler için önem arz eder...Motor seçiminizi yaparken ilk önce bu kriteri göz önünde bulundurup *toza toprağa girer azar kudurursanız alacağınız motor max 400cc geçmemelidir.
Tabi bunu yazarken motor tecrübenizin ne düzeyde olduğunu bilemiyorum ama daha çok gezi ve touring amaçlı kullanacaksanız uzun vadede size yetmeyebilecek hatta konfor sorunuda yaşatabileceğinide unutmamak lazım.
Sonuç olarak boy öneml bir kriter evet ama daha öncesinde cevaplanması gereken başkaca sorular var...

Motosiklet çocukluğumdan beri hiç de öyle hayalim falan olmamıştı. Motosikletlerin hız yapmaya yarayan aletler olduğunu düşünürdüm, çünkü o kadarını görmüştüm. Ancak motosikletlerin aslında özgürlüğü temsil ettiğini enduro motosikletle tanışınca anladım. Ben motosiklet sahibi olmayı değil enduro sahibi olmayı istedim. Oldum da. :smiley:
1.60 boylarındayım ve 2 senedir enduro kullanıyorum. Çok hard arazi şartları olmamak kaydıyla dağa bayıra çıkıyorum, benim gibi başka hemcinslerim de olduğunu biliyorum. Dolayısıyla tezi çürüttük sanırım. ;) İçindeki o isteğin ne kadar güçlü olduğu yazdığın cümlelerden çok belli, bence insanoğlunun istediğinde yapamayacağı yoktur. ;) Bunu nasıl başarabiliriz öncelikle dağda bayırda hakim olabileceğin gücünün yeteceği ağırlıkta bir enduro tercih ederek başlayabilirsin, sonra duruşlar kalkışlarda parmak ucun dahi olsa değiebilmesi için esnekliği geliştirmek gerek bunun içinde spor yapmamız şart. Bunun yanında motosiklet üstünde bir kaç ayarla oynayarak sele seviyesini aşağıya çekmek de bir çözümdür. Amortisörlerle oynamak, seleyi traşlamak gibi. (ki ben öyle yaptım) Belki motosikletimi limitlerde kullanamıyorum belki hakkını veremiyorum ama bu yaptığım değişikliklerle gitmek istediğim yerlere gidiyorum. Bu da beni mutlu etmeye yetiyor. Ha ayağının yetmediği yerler olabilir, devrilebilirsin düşebilirsin ancak arazide düşmek asfaltta düşmek gibi can yakıcı olmuyor onu da belirtmek lazım. Tabi tam korumayla. ;)
Sonuç olarak boyu kısa olanın enduro kullanamaması gibi bir durum yoktur, içindeki isteğe gem vurma. Başlangıç için Hyosung RT 125 ya da Honda XL 200 diyorum. Benim ilk motosikletim XL 200'dü. Kaz Dağınun zirvesine kadar keçi gibi her yere çıkıyor inan. :smiley:
Parmak uçlarında enduroya binenler kulübümüze şimdiden hoş geldin diyorum. Tanışmak dileğiyle...

Enduro haricinde ona en yakın motor chopper dır.Büyük enduro kullanıyormuş gibi düşünürsen eğer chopper dan çok güzel soft bir enduro olur.Chopper ların yere yakınlığı sana denge konusunda çok yardımcı olur.Bizde biraz elit kesim gibi algılansa da bu motoru kullananlar, yurt dışında hiç de öyle değildir,bizde ki gibi kullananda vardır düz asfalt olmayan yollarda da,bozuk stabilize yollarda da.Geçen ay taraklı karagöl yaylasındaydım ormancı yolundan gittik,ondan önce sapanca inönü yaylasında ve büyük araçlarla hemde,bu gittiğim yerlerin hepsine çok rahat gidebilirsin.Boyun da çok büyük bir sorun yaşatmaz.Eğer böyle bir arkadaşın varsa denemek için bir kaç sefer kullan ne demek istediğimi anlayacaksın.Ben de enduro motoru tercih ederim ama dediğim gibi o keyfe en yakını chopper dır.Hele birde Bmw olursa.

Merhaba :smiley: Niyet ettikten sonra motora binmeye gerisi teferruattır.İlk defa kullanacaksanız küçük hacimli bir motorla başlangıç yapabilirsiniz.Benim de tavsiyem Honda XL200.Atv kullanmak da bir seçenek olabilir,o da olmadı apartman topuklu motorcu botu temin edilebilir ;D

Selesi en alçak enduro BMW F650 CS modelidir. Gerçekten sele yere çok yakın. Diğer F650 modelleri ile karıştırma uzantısı 'CS' olanın selesi alçak. Chopper motorlar kadar alçak bir enduro. Dağ bayır vız gelir tırıs gider.

Sele yüksekliğine göre sıralarsak:

F650 CS en alçak
F650 GS orta
F650 GS dakar en yüksek

Bu üç model arasında bariz bir sele yüksekliği farkı var. Google images ta aratırsan oldukca resimde var.

apartman topuklu motorcu botu temin edilebilir .. :D bunu sevdim benimde ihtiyacım var :-\

Merhabalar,

Zaman ayırdığınız için içtenlikle teşekkür ederim.
Söylediğiniz her kelime inanın benim için iki nedenden dolayı çok değerli; Birincisi kırılmak üzere olan cesaretimi geri kazanmama yardımcı oldunuz, ikincisi alabileceğim motor konusunda bir kaç alternatifim olduğunu görmemi sağladınız.

Gezenbilir.com ve dirtycatriders.com da açtığım bu konu başlığında bana gelen öneriler doğrultusunda iki motorun benim için uygun olabileceğini düşündüm. Bunlar

Hyosung rx 125 sm ve BMW F650 CS

Başlangıç motoru olarak birincisini ileri safhada da ikincisini alabilirim diye düşünüyorum.

İlginiz için tekrar teşekkürler.
Motosikletleriniz ile keyfli yolculuklar dileği ile
:smiley:

bi çok motorda iyi bir motorcu ustası seleye ve amortisörlere yapacağı modifikasyonlarla 7-8-9 cm e varan alçaltmalar uygulayabilirler, siz sadece motor seçimini iyi yapın...
uzun geziler yapacaksanız ona uygun, şehirden çıkıp bi köyün bir kısmı gibi 20-100 km arası bir gezilerde ağırlıklı kullanacaksanız ona göre bir motor alın

size önerilen motorlar arasında dağlar kadar fark var...
herşeyden önce gücünüzün yeteceği bir motor seçmelisiniz yani tarzı belirledikten sonra sel yüksekliği değilde o grubun en hafifi de olmalı, bu dediğim hafiflik illa düşünce kendiniz kaldırmanız için değil, mesela hafif eğimli bir yerden geri geri çekemiyeceğiniz bir motor sizi rahatsız edecektir...her geri çekmeye çalışırken yere düştüğünüzü düşünsenize...yada her meğilli yerede şuna bi el atın mı diyeceksiniz...

motor önermek kolay...önemli olan motorcunun zevk almasını sağlayarak motorcu olarak kalmasını da sağlamak...

meraba bende 167 boya sahibim arazide girip çıkamadıgım yer yok normal asfaltta boyum zor yetsede motora arzide daha rahatlıkla kullanabiliyorum asfaltta sadece bi tarafa kayarak parmak ucuyla denge saglıyorum arazi engebeli oldugu için çogunlukla ayaklarım yere deyiyor bu benim motorumun yüksek oluşundan dolayı senin almanı tavsiye edecegim xl200 lerin fabrika çıkışı selesi en alcak enduro oldugunu söyleyebilirim ben ona bindigim zaman iki ayagımda fazlasıyla yere deyiyor size önerecegim makina xl200honda hem saglam hemde uzun seneler binilebilecek motosiklet satarkende zararınız olmayacaktır

Merhabalar, F650 doğru tercih olur, sele alçaltmaya gelince; yapılabiliyo ama selenizin süngerinden çalınarak yapılabiliyo buda konforsuzluk demek, ayrıca 1-2 cm den fazla kolay kolay yapılamaz..

İnternette F650 nin fotolarını aratırsanız zaten epey kadın kullanıcısının olduğunu göreceksiniz. Ancak belirtmek isterim BMW lerin parça fiyatları pahalı olsa gerek. Ayrıca F650 CS rotax motora sahip. Rotax motorların diğerlerine göre avantaj ve dezavantajlarını iyice araştırıp öyle almanızı tavsiye ederim.

F650cs i kullanan biri olarak tavsiye ederim. servis konusunda hiçde düşünüldüğü gibi değil.Zaten en fazla yılda 1 kez sezon başında girersiniz... Bu arada Olkan usta tavsiyemdir..

mehaba aejde bence hiçde boy önemli değil biraz tecrübü ve istek olduktan sonra bunun önemi yok ama bence istediğiniz modelin oturağını değiştirerek bu sorunda kısmen çözülebilir slamlar antalyaya yolun düşerse slm uzat

F 650 CS öneren arkadaşlar kadın kuvvetiyle erkek kuvvetini karıştıyor kanımca enduroda bilek kuvveti önemlidir, bunu unutmamak lazım. Asfaltta çok güzel gidersin ancak dağa bayıra girdiğin zaman motorun ağırlığı çok önemli bir faktör. O yüzden f 650 CS önerenlere katılmıyorum, ısrarla daha hafif bir makina diyorum...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR