12 Volt Kompresörlü Buzdolabı Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ucanadam Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 174
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 85,837
1000 amper ?

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

çok özür dilerim videodaki tesste elektirigi aldıgı modelin numarası ile amperini karıştırdım düzeltiyorum üstteki yazımda da.
aynen dediginiz gibi 100 amper.

videoda buzdolabı akü korumasından dolayı akünün %6 kısmında kendini kapatıyor. aslında 100 amperle bile değil 94 amperle 81 saat calısıyor.

bu arada kadının videoda elektrigi aldıgı üründe ayrı güzel https://www.amazon.com/Goal-Zero-Ge...f1b0f8337afafb968b5a1fcde530ab&language=en_US

tabi tr de satışı bile yok. özellikle hafta sonu kamplarına gidenler bayılacaktır. satışı yapılsa deli satılır bence. 8-9 kg filan oluyor lityumlar jellere göre yarı agırlıklarda hem de.

Son düzenleme:

Etiketler
Hocam güneş paneli kullandığınız zaman zaten uygun akü ile sorunsuzca 12 v kompresörlü yerli üretim buzdolabını sürekli kullanabilirsiniz bu pahalı dolabın az enerji harcaması size pek birşey kazandırmayacak
Ses olayı için diyorsanız arada ahım şahım bir fark olmaz
O zaten uyurken ninni gibi gelir
Madem öyle karavanınızda vebasto olmayacağını farzediyorum

Hocam güneş paneli kullandığınız zaman zaten uygun akü ile sorunsuzca 12 v kompresörlü yerli üretim buzdolabını sürekli kullanabilirsiniz bu pahalı dolabın az enerji harcaması size pek birşey kazandırmayacak
Ses olayı için diyorsanız arada ahım şahım bir fark olmaz
O zaten uyurken ninni gibi gelir
Madem öyle karavanınızda vebasto olmayacağını farzediyorum

ya murat kardeş, anlatmak istediğimi anlatamamışım. milliyetçilik sevdiğin şeyi bütün yanlışları ile kabul etmek olamaz tam tersine onu ileri götürmektir. -ki zaten ben milliyetçiyimdir karşıdaki firma neden milliyetçi olupta halkına uygun fiyatlı buzdolabı üretmiyor? kafama koydugumu genelde yaparım almanyadan dometic alıcam ben :smiley: neyse cidden birgün karsılasırsak bir festivalde uzun uzun sohbet ederiz.

diğer taraftan benim için enerji herşeyden önemli. çünkü herşeyde minimal olmaya calısıyorum 100 amperlik bir akü beni kışın rizede deli gibi yağmur yagdıgında bile buzdolabım kapandaman bana yetecekse tabiki bunu tercih ederim neden 200 amper akü tasıyayım ? ki zaten kışın 200 amper aküyü doldurmakta sorun. insanlar bunu atlıyor 100 amper akü alıp %100 performansla doldurmak yerine yine türkiyedeki satıcılardan dolayı 200 amper akü alıp onları %60-70 seviyesinde kullanıp akülerin ömürlerini de bitiriyorlar.

ya kurbanınız olayım bizler farklı ülkelerde mi yasıyoruz ? nolursunuz ya sanayide işini düzgün yapan usta buldugumuzda, ticarette dürüst iş yapan adam buldugunuzda herkes öpüp başına üstüne koymuyor mu ? 1000 yıllık çin vazosu karşımıza çıkmıs gibi olmuyor mu? yoksa ben mi cok salagım gidip en üçkagıtcılar tanısıyorum??

ses konusuna gelince, odamdaki duvar saatinin sesinden bile uyamam ben. yüksek ses rahatsız etmez ama ritmik sesler geceleri beni çok rahatsız ediyor maalesef ninni olmuyor :smiley:

tuvalet vebasto hepsini you tube da kanalımda zamanla paylaşıcam. buzdolabından bile cıkamadık simdi bir de oralara girersem :smiley:

sevgiler

Ben milliyetçi değilim
Hatta Bernard Shaw'ın bir sözü vardır
Çok beğenirim
Milliyetçilik osuruk gibidir, herkes kendisininkinin daha güzel koktuğunu düşünür...milliyetçilik, sizin doğduğunuz ülkeyi; diğer tüm ülkelerden daha mükemmel olduğunu zannetmenizdir.
Çok güzel izah etmiş
Hepimiz insanız
Bir inanışa göre adem ve havvadan geldik
Diğer bir inanışa göre insan öncesi neondertal,homo erectus,homo rudolfensis vb türlerden evrimleştik
(İkincisinin kanıtları var,bunlar fosil buluntular,carbon testleri, genetik analizler
Birincide kanıt yok)
Velhasıl kelam konu bu değil
Kararlarınıza saygımız sonsuz,ince eleyip sık dokumak iyidir
Ancak sizinki bence fazla
Bu arada karavan seçiminizi de merak ediyorum

Son düzenleme:

Ben milliyetçi değilim
Hatta Bernard Shaw'ın bir sözü vardır
Çok beğenirim
Milliyetçilik osuruk gibidir, herkes kendisininkinin daha güzel koktuğunu düşünür...milliyetçilik, sizin doğduğunuz ülkeyi; diğer tüm ülkelerden daha mükemmel olduğunu zannetmenizdir.
Çok güzel izah etmiş
Hepimiz insanız
Bir inanışa göre adem ve havvadan geldik
Diğer bir inanışa göre insan öncesi neondertal,homo erectus,homo rudolfensis vb türlerden evrimleştik
(İkincisinin kanıtları var,bunlar fosil buluntular,carbon testleri, genetik analizler
Birincide kanıt yok)
Velhasıl kelam konu bu değil
Kararlarınıza saygımız sonsuz,ancak ince eleyip sık dokumak iyidir
Ancak sizinki bence fazla
Bu arada karavan seçiminizi de merak ediyorum

yerli bir buzdolabı al geç dedin ya murat kardeş ondan öyle sandım. aynen öyle ama dedigin gibi, hepi topu insanız. bir virüsün karşısında bütün insanlıgın diz çöktügü kadarda minik ve aciziz aslında hepimiz hala.

hem zaaf hem de bizi güçlü kılan yönlerimizden birisi ait olma duygusu, alışkanlıklar. yasadıgın kültere, cografyaya alısıyor ve aitte hissediyorsun (benim ki daha çok ait hissetmeye çalışmakla geçiyor gerçi ama :smiley: :smiley: ) yani bu da işte milliyeçilik aslında. neyse derin mevzular.

süpriz olsun karavanım, ama daha çok yoldaş diyebiliriz :smiley:
zorbakalimero ana sayfada fotografı var birkaç güne zaten ilk karavan videomu da ekleyecegim.

Soğutma sektöründe biri olarak buzdolabı tanımı benim için basit olarak şöyledir. İyi bir izolasyon, soğutulacak kabine uygun seçilmiş kompresör, kondanser, kılcal boru ve evap (buzluk) tan ibarettir. Bu ABD de Almanya da Japonya da ve ülkemizde de böyledir. Buzdolabını evde yada ticari olarak kullanırken şebeke elektriği olduğu süre sorun yok. Elektrik kesilince izolasyon hariç buzdolabı hiç bir işe yaramaz.

Karavanda enerji döngüsü de bir yere kadar. Akü, solar sistem vs ile çözülmeye çalışılır. Tükettiğiniz enerji miktarı sizin hesapladığınız gibi olmaz. Hava şartlarındaki ısı farkı bile (hava soğuduğunda) akü verimi düşer. Çalışmak için hazır bekleyen teknolojik cihazlar hiç bir işe yaramaz ;).

Bence buzdolabını bu kadar abartmaya gerek yok.

Dometic tüketilen bir cihazı geliştirmek için ar-ge çalışması yapmış ve satışa sunmuş.

@ cumburlop
bu işler sizin bahsettiğiniz gibi kolay değil.

Son düzenleme:

.
Başlıkta o kadar çeşitli yan konular oluştu ki hadi hepsini etraflıca konuşalım desek, Corona’nın bitişini bile kaçırırız gibime geliyor. :p

@cumburlop sanırım aracınıza buzdolabı arıyorsunuz yahut en fazla karavancılığa geçmeyi düşünüyorsunuz. Tahminim, karavancılık tecrübesi olanların uyum faktörüne verdikleri değerle ilgili.

Bir otomobil için mükemmel bir buzdolabı gayet haklı ve olası bir istek.
Fakat kısıtlı olanaklarıyla karavancı, günlük yaşamda ve herşeyin planlanmasında, gereksinimlerini dengelemek zorunda olduğundan, mükemmeliyetciliğini tek tek alet ve sistemlere değil, onların beraberce ulaşabileceği sonuca hedeflemekte.

Sadece 90 Wp solar panelim ve 140 Ah el akü ile kullandığım 40l kompresör buzdolabımı, alternatör ve şebeke ceryanıyla dengelemekteyim. Fakat forumda karavancılığa yeni başlayanların çoğu, sistem kapasitelerini iki, üç misli fazla tahmin etmekteler. Sonucu es geçen gereksiz masraf ve ağırlık.
Üstelik maddi olanaklar kısıtlıysa, uzlaşı gocunulacak birşey olmamalı ?

Karavancı bütüncül düşünmek zorunda.
Sonra yerleşiklikteki gereksinimlerimizi aracımıza sığdıramazdık..

Tahminim yanlış ise karavanınızın resmi ile utandırılmaya hazırım..:yum:

.

Son düzenleme:

.

Pardon. Yukarıda karavanınızın resmini verdiğiniz linki atlamışım.:rolleyes:

Bu fırsatla demin unuttuğum bir noktaya değineyim.
Yeni Dometic için yazdığınız tüketim doğru. Fakat verilen ısı aralığında 24 saat boyunca olan tüketimin saatdeki ortalaması yazıldığından, kompressörün çalışmadığı zamanlar da bu değere dahil !..

Yani sonuçta Dometic’in evvelki buzdolaplarıyla öyle ahım şahım bir tüketim farkı söz konusu değil !

Yoksa buzdolaplarının 1/3 zaman aralığında çalıştığından yola çıkarak, yarım Amper’den bile oldukça az olan tüketim için belki birkaç kalem pille işi halledebilirdik..:p

.

Son düzenleme:

Tercihler üzerinde konuşmak, kişisel beklentilerden yürüdüğü için ortak nokta zor. Fakat bir çok yeni karavancının hatta bazı deneyimlilerin bu iş de gezmekten çok araç ve teknik donanımlara takıldığını , hep bu konular ile meşgul olarak bir süper karavan peşinde olduklarını düşünüyorum.
Sonuçta karavan bir araç hangi donanım olursa olsun problem yaşayacağız. Benzer donanım gereksinimlerim için hep iyi gezmeye odaklanmış, karavanını yeterlilik konusunda gerekenden fazla zorlamayan, gezme tarzına göre en uygun sistemi oluşturmuş deneyimli karavancıları rehber alıyorum. 3 yıldır aracımızla gezilerimiz de her markette satılan en ucuz 12/220v buzluklar kullandık. Araç aküsü dışında hiçbir ek enerji donanımı da olmadı. Sıkıntı olursa ihtiyacımı karşılayacağım yer en fazla yarım saat uzakta olur. Biraz daha uzun süre olursa da dayanamayacak değiliz. En iddialı cihazları alanların da şikayetleri , ev buzdolabı kullananlardan pek farklı olmuyor, tek fark çözüm yollarının da daha pahallı olması. 9000 Tl yada vergi düştü 5000tl olsun buzdolabının bana ek olarak katacağı bir fayda görmüyorum. Sonuçta hepimiz benzer bir panel ve akü ve şarj sistemlerini kuracağız. Bu güne kadar işi gezmek olan tanıdıklarım içersin de yetmeyenini de görmedim. Bana içindekileri 2 gün saklamamı sağlayabilecek bir buzdolabı yeterli. Zaten birçok kokma , akma riski taşıyan ürünleri buzdolabına koymuyoruz. Gezmek den yorularak araca döndüğümüz de ve bir şey yapmak istemediğimiz de bir kap yiyecek dolap da duruyorsa daha fazlası gerekmiyor.
Bence de gereksiz masraf ve ağırlık olacak hiç bir ürünü abartmaya gerek olacak bir neden yok. Selamlar...

vallahi ben ninkasi dolabımı da, uzun araştırmalara sonrası buldum ve aldım. Öyle çok bi beklentim de yok açıkçası. Benim içeceklerimi soğutması kafi olacaktır. Ses vs benim için önemli değil. Yani herşey bireyin ihtiyacına göre farklılık gösterir. Ben en iyisi olsundan ziyade, biralarımı soğutsun ve çok çok ekstra bir enerji çekimi olmasın. Ki aldığım dolap da bu ihtiyacımı karşılayacak diye tahmin ediyorum. Yani demem o ki tartışmaktan ziyade, burada istenilen konu hakkında bilgi vermek daha doğru olacaktır. Fikirler tabi ki görecelidir.

Merhaba,

Paraga'nın sitesini inceledigimde PG35 ve PG45 ürünleri için 72 saate kadar şarj etmeden soğutabilir diye belirtmişler. Anladığım kadarı ile bu ürün aynı zamanda sarj ile de çalışıyor. Bilgisi olan var mı?

Merhaba,

Paraga'nın sitesini inceledigimde PG35 ve PG45 ürünleri için 72 saate kadar şarj etmeden soğutabilir diye belirtmişler. Anladığım kadarı ile bu ürün aynı zamanda sarj ile de çalışıyor. Bilgisi olan var mı?
Ürün sayfasın da teknik bilgi verilmemiş. Belki ben ulaşamadım.
Günlük / Yıllık enerji sarfiyatı belirtilmemiş. En önemli konumuz enerjinin kolay elde edilememesi olduğu için bu bilgiye sahip olmak gerekiyor.
Benzer dolaplarda enerji açısından en ekonomik ürün ENGEL herhalde.
Fiyat / Enerji tüketimi performansına göre tercih edebilirsiniz.

SM-N9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

vallahi ben ninkasi dolabımı da, uzun araştırmalara sonrası buldum ve aldım. Öyle çok bi beklentim de yok açıkçası. Benim içeceklerimi soğutması kafi olacaktır. Ses vs benim için önemli değil. Yani herşey bireyin ihtiyacına göre farklılık gösterir. Ben en iyisi olsundan ziyade, biralarımı soğutsun ve çok çok ekstra bir enerji çekimi olmasın. Ki aldığım dolap da bu ihtiyacımı karşılayacak diye tahmin ediyorum. Yani demem o ki tartışmaktan ziyade, burada istenilen konu hakkında bilgi vermek daha doğru olacaktır. Fikirler tabi ki görecelidir.

Bence beklentilerinizi fazlasıyla karşılar. Derece göstergesi yoksa içine bir derece koyun 6-7 derecelerde otomatik yapacak şekilde termostatını ayarlayın. Enerjiyi minimum kullanmış olursunuz. Çok anormal rahatsız edecek bir şekilde ses çıkaracağını sanmıyorum en fazla fan sesi gelir.

yeniden merhaba herkese,

birazcık uzaklaştım konudan. çünkü çok anlaşılabildiğimi düşünmüyorum.
diğer taraftan ne alacagıma da karar verdim. hatta siparişi verildi.sadece aldıgım buzdolabının trye gelme meselesi var. hatta corona işleri düzelince kendi karavanımla gitmeyi dahi düşünüyorum mannheim ' a.
mannheim'da bakalım ne zaman, nasıl kavuşacagım.

neden bu mesajı yazıyorum. biraz kendim hakkımda bilgi vermek istedim çünkü karavan dünyasına yeni adım atıyorum gibi düşünülmüş. bir baktım gezenbilire üye oldugum tarih 2009 muş:smiley: zaman nasıl hızlı geçiyor.

10-15 yıldır çadırla başlayıp daha sonra station vagon toyota aracımla devam edip ardından son 3 yıldır şu anki karavanımla devam ediyorum.

azla yetinmek, minimalizm vs gibi kavramlar aslında bana genel itibari ile üstteki entrylerde söylenen. ben de diyorum ki bunu ben fazlasıyla yapıyorum. yıllarca çadırım, konservelerim ve kartuşlu tüpümle ben gayet mutlu mesut yaşadım. zamanında lizbondan- porto ya kadar bütün sahil şeridini o zaman ki kız arkadaşımla kiraladıgımız station vagon araçla turladık. zaten ben de o şekilde oldugum için. zaman zaman yolda aldıgım buzları koydugum kutumla son 3 yıldır idare ediyorum.

ama artık tam zamanlı karavanıma geçiyorum. ve eşya olarak en büyük kriterim 15 gün boyunca medeniyete ihtiyaç duymadan yapabilecek şartları oluşturmaya çalısıyorum.

bugune kadar (gökova bisiklet turu dısında, 300 kişiydik) ne çadırımla ne de karavanlarımla hiçbir zaman kamp alanı veya karavan parkında kalmadım. ben karavancı değilim. benim amacım doğada olmak değil. benim isteğim özgürce doğada olmak. düzenin içinde olmamak. işte yukarda bahsettiğim şartlar doğrultusunda ister karavanda yaşa, ister ormanda çadırda yaşa. kendine yetebilmenin birinci kuralı doğru enerjiyi doğru yere aktarmakta (bence hayatın temeli de bu zaten ). ben de tam olarak bunun için bahsettiğim buzdolabını almaya karar verdim.

ve üstteki seçimi yapma noktasına gelene kadar baya araştırma yaptım. konuyla ilgili verdiğim bilgiler yanında, ülkemde gördüğüm eksikleri eleştirdim.

sevgiler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri