12 Volt Kuru Akü 12 Volt Ampül Problemi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pashcat Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,070

pashcat

Kamp II
Merhaba değerli forum üyeleri. Bağ evime bugün halihazırda döşeli olan elektrik sistemine 12 volt 7 amper kuru akü bağlantısı yaparak 2 adet 9watt led ampül taktık. Ancak kısa süre sonra ampül sürekli göz kırparak( kapatıp açıyormuş gibi) yanmaya başladı. 2 ampülü açınca düzeliyor sonra tekrar başlıyor. Birini kapatıp açınca kısa süre düzeltip tekrar aynı problemi yaşatıyor. Sebebi ne olabilir acaba? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

RMX1971 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
Merhaba değerli forum üyeleri. Bağ evime bugün halihazırda döşeli olan elektrik sistemine 12 volt 7 amper kuru akü bağlantısı yaparak 2 adet 9watt led ampül taktık. Ancak kısa süre sonra ampül sürekli göz kırparak( kapatıp açıyormuş gibi) yanmaya başladı. 2 ampülü açınca düzeliyor sonra tekrar başlıyor. Birini kapatıp açınca kısa süre düzeltip tekrar aynı problemi yaşatıyor. Sebebi ne olabilir acaba? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ilk aklıma gelen akü yeni mi ve dolu mu? Akü 7x12=84 Watt gücünde. Dolu aküyü 9x2=18 Watt gücündeki iki lamba 4,5 saatte boṣaltırlar. Aküyü önce bir ṣarj edip deneyin. Aynı durum olursa ya akü eski veya sistemde bir hata var.

Ilk aklıma gelen akü yeni mi ve dolu mu? Akü 7x12=84 Watt gücünde. Dolu aküyü 9x2=18 Watt gücündeki iki lamba 4,5 saatte boṣaltırlar. Aküyü önce bir ṣarj edip deneyin. Aynı durum olursa ya akü eski veya sistemde bir hata var.
Teşekkür ederim sayın Akdeniz. Bugün tam doldurduğum 7 amper aküyü solar kontrol cihazı üzerinden de ( panel bağlı değil) değerleri kontrol ederek tekrar deneyeceğim.

Merhabalar hocam. Sıfır ve 7 amper akümü tam doldurup sisteme baplarım. 12.8 volt ile başladı. Yaklaşık 1.5 saat sonra 12.4 e düşmüştü. Ancak yğne aynı şekilde ampül 20 dk kadar sonra göz kırparak yanıyor. Odayı kapatıp balkonu açtığımda diğer lamba sorunsuz devam ediyor. O da başlayınca diğerini açarsam kırpma süresi hızlanıyor. Kırpanı kapatıp diğerini açarsam sorunsuz yanmaya devam ediyor. Ben ampüllerin kalitesiz olup ısınmalarına bağladım.( Dipleri çok ısınıyor) kırpma yapanı kapatıp biraz soğutunca normal yanıyor. Sizce de tespitim doğru mu? Bir de 12.4 e düşmesi zaman ve harcanan güç açısından normal mi?
Teşekkür ederim.

Ne cins bir ampül kullanıyorsunuz bilemiyorum. Evlerde kullanılan (220V) led ampullerin içinde minik bir elektronik devre vardır. Bu devrenin içindeki bir kondansatör alternatif akımı doğru akıma çevirme işlevi görür. Bu kondansatör bozulursa ampul göz kırpmaya başlar diye biliyorum. Ama akü zaten doğru akım veriyor. Bildiğim kadarıyla ledin önünde yalnızca gerilimi uygun voltaja düşürmek için bir direnç kullanılıyor. Ampulün içinde ayrıca bir kondansatör varsa da ne işe yarar kestiremedim.

Ne cins bir ampül kullanıyorsunuz bilemiyorum. Evlerde kullanılan (220V) led ampullerin içinde minik bir elektronik devre vardır. Bu devrenin içindeki bir kondansatör alternatif akımı doğru akıma çevirme işlevi görür. Bu kondansatör bozulursa ampul göz kırpmaya başlar diye biliyorum. Ama akü zaten doğru akım veriyor. Bildiğim kadarıyla ledin önünde yalnızca gerilimi uygun voltaja düşürmek için bir direnç kullanılıyor. Ampulün içinde ayrıca bir kondansatör varsa da ne işe yarar kestiremedim.
12 volt 9 watt üstünde 12-24 ac-dc bilgileri bulunan e 27 duy ampül kullanıyorum.

1-Kalitesiz led ampüller kullanmışsanız buna neden olabilir.
2-Led ampül 12 volt üzerindeki bir voltaj aralığında çalışıyorsa buna neden olabilir.
3-Led ampüllerle akü arasında varsa anahtar yoksa duy bağlantılarındaki gevşeklik nedeniyle oluşan voltaj düşümü neden olabilir.
4-Kesiti ince kablo kullanılmıs ve akü lamba arası mesafe uzunsa oluşan gerilim düşümü neden olabilir.

Duy üzerindeki kablo bağlantı klemenslerinden ampüller devrede iken voltaj ölçümü yapınız.Duya ve dolayısıyla ampüllere 12 volt geliyormu tespit edin.Duylar üzerindeki voltajda sorun yoksa daha kaliteli 12 volt girişli led ampül alınız.

Duylar üzerinde 12 volt altnda değer okunuyorsa aküden itibaren tüm kablo ve klemens bağlantılarını kontrol edinz.Gevşeklik varsa sıkın.

Kablo kesitleri ince ve hat uzunsa daha kalın kesitteki kablo ile değiştirin.

Aldığınız led ampüller daha yüksek voltajda çalışan cins ise aşağıdaki linktekine benzer uygun fiyatlı DC/DC voltaj yükseltici ile kullanın.
DC/DC voltaj yükseltici

Aküleri evin elektrik sistemine taktım diyorsunuz. Evin elektrik sistemi 220 volta göre olunca kablolar incedir. Ikincisi aküden lambalara mesafe uzun olabilir. Lambaları doğrudan aküye bağlayarak bir deneyin.

Aküleri evin elektrik sistemine taktım diyorsunuz. Evin elektrik sistemi 220 volta göre olunca kablolar incedir. Ikincisi aküden lambalara mesafe uzun olabilir. Lambaları doğrudan aküye bağlayarak bir deneyin.
Sayın Akdeniz. Kullanılan kablolar 12 volt için daha öncede kullanılmış kalın kesitli kablolar. Akü ile en uzun mesafede ortalama 4 metredir.

Bulabilirsem yeni ampül alarak deneyeceğim. Diğer alternatif sizlerin de dediği gibi direk aküden bağlayıp denemek.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR