12 Volt Dc Akımda Kullanılacak Ampere Göre Olması Gereken Kablo Kalınlık Tablosu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Reunion Energy Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,520

Reunion Energy

Şevki Kuşcu
Web
reunionenergy.com
Arkadaşlar merhaba,

Biliyorsunuz 12 volt enerji için yetersiz kalınlıkta kablo kullanmak en iyi ihtimalle kablonun ulaştığı yerde eksik enerji almamıza neden olur, buda elektronik cihazlarımıza zarar verebilir, kablo çok ısınabilir hatta kabloları yakarak yangın bile çıkartabilir! Bu konuyla alakalı internette direk metrik birimler kullanan düzgün bir tablo bulamadım, bende kendi tablo mu yaptırtdım bulduğum güzel bir tabloyu baz alarak. Burada sizinle paylaşmak istedim sizlerinde faydalanmanız açısından.

Ekli dosyalar

• RU_cable-table_02.pdf
    159.9 KB · Görüntüleme: 1,413

Etiketler

Dosyayı kalitesi bozulmasın diye pdf olarak eklemiştim. Madem göremiyorsunuz birde resim olarak yükleyeyim.

7F598D79 A808 40AF 930F 2142382334F2

Şevki Bey, güzel bir konuya parmak basmışsınız. Kablo uzunluğunu kaynakla yük arasındaki direkt tek yön mesafe olarak mı aldınız yoksa gidiş-geliş mi? Sanırım tek yön düşündünüz.

Ben de voltaj düşümünü anlık hesaplayan online bir tablo buldum. Bu sayfada sizin tablonuzdaki gibi %3-4 kabul edilebilir bir düşüş olarak düşünülüp yeşil renkli bir yazı çıkıyor. Turuncu olursa %4'den fazla düşüş var demek.

Çekme karavanımdaki 3 sistem buzdolabının 12V ile yolda çalışırken sınırda çalıştığını fark ettim geçen gün. Bu sayfadaki parametreleri girince sebebini anladım. Benim durumumda, sayfada yapılan hesap ufak bir hata payı ile doğrulanıyor. Ufak tefek sapmalar kablo kalınlığını tüm hat boyunca net olarak bilmediğimden kaynaklandı.

Meraklısına, soldaki menüde güzel hap bilgiler var. Kablo seçimiyle ilgili örnekler de şu sayfada var:

Şevki Bey, güzel bir konuya parmak basmışsınız. Kablo uzunluğunu kaynakla yük arasındaki direkt tek yön mesafe olarak mı aldınız yoksa gidiş-geliş mi? Sanırım tek yön düşündünüz.

Ben de voltaj düşümünü anlık hesaplayan online bir tablo buldum. Bu sayfada sizin tablonuzdaki gibi %3-4 kabul edilebilir bir düşüş olarak düşünülüp yeşil renkli bir yazı çıkıyor. Turuncu olursa %4'den fazla düşüş var demek.

Çekme karavanımdaki 3 sistem buzdolabının 12V ile yolda çalışırken sınırda çalıştığını fark ettim geçen gün. Bu sayfadaki parametreleri girince sebebini anladım. Benim durumumda, sayfada yapılan hesap ufak bir hata payı ile doğrulanıyor. Ufak tefek sapmalar kablo kalınlığını tüm hat boyunca net olarak bilmediğimden kaynaklandı.

Meraklısına, soldaki menüde güzel hap bilgiler var. Kablo seçimiyle ilgili örnekler de şu sayfada var:
Evet tek yön olarak düşünülen değerler. Aslında orijinal tabloda az önem taşıyan yerler için %10 değer kayıplı ikinci bir bölümde vardı, fakat bu fikir benim hoşuma gitmediği için bu bölümü çıkardım. Hakkın ne ise onun kullanılması taraftarıyım.

Zaten geri dönüşler hepsi bir arada toplanıp, en yakın yerden araç şasesine bağlanıyor. DC işlem yaparken bağlantı noktaları da çok önemli, gevşeklik yangın bile çıkartabilir. İki kablo ne olacak bağlarım dememek gerekir. Tarifle oto elektrikçiler her şeyi güzel yapar. Bir de unutamamak gerek, altın kural ; hem akü çıkışında, hem cihaz girişinde sigorta gerekir.

Çok faydalı bir paylaşım ve çok önemli bir konu.

İlk karavanım Çelebi'yi yaparken tek tek yabancı hesaplama robotlarıyla hesaplayarak planlamıştım tesisatı. O zamanlar Türkçe kaynak bulmak epeyce güçtü (2010)
Bu sizin yaptığınız paylaşım çok kapsamlı bir çalışma. Hem yük, hem kablo uzunluğu parametreleri birlikte ele alınmış. Paylaşım için teşekkürler...

Çok faydalı bir paylaşım ve çok önemli bir konu.

İlk karavanım Çelebi'yi yaparken tek tek yabancı hesaplama robotlarıyla hesaplayarak planlamıştım tesisatı. O zamanlar Türkçe kaynak bulmak epeyce güçtü (2010)
Bu sizin yaptığınız paylaşım çok kapsamlı bir çalışma. Hem yük, hem kablo uzunluğu parametreleri birlikte ele alınmış. Paylaşım için teşekkürler...
Rica ederim

Evet tek yön olarak düşünülen değerler. Aslında orijinal tabloda az önem taşıyan yerler için %10 değer kayıplı ikinci bir bölümde vardı, fakat bu fikir benim hoşuma gitmediği için bu bölümü çıkardım. Hakkın ne ise onun kullanılması taraftarıyım.
Paylaşım için teşekkürler fakat bir konuyu düzeltme ihtiyacı hissettim.

Uzunluk satırları ve tablodaki değerlere bakılırsa, sanırım baz aldığınız tablo bluesea systems firmasının tablosu. Fakat orjinal tablonun açıklamalarında mesafelerin tek yön değil, çift yön olarak dikkate alındığı yazmakta. Yanlış biliyorsam lütfen düzeltin

Muhtemelen biliniyordur. Ama isi garantiye alip kesin kesit hesabi yapmak isteyenler icin hesap yontemi su sekildedir.

Kesit = (LxI) / (56*V*Kayıp)

Kesitler= 1,5 - 2,5 - 4 - 6 - 10... milimetrekare
Oto elektrikcilerde farkli kablolar da olabiliyor.

L= Kablo uzunlugu. Arti ve eksi her iki kablonun toplam uzunlugu. Donus saseye bagli ise sadece gidis alinabilir.

I= Akim (Amper)

56 = Bakira ait sabit bir değer.

V= Gerilim, Voltaj. Yani 12. Akunuzun dustugu en dusuk gerilimi almanizda fayda var.

Kayıp Yüzdesi = 0,05 (Yuzde 5) alinabilir. Yani akudeki 12 V cihaza kadar en fazla yuzde 5 dusebilir demektir.

Örnek:
Hidroforumuza giden arti eksi kablolarin toplam uzunlugu 8 metre ise (L=8m),
Hidroforumuz 13 A cekiyorsa (I=13A),
Voltajimiz 12V ise (V=12V)
Kayip yuzdemizi 0,05 olarak alirsak

Kesit = (8*13)/(56*12*0,05) = 3,09 mm2
Bir ust kesit olarak 4 mm2 kablo kullanilabilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri