12v Sistemde Kablolama Nasıl Olmalı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kara.vanlife Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 30
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,622

kara.vanlife

Kamp I
Merhaba.
T5 aracımda sadece 12V buzdolabı ve belki ileride basit tarzda bir hidrofor kullanmak için enerji sistemimi toparlama başladım. Elimde 325 watt mono panel, victron 100/20 solar şarj cihazı mevcut. Lifepo4 akü alma arefesindeyim. Akü 2x50A yada 1x100 A olarak. Şu an için araçtan enerji almayı düşünmüyorum. Enerjinin panelden şarj cihazına, şarj cihazından aküye, aküden 12V sigorta kutusuna ve oradan da 12V soketlere gideceğini biliyorum. Sorum ise şu ? Panelden şarj cihazına kaç mm ve ne özellikle bir kablo almalıyım ? Solar şarj cihazından aküye gidecek olan kablo nasıl olmalı.? Aküden sigorta kutusuna giden kablo nasıl olmalı ? Ve en önemlisi panelden sarj cihazına ve şarj cihazından aküye oradan da sigorta kutusuna giderken arada güvenlik amaçlı başka cihazlar ( şalter vb ) olmalı mı ? Olacaksa nerede olmalı ? Bu arada panel ile şarj cihazı arasındaki mesafe yaklaşık 4 mt, şarj cihazı ile akü arasındaki mesafede 50 cm civarında olacak.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Etiketler
Ankara da iseniz B-HET Mühedislik solar firmadının sahini Önder bey yardımcı olut size , onunla irtibata geçiniz . Bu işler öyle kolay işler deiil , bu arada bu işleri kendi yapanlardan , bir çok karavanını yakanlar oldu .

Ankara da iseniz B-HET Mühedislik solar firmadının sahini Önder bey yardımcı olut size , onunla irtibata geçiniz . Bu işler öyle kolay işler deiil , bu arada bu işleri kendi yapanlardan , bir çok karavanını yakanlar oldu .
Ürünlerimi Önder bey den aldım lakin Ankara'da değilim.

Tapatalk kullanılarak gönderildi

325w mono 12 volt sistemde olmaz. Solar panellerin 12v serisinden alın veya sisteminizi 24v a çevirin. Solar panel için 6mm solar kablo tse li olmak şartıyla yeterlidir. Aynı kabloyu akü grubu için de kullanabilirsiniz. 150a/h geçmeyecek bir sistemde 6mm solar kablo yeterlidir. DC şalt tipi sigortayı Schneider A9N61512 1x20A DC Otomatik Sigorta panelden gelen + kabloya bağlayabilirsin. Kolay gelsin

325w mono 12 volt sistemde olmaz. Solar panellerin 12v serisinden alın veya sisteminizi 24v a çevirin. Solar panel için 6mm solar kablo tse li olmak şartıyla yeterlidir. Aynı kabloyu akü grubu için de kullanabilirsiniz. 150a/h geçmeyecek bir sistemde 6mm solar kablo yeterlidir. DC şalt tipi sigortayı Schneider A9N61512 1x20A DC Otomatik Sigorta panelden gelen + kabloya bağlayabilirsin. Kolay gelsin
325w mono 12 volt sistemde olmaz.

Neden ?

.
@chrysocolla nın paneli zaten 36V Gönderdiğiniz bilgilerde yazıyor.
Fakat MPPT regülatörünüz için sorun olmamalı.

Ama 2x50 A LFP aküyü arada öyle BMS olmadan bağlayamazsınız !
Hatta o ucuzluktaki akülerin kendilerinin de BMS lerinin olup olmadığından emin olmalısınız.
Tek akü alın fakat sizin tüketiminiz için yaz ve bahar ayları Türkiye için 60A LFP akü yeterli.
Bağlantı ve sigorta için @fsirin e sorun.
.

Son düzenleme:

.
@chrysocolla nın paneli zaten 36V Gönderdiğiniz bilgilerde yazıyor.
Fakat MPPT regülatörünüz için sorun olmamalı.

Ama 2x50 A LFP aküyü öyle BMS olmadan bağlayamazsınız !
Hatta o ucuzluktaki akülerin kendilerinin de BMS lerinin olup olmadığından emin olmalısınız.
Tek akü alın fakat sizin tüketiminiz için yaz ve bahar ayları Türkiye için 60A LFP akü yeterli.
Bağlantı ve sigorta için @fsirin e sorun.
.
@ceremcem2 orbus ve outdo için bms var demişti.

Alıntı :

Öncelikle Lityum bataryaların içinde (cep telefonu bataryası dahil) mutlaka BMS olur, olmak zorundadır. Tek tek hücreleri almıyorsanız aldığınız bataryanın içinde BMS vardır. (Önceki sayfalardaki bir mesaja ithafen bunu belirteyim dedim)

Son düzenleme:

Güzel.
Ama iki akü alırsanız onların arasına da lazım ve öyle tak geç kolaylıkta değil.
Buradaki iki Orbus LFP alan kişininin yazılarını okuduğunuzu sanıyordum.
.
Okudum hepsini. Ben seri bağlamayacağım ki. Paralel bağlayacağım. @ceremcem2 2x50 önerisinde de bulundu ve sorunsuz kullanabileceğimi söyledi.

.
LFP akülerin VRLA akülere göre farkı; hücreler arası eşitleme yapamaması. Bu yüzden BMS gereksinimleri var. Çünkü hücreler arası minimal olsa da gerilim farkı bu gereçler yardımı ile düzenlenmekte.
İki sistemin de ayrı ayrı ayni gerilimi göstereceğini beklemek bence güvenli bir yaklaşım değil. Ne şekilde bağlanırsa bağlansınlar bu farkın zaman içinde sorun olacağı düşünülmeli.

Durumun pratikteki çözümü belki şöyle olabilir.
Ben satıcıya sistemimi nasıl düşündüğümü şöyler, olumsuzluğunda geri alıp almayacağını baştan sorardım. Tabii bunun da sorunun ne zaman başlayacağını bilmemek gibi bir dezavantajı olmalı ?
Neden tek akü almıyorsunuz ki ?
.

Son düzenleme:

Öncelikle konunun başlığı daha uygun seçilse, "12V sistemde kablolama nasıl olmalı?" gibi bir şey olsa daha isabetli ilgi çekebilirdi.

Elimde 325 watt mono panel,

Hesap yaparken bu bilgi yeterli değil. Kablo kesiti hesaplarken akım değeri üzerinden hesap yapılır. Yani 325W'ı 0.75mm2'lik kablodan da güvenle geçirebilirsiniz, 10mm2'lik kablodan da geçirirken tehlike oluşabilir. Tamamen taşınan akımla alakalı. Sanıyorum sizin panelin kısa devre akımı bile 10A'den küçüktü?

Panelle MPPT arasında herhangi bir güvenliğe gerek yok. Panelin kabloları kısadevre yapsa da ne MPPT'ye ne de panele zarar verirsiniz. Ancak kısadevre yapması durumunda kısadevre olan yerden yangın bile çıkabilir fakat buna yapacağınız bir şey yok, yani sigorta takıp bu durumdan kurtulamazsınız.

BMS'i olmayan Lityum akü olmaz, Lityum hücre olabilir. Sadece Orbus ve Outdo için konuşmuyorum, herhangi bir lityum aküde BMS olmak zorundadır.

@ceremcem2 orbus ve outdo için bms var demişti.

Var.

150a/h geçmeyecek bir sistemde 6mm solar kablo yeterlidir.

Bu (150 a/h) ne demek bilmiyorum, "6mm kablo" ne demek onu da bilmiyorum, sanırım 6mm² denmek istenmiş. Sizin durumda panel maksimum 450W (havanın çok aydınlık olduğu saatlerde o güçlere ulaşır) üretir. Fakat MPPT'niz 240W olduğu için 240W'a göre hesap yapmanız da mümkün. Araçtan dolum yapmayacaksınız ama yapmak isterseniz 30A'leri görüyorsunuz, kablolama sonradan değiştirilmesi zor bir şey olduğu için buna da uygun olmalı.

Google'da "cable current capacity" diye aratırsanız kabloların akım taşıma kapasiteleriyle ilgili tablolara ulaşabilirsiniz. Ben kendi karavanımda 4mm² kablolar ve XT60 (30A sürekli verir) konnektörler kullanıyorum. Fakat size tavsiyem 6mm² kablo kullanıp eğer bağlantıların şıklığına özen gösteriyorsanız XT90 soket kullanmanızdır. Böylece 44A'e kadar akımı sorunsuzca taşırsınız, sisteminiz 44A*13V=570W'lık bir altyapıda olmuş olur.

Mutlaka ama mutlaka kabloların bağlantı uçlarına ya papuç çakılmalı ya da bu uçlar düzgünce burulduktan sonra lehimle güzelce kaplanmalıdır. Akımlar yüksek olacağı için en ufak kötü temas ısı kaynağı oluşması demektir, büyük problemler yaratır.

@ceremcem2 2x50 önerisinde de bulundu ve sorunsuz kullanabileceğimi söyledi.

Sorunsuz kullanılır. Hatta bahsettiğim XT90 gibi konnektörlerle güzelce yapılırsa bataryalar istendiği zaman çıkartılıp dışarıda şarj edilip istendiği zaman yerine takılır, oldukça esnek bir kullanım sağlar.

Paralel bağlantıda akülerin kablo boylarının kısa ve mümkün mertebe aynı olmasına özen gösterirseniz iyi olur.

Elektrik malzemesi satanlarda "Bara" olur, bağlantı noktasında bara kullanırsanız (ucuz değiller, 30-40 TL tanesi) çok daha sağlıklı ve şık olur:

1595677782653.png

Ben ancak bunu bulabildiğim için şu tipi tahta bir zemine monte ederek kullanıyorum:

1595678306893

OTOMATİK SİGORTA SEÇİMİ

Önemli not: Otomatik sigorta kullanılacaksa mutlaka DC sigorta olmalı, AC sigortalar DC devrelerde kullanılmaz. Bkz.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=Zez2r1RPpWY

Çünki 325w mono 24v presibinde çalışır

Yanlış. MPPT'nin giriş ve çıkış değerlerine bağlı. 12V'ta kullanmakta bir sakınca yok.

Son düzenleme:

BMS'i olmayan Lityum akü olmaz, Lityum hücre olabilir. Sadece Orbus ve Outdo için konuşmuyorum, herhangi bir lityum aküde BMS olmak zorundadır.

Aşağıdaki firma dünyanın ikinci büyük LFP üreticisinin ürününü akü adı altında BMS olmadan satmakta.

Aşağıdaki firma dünyanın ikinci büyük LFP üreticisinin ürününü akü adı altında BMS olmadan satmakta.

Nerede yazıyor BMS'inin olmadığı? 3.5V'un üzerindeki herhangi bir lityum bataryada BMS olmak zorundadır.

Nerede yazıyor BMS'inin olmadığı? 3.5V'un üzerindeki herhangi bir lityum bataryada BMS olmak zorundadır.

Lütfen sakin olun Cem bey..:yum:
Tabi dediğiniz gibi olmak zorundadır. Fakat satış, akü adı altında ve bu şekilde yapılıyor. Ben pratikte durumun böyle olduğuna dikkati çekmek için yazmıştım.
Not bölümünü okursanız orada Single cells 90Ah + BMS123Smart birimlerinin beraberce kullanılması salık verilmekte.
Umarım anlaşırız ? :yum:
.

Lütfen sakin olun Cem bey..:yum:
Tabi dediğiniz gibi olmak zorundadır. Fakat satış, akü adı altında ve bu şekilde yapılıyor. Ben pratikte durumun böyle olduğuna dikkati çekmek için yazmıştım.
Not bölümünü okursanız orada Single cells 90Ah + BMS123Smart birimlerinin beraberce kullanılması salık verilmekte.
Umarım anlaşırız ? :yum:
.
Sakinim? :smiley:

Not bölümünü okursak orada bataryanın seri bağlanmaması gerektiğini, eğer daha yüksek voltajlar isteniyorsa falanca BMS'le birlikte kullanılması gerektiği yazıyor. Dikkat, "seri bağlanırsa":

We do not recommend operation in serial connection. For system with higher voltage 24/36/48V and more, we recommend to use Single cells 90Ah + BMS123Smart

Fakat birkaç cümle öncesini okursak, sizin dediğiniz aslında orada yazıyor:

The monolithic 12V batteries do not have any PCM (any electronics) inside. They consist of finely balanced cells with identical perfomace. The battery must be managed and operated as a single monolithic 12V block.

Yani gerçekten bunun içine dengeleyici bir sistem koymamışlar? Sadece "hücreleri eşdeğer seçtik" diyorlar, uzun vadeli kullanımda tedirgin edici bir şey bu. Bir sebepten dolayı hücrelerden birinde normal kullanımınızı etkilemeyecek ölçüde küçücük bir sızıntı olsa, bu diğer hücrelerin aşırı gerilim altında olmasına neden olacak ve bütün paket çöp olacaktır.

Gerçekten cesur bir seçim.

O zaman lafımı geri aldım, BMS koymadan satılan lityum batarya da varmış.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR