100w Tüketim 12v Karavan Kliması Buldum.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan alistas35 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 42
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,060

alistas35

Yeni Üye
Screenshot 20200526 172918 AliExpress
Üretici 100-200 watt aralığında tükettiğini iddia ediyor. 12v karavan kliması. Aracın kendi kompresörüne bağlanıyor.
Screenshot 20200526 173857 AliExpress

Fiyat 1200 TL Aracın kendi kompresörü deyince merak ettim.Bu cihazı solar panele bağlanır mı?

Etiketler
İçerisinde dolaşacak olan gazı çeviren kompresörden bahsetmiş. Yani araçta takılı bir klima kompresörü olmak zorunda. Bahsi geçen tüketim de kendi üstündeki salyangoz fanlar için herhalde.

CPH1893 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tam yeni bir konu açacaktımki baktım konu açık yazayım hemen dedim şimdi Ali beyin aattığı iç üniteden alıp fotoğrafını atacagım 12v buzdolabı kompreaörüne bağlayıp kullana bilirmiyiz ne kadar verimli olur soğutmacı ve klimacı arkadaşlar bilgi verirse süper olur. Youtubede birinin kara düzen yaptığı videoyu alta atıp ordan örnek almanızı istiyorum

Önce 12 v luk bir compresör yaklaşık 4 amper civarında çalışıyor bu kompresörden çıkan bakır boru kondanser (radyatör) e bağlanıyor tabi bu kondanser modifiye edilebilir buzdolabı kondanseri fazla ısınabilir. Kondan serden çıkan boru ise bu iç üniteya bağlanacak sonra iç üniteden çıkan boru ise tekrar kompresöre dönecek yani basit buzdolabı mantığı zaten klimada bu mantıkla çalışıyor. Kondenseri soğutmak için fanada ihtiyacımız var 12 v luk buda yaklasık 2.5 amper felan çeker iç ünite ise 8 amper yazıyordu bnm baktığım üründe onunda fotosunu atıcam yani toplamda 15 amper saate bir klimamız olacak ancak sorun şu bu yaptığımız klima yaklaşık 2000 tl ye maal oluyor değermi deymezmi asıl sorun o bilir kişilerden olurdu olmazdı yardım istiyorum. Tabii bu kondanserin havalanması için karavanda 2 adet havalandırma deliğide açılacak.

Video: https://youtu.be/Rw5-lLFkOVU
bu arkadaşın yaptığı kaba yöntem biz buna satın aldığımız iç üniteyi ekliyeceğiz.

Bu gördüğünüz iç ünite
1334146641109260585
 544174631557265399

Buda 12 v luk kompresör.
Screenshot 20200527 000629

Buda kondanser her buzdolabının arkasında bulunur.
Screenshot 20200527 003150

işin teknik kısmına hakim değilim ancak bahsettiğiniz tüketim değerlerinde olacaksa, 2000 tl maliyete forumda yapmak-yaptırmak isteyen birçok kişi olacaktır.
12v buzdolabı meselesi uygun fiyatlı kompresörler ile birlikte tüm karavancılar için çözülecek gibi duruyor.
bir de üstüne 12v klima işi çözülürse kaymaklı ekmek kadayıfı olur.

Bugün bir soğutmacıya sordum olur dedi ancak birazdaha aratırıp parayıda bulduğum zaman inşallah yapıp deniyecegim olmayacak gibide durmuyor zaten araç klimasının aynı mantığı araçta kompresörü kayış çeviriyor bizimki buzdolabı kompresörü işin püf noktası kondanser yani klima radyatörünün iyi olması klimacılardan ona uygun birşey bulunabilir.

Açıklama okuyunca fanlı evaporatör sistemi olduğu yazıyor.
Aracınızın soğutucu kompresör sistemine (eğer araç kompresörü, akışkan özelliği, soğutma kapasite BTU gücü vb teknik şartları karsilatabiliyorsa !) sisteme ilave yapılır.Burada araç motorunun sürekli çalışması gerekir. Iş makineleri, kamyonlar vb.

evaporatör ayrı olarak monte edilirse, soğutma etkisi yoktur, sadece fan işlevidir.

(Soğutma işlevini normal olarak kullanmanız gerekiyorsa, araç kompresörü, radyatör kondenser fanı, kurutma şişesi, kurutucu vb. Bir sistemi bir araya getirmeniz gerekir. Bu aksesuarlar dahil değildir. Yukarıdaki aksesuarları kullanmazsanız, ürün özellikleri saf bir fan fonksiyonudur, soğutma fonksiyonu yoktur)

Paket içeriği
1x araba evaporatör klima fanı (resim gösterildiği gibi)

Bir işe yarayacağını sanmıyorum
Araba sürekli çalışacaksa ne anlamı var
Jeneratör kullanmakla aynı durum olur
Zaten bize lazım olan araba çalışmadan soğutma yapması ki
Şu anki şartlar nedeniyle arabanın içini yeterince soğutacak enerjiyi güneşten sağlamak mümkün değil
Güneşten yeterince enerji almak için karavanı güneşin altına koymak gerekiyor
Sonra karavan pişiyor
Önce karavanı güneş altında pişir,içerisi cayır cayır yansın
elde ettiğin enerji karavanı soğutmaya yetmesin
Nereden bakarsan bak mantıksız
Karavanı gölgeye koyup,bol havalandırma açma ve 2 tane 12 v pervane ile daha serin bir ortam oluşuyor
Klima ile kamp yerine girdiğinde 220 alır,Mobil klima ile içeriyi mis gibi serinletirsin
O da kampingin verdiği elektriğin sigortası atmazsa olur
Vebasto gibi mazotlu klima gibi birşey olursa o mantıklı olabilir
Yada LPG ile çalışan klima
Tabi fazla gürültülü olmamalı
Uzun süre klimalı ortamda kalan, uyuyan insanlar ya hasta oluyor
Yada heryeri tutuluyor
Bence en iyisi gölge+vantilatör+iyi havalandırma

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bahsi geçen cihaz evlerde kullandığımız dış üniteli klimanın sadece iç ünitesi ve 12-24 V DC enerji tüketiyor. Araç kompresörüne bağlandığında kompresöre olan mesafesi kompresörü zorlar. Motor çalışmayınca çalışmaz. Bence çözüm değil. Biraz olsa da serinlemek isteyenlere yat marketlerde satılan 12-24 V DC profesyonel fanları tavsiye ederim.

Lfte vorne

Lfte bett

Ҫözümü resimdeki gibi pc fanlarında buldum. Karavanda yatağın üzerinde (2 tane), Mutfağın üzerindeki hekide, masanın üzerinde ve ön tarafta ҫalıșmaya hazır bekliyorlar. Pc fanlarının kalitelisi oldukҫa sessiz ve ҫok az elektrik yakıyor (12 v, 0.2 amper). Bunlara resimdeki gibi bir fiș (12v) takarak veya doğrudan 12 voltluk bir kabloya bağlayarak (bir șalter gerekir) istediğimiz yerde kullanabiliriz.

Ekli dosyayı görüntüle 519376
Ekli dosyayı görüntüle 519377
Ҫözümü resimdeki gibi pc fanlarında buldum. Karavanda yatağın üzerinde (2 tane), Mutfağın üzerindeki hekide, masanın üzerinde ve ön tarafta ҫalıșmaya hazır bekliyorlar. Pc fanlarının kalitelisi oldukҫa sessiz ve ҫok az elektrik yakıyor (12 v, 0.2 amper). Bunlara resimdeki gibi bir fiș (12v) takarak veya doğrudan 12 voltluk bir kabloya bağlayarak (bir șalter gerekir) istediğimiz yerde kullanabiliriz.
PC fanı sessiz ve çok güzel bir çözüm tabii oluşturabildiği rüzgar pek şiddetli değildir.

Ekli dosyayı görüntüle 519376
Ekli dosyayı görüntüle 519377
Ben 2 adet usb büyük boy vantilatör kullanıyorum yetiyor , çok az enerji harcıyor

PC fanı sessiz ve çok güzel bir çözüm tabii oluşturabildiği rüzgar pek şiddetli değildir.

Ben 2 adet usb büyük boy vantilatör kullanıyorum yetiyor , çok az enerji harcıyor

Bir ilave yapayım. Olușturduğu rüzgarın kuvvetli olmayıșının pozitif yönü var. Fanı, rüzgarını yüzümde ҫok hafif bir esinti gibi hissedecek bir mesafeye koyuyorum. Otururken veya yatarken, yüzde hissedilen hafif bir esintinin ҫok faydası var. Çok sıcak gecelerde yatağın üzerindeki iki fanın bütün gece ҫalıștığı olur ama hiҫ sağlık sorunu yaratmazlar (üșütme gibi). Fan hiҫ bir zaman klimanın alternatifi değil ama klimaya yetecek elektrik olmayınca, fanlar biraz yardımcı oluyorlar.

Usb bağlantısı olanları dıșarda otururkende powerbankla ҫalıștırmak mümkün.

Pahalıda değiller, kullanmayanların denemesinde fayda var.

Son düzenleme:

izolasyon iyi yapildiysa ve enerji elde edecegim diye arac gunes altinda birakilip cehenneme cevrilmediyse bir iki fan ya da vantilator, karsilikli acilan iki cam genellikle yetiyor. daha once de farkli basliklarda soylemeye calistim, karavanda yasanan sorunlarin cogu yanlis beklentilerimizden kaynaklaniyor. yuk veya yolcu tasimak icin tasarlanmis basit araclara ev sigdirmaya calisiyoruz. en buyuk sorun da enerji konusunda yasaniyor. maalesef dunya kadar masraf yapiliyor ama memnun olan bir elin parmagini gecmez. basliklara mesajlara bakiyorum cogu birseyler yapmak eksik olarak gorulen seyleri tamamlamak icin yazilmis. karavan yapmaktan gezmeye vakit ve para kalmiyor adeta. halbuki yapim hikayelerinden daha cok gezi hikayelerine ihtiyacimiz var. sitemizin adi gezenbilir ama araciyla gezenler azinlikta. bircogumuz sadece alisveris sitelerinde gezip malzeme bakiyor link paylasiyoruz.....

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri