11,5metrekup Ducato İçi̇n Karavan Plani

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan arslanmurat Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 43
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,948

arslanmurat

Ana Kamp
Yer
didim -aydın
merhaba
yıllardır hayalını kurdugum karavan a sahıp olmak ıcın en sonunda 2016 model 11,5metreküp ducato aracımı aldım.
pln konusunda internetten arastırma yaptım fakat basarılı olmadım.
sızlerden rıcam yerlesım planı hakkında fıkır vermenız elınıde var ıse benımle paylasmanız.
şimdiden destegınız ıcın tesekkurler
aracta cogunlukla esım ve golden cınsı 5 yasında kopegmızle gezecegız

Etiketler

DUCATI1

KNAUS BOXSTAR 540 ROAD | Serienausstattung

Resimde görülen donanım ṣekli panelvan tipi karavanlarda ҫok sık görülür.

Karavan yaṣamında, özellikle bu büyüklükteki araҫlarda, yemek hazırlayanın hareket serbestliği önemli.

Yukardaki donanımda yemek bekleyen yatakta olabilir (sabahları), ön koltuklara geҫebilir veya dıṣarı ҫıkabilir. Kötü hava ṣartlarında dıṣarı ҫıkmak kolay değil.

Bu durumu eṣinizle oturup etraflıca konuṣun derim.

Aracınızın azami yüklü ağırlığı ne kadar? Bu tür araҫlarda bazen 3,300 kilo olabiliyor. 3,300 kilo bazı durumlarda yeterli olmayabilir.

Kolay gelsin ve baṣarılar.

merhaba
yıllardır hayalını kurdugum karavan a sahıp olmak ıcın en sonunda 2016 model 11,5metreküp ducato aracımı aldım.
pln konusunda internetten arastırma yaptım fakat basarılı olmadım.
sızlerden rıcam yerlesım planı hakkında fıkır vermenız elınıde var ıse benımle paylasmanız.
şimdiden destegınız ıcın tesekkurler
aracta cogunlukla esım ve golden cınsı 5 yasında kopegmızle gezecegız
Merhabalar, inanın bende az evvel bu başlıkta bir inceleme yapıyordum. Yalnız yaşadığım için 15 metreküp büyük diye düşündüm, sonra 13 ve 11 metreküplere baktım,aslında ikisi arasında ki fark yatak kısmından oluşuyor. 13 metreküp araçta yatak sabit olabilir ama 11 metreküp de u şeklinde yatak olmalı aracın arkasında ki hem oturma grubu hem de yatak vazifesi görülsün. Bu tip yatak makbul ise 11 metreküp hem sürüş avantajları hem fiyat olarak daha avantajlı oluyor ve şahsen benim ilgilendigim kategoride bu. Bu segmentlerde banyo tam şoför koltuğunun arkasında olabiliyor. Ben şahsen sadece dış duş düşünüyorum. Gerçi bu konuda hala bir kararsızlığım var. Takipteyim konuyu, şimdiden hayırlı olsun diliyorum sizlere.

.
Ahmet bey, benim gibi karavanda duş düşünmüyorsanız, 260-270 cm yük bölümü için şöyle bir planım vardı..

Ekli dosyayı görüntüle 639260
Evet Davut Bey,gayet kullanışlı ve ferah bir tasarım gerçekten. Ne bileyim şu duş olayına bir türlü ısınamadım gitti, hele ki sık sık kamp alanına girilecek ise ne gerek var. Maliyeti, kapladığı yer,olası çıkabilecek ekstra sorunları ki rutubet olan bir yer,bakalım..

.
Ben ve eşim on senedir yukarıdakinden farklı da olsa, sonuçta duşsuz karavanımızla geziyoruz.

Benim planım olduğu için söylemiyorum ama hiç bir 'Vanlife'cıda en küçük panelvan olsa da bu kadar ferah bir karavana rastlamadım..

Son düzenleme:

Banyo istiyorsanız; soför koltuğu arkası WC/banyo kabini. Giriş sürgülü kapı tarafında arkaya doğru mutfak. En arka bölüm ise U biçiminde veya sağlı sollu oturma gurubu. Oturma grubu ortasında yatağın parçası olan masa. Tuvaletin hemen arkasında da kıyafet dolabı için az bir yer kalıyor.

Mutfağa da ne gerek var derseniz, Doblo tarzı araçlarla da yetinebilirsiniz.
Benim kampçı aracımda mutfak da yok.
Yemek hazırlama işlerini dışarda masada yapıyorum.
Bunun dezavantajı da çok önemli:
Yağmurda yemek pişiremiyoruz.
Ama aracım yüz km de en az üç litre daha az yakıyor,
Başka başka avantajları da var.
Şehir içinde rahat kullanılması gibi.

Evet, haklısınız, aklıma gelmedi değil, hatta araç üstü çadır vb,avantajları yakıt, vergi,sürüş kolaylığı,maliyet. Hala bu fikir aklımda ama maalesef bir tane soru var oda benim kedicik. Yoksa güzel bir Doblo ,Ford filan çok iyi olurdu. Ama hala aklımda doğrusu.

Bu tasarım dengesiz gibi göründü bana. Aracın sol tarafı çok ağır olmaz mı?

Teorikte haklısınız.
Fakat akü ve su depolarını karşıya konumlandırarak, özellikle üst dolapları hafif yapıp oralara ağır eşya koymaktan kaçınarak çözüm bulunabilir. Hatta buzdolabını eğilmeyi sorunlu bulmayanlar için tezgah altına almak da olası..

Sanırım panelvanda teknelere göre asıl sorun, yükün konumundan çok izinli ağırlığın aşılması.
9C30BE17 0F15 4F13 AB7E E105144556FB

Yoksa tek taraflı cam taşıyıcıları sorunlu bulunurdu.

Ayrıca ESP donanımlı araçlar özellikle bu açıdan en ideali.

Son düzenleme:

Altı yıl eşimle 13m3 camper kullandık,arkada 135cm enine iki kişilik yatak olan en çok uygulanan plana göre yapılmıştı,biz çok rahat etmiştik.sizin araç 13 m3 olandan yaklaşık 58 cm kısa görünüyor,bu 58 cm kısalığı dezavantajını arkaya iki katlı tek kişilik ranza şeklinde yatak yaparak ortadan kaldırıp geriye kalan alana 13m3 karavanın planının aynısını uygulayabilirsiniz.köpeğimiz yoktu belki siz buzdolabını biraz daha yukarı kaldırıp altını ona ayırabilirsiniz

46640957 8AC0 4333 9A48 1980E7D3B278

BD959444 5E30 418B 87B9 FDB68B628E15

Merhabalar,

11,5 m3 araç bende de var.
Benim araç 4+1 kişilik olduğu için mutfak biraz geriye uzandıgından arkada tek kişilik yatak var. İhtiyac halinde kullanmak için önde çift kişilik yatak olabilen bir alan var.
Ranza olmuyor çok ölçtük, hesapladık ama hem klostrofobik hem girip çıkmak; özellikle alt yatağa; imkansıza yakın.
Aradaki bölmeyi kaldırarak ön koltukları mutlaka geriye dönebilir şeklinde yapın. Araçta en küçük alan önemli geliyor.
Mutfagı öne alarak baş tarafı 120 ayak ucu 95 cm gibi yamuk şeklinde çift kişilik yatak daha mantıklı olur. altındaki bagaja da kamp malzemeleri için çok ihtiyacınız olcak.
Bu ufak araçlarda tuvalet- banyo bölümünü şöför arkasına koymak kısıtlı ön koltuklarla bağlantıyı kestiğinden bence kullanabilinir alanı azaltıyor.

Çok uzun bir aradan sonra tekrar merhaba. Sanırım 8 yıldır buraya yazmıyorum. İşlerin birden değişmesi, çoğalması ve aile olayları derken kopmuştum. Bu gün başka bir konu ile ilgili birşey ararken kendimi burada buldum. Ve yeni karavan yapacak arkadaşlara bir katkı olması açısından fikrimi yazmak istedim.

11.5m3 ile 13 m3 arası araçlar için en iyi düzen Ferhat beyin dediği düzendir. Kendim de 12.5 m3 Renault Master araçtan bu düzende bir karavan yaptık. İçerisinde yaşam alanı oldukça geniş. İki yetişkin ve 5 yaşında bir çocuk kışın bile uzun süre araçtan çıkmadan, birbirimize temas etmeden tüm işlerimizi yapabiliyoruz. Bu tip bir düzeni kesinlikle tavsiye ederiz.

Bizim araçta girişte sağda ocak ve mutfağın bir bölümü var. Kayar kapı karşısında WC/Duş (110x80cm), duşun solunda lavabo ve mutfağın ikinci parçası yer alıyor. Bunun karşısında üstü boş bir tezgah ve altında buz dolabı var. Arkada ise 180cm x 172 boyunda bir koltuk / Yatak grubu var.

Buraya fotoğraf ekleyemedim. Ama likten araçcın planına bakabilirsiniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri