12 V On/off Anahtar Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan feyizu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,267

feyizu

Ana Kamp
Sevgili dostlar karavanlarınızda 12v DC için ne tür anahtarlar kullandınız? Hem estetik olmalı(kablo /terminaller görünmesin) hem 15-18mm kontraplağı adapte edilebilsin hem de güvenli olsun. Paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Bilmiyorum fotoğraf konusunda sıkıntı var mı ama fotoğraf çok makbule geçer.

Etiketler

Ef8a678fa3782166295d06f3f06272fa

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ekli dosyayı görüntüle 51610

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Merkezi bir yere panoyu monte edip tek yerden kontrol etmeyi öneriyorsunuz anladığım kadarıyla. Ancak tek başına bu tip bir kontrol pek pratik değil gibi..Örneğin yatak bölmesine tavana bir led aydınlatma koyduk yatmaya giderken panodan kapatıp öyle yatılacak..ya da led üzerinde bir anahtar ile kapatılacak, tuvalete girerken aynı şekilde önce panoya git sonra tuvalete gibi bir durum pek pratik değil bana göre..Her aydınlatma ünitesinin kendi üzerinde bir anahtarı olacaksa o vakit bu pano sadece sigorta görevi görecek gibi..Hidrofor gibi, ısıtma gibi sürekli aç kapat icab etmeyen durumlar için pano aklımdaydı zaten, aydınlatmalar konusunda net bir fikir oluşturamadım.

ben daha evel boyle bır sey almısdım oto parcacılarında vardı...
Teşekkür ederim ama bu ana şalter..benim sormak istediğim aydınlatma gibi karavanın değişik bölümlerindeki alıcıların aç kapat kontroluydu.
Teşekkür ederim Ali Express de bulmuştum ben de, ancak bu anahtarın boyu sanırım 3 cm civarında..yani her durumda kontraplaktan en az 1 cm. taşacak, ilaveten kablo terminallerini de eklersek estetik diye bir şey kalmayacak..Belki kenarlardan köşelerden bir yerlere gizleyip kullanılabilinir ama ben gördüğüm karavan iç resimlerinde hiç böyle ortalıkta sakil duran kablo anahtar kombinasyonu görmedim..demek ki bir yöntem ya da bir anahtar çeşidi var..dolayısıyla uygulamayı yapan dostların yanıtlarını merak etmekteyim.

Teşekkür ederim ama bu ana şalter..benim sormak istediğim aydınlatma gibi karavanın değişik bölümlerindeki alıcıların aç kapat kontroluydu.

Teşekkür ederim Ali Express de bulmuştum ben de, ancak bu anahtarın boyu sanırım 3 cm civarında..yani her durumda kontraplaktan en az 1 cm. taşacak, ilaveten kablo terminallerini de eklersek estetik diye bir şey kalmayacak..Belki kenarlardan köşelerden bir yerlere gizleyip kullanılabilinir ama ben gördüğüm karavan iç resimlerinde hiç böyle ortalıkta sakil duran kablo anahtar kombinasyonu görmedim..demek ki bir yöntem ya da bir anahtar çeşidi var..dolayısıyla uygulamayı yapan dostların yanıtlarını merak etmekteyim.
boyları,bir çeşidi 1.9 cm bir modeli de 2.2 cm dir .soket yerine lehimleme yapacak olursanız 1.5 cm ye kadar düşürebilirsiniz. ayrıca elektronik malzeme ve elektrikciler de envayi çeşidini bulabilirsiniz, daha olmadı oto elektrik malzemesi satan dükkanlarda da değişik nodeller var. asıl yapacağınız kablolamayı nasıl ve ne şekilde yapacağınız daha önemli,mümkün olduğunca dolap içi ve arkası düşünülürse her ikisini de göze batmadan halletmiş olursunuz. birde ipli anahtarlar var,tavan vantilatörlerinde olduğu gibi,dışarda sadece boncuklu ip kalır,anahtarı istediğiniz yere monte edebilirsiniz. kolay gelsin.

boyları,bir çeşidi 1.9 cm bir modeli de 2.2 cm dir .soket yerine lehimleme yapacak olursanız 1.5 cm ye kadar düşürebilirsiniz. ayrıca elektronik malzeme ve elektrikciler de envayi çeşidini bulabilirsiniz, daha olmadı oto elektrik malzemesi satan dükkanlarda da değişik nodeller var. asıl yapacağınız kablolamayı nasıl ve ne şekilde yapacağınız daha önemli,mümkün olduğunca dolap içi ve arkası düşünülürse her ikisini de göze batmadan halletmiş olursunuz. birde ipli anahtarlar var,tavan vantilatörlerinde olduğu gibi,dışarda sadece boncuklu ip kalır,anahtarı istediğiniz yere monte edebilirsiniz. kolay gelsin.
Teşekkür ederim, ipli anahtar fikri çok güzel ☺

Merhaba. Ben aracimdaki tum lambaları uzerinde ac kapa anahtarlı olanlardan sectım. Ayrıca anahtar kullanamaya gerek kalmadı. Dagıtımıda yukarıdakıne benzer sıgortalı bir switch panelden yaptım. Hem sigorta kutum oldu hemde cıkarken herseyı tek noktadan kapatıp cıkabılıyorum

TURKCELL T60 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba, ben karavanımdaki uyduruk sistemi anlatayım, arkada alt ve üst ranzanın yatak başlarında ve ön tarafta masa cıvarında birer küçük buton var, bunlar anahtar şeklinde değil zil butonu tipinde, ve koridorda ayak seviyesinde çok zayıf koridor aydınlatmalarım var , her hangi bir butona dokanarak koridoru aydınlatabiliyor veya karartabiliyorsunuz, yani masa tarafından lambaları yakıp yatağa yattığınızda baş ucunuzdan söndürebiliyorsunuz,
Zamanında kendi başlığım altında bu konuyu fotolu olarak anlatmıştım ama kimsenin ilgisini çekmemişti.

Merhaba, ben karavanımdaki uyduruk sistemi anlatayım, arkada alt ve üst ranzanın yatak başlarında ve ön tarafta masa cıvarında birer küçük buton var, bunlar anahtar şeklinde değil zil butonu tipinde, ve koridorda ayak seviyesinde çok zayıf koridor aydınlatmalarım var , her hangi bir butona dokanarak koridoru aydınlatabiliyor veya karartabiliyorsunuz, yani masa tarafından lambaları yakıp yatağa yattığınızda baş ucunuzdan söndürebiliyorsunuz,
Zamanında kendi başlığım altında bu konuyu fotolu olarak anlatmıştım ama kimsenin ilgisini çekmemişti.
Çok iyi fikir , devresini basitçe çizerseniz kullanacaklara yol gösterir .

Sanıldığı kadar zor bir iş değil, piyasada ( TEK TUŞLA ON/OFF ) diye bir devre satılıyor, 15-20 tl arası, bu kartın üzerinde bir buton, bir röle çıkış ucu, birde artı eksi girişi var.
Röle ucuna bir mini röle bağlıyoruz, artı'yı röleden eksi'yi direk olarak lamba gurubumuza bağlıyoruz, sonra kart üzerindeki botun'u söküp buraya 2x050 bir kablo bağlıyoruz ve bu kabloyu buton koymak istediğimiz yerlere gezdirip üzerinede istediğimiz kadar buton bağlıyoruz, ve herhangi bir butondan yakıp söndürüyoruz.,
Ben kartı elektrik panomun içine monte ettim, ve röleyide sırtından kartın uygun bir tarafına japonla yapıştırdım, kartı ve röleyi aynı artı uç ile besledim, yanlız bu artı uca bir cam sigorta mutlaka takınız, ben üç yıldır sorunsuz kullanıyorum ama bu sigorta gerektirmez anlamına gelmiyor, sigorta tavsiyem 2A dır buda yaklaşık 20W gücünde bir lamba veya led gurubuna tekamül ederki zaten yeterlidir.
Röleyi TEK kontak olarak( 5 bacaklı ) seçmek daha uygundur, şayet tek kontak bulunamıyorsa ÇİFT KONTAK ( 8 bacaklı ) rölenin her ikişer baçaklarınıda kullanmak daha doğrudur.
Tek tusla on off yapan devre
Pn2 thumb
BUT

Sanıldığı kadar zor bir iş değil, piyasada ( TEK TUŞLA ON/OFF ) diye bir devre satılıyor, 15-20 tl arası, bu kartın üzerinde bir buton, bir röle çıkış ucu, birde artı eksi girişi var.
Röle ucuna bir mini röle bağlıyoruz, artı'yı röleden eksi'yi direk olarak lamba gurubumuza bağlıyoruz, sonra kart üzerindeki botun'u söküp buraya 2x050 bir kablo bağlıyoruz ve bu kabloyu buton koymak istediğimiz yerlere gezdirip üzerinede istediğimiz kadar buton bağlıyoruz, ve herhangi bir butondan yakıp söndürüyoruz.,
Ben kartı elektrik panomun içine monte ettim, ve röleyide sırtından kartın uygun bir tarafına japonla yapıştırdım, kartı ve röleyi aynı artı uç ile besledim, yanlız bu artı uca bir cam sigorta mutlaka takınız, ben üç yıldır sorunsuz kullanıyorum ama bu sigorta gerektirmez anlamına gelmiyor, sigorta tavsiyem 2A dır buda yaklaşık 20W gücünde bir lamba veya led gurubuna tekamül ederki zaten yeterlidir.
Röleyi TEK kontak olarak( 5 bacaklı ) seçmek daha uygundur, şayet tek kontak bulunamıyorsa ÇİFT KONTAK ( 8 bacaklı ) rölenin her ikişer baçaklarınıda kullanmak daha doğrudur.
Ekli dosyayı görüntüle 53059 Ekli dosyayı görüntüle 53060 Ekli dosyayı görüntüle 53061
Evet basit bir devreye benziyor..Bu devrenin İngilizce bir adı vardır değil mi? Aliexpress'de kesin hazırı vardır bunun.

Dışarıdan sipariş etmeye değermi bilmiyorum, burada nette ve elektronik malzeme satan yerlerde mevcut.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR