12v Led Şerit Isınma Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kara.vanlife Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,254

kara.vanlife

Kamp I
Merhaba,

Camper aracımda tezgahı aydınlatmak için 1 mt 5730 kodlu 72 cip bir led bar aldım. 2 dk içerisinde alüminyum bar dokunulamayacak kadar çok ısıtıyor dolayısıyla kapatmak zorunda kalıyorum. Hem aküden direk hemde solar sarj kontrol cihazının yük çıkışından denedim ama sonuç alamadım. Aldığım yere götürüp test ettiğimizde ısınma hiç yok ama benim sistemime takılınca ısınma var..

Akü Lifepo4 akü solar sarh cihazda victron..

Sorun sizce nerede ? Yardımcı olursanız sevinirim.

Saygılar.

Ekran Resmi 2021 07 17 160006

Etiketler
Merhaba,

Camper aracımda tezgahı aydınlatmak için 1 mt 5730 kodlu 72 cip bir led bar aldım. 2 dk içerisinde alüminyum bar dokunulamayacak kadar çok ısıtıyor dolayısıyla kapatmak zorunda kalıyorum. Hem aküden direk hemde solar sarj kontrol cihazının yük çıkışından denedim ama sonuç alamadım. Aldığım yere götürüp test ettiğimizde ısınma hiç yok ama benim sistemime takılınca ısınma var..

Akü Lifepo4 akü solar sarh cihazda victron..

Sorun sizce nerede ? Yardımcı olursanız sevinirim.

Saygılar.

Tahmin ediyorum, aldığınız yerde yapılan test 220 volt 12 volta dönüştürülerek yapıldı. Internette bu tür led’ler için (5730 kodlu) düzenli bir elektrik akımı tavsiye ediliyor . Araçtaki akımın gerilimi akünün şarj durumuna bağlı olduğu için böyle bir sorun olabilir.
Aşağıdaki linkte led’ler için minimum 3 volt, maksimum 3,8 volt yazıyor. Led 12 voltluk olmayabilir mi?

Google tercümesi: SON DERECE PARLAK - 10 SMD LED 5730 - Renk: sıcak beyaz - Boyutlar: her biri 5,7 × 3,0 × 0,90 mm (UxGxY) - Muhafaza: dağınık - Açma açısı: geniş ışın - Voltaj: min 3,0 - maks 3,8V - ...

10 SMD LEDs 5730 warm-weiß, 48-53lm, 3000K, 150mA

Son düzenleme:

12volt üstünde gerilim veriyorsunuz muhtemelen. Şayet yüksek ise verdiğiniz voltaj Step down konverter kullanın 3 amperlik. Voltajı bir miktar düşürün. Tavsiyem 10volt yapın ki ledlerin ömrü çok uzun olsun ve ısınma olmasın.

Step down konverter
Muhtemelen çözüm bu gibi görünüyor ama size bir sorum olacak. Herkes bu ürünlerimi kullanıyor ? Videolardan seyrettiğim led spot veya benim ki gibi şeritleri alıp takıyorlar ve sorunsuz kullanıyorlar. Ben mi hatalı ürün tercihinde bulunuyorum acaba.. Ayrica bana nokta atışı bir ürün yönlendirmesinde bulunabilirmisiniz. Alayım ve takayım ve bu sorunsaldan kurtulayım.

Muhtemelen çözüm bu gibi görünüyor ama size bir sorum olacak. Herkes bu ürünlerimi kullanıyor ? Videolardan seyrettiğim led spot veya benim ki gibi şeritleri alıp takıyorlar ve sorunsuz kullanıyorlar. Ben mi hatalı ürün tercihinde bulunuyorum acaba.. Ayrica bana nokta atışı bir ürün yönlendirmesinde bulunabilirmisiniz. Alayım ve takayım ve bu sorunsaldan kurtulayım.

Ürün hatalı değil ancak sizin kaynak 12volt üstü çıkış veriyor. Ölçü aleti ile ölçün çıkışı yüksektir. Linkteki ürün işinizi görür.

@chrysocolla Acaba Lifepo4 aküden memnun musunuz? Ne kadar süredir kullanıyorsunuz? Marka modeliniz nedir? Açıkçası almayı düşündüğüm için kullanıcı deneyimlerini merak ediyorum.
Merhaba.

Çok memnunum. Geçen sene Haziran ayında aldım. Orbus marka.. 100A.. Dertsiz tasasız ( kışın dejarj ve %50 altında kullanamama sorunu ) 41 Lt indelb buzdolabımı güneş paneli kapalı durumda 4 gün çalıştırıyor. Çok hızlı şarj oluyor.. Günlük kullanımım ertesi gün sabah 11:00 civarında dolmuş oluyor. Bu arada solar şarj cihazı olarak victron kullanıyorum ki performansta çok etken.

Kesinlikle bu ikiliyi tavsiye ederim.

Son düzenleme:

Akü geriliminin biraz daha yüksek olmasından kaynaklanıyor. Ledler bundan ısınıyordur. Önerilen elektronik devrede de giriş çıkış arası en az 1.5V olması gerekiyor. En kolayından ledinize seri direnç veya diyot ekleyerek akımı azaltabilirsiniz. 1N4007 diyot yeterli her biri 0.7V gerilim azaltır. Şerit ledin çektiği akıma göre bir direnç de hesaplanılıp 1-2V gibi gerilim azaltması yapılabilir.

Akü geriliminin biraz daha yüksek olmasından kaynaklanıyor. Ledler bundan ısınıyordur. Önerilen elektronik devrede de giriş çıkış arası en az 1.5V olması gerekiyor. En kolayından ledinize seri direnç veya diyot ekleyerek akımı azaltabilirsiniz. 1N4007 diyot yeterli her biri 0.7V gerilim azaltır. Şerit ledin çektiği akıma göre bir direnç de hesaplanılıp 1-2V gibi gerilim azaltması yapılabilir.

40xx dayanamaz. Ancak iki tane seri 6A10 da iş görür. Stepdown ise tam stabil gönderir gerilimi. Ben olsam 10v ile sınırlar ledin ömrüne ömür katardım

40xx dayanamaz. Ancak iki tane seri 6A10 da iş görür. Stepdown ise tam stabil gönderir gerilimi. Ben olsam 10v ile sınırlar ledin ömrüne ömür katardım

Bayram sonrası halledeceğim. Yönlendirmenlz için teşekkürler.

Bu arada aklıma takılan bir konu var. Stemdown led’in girişine takılacağı için sallanacak yanında. Bi koruma kutusu vs temin edilebilinir mi ? Yangın çıkartma riski vs için. Yada önerisiniz ?

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Doğru haklısınız şimdi detaylı bakabildim. 72ledli olunca 150mA'den 3.6A ediyor tabiki tam kapasite için. Karavan için bence fazla güçlü. Step down regülatör kullanmak ve farklı parlaklık seçeneklerine göre ayarlı yapmak daha iyi olabilir.

Ürün hatalı değil ancak sizin kaynak 12volt üstü çıkış veriyor. Ölçü aleti ile ölçün çıkışı yüksektir. Linkteki ürün işinizi görür.
Akü geriliminin biraz daha yüksek olmasından kaynaklanıyor. Ledler bundan ısınıyordur.

Servet bey belirttiğiniz ürünün bir üst modelini ( giriş çıkış voltajını görebildiğim ) aldım.. Sonuç mükemmel. Akü çıkış 13.50 V ve stepdown ile çıkış 12V ve altını kademe kademe deneyerek 8,50 V'a sabitledim. Çubuk led bar da Isınma neredeyse olmadı ve büyük bir sorunum çözülmüş oldu..

Umarım bu konu benim gibi sorun yaşayan arkadaşlara yardımcı olur...

Yardımlarınız için teşekkürler..

Detayla ek'te..

Saygılarımla.

TempImage3JRF3S

4EFE1FA5 3CC7 4474 A978 4852F2912D2F 1 201 a

TempImageVSCO4v

TempImage19R2fk

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri