12v Kompresörlü Buzdolabı Interference Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan theodor_malinovski Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,184
Yer
anatolia
merhaba karavan dostları,
çekme karavanımdan sonra aracım için de bir kompresörlü buzdolabı aldım. indel b marka ve en baz boyutlarda. otomobil için oldukça ideal. fakat ben bu dolabı sıfır olarak almadım. sıfır dolapların fiyatları malumunuz 1500-2000 arasında değişiyor. ben ostim de bir buzdolabı ustasından ikinci el oldukça makul bir fiyata aldım. soğutması mükemmel.
sorunuma gelirsem: dolabı araca bağladıktan sonra araçtaki bütün radyofrekans alıcısı cihazlar inanılmaz derecede parazit yapmaya başladı. radyo dinleyemiyorum ve aracımdaki cb halk bandı telsizi kullanamıyorum. inanılmaz parazit meydana getiriyor. radyo ise kanal dahi bulamıyor. bütün keyfim kaçtı. bu sorunu nasıl çözebileceğim konusunda yardımınızı rica ediyorum.
elektrik bağlantısını nasıl yaptığımı kısaca anlatayım:
telsiz cihazım interference sorunu yaşamasın diye önceden direkt olarak aküden aracın kokpitine bir kablo çektirmiştim. telsiz cihazı elektriği direkt olarak aküden alıyordu. buzdolabını bağlamak için direkt olarak aküden gelen bu hatta saplama yaparak bir kablo daha çektim. saplamanın hemen öncesine de bir sigorta bağladım.
şu an ne yapacağımı düşünüyorum. bu interference olayını önlemek için bir cihaz mı bağlanmalı yoksa buzdolabı için yine aküden direkt bir hat mı çekmeliyim? yoksa bir jel akü alıp buzdolabını ona bağlayıp aküyü de aracın elektrik sistemine mi entegre etmeliyim? bilemiyorum.
yardımcı olursanız çok sevineceğim.
teşekkürler.

Etiketler
Ynt: 12v Kompresörlü Buzdolabı Interference Sorunu

İnterferans dediğimiz olay. Parazit filtresi kullanılarak düzeltilmesi veya azaltılması mümkün. Oto teyplerinin 12V girişlerine takılan parazit filtreleri işinizi görebilir. Bu filtreler bobin ve kondansatörden oluşuyor. En garantisi buzdolabına veya telsize ayrı bir hat çekerek de sorun giderilebilir. Parazitik sinyalin şase hattından bile kaynaklanacağını göz önüne almak lazım. Ne yazık ki denemeden kesin bir şey demek de mümkün değil.

ferhat bey ilginiz ve cevabınız için çok teşekkür ederim.
yarın sanayi sitesine gidip bu sorunu çözmeye çalışacağım. sonuçtan herkesi haberdar ederim.
görüşmek dileğiyle.

tekrar merhaba,
maalesef sorunu çözemedik ama en azından sorunun kaynağını tespit etmiş olduk.
öncelikle direkt olarak aküden buzdolabına hat çektik. parazit devam etti. daha sonra hattın eksi ucunu aküden alıp direkt olarak şaseye verdik parazit yine devam etti. akü ile buzdolabı arası mesafe biraz uzun olduğu için kablonun çapını arttırdık. en azından radyodaki parazitin önüne geçmiş olduk ama telsizdeki interference hala korkunç boyutlarda devam etti. en sonunda bu parazitin kaynağının buzdolabının motoru olduğuna karar verdik. zannerdersem motor elden geçmiş ve kompresör çalışırken elektromanyetik bir kirlilik yaratıyor. bunu nasıl çözerim bilmiyorum. yarın uzun bir yolculuğa çıkacağım için sorunun çözümünü tatilden sonraya bıraktım.
görüşmek dileğiyle.

motor gövdesi araç şasesine bağlı olmayabilir. Motordan kaynaklandığına göre motorun sürücüsünün 12V girişine bir filtre eklemek uygun olabilir.

Aylardir bende ayni sorunla ugrasiyordum karavandaki telsizler buzdolabi hattina 12 volt verdigim anda 9 desibel baski almaya basliyordu, sorun buzdolabinin danfoss muadili olan surucusunun yarattigi RF oldugunu teshis ettim, buzdolabina orjinal danfoss surucu takmadan sorunu cozmem mumkun olmadi.

.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR