12 Volt 75 Watt Absorbe Buzdolabı Mı 220 Volt 35 Watt Mini Kompresörlü Buzdolabı Mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tornado57 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 60
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 68,381

tornado57

544 547 55 81
Yer
AFYON, Dinar
sevgili abiler,
bu iki farklı dolabın kullanımı ile ilgili
anavtajları ve dezavantajlarıyla kullanım koşulları hakkında görüşlerinize ihtiyacım var.

12 volt 75 watt lıık dolabı (kaloriferli evde) dün akşam salonda denedim, 7 kademeli anahtarını sonuna kadar açtım, ilk 1 saat içinde 9 dereceye düşürdü içerisini, sonara 8, bu gün öğle vakti saat 12:30 civarında da 6 decereceye kadar düşürmüş,

karavanda 220 kullanmayacağımı düşünerek invertere para vermek yerine bu dolabı almıştım.
mevcut 220 voltluk buzdolabımı çalıştıracak bir inverterim yok henüz.

Bu deneme bana biraz verimsiz geldi, evin sıcak oluşunun ne kadar etkisi var bilemiyorum.
karavanda ortam daha serin olacak, küçük bir pervane ile daha verimli kullanılabilir mi?
yoksa 75 watt çekmesi soğutmasına göre verimsiz midir, iyi bir inverter alıp 220 ile mi kullanamak daha verimli olur,
harcanan enerji ile hangisini kullanmak daha verimli olur?
inverterin kaybı ile 75 i bulur mu 220 buzdolabı da ?

Etiketler
Ynt: 12 Volt 75 Watt Absorbe Buzdolabı Mı 220 Volt 35 Watt Mini Kompresörlü Buzdolabı Mı?

Sanırım buzdolabınız absorbsiyon tip, yani başka deyişle amonyaklı dolaplardan. Bu tür dolaplar aslında harika makinalar ancak LPG ile kullanımınız durumunda sizi üzmeyeceklerdir. 12V kullanımını sadece yol alıyorken yapmanız gerekir. 75W, 12V'da 6.25A akım demektir. Bu enerjiyi devamlı sağlayabilecek bir sisteminiz varsa kullanabilirsiniz tabiki. Elektrik ile kullanacaksanız kompresörlü dolaplar daha verimli olacaktır. 220V ile kullanımı eğer hazır 220V'unuz varsa kullanın. 12V'dan 220V elde ederseniz daha çok kayıp oluşur.

Ynt: 12 Volt 75 Watt Absorbe Buzdolabı Mı 220 Volt 35 Watt Mini Kompresörlü Buzdolabı Mı?

220VAC de 35 Watt güç değeri olan mini buzdolabı kompresörüne hiç denk gelmedim. Merak ettiğimden soruyorum, kompresörün resmini paylaşmanız mümkün mü.? Sorunuza en iyi çözüm 220VAC buzdolabı kompresörünüzün yerine 12VDC kompresör taktırmak. Randımanı 220VAC kompresörle aynı olacağı gibi akım değerleride kondanser fanı dahil 3 - 3.5 Amper gibi
olacaktır.

hocam yanılmıyorsam buzdolabının etiketinde 32-33 watt yazıyordu,
karavana koydum, vidalarını sökmeden arkasını göremem,
hafta sonu, bir söküp bakabilirim, kompresörün yakından foroğrafını çekebilirim,
özellikle en az enerji harcayan buzdolabı diye almıştım, karavanı ilk aldığım zamanlarda,

Bu arada absorbe dolap evde 6 derecenin altına inemiyor, daha serin bir ortamda belki inebilir (elektrikle kullanımda)
enerji ölçer ile ikinisini de denemek istiyorum yaza doğru :smiley:aynı değerlere inmek için 220 de ne kadar güç çekiyorlar,
sonra kalıcı olanı ona göre belirlerim ,

Uzun yıllardır bu işin içinde olmama rağmen mini buzdolabı kompresörlerinde karşılaştığım en düşük güç değeri 42Watt idi.
Tabii öğrenmenin yaşı yok. Resimleri paylaştığınızda daha net yardımcı olabilirim.

Absorbe dolapların performansı sizi kompresörlü dolaplara göre tatmin edeceğini düşünmüyorum. Harcadıkları güç değerlerine göre performansları çok düşük. Inverter ile 220Vac dolap kullanmak ise, %100 verimli sinüs inverter üretilmedikçe mantıklı değil. Birde mekanik sorunlar, kalkış akımları, sinüs inverter fiyatlarının yüksek olması gibi handikaplar vardır.

Takın 12Vdc kompresör buzdolabınıza 3 - 3.5 Amperlerde, buzlukta -20 dolabın içinde 0 dercede keyfinize bakın.

Aynen abicim,
bu kalkış akımı konusu yüzünden zaten iyi bir inverter pahalı diye absorbe 12/220 olan buzdolabını almıştım,
buzdolabı dışında da karavana pek iyi bir inverter gerekmez diye düşünüyordum, elimde 1000 W çin, 250 ataba, 350 çin inverterler zaten vardı,
laptop tablet telefon vb şarj işlerine de onlar yetiyordu zaten, tekrar invertere para vermek istemiyordum yani, tam sinüs 400-600 lira iken

etiket çin tarzı müşteri memnuniyeti de olabilir tabiki :smiley: yani gerçekçi olmayabilir,
çalışırken ölçmek lazım,

elimdeki inverterler ile çalıştırmıyor,
dolabı söküp evde yapabilirim yada kablo çekince olur,

mobilyacı arkadaş monte etmişti, kaç yerinde vidaladı bilmiyorum :smiley:
hafta sonu bi kurcalarım, bu aralar içini temizlemekle meşgulum zaten,

bir enerji ölçer ile gerçek gücünü görebiliriz,

dediğiniz gibi çektiği akıma göre basorbe dolap verimli gelmedi,
tüp ile kullanımıma çevirilebilir mi maliyeti ne olur onu bilmiyorum henüz,
ama 6 dereceden aşağı inmemesi kötü,

internetten enerji ölçeri de bi alayım bakalım :smiley:
teşekkür ederim ilginize,

Bu absorbe dolabı sıcak suyla çalıştırma fikrilerim de var, güneş enerjisi su ısıtıcısı ile ile, yapısını iyi bilmiyorum sadece ısı için elektrik kullanıyor sanırım bunlar tüple de çalışıyorsa, tavana bi iki tüp koyup aşağı yalıtımlı boruyla sıcak su çekince gündüz iş görürür sanırım, tuhaf fikirlerim var abicim :smiley:
selamlar, saygılar

Selamlar,
bu gün dolaba bakmaya gittim üst vidasını söktüm,
alttan da vidalamış arkadaş orayı tekrar tek başıma oturtamam diye sökmedim,
kompresör normal gibi duruyo,
alttan bakınca diğer dolaplardaki gibi,
bi de marka modele iyice bakayım dedim,
KLEO BC-68

internetten benzer modele baktım,
24 saatlik tüketimi, 0,33 kilowatt,
70 watlık mış kompresörü,

benim aklımda kalan ortalama saatlik değermiş demekki :smiley:

bu durumda iyi bir inverterle bunu kullanmak yada 12v kompresörle kullanmak mantıklı gibi hala,
tabi bir maliyet değerlendirmesi yapmak lazım,
kompresör değişimi yapmış arkadaşlar memnunlar mı,
maliyeti ne oldu?

http://coolaegean.com.tr/urun/kleo-buro-tipi-buzdolabi-bc-68/

Evet dediğim gibi, Kleo bc-68 dolaplarda Baixue marka QDH28G kodlu kompresör çıkar. Onunda gücü 68Watt olması lazım.
12Vdc kompresör taktırın 30-40Watt tüketim ile keyfinize bakın.
Bizim yaptığımız bir çok dolap var. Memnuniyet olarak sitede yaptığımız arkadaşlara sorun isterseniz. Bizim kendi adımıza yorum yapmamız yakışık almaz. İçiniz rahat ettikten sonra telefon açabilirsiniz.

Saygılarımla...

Neye mal olacağını size sorabilirim de mi :smiley:

Sizin absorbe sistem buzdolabinda soru olabilir diye dusunuyorum. Herkes absorbe sistem buzdolaplarinin verimsiz oldugunu ve yeterince sogutmadigini dusunur. Dogru eski teknolojidir fakat ben bir onceki evimde 6 ay kullandim. LG marka idi ve 7 kademeli derece ayarini en fazla 3-4 seviyesinde tuttum. Evin icinin 20-21 derece oldugu zamanlarda, eger dolapta cok yiyecek yoksa, icindeki yiyeceklerin tamami buz tutyordu. Dolabi doldurusaniz guzel sogutuyordu ve yiyecekleri dondurmuyordu (kastim buzdolabi kismi, buzluk degil).

Benim gordugum tek kotu tarafi buzluk tarafi da sadece amonyagin icinden gectigi sac ve buna degen gidalar buz yapiyor. Buzluga donmus birseyi bu yuzeye temas etmeden koyarsaniz cozuluyor.

Tabii yazin 45 derecede bu performansi vermez. Tabii ki derin dondurucu gibi yarim saatte size buz yapmaz. Ama elinizde varsa ve verimliyse kullanilabilir. Ozellikle 3 sistem olanlar karavan icin buyuk avantaj. Kaldiki sizinki gibi 2 sistem olanlari bir kac arkadas kendileri gazla calisir hale getirmislerdi.

Sent from my iPad using Tapatalk

Hocam tesekkur ederim ,
Galiba benimki sorunlu 8 dereceye ancak inebilmisti aksamdan sabaha ve sadece birbucuk litre su vardi icinde. 75 watlik tuketim icin performansi kotu geldi bana elki gaza donusturulunce daha saglikli calisabilir simdilik buro da kullaniyorum. Karavan da 220 olni var onu 12ye donusturme maliyetini bilmiyorum belki o sekilde yada iyi bir inverter ile kullanacagim
Saygilar

tornado57' Alıntı:
Hocam tesekkur ederim ,
Galiba benimki sorunlu 8 dereceye ancak inebilmisti aksamdan sabaha ve sadece birbucuk litre su vardi icinde. 75 watlik tuketim icin performansi kotu geldi bana elki gaza donusturulunce daha saglikli calisabilir simdilik buro da kullaniyorum. Karavan da 220 olni var onu 12ye donusturme maliyetini bilmiyorum belki o sekilde yada iyi bir inverter ile kullanacagim
Saygilar

Sizin buzdolabinizin performansi tuketimine gore oldukca dusuk. Belki markasi ve dolabin izolasyon kalitesi ile ilgili bir durumdur. Benim evimdeki LG marka idi. Amanyakli absorbe sistem buzdolaplarinin en tedirgin edici tarafi da bence markadan markaya performanslarinin cok farklilik gostermesi. Anladigim kadari ile dolap izolasyonu olayi cok etkiliyor. Birde forumda biryerlerde okumustum ve aklimda kalan amonyakli 3 sistem buzloplarina profesyonel bakim yapilip gerekirse amonyagini yenilendiginde performanslarinin cok arttigi bilgisi. Tabiiki burada fiyat performans hesabi yapmak lazim boyle bir bakimin maliyeti ile 12V compresor maliyetini karsilastirmak gerekir.

Melih hocam teşekkür ederim,
şimdilik büroda su soğutuyor :smiley:
belki ilerde gaza çeviririm zamanla,
iyibir inveter ile 220 yi kullanmak niyetindeyim şimdilik,

Arkadaşım, dolabın çalışma sisteminden bahsetmemişsin!
yanı kompresörlü mü yoksa amonyaklı mı? amonyaklı ise 6 derecenin altına düşürmen imkansız.!

berjer' Alıntı:
Arkadaşım, dolabın çalışma sisteminden bahsetmemişsin!
yanı kompresörlü mü yoksa amonyaklı mı? amonyaklı ise 6 derecenin altına düşürmen imkansız.!
Amonyaklı dolap 6 derecenin altına inemez diye bir şey yok. Dolabın izolasyonu iyi, ayarı da iyi yapmadıysanız içindeki herşeyi dondurabilirsiniz. Defalarca da başıma geldi. ;D

tamam ozaman,ben mesleği brakacam ....

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri