1 Milyon Amatör Denizci Hedefi...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan SEVAL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,035

SEVAL

www.sevalduban.com
Web
www.sevalduban.com
Merhabalar,
Ulaştırma Bakanlığı bir kampanya başlattı.
2023 yılına kadar 1 milyon amatör denizci hedefleniyor.
Proje kapsamında, eğitimler de online olarak, ücretsiz veriliyor.
Belge sınavı da oldukça kolay.
Hatta çoğunlukla soru cevaplarını da söylüyorlar :smiley:
O yüzden almakta fayda var diye düşünüyorum ;)

Ekli dosyalar

• Amatör Denizci Dilekçe Örneği.docx
    14.8 KB · Görüntüleme: 498
  • Amatör Denizci Luzümlü Evrak Listesi.docx
    15.4 KB · Görüntüleme: 451

Etiketler
Merhabalar,
Ulaştırma Bakanlığı bir kampanya başlattı.
2023 yılına kadar 1 milyon amatör denizci hedefleniyor.
Proje kapsamında, eğitimler de online olarak, ücretsiz veriliyor.
Belge sınavı da oldukça kolay.
Hatta çoğunlukla soru cevaplarını da söylüyorlar :smiley:
O yüzden almakta fayda var diye düşünüyorum ;)
Haftaya Cuma sınava giriyorum.
Bu arada denizcilik gibi bir hedef olduğunu düşünmüyorum, maksat para toplamak.

Seval hanım,
Eski alınmış Amatör Denizci belgelerinin yenilenme durumu var mı? Bilginiz varsa sevinirim.

Kimse kusura bakmasın ancak bu uygulama hem ileriye yönelik büyük tehlike arz ediyor hem de büyük bir adaletsizlik barındırıyor. Hayatında denize çıkmamış, tekne bağlamamış insanları kağıt üzerinde denizci(!) yapıyorsunuz. Diğer taraftan yıllar öncesinde bu belgeyi alabilmek için "Amatör Denizcinin El Kitabı" adlı kaynağı ezberleyip, bir kurs bitirip de sınava giriyordu insanlar. Sınavı veremeyip tekrar hazırlanan insanlar tanıyorum. Hatta yaşadığı şehirde bu ehliyetin sınavı yapılmadığı için insanlar yüzlerce kilometre yapıp başka şehirlerde sınava giriyordu. Reva mı bu şimdi?

Tam da dediğiniz gibi "yıllar öncesinde bu belgeyi alabilmek için "Amatör Denizcinin El Kitabı" adlı kaynağı ezberleyip, bir kurs bitirip de sınava girdim" ben de. Belge yenilenecek mi yoksa hala geçerli mi diye sormuştum

Tam da dediğiniz gibi "yıllar öncesinde bu belgeyi alabilmek için "Amatör Denizcinin El Kitabı" adlı kaynağı ezberleyip, bir kurs bitirip de sınava girdim" ben de. Belge yenilenecek mi yoksa hala geçerli mi diye sormuştum

Sanırım yenilenmeyecek. Ben 2016'da aldım. Üzerinde "Yenilenecektir." diye bir ibare yok.

Bu gün eğitime girdik, 1 saat kadar sitedeki bilgileri tekrarladı eğitmen, sonra da usulen bir sınav yapıldı, haftaya gelin ehliyetinizi alın dediler.
Türkiş.

Kimse kusura bakmasın ancak bu uygulama hem ileriye yönelik büyük tehlike arz ediyor hem de büyük bir adaletsizlik barındırıyor. Hayatında denize çıkmamış, tekne bağlamamış insanları kağıt üzerinde denizci(!) yapıyorsunuz. Diğer taraftan yıllar öncesinde bu belgeyi alabilmek için "Amatör Denizcinin El Kitabı" adlı kaynağı ezberleyip, bir kurs bitirip de sınava giriyordu insanlar. Sınavı veremeyip tekrar hazırlanan insanlar tanıyorum. Hatta yaşadığı şehirde bu ehliyetin sınavı yapılmadığı için insanlar yüzlerce kilometre yapıp başka şehirlerde sınava giriyordu. Reva mı bu şimdi?

Çok haklısınız ancak kimse fikir sormuyor kampanya başlatırken. Ben de çok çalışmıştım sınava girerken. İki tane de harita sorusu sormuşlardı. Şimdi ise cevapları veriyorlar sınav öncesi. Ancak dediğim gibi yapabileceğimiz bir şey yok. Hazır böyle bir imkan varken ilgilenen arkadaşlara bilgi vermek istedim.

Adamın kendisinden duymuştum; ağır vasıta ehliyetim var ancak aracı yerinden kaldıramam.
Niceleri var cüzdanında belgesi var araç kullanamıyor.
Şimdi aynı durum deniz için belgelendirmede.

Önce sevmek, sonrası yetenek ve beceri işidir denizcilik, yaş gençken başlamak mümkünse,senelerin deneyim ve bilgileriyle olgunlaşmak tır, kendi işinizi kendiniz yapsanız dahi ;pahalı bir merak ve uğraştır.

Dost meclislerinde belgem var demekle, gözlüklü, şapkalı pahalı deniz kıyafetleri resim çektirip sosyal medya profiline fotoğraf eklemekte olacak işler değildir.

Yunan adalarına tekneleri ile gidenlerden söylenir ve yazılır, Yunan sahil güvenlik devriyesi Türk ADB tanımıyor diye, adamlar bizden fazla denizci....

Senelerdir 3 tarafımız Denizle çevrili,denizcilikte alakası olmayan bir çoğumuz,belge sayısı ile sayısal olarak öne çıkmayı düşünüyoruz, işin para kısmı hariç.
Ne diyelim...

Pruvalar neta, rüzgarlar kolayımıza olsun ⛵
Denizde kalalım, çok çalışalım,denizci olalım ⚓
Allah selamet versin.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR