100w Tüketim 12v Karavan Kliması Buldum.

ilker 72

Kamp III
Tam yeni bir konu açacaktımki baktım konu açık yazayım hemen dedim şimdi Ali beyin aattığı iç üniteden alıp fotoğrafını atacagım 12v buzdolabı kompreaörüne bağlayıp kullana bilirmiyiz ne kadar verimli olur soğutmacı ve klimacı arkadaşlar bilgi verirse süper olur. Youtubede birinin kara düzen yaptığı videoyu alta atıp ordan örnek almanızı istiyorum

Önce 12 v luk bir compresör yaklaşık 4 amper civarında çalışıyor bu kompresörden çıkan bakır boru kondanser (radyatör) e bağlanıyor tabi bu kondanser modifiye edilebilir buzdolabı kondanseri fazla ısınabilir. Kondan serden çıkan boru ise bu iç üniteya bağlanacak sonra iç üniteden çıkan boru ise tekrar kompresöre dönecek yani basit buzdolabı mantığı zaten klimada bu mantıkla çalışıyor. Kondenseri soğutmak için fanada ihtiyacımız var 12 v luk buda yaklasık 2.5 amper felan çeker iç ünite ise 8 amper yazıyordu bnm baktığım üründe onunda fotosunu atıcam yani toplamda 15 amper saate bir klimamız olacak ancak sorun şu bu yaptığımız klima yaklaşık 2000 tl ye maal oluyor değermi deymezmi asıl sorun o bilir kişilerden olurdu olmazdı yardım istiyorum. Tabii bu kondanserin havalanması için karavanda 2 adet havalandırma deliğide açılacak.

Video: https://youtu.be/Rw5-lLFkOVU
bu arkadaşın yaptığı kaba yöntem biz buna satın aldığımız iç üniteyi ekliyeceğiz.

Bu gördüğünüz iç ünite
Ekli dosyayı görüntüle 519371Ekli dosyayı görüntüle 519373

Buda 12 v luk kompresör.
Ekli dosyayı görüntüle 519374

Buda kondanser her buzdolabının arkasında bulunur.
Ekli dosyayı görüntüle 519375
Klima kompresörü rotary kompresör olarak geçer. Buzdolabı kompresörü ise hermtik kompresördür. Bunlarda kendi içinde yarı hermetik ve hermetik olmayan (kayışlı) diye ayrılır. Kalorileri ve hizmet amaçları farklıdır. Buzdolabı kompresörünü klima olarak kullanamazsınız. Sistem kurulur çalışır, biraz serinlik verir kompresör ateş gibi olur bir süre sonra yanar.

50 yada 100 litrelik bir hacmi soğuttuğunuz makineden 8-10 metreküp lük bir hacmi soğutmayı beklemeyin

Forum istatistikleri

Konular
100,035
Kullanıcılar
167,907
Son üye
qkavlak

SON KONULAR