105a Agm Akü Için Şarj Aleti Önerisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan neroarkan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 84
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,543

neroarkan

Kamp II
Yer
Mersin
.
Açıkcası bu fiyata zaten beklenmemeli de.. ;)

Çeşitli akü cinsine göre limitlenmiş ~%80 e kadar sadece doğrusal dolum yapabilen Çin malı basit bir redresör olmalı ?
Bu sınırlarda iş görmesini bekleyenler için uygun bir alternatif..
@Doğrucu Davut biz ne yapacağız şimdi. %100 şarj edecek diye aldık.
Baltayı taşa vurduk galiba. %75'den %100'e nasıl çıkacağız. Güneş paneli mi ? Çıkaracak.

Etiketler

Doğrucu Davut

Gezen yerini değil, önyargısını da değiştirir
Yer
Kuzey Ren / Almanya
.
Suç aletinizde değil. Fakat kapasitesi sanırım biraz az.
Kısaca dolum için beklemeniz gerektiğini düşünüyorum.

Bu sayfayı okudunuz mu ?

Bülent bey severek Victron aletlerini uyguluyor.
Ferhat bey de belki ayrıntılı cevap yazabilirdi ?
Belki okuyorsa @egeboncuk 'da..

Onlar profesyonel.
Ben ne de olsa konunun magazin bölümünden sorumluyum.. :yum:

Son düzenleme:

bartek

Zirve
Gunes panelinde %100 dolu demek mppt için 18 V demek diye biliyorum. Akü dolunca panelden şarjı kesiyor, voltaj düşüyor. O nedenle %75 görüyor olabilirsiniz. Biraz aküden amper cekin, güneş paneli çalışsın. O zaman %100 görebilirsiniz.Deneyin bence.

Son düzenleme:

fsirin

Karavan Yönetim
Yer
ISTANBUL
Web
www.nefer.com.tr
Yüzdelik şarj ifadelerine pek takılmayın arkadaşlar. Bu belirlenmesi çok da kolay olan bir şey değil. Panelden şarj eden cihazınız aküye ne kadar akım gönderdiğini hesaplayıp % şu kadar doludur diyebilir ama karavanda şarj cihazına çaktırmadan aynı zamanda kullanım yapıyoruz ve yanlış hesaplıyordur.

Doğrucu Davut

Yer
Kuzey Ren / Almanya
Yüzdelik şarj ifadelerine pek takılmayın arkadaşlar.

İşte karavanda ruh sağlığı için vazgeçilmez bir yaklaşım. :yum:

Ben, Westfalia'nın karavanıma koyduğu voltmetreye bile gerektiğinden fazla yüz vermiyorum.
Sistemim bir kere falso verseydi o zaman ilgilenmeye başlardım..

Çok tekrarladım, umarım hoş görülür ?
Sistemim yaz ayları için bile olsa, forum katılımcılarının % 90 ının burun kıvıracağı kadar küçük.
90 W solar + 140 A jel akü ve ara sıra şebeke bağlantısı, senelerdir bir kere bile aksamadan, kompresör buzdolabı ve diğer aveneyi gül gibi geçindirip durmakta..
Hadi bahşiş niyetine röle üzerinden alternatörden gelen akımı yazayım da onun da hatırı kalmasın.. :yum:

Son düzenleme:

neroarkan

Kamp II
Yer
Mersin
Akü şarj olurken aküden elektrik çeken elektrikli cihaz var mı?
Yok hocam akünün çıkışındaki anahtarlar kapalı şarj ettim.
Gözünüzde canlanması için.

Şarj cihazı bağlı iken mppt yi açtım(32A sigortayı kaldırdım) %100 gösterdi tabiki. Kapattım(sigortayı indirdim) fişi çektim. Tekrar MPPT yi açtım(sigortayı kaldırdım.) %76.
Güneş paneli-------> MPPT<-----> 32 A sigorta<------->AKÜ ---->anahtarlar-----> KULLANIM

neroarkan

Kamp II
Yer
Mersin
Gunes panelinde %100 dolu demek mppt için 18 V demek diye biliyorum. Akü dolunca panelden şarjı kesiyor, voltaj düşüyor. O nedenle %75 görüyor olabilirsiniz. Biraz aküden amper cekin, güneş paneli çalışsın. O zaman %100 görebilirsiniz.Deneyin bence.
Güneş paneli çalışırsa belki güneş yok Güneş memleketinde :smiley:) Kontrol edicem.

neroarkan

Kamp II
Yer
Mersin
Yüzdelik şarj ifadelerine pek takılmayın arkadaşlar. Bu belirlenmesi çok da kolay olan bir şey değil. Panelden şarj eden cihazınız aküye ne kadar akım gönderdiğini hesaplayıp % şu kadar doludur diyebilir ama karavanda şarj cihazına çaktırmadan aynı zamanda kullanım yapıyoruz ve yanlış hesaplıyordur.
Tek kullanım MPPT nin kendisi.

neroarkan

Kamp II
Yer
Mersin

Şarj cihazı bağlı iken mppt yi açtım(32A sigortayı kaldırdım) %100 gösterdi tabiki. Kapattım(sigortayı indirdim) fişi çektim. Tekrar MPPT yi açtım(sigortayı kaldırdım.) %76.
Güneş paneli-------> MPPT<-----> 32 A sigorta<------->AKÜ ---->anahtarlar-----> KULLANIM
Tabiki bu mppt nin ölçtüğü birde biz ölçsek nedir ne değildir.Anlarız. AGM akü için % tabloları vardı sanki

Son düzenleme:

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Yer
Almanya

Sigortayı kadırmak ve indirmek ne anlama geliyor? Anlamadım.:sweatsmile:

Aküde kaçak olabilir mi? Pense ampermetre ile bir ölçmekte fayda var.

neroarkan

Kamp II
Yer
Mersin
Sigortayı kadırmak ve indirmek ne anlama geliyor? Anlamadım.:sweatsmile:

Aküde kaçak olabilir mi? Pense ampermetre ile bir ölçmekte fayda var.
hocam alemsin.
Yukarıda devreyi gözünüzde canlandırmanız için sıraladım ya mppt ile akü arasında + kutup hattında sigorta var sigortayı kaldırmak demek MPPT yi devreye almak(Güneş panelini devreye almak demek)
Sigorta inince otomatikman devre kesiliyor mppt çalışmıyor ve güneş panelinden gelen elektrik kesiliyor.

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Yer
Almanya
Konuyu açıp toparlamak gerekliliği ne kadar da belli oldu. Bizim alette %76gösterdi. Gerçekten%100dolum yapmak için ne lazım acaba. Bir dahaki şarj hızlı olacak. Fişi çeker çekmez mppt yi açtım. Ekli dosyayı görüntüle 635672

Akü tamamen şarj olmadığı durumlarda olabilecek hatalar. Bunları Victron mppt şarj kontrol cihazlarının kullanım klavuzundan aldım. 19. Ayfada. Sizin cihazınızın kullanım klavuzunda da benzer bigilerin olması lazım.

https://www.victronenergy.com.tr/up...T-150-45-to-150-100--250-60-to-250-100-TR.pdf

Hatalı akü bağlantısı: Akü bağlantısını kontrol edin.

Kablo kayıpları çok fazla: Daha büyük en kesit oranına sahip kablolar.

Şarj cihazı ve akü arasında büyük ortam sıcaklığı farkı (Tambient_chrg > Tambient_batt): Ortam koşullarının şarj cihazı ve akü için eşit olduğundan emin olun.

Yalnızca bir 24V veya 48V sistemi için: şarj kontrol birimi tarafından yanlış sistem gerilimi seçilmiş (ör. 24V yerine 12V) Kontrol ünitesini manuel olarak gerekli sistem gerilimine ayarlayın.

neroarkan

Kamp II
Yer
Mersin
Akü tamamen şarj olmadığı durumlarda olabilecek hatalar. Bunları Victron mppt şarj kontrol cihazlarının kullanım klavuzundan aldım. 19. Ayfada. Sizin cihazınızın kullanım klavuzunda da benzer bigilerin olması lazım.

https://www.victronenergy.com.tr/up...T-150-45-to-150-100--250-60-to-250-100-TR.pdf

Şarj cihazı ve akü arasında büyük ortam sıcaklığı farkı (Tambient_chrg > Tambient_batt): Ortam koşullarının şarj cihazı ve akü için eşit olduğundan emin olun.

Yalnızca bir 24V veya 48V sistemi için: şarj kontrol birimi tarafından yanlış sistem gerilimi seçilmiş (ör. 24V yerine 12V) Kontrol ünitesini manuel olarak gerekli sistem gerilimine ayarlayın.
Hocam aküye bağlı kablolar kalın kablolar idi kayıp varsa ondan ötürüdür.

Sanırım Hüseyin bey di,
Hüseyin abi öncelikle araştırmaya değer bulduğunuz ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.Gonderdiginiz linki inceleyeceğim.
Bugün kontrol ettiğimde 13v,%70kapasite gösteriyordu.
Agm akü kapasite tablosuna göre doğru mu? Bakmak lazım.
Bu arada bende aradığımı değil başka birşey buldum.

Ekli dosyalar

• Datasheet-GEL-and-AGM-Batteries-TR.pdf
    483.4 KB · Görüntüleme: 108

neroarkan

Kamp II
Yer
Mersin
Bu arkadaş böyle yazmış ama benim mppt de %70 13 v görünüyor
Akü AGM gezenbilirde sanki @Doğrucu Davut yayınlamıştı. Bulamadım

Doğrucu Davut

Yer
Kuzey Ren / Almanya
1617696138567.png

Voltmetreden alınacak gerilim değeri için ölçümün; tüketimin ama özellikle dolumun en az bir saat sonrasında ve hatırladığım kadarıyla (?) 20-25 °C de yapılması salık verilmekte.
En sağlıklı dolum değeri ise ancak aktuel kalibre edilmiş akü kompüterlerinden alınabilmekte !..

Doktora çalışması yapanlara sevgi ile duyurulur... :yum:

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLER

GEZENBİLİR TV

Forum istatistikleri

Konular
101,505
Kayıtlı Üye Sayımız
169,890
Kaydolan Son Üyemiz
[email protected]

Çevrimiçi üyeler

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir