12v 220v Buzdolabı Tartışmasına Işık Tutması Için

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Kam Caravan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,019
Arkadaşlar,
Hepimizin ortak görüşü olduğu gibi, fabrikanın üretim aşamasında tasarladığı doğru ve performansı en iyi olandır.
Yani, 220V üretilmiş bir buzdolabının AC akım kompresörünü, 12V DC akımla çalışan bir kompresörle değiştirmek tamamen yanlış olur.. İster en iyi marka kompresör ile, ister en iyi gaz ile değiştir fark etmez..

Zaten, soğutma sistemlerinde AC akımla DC akım kıyas kabul etmez!.
Karavanımız da orjinal 3 sistem yok ise, inverter sistemin daha iyi çalışması için akü sistemi güçlendirilmelidir..
Yani, 220V üretilmiş bir buzdolabının AC akım kompresörünü, 12V DC akımla çalışan bir kompresörle değiştirmek tamamen yanlış olur. Bu iddianızı Teknik acıklama ile ıspatlıyabilirmisiniz yoksa sadece kendi fikriniz mi?

Etiketler
Yani, 220V üretilmiş bir buzdolabının AC akım kompresörünü, 12V DC akımla çalışan bir kompresörle değiştirmek tamamen yanlış olur. Bu iddianızı Teknik acıklama ile ıspatlıyabilirmisiniz yoksa sadece kendi fikriniz mi?
Kardeş,

Bu işin uzmanı değilim.. Ama, dünyanın yuvarlak olduğunu kabul etmeyene ispatlamaya da gerek yok..
Çünkü;
Kanaatimce, bakır kaynağı ve gaz basmayı bilen bazı kişiler, kendinin teknik bilgiye sahip olduğunu sanıyor.. Hem de, dünyaya üretim yapan firmaların ürettiği buzdolabında değişiklik yapmaya dahi kendilerini ehil sanacak kadar!.

Tamam bu kompresör değiştirme işinden para kazanmalarına ben bir şey demem. Olabilir.. Geçinmeleri lazım..

Fakat,
O buzdolabını tasarlayan ve üreten firmaların % 99.9 gibi büyük çoğunluğu neden 12V DC ile çalıştırmıyor sizce?.

Kardeş,

Bu işin uzmanı değilim.. Ama, dünyanın yuvarlak olduğunu kabul etmeyene ispatlamaya da gerek yok..
Çünkü;
Kanaatimce, bakır kaynağı ve gaz basmayı bilen bazı kişiler, kendinin teknik bilgiye sahip olduğunu sanıyor.. Hem de, dünyaya üretim yapan firmaların ürettiği buzdolabında değişiklik yapmaya dahi kendilerini ehil sanacak kadar!.

Tamam bu kompresör değiştirme işinden para kazanmalarına ben bir şey demem. Olabilir.. Geçinmeleri lazım..

Fakat,
O buzdolabını tasarlayan ve üreten firmaların % 99.9 gibi büyük çoğunluğu neden 12V DC ile çalıştırmıyor sizce?.
Kusura bakmayın ama kanaatla Hüküm verilmez.heleki teknik detayınıbilmediğiniz bir konuda

Kusura bakmayın ama kanaatla Hüküm verilmez.heleki teknik detayınıbilmediğiniz bir konuda
Kardeş, senin bildiğin bir şey varsa söyle ki üretici ve tasarlayıcılarla birlikte bizde öğrenelim.. Yoksa sen kusura bakma, sen yalnızca traş yapıyorsun..
Teknik detayları bilmediğimi de söylemedim. Hadi sen teknik bir kaç detay ver, cevabını al.

Kardeş, senin bildiğin bir şey varsa söyle ki üretici ve tasarlayıcılarla birlikte bizde öğrenelim.. Yoksa sen kusura bakma, sen yalnızca traş yapıyorsun..
Teknik detayları bilmediğimi de söylemedim. Hadi sen teknik bir kaç detay ver, cevabını al.
Buzdolabının nasıl çalışıp soğukluk elde ettiğinin tekniğini inceleyip anlarsan soğutucu gazı sıkıştıran pompanın hangi tür enerji ile dönme işlemini yaptığının teknik olarak hiç bir anlamının olmadığın belki farkına varırsın.

Kompresör kapasitesi farklı ise sıkıntı çıkar da, kapasite aynı ise ister DC enerji ver, ister AC enerji ver fark etmez ki. Kompresör kapasitesine kim bakar, elinde ne varsa onu kullanır derseniz bilemem.
Kompresörün elektrik motoru çektiği amper x volt a bakar.
İnsanlar, titreşim sönümlemesi ve izolasyonu mobil araç için üretilen buzdolabı alamadığı için ev tipi buzdolabı kullanıyor.

Kompresör kapasitesi farklı ise sıkıntı çıkar da, kapasite aynı ise ister DC enerji ver, ister AC enerji ver fark etmez ki. Kompresör kapasitesine kim bakar, elinde ne varsa onu kullanır derseniz bilemem.
Kompresörün elektrik motoru çektiği amper x volt a bakar.
İnsanlar, titreşim sönümlemesi ve izolasyonu mobil araç için üretilen buzdolabı alamadığı için ev tipi buzdolabı kullanıyor.
Sevgili Bartek yazdıklarınız sır değil ilgili olan her kesin bilebileceği bilgiler. Benim takıldığım " As Sefa" nikli arkadaşımızın bu kadar net ve kati bir dille sonuç beyan etmesi.

Buzdolabının nasıl çalışıp soğukluk elde ettiğinin tekniğini inceleyip anlarsan soğutucu gazı sıkıştıran pompanın hangi tür enerji ile dönme işlemini yaptığının teknik olarak hiç bir anlamının olmadığın belki farkına varırsın.
Kardeş lütfen kusura bakma hiç bir teknik bilgi sahibi olmadığın belli.. Açıkçası saçmalıyorsun!.. Zaten Amerika'yı yeniden keşfetmeyi savunmandan belli.

İyi akşamlar.

Kardeş lütfen kusura bakma hiç bir teknik bilgi sahibi olmadığın belli.. Açıkçası saçmalıyorsun!.. Zaten Amerika'yı yeniden keşfetmeyi savunmandan belli.

İyi akşamlar.
haklısınız hiç bir şey bilmiyorum. Hani bana soğutma sisteminde gazın çıkış sıcaklığı nasıl kontrol edilir yazıversen. Tabiki edebiyat yapıp laf paralamadan sadece teknik bir izahat.
Neyi nasıl saçmalıyorum izah edermisin saçmaladıgımı söylediği detayın dogrusu nedir

Son düzenleme:

Sabit devir 220v ile çalışan kompresör 6 bar basıyor diyelim faraza. Aynı yere 12volt dc 6 bar basan sabit ve aynı devir kompresör bağlanır ve termal verim birebir aynı olur. Kompresörün hangi tip ve voltaj ile çalıştığı önem arz etmez bu noktada. İstenen basıncı vermesi kafi.

İkinci etken ise gazın akış hızı. Bunun değişmesi olabilir her iki tip motorda. Basınç aynı fakat daha düşük devir ile çalışan Kompresörün verimi daha düşük olur. Bunu da göz önünde bulundurmak gerekir.

Sabit devir 220v ile çalışan kompresör 6 bar basıyor diyelim faraza. Aynı yere 12volt dc 6 bar basan sabit ve aynı devir kompresör bağlanır ve termal verim birebir aynı olur. Kompresörün hangi tip ve voltaj ile çalıştığı önem arz etmez bu noktada. İstenen basıncı vermesi kafi.

İkinci etken ise gazın akış hızı. Bunun değişmesi olabilir her iki tip motorda. Basınç aynı fakat daha düşük devir ile çalışan Kompresörün verimi daha düşük olur. Bunu da göz önünde bulundurmak gerekir.
Bilgiler için teşekkür ederim. Mesele "as sefa " nikli üye arkadaşımızın her hangi teknik bir bilgi sunmadan yazdığı hüküm ayarındaki olumsuz sözleri. Hem olmaz diyor hem de neden olmazmış izah et deyince laf kalabalığı ile bir de beni bu konuda bilgisizlikle tanımlıyor.
Şimdi sadece ve sadece "AS SEFA" ya soruyorum lütfen hiç kimse cevaplamasın: BUZDOLABININ MOTORUNA NEDEN "EKOVAT" denir? soğutma motorları konusunda bilgin olduğunu söylüyorsun ya herhalde bu soru sana çerez gibi gelir? Haydi bakalım karıştır neti bul cevabı.

Aklıma geldi ilave yaptım daha ilk teknik sorumun cevabını yazmadın yada yazamadın bu sorununda cevabını bekliyorum

Yazılanlara katılıyorum . ek olarak belirtmek istediğim şey üstten kapaklı dolaplar kullanması biraz daha zor olmakla beraber çok daha verimlidir. Önden kapaklı dolaplarda kapağı açınca içerideki tüm soğuk hava adeta akar gider,

.
Dediğiniz, sonuç olarak doğru olsa da öndeki kapağı sıklıkla açılan buz dolaplarındaki randıman kaybının asıl nedeninin, litrede sadece 1,225 gr ağırlığıyla havasının akarak kaybından çok, malzemelerin daha yüksek ısılı dış havayla teması ile ilgili olduğunu düşünüyorum.
Zaten iç yüzey ve malzemelerin üzerindeki yoğunlaşma da asıl olay yerine işaret etmekte.

Sanırım sağlaması da önce malzemeli ve sonra da bu malzemelerin hacmına eşit straporlu durumuyla bir buzdolabının başlangıç derecesine hangi zaman aralıklarında tekrar ulaştıkları karşılaştılarak yapılabilir.
Hatta ikinci bir deney olarak da dolu bir dolabın 10 ve 100 saniye boyunca açık kalan kapılarıyla başlangıç derecesine ulaşma zamanları karşılaştırılabilir.

Son düzenleme:

.
Dediğiniz, sonuç olarak doğru olsa da öndeki kapağı sıklıkla açılan buz dolaplarındaki randıman kaybının asıl nedeninin, litrede sadece 1,225 gr ağırlığıyla havasının kaybından çok, malzemelerin daha yüksek ısılı dış havayla teması ile ilgili olduğunu düşünüyorum.
Zaten iç yüzey ve malzemelerin üzerindeki yoğunlaşma da asıl olay yerine işaret etmekte.

Sanırım sağlaması da önce malzemeli ve sonra da bu malzemelerin hacmına eşit straporlu durumuyla bir buzdolabının başlangıç ısısına hangi zaman aralıklarında tekrar ulaştıkları karşılaştılarak yapılabilir.
Günaydın. Önden kapaklı bir buz dolabının kapağını açma işlemini termal kamera ile takip ettiğimizde kapak açıldıgı andan itibaren içerideki soguk havanın dolabın tabanından itibaren şelale gibi dışarıya akıp gittiğini görüyoruz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri