105a Agm Akü Için Şarj Aleti Önerisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan İYİMühendis Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 86
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,398

İYİMühendis

Kamp III
Yer
Mersin
Merhaba arkadaşlar Şubat 25 den itibaren resmi olarak karavanciyım ve bu siteyi 1.5 yildir takip ediyorum. Konuyu açmak istememdeki Temel sebep. Biz tecrübesiz karavan kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılamak için ne kadar zorluk çektiğimiz aşikar. Akü şarj aleti ile ilgili konuların%80 nini okudum yarısından birşey anlamadım.
Sebep konu çok dağılmış. Sürekli farklı soru sorup konuyu güneş paneline v.s ye getirmişler. Şimdi ben azıcık araştırarak ve pahalıya mal ederek bir alış veriş yaptım, sanırım bu beni memnun edecek.
Buraya yaptıklarımı yazicam konuyu görüp görüş yazmak isteyen üstatlardan ricam , Bilal e anlatır gibi istediğiniz (önerdiginiz şarj aletini) marka fark etmez ve kısa tanıtımını yapmanız. Karavanı alırken bana gerek yok dediler. Fiyatida pahalı geldi. Açıkçası. Fakat meğer ucuzmuş ben daha pahalıya başka marka bir alet aldım. Sanırım işimi görecek. Ben satıcı değilim nereden ne alırsınız? Kimden alırsınız umrumda değil. Peşin söylüyorum ben bunu aldım azıcık tanıtayım faydalı dir değildir. Siz karar verirsiniz.

Victron energy nin blue smart ip65 charger 12/7+DC connector akü şarj cihazı
Screenshot 20210403 095644 comvictronenergyvictronconnect
Screenshot 20210403 095635 comvictronenergyvictronconnect
Screenshot 20210403 095629 comvictronenergyvictronconnect

Etiketler
Merhaba arkadaşlar Şubat 25 den itibaren resmi olarak karavanciyım ve bu siteyi 1.5 yildir takip ediyorum. Konuyu açmak istememdeki Temel sebep. Biz tecrübesiz karavan kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılamak için ne kadar zorluk çektiğimiz aşikar. Akü şarj aleti ile ilgili konuların%80 nini okudum yarısından birşey anlamadım.
Sebep konu çok dağılmış. Sürekli farklı soru sorup konuyu güneş paneline v.s ye getirmişler. Şimdi ben azıcık araştırarak ve pahalıya mal ederek bir alış veriş yaptım, sanırım bu beni memnun edecek.
Buraya yaptıklarımı yazicam konuyu görüp görüş yazmak isteyen üstatlardan ricam , Bilal e anlatır gibi istediğiniz (önerdiginiz şarj aletini) marka fark etmez ve kısa tanıtımını yapmanız. Karavanı alırken bana gerek yok dediler. Fiyatida pahalı geldi. Açıkçası. Fakat meğer ucuzmuş ben daha pahalıya başka marka bir alet aldım. Sanırım işimi görecek. Ben satıcı değilim nereden ne alırsınız? Kimden alırsınız umrumda değil. Peşin söylüyorum ben bunu aldım azıcık tanıtayım faydalı dir değildir. Siz karar verirsiniz.

Victron energy nin blue smart ip65 charger 12/7+DC connector akü şarj cihazı
Ekli dosyayı görüntüle 635637Ekli dosyayı görüntüle 635638Ekli dosyayı görüntüle 635639
Screenshot 20210403 103630
Screenshot 20210403 103517 comvictronenergyvictronconnect

Resimlerden anlaşılacağı üzere Bluetooth ile bağlanıp aktif durumu görmeniz mümkün. @Akdeniz45 bey in açtığı konudaki memnun olduğu cihaza (CTEK MXS 7.0)yöneldim. İngiltere'den getirmek ancak mümkündü. Zaman kısıtlı olduğundan, Sonra bunu buldum. Baktım aşağı yukarı aynı fiyatlarda aldım geçtim. Aslında ben ucuz şarj cihazı alacaktım hedefimde de Bosch marka vardı. 1-2 tane olumsuz yorum beni etkiledi. Şarj olayını tam bilmeyince. Almadık. Bu alet benim gibi birşey bilmeyenler için dizayn edilmiş. Bluetooth kontrolü olunca da 10 mden kontrol edebiliyorsunuz.
Ben kullaniciyim aleti satmıyorum. Beğenen olursa internette satanlar var. Sormak istedikleriniz olursa bilgim dahilinde cevaplarım.
Örneğin akümü şarj etmeden önce bütün kullanımları kapattım. MPPT sonrasına (+)(kırmızı) kutba 32 A sigorta montajı yaptım ve sigortayı kapattım Gündüz olmasına rağmen MPPT kapalı.

Son düzenleme:

.
Alete söyleyecek söz yok (galiba) ama 7 Amper yeterli geliyor mu ?
Şebeke dolum aletinden bahsederken akü kapasitesini de bilmek lazım. 7 Amperlik dolum 70-80 hadi en fazla 100 Amper akülere uygun sayılmalı ?
Tüketimin akülere dolum sırasında da devam ettiğini gözden kaçırmamak lazım..
Siz çekme karavancısınız, akünüz büyük değil sanırım ?

Pardon, başlığa 105 A yazmışsınız..
Atlamışım.:unamused:

Son düzenleme:

Öncelikle neden ihtiyaç hissettim. Ona göre az veya çok karar verelim. Son 1 aydır Güneş panelim akünün kapasitesini %60 'dan yukarı çıkaramadı. Bağladıkları mppt nin yalancısıyım.
Bu bende paniğe neden oldu akünün kullanılmayan kısımları artık kullanılamaz hale gelir diye onlarca kez okudum ,kapasite kaybı yaşamak istemedim. Akünüzü mümkünse düşük amperde ayda 1 kez sarj ediniz denilmiş. Forumdaki yazılarda.
7A üzeri şarj aletleri kocaman ve fanlı (sesli) ağır olmaları ayrı bir dert. Pahalı olmaları ayrı bir dert.
Ben akümü bağladığımda %49 idi.
Yanlışsam düzeltin.
Kaba hesapla 105 A / 7A = 15 saat diye hesapladığımız şarj süresi

105 A %51 = 53,55 A
53,55 A / 7= 7,65 saat (7 saat 39 dakka sürmesi lazım.)
Program şarj süresini aklında tutuyor.
Teorik ve pratik hesapları karşılaştıracağım. Yanlışımız doğrumuz çıkacak.

Bu arada alet sürekli 7 amper vermiyor. O yüzden kaba hesap dedim.

Aynı cihazın 15 amper olanı olsa daha mı iyiydi acaba
Yine de
105 amper agm aküyü şarj edecektir diye düşünüyorum
Birazdan bu konuda teknik bilgiye hakim olan üstadlar yorum yapacaktır

Aküyü sağlıklı şarj etmek için bütün özelliklere sahip bir cihazınız var. Böyle kaliteli cihazlar akü dolsa da şarjda kalabilirler.

Yaşam akülerini yüzde ellinin altında boşaltmamaya dikkat ettiğim için bendeki 7 amperlik şarj cihazı ihtiyacımı karşılıyor. Akü şarj olurken karavanda buzdolabı dahil diğer cihazlar 230 volt ile çalıştıkları icin akünün şarjı gereksiz yere uzamamış oluyor.

Şarj cihazınızda fan olmadığından şarj ederken fazla ısınmaması için havalı bir yere koyamakta fayda var.

Hayırlı olsun.

.
Alete söyleyecek söz yok ama 7 Amper yeterli geliyor mu ?
Şebeke dolum aletinden bahsederken akü kapasitesini de bilmek lazım. 7 Amperlik dolum 70-80 hadi en fazla 100 Amper akülere uygun sayılmalı ?
Tüketimin akülere dolum sırasında da devam ettiğini gözden kaçırmamak lazım..
Siz çekme karavancısınız, akünüz büyük değil sanırım ?

Pardon, başlığa 105 A yazmışsınız..
Atlamışım.:unamused:
Vallahi cesareti @Akdeniz45 hocamdan aldım onda CTEK marka vardı, Aslında aynısından alacaktım fakat Türkiyede yok yada ben bulamadım.
Bende benzer marka ne var diye baktım.Sanırım 7A olanlar 230 ampere kadar güvenle şarj edebiliyor fakat kaç saatte .
Dikkatimi çekti şarj işlemi sırasında Akü voltajı yükselirken akünün çektiği amper azalıyor. Şuan sabah başlattığım şarj devam ediyor. Amper 1.1 e kadar düştü. Bu arada benim aküde tüketim yok şuan mppt de kapalı .
Meraktayım kaç saatte ne şarj yapacak. ayrıca hızlı şarj da var onu tercih etmedim.
Bir sonrakinde onu denerim.

Üstatlar elinizde şarj cihazı varsa paylaşın millet faydalansın. @Akdeniz45 hocam hariç marka paylaşan yok forumda ,her halde birde @yugun hocam einhell demişti. Hatırladığım kadarı ile.
1 kişi kendi şarj aletimi kendim programlıyorum filan demiş nasıl yaptığını yüzeysel anlatmıştı.

Dedim ya aslında ben bosch müşterisiyim. Ama nedense güvenemedim.

Aküyü sağlıklı şarj etmek için bütün özelliklere sahip bir cihazınız var. Böyle kaliteli cihazlar akü dolsa da şarjda kalabilirler.

Yaşam akülerini yüzde ellinin altında boşaltmamaya dikkat ettiğim için bendeki 7 amperlik şarj cihazı ihtiyacımı karşılıyor. Akü şarj olurken karavanda buzdolabı dahil diğer cihazlar 230 volt ile çalıştıkları icin akünün şarjı gereksiz yere uzamamış oluyor.

Şarj cihazınızda fan olmadığından şarj ederken fazla ısınmaması için havalı bir yere koyamakta fayda var.

Hayırlı olsun.
Teşekkür ederim Üstat sayenizde. dışarıdan kablo çektim. Yatağın altında kapalı olarak duruyor. Kış olduğu için önemsemedim. Ama haklısınız Mersin sıcağında dikkat etmek lazım.

Üstatlar elinizde şarj cihazı varsa paylaşın millet faydalansın. @Akdeniz45 hocam hariç marka paylaşan yok forumda ,her halde birde @yugun hocam einhell demişti. Hatırladığım kadarı ile.
Yanlışınız var. Ferhat bey aşağıdaki öneride bulunmuştu..
Gözünüzden kaçmış olacak ?
Araç üzerinde kullanmalık şarj cihazı olarak daha yüksek akımlı olması tercih edilmelidir. İncelediğim Meanwell PB-360 gibi cihazlar daha kullanışlı bence.

Meanwell PB-360
Avrupa fiyatı ise 100€ altında.. Alıcıyı debil sanan bizim bazı satıcılar, nedense hala gümrük birliğine giremediler. Victron bu acıdan gayet namuslu..

Yalnız 25A sizin akünüze istenenden fazla gelirdi.
Bir de haspanın sizin sesinden haz etmediğiniz yelpazesi var.. :yum:

Son düzenleme:

Yanlışınız var. Ferhat bey aşağıdaki öneride bulunmuştu..
Gözünüzden kaçmış olacak ?

Meanwell PB-360
Avrupa fiyatı ise 100€ altında.. Alıcıyı debil sanan bizim bazı satıcılar, nedense hala gümrük birliğine giremediler. Victron bu acıdan gayet namuslu..

Yalnız 25A sizin akünüze istenenden fazla gelirdi.
Bir de haspanın sizin sesinden haz etmediğiniz yelpazesi var.. :yum:
Evet gözümden kaçmış, Şimdi gelelim evdeki hesabın çarşıya uymasina Sabah 08 akşam 18 arasında ,%80 şarj oldu.Net 9saat 38dk
80-100arasi cihazda floating diye geçiyor sanıyorum. 23,00e kadar bekledim bitmedi,
23 ile 0530 arasında bitmiş. Aküde Allah'tan kullanım Yok. Allah'tan akü tamamen boşalmış değildi.
Akü%49du alacak olan kişiler bu süreleri aklına yazsın. Başka aküm Yok olsaydı birde hızlı şarj denerdim boşalsin birde hızlı deniycem.
Kitapçığında floating e gelince kullanıma başlayabilirsiniz diyor.
15A şarj cihazı markasına bakmadım yaklaşık 30*40*50 filandi küp gibi
1750 TL dediler.
Aklımdaki soruyu sorayım, 1kisi Bosch c3-c7 için%80e getirir bırakır dedi.Kast ettiği floating ve storage özelliği olmaması mıydı?
Bu arada doğru mu? Söyledi.
O yorumu ariycam bugün.
Screenshot 20210404 052711 comvictronenergyvictronconnect
Screenshot 20210404 054347 comvictronenergyvictronconnect

.
AGM akülerin ideal dolum algoritması alttaki grafikte görülmekte.

1617517006994

% 80-85 seviyesine ancak ulaşabilen şebeke ve solar dolum aletlerinin bu örnekte görüldüğü gibi çok fazlı dolum yapmadığı düşünülmeli.

Sisteminizin birimlerini (özellikleriyle) ve günlük beklediğiniz tahmini tüketiminizi yazabilir miydiniz ?

Ama umarım, tatilinizi sayılardan çok ailenizle geçirmeyi düşünüyorsunuzdur ?.. :yum:

Son düzenleme:

Günaydın ...... Yukarıdaki dolum grafiğine göre kim nasıl becerebiliyor bu işi? Sanki akü doldurulmuyor da uzaya gidecek roketin kalkış öncesi son hazırlıkları!!!!!!
Ben sorumu ciddi cidi sordum vallada billada yalan söylüyorsan iki gözüm önüme aksın

Jel ve agm aküler uzun sürede şarj oluyor, öyle olması gerekiyor
Ben 200 amper jel aküyü black&decker 20 amper şarj aleti ile 17 saatte sarj edebiliyordum

Jel ve agm aküler uzun sürede şarj oluyor, öyle olması gerekiyor
Ben 200 amper jel aküyü black&decker 20 amper şarj aleti ile 17 saatte sarj edebiliyordum
Benim lafım diyagramdaki iniş çıkışlarda. zaman voltaj ve akım koordinasyonları inceliğinde

.
Yukarıdaki ikinci resim, @neroarkan 'ın Victron aletinin de böyle çok fazlı dolum algoritması olduğunu gösteriyor.
Ferhat bey bu özellikleri daha ince eleyip sık dokuduğundan yukarıda "galiba" yazmıştım.

Diğer bir örnek
Benim SunSaverDuo PWM solar regülatörüm bile 4 fazlı dolum yapmakta. İç rahatlığıyla sahadan teyit edebilirim.
Üzerinde kafa karıştırıcı tek rakkam bile yok.

1617524989416

Tevekküllü karavancı diye buna denir.. :yum:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR