%100 Kilit "sessizlik" Problemi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mburak Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,438

mburak

Yeni Üye
Herkese merhaba,
Suzuki vitara 1.6 jlx 16v otomatik aracımda arka diferansiyelde otomatik %100 kilit var. Kilidin çalışma prensibi gereği dönüşlerde tık tık ses yapması gerektiğini biliyorum. Sağa manevra yaptığımda duymam gereken sesi gayet net duyabiliyorum ancak sola manevrada sessiz ortamda camları açıp kulak verdiğimde derinden bir tıklama sesi geliyor. Bu sesin sağlıklı olmaması neyin işaretidir. Pimleri kırılmış olabilir mi yoksa kullanımdan dolayı dişlileri mi zayıflamıştır. Tecrübeli arkadaşların yorumlarına ihtiyacım var.

Son düzenleme:

Otomatik %100 arka diferansiyel kilidi hiç duymadım ve görmedim. Merakla bekliyorum. Umarım sorununuz çabucak hallolur. Kolay gelsin.

Bu otomatik kilit degil lsd nin en basit ve sesli versiyonu , tak tak tak tuk tuk tuk diye ses cikarir baskada bi ise yaramaz

ASUS_Z010D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ben eatoon %100 kilit kullanıyorum nispeten yeni modelini ve soft oolarak geçiyor içinde konik 3-4 adet pul var ve geçişleri yumuşak olduğu için ses çıkarmıyor.Daha önce yine eatoon %100 klasik tipini kullanıyordum onda bu pullardan oluşan sistem yoktu ve keskin manevralarda çat çat sesini bariz olarak duyuyordum. Sizin kilitte soft olan tip olabilir mi acaba?

ben eatoon %100 kilit kullanıyorum nispeten yeni modelini ve soft oolarak geçiyor içinde konik 3-4 adet pul var ve geçişleri yumuşak olduğu için ses çıkarmıyor.Daha önce yine eatoon %100 klasik tipini kullanıyordum onda bu pullardan oluşan sistem yoktu ve keskin manevralarda çat çat sesini bariz olarak duyuyordum. Sizin kilitte soft olan tip olabilir mi acaba?
Tam olarak hangi model kullanıldığını bilmiyorum. İçini açınca öğreneceğiz. Sol tarafa dönüşte ses bariz geliyor. Sağ tarafa dönüşte neredeyse hiç gelmiyor. Vitaralarda diferansiyele ulaşmak için şaftı sökmek gerekiyormuş. Arkadan kapaklı olsaydı açtırıp baktıracaktım. Şimdilik kilitleme görevini yerine getiriyor. O yüzden bozulana kadar bu şekilde kullanmaya devam edeceğim. O zamana kadar da bu ses olayı hep aklımda soru işareti olacak :smiley: Sizin dediğiniz soft modelini ilk defa duyuyorum. Biraz araştırıp onu da öğreneyim. Yeni kilit alırken ona göre değerlendiririm.

Tam olarak hangi model kullanıldığını bilmiyorum. İçini açınca öğreneceğiz. Sol tarafa dönüşte ses bariz geliyor. Sağ tarafa dönüşte neredeyse hiç gelmiyor. Vitaralarda diferansiyele ulaşmak için şaftı sökmek gerekiyormuş. Arkadan kapaklı olsaydı açtırıp baktıracaktım. Şimdilik kilitleme görevini yerine getiriyor. O yüzden bozulana kadar bu şekilde kullanmaya devam edeceğim. O zamana kadar da bu ses olayı hep aklımda soru işareti olacak :smiley: Sizin dediğiniz soft modelini ilk defa duyuyorum. Biraz araştırıp onu da öğreneyim. Yeni kilit alırken ona göre değerlendiririm.
Eski detroit locker 2

bu da yeni tip ola
D44 Detroit Parts List
n soft olarak geçen kilit iki tarafında oluklu ve konik pullar var ve geçişleri yumuşak

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Geri