14.000 Km.lik 80 Günde Devr-i Avrupa Turumuz Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ADNANILGAZ Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 61
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 36,717

ADNANILGAZ

GEZGİN
Tüm karavanseverlere tekrar merhaba.

2013 yılında yaptığımız ilk Avrupa seyahatimizden sonra gözümüz yine dışarılarda dolaşıyor. Eşimle birlikte 2015 Mayıs ayından başlayarak motokaravanımızla yaklaşık 80 günlük güney ve orta Avrupa turu yapmayı hedefliyoruz.
Bu amaçla taslak olarak hazırladığım muhtemel rota haritasını ekte inceleme ve yorumlarınıza sunuyorum.
Amacımız, daha önce görmediğimiz bir rotadan giderek bizim için yeni ve enteresan bir seyahat deneyimi yaşamak. Sizlerden gelecek önerileri mutlaka dikkate alacağımı ve bu rotalarda daha önce yolculuk yapan seyyahlarımızın deneyimlerini de paylaşmalarını beklediğimi belirtmek istiyorum.
Önce Google taslak haritası:

2015 avrupa seyahat rotas

Etiketler
Ynt: 14.000 Km.lik 80 Günde Devr-i Avrupa Turumuz Hakkında

Bu seyahatimizde de günde ortalama 180-200 km yol kat ederek mola vermeyi ve önemli noktalarda 2-3 gece kalmayı planlıyoruz. Kalacağımız yerler genellikle karavan kampları veya karavan parkları (campingplatz veya stellplatz denilen türdeki yerler) olacaktır.
Seyahat rotamız üzerindeki yerler ve mesafeler aşağıdaki dosyada yer almaktadır:

Ekli dosyalar

• MESAFELER-1.xlsx
    32 KB · Görüntüleme: 528

Bu güzergah üzerindeki yerleri hiç görmemiş olmamız nedeniyle, sizlerde güzel anılar bırakmış veya mutlaka uğranması gerekir dediğiniz tarihi, turistik veya doğal güzellikleri olan yerler, yöresel tatlar v.s. konularda önerilerinizi bekliyorum.
Şu günlerde havaların da bozmasıyla birçok gezginimizin paylaşımlara daha çok zaman ayırabileceğini tahmin etmekteyim.
Umarım yanılmıyorumdur.

Oldukça zorlu bir rota hazırlamışsınız Adnan Bey. 80 günde 14 bin kilometre aşılacak. Alacağınız önerilerle bu mesafe artabilir de. ;)

Öncelikle benim rota tercihimde mümkün olabildiğince denizi sağa almak oluyor. Manzaranın çoğu deniz kenarında oluyor. ::smiley:

Rotaya Andorra eklenebilir. Girona levhaları gördükçe girsekmi acaba diye düşünülür ama "Girmeyeceğiz ona" diyerek Andorra'ya gidebilirsiniz. :D

İspanya'da Ronda'da beyaz köylerden birkaçını rotaya katın derim. Yine İspanya'da Ubeda ve Merida güzel yerler ama her yeri rotaya eklemek ne kadar mümkün bilemiyorum.

Tarifa'da karavanı bırakıp günü birlik Afrika'ya sobe yapabilirsiniz. Tanger'e gelince sanki tanıdık yerlerde geziyor gibi olacaksınız.

Portekiz'de bol Balık çeşidi var. Halk Bacalhau diye tuzlu kurutulmuş balığa bayılıyor. Her markette var. Tuzsuz, tazesinden bulursanız alın lezzetlidir. Portekizde karadeniz lezzetleri de var. karalahana da var hamsi de. ;D

Portekiz'de Aveiro'yu da ekleyebilirsiniz. Yolunuzu pek uzatmayacak. Braga da ilaveten eklenebilir.

Lizbon yerine İspanya'nın kuzey sahili daha ilgi çekici olabilir.

İnceledikçe birşeyler daha yakalayabiliriz.

Rotanızı harita üzerinde detaylı bölümler olarak gösterebilirseniz arkadaşlar daha rahat yardımcı olacaktır.

Maliyet konusuna gelince:
4 temel harcama kalemi olacak.
1-Yakıt: 14.000 km x 9,5 litre/100 km. Bu da 1.330 litre mazot tüketimine denk geliyor. Avrupa akaryakıt maliyet ortalamaları da (gezeceğimiz ülkeler dikkate alınarak) yaklaşık €.1,33/litre. Sonuç olarak bugünkü şartlarda €1.770,-
civarında.
2-Konaklama: 80 günde x €.20,-/günlük iki kişi ve camper, yaklaşık toplam €.1600,-'ya denk geliyor.
3-Yiyecek ve İçecek: 80 günde x €.20,-/günlük iki kişi €.1.600,-
4-Sigorta, vize, otoban ücretleri, müze girişleri vs.: Yaklaşık €.1.000,-

80 günlük seyahatin yaklaşık toplam maliyeti €.6.000.- civarında olabilecek. Tabii ki olağanüstü giderleri, arızaları ya da trafik cezalarını (başımıza hiçbir zaman gelmemesini temenni ederek) saymıyoruz.

Şimdi bu maliyet yüksek mi diye insan şöyle bir düşünmeden edemiyor. Ancak herhangi bir seyahat acentesinden 2 kişi 3 günlük ve 3 değişik yer görmek amacıyla bir seyahat planlamaya çalışırsa yaklaşık 3.000,-TL'lık bir bütçeyi ayırması gerekecektir.

Bizim yaptığımız 80 günlük ve en az 250 farklı yere gidebilecek ve tamamen özgürce hareket edebileceğimiz bir seyahatin değeri paha biçilemez oluyor.

Ferhat bey merhaba,

Endülüs Gezinizin tüm ayrıntılarını inceledim. Dosyayı da bilgisayarıma indirdim. Birçok konuda da bana referans olacak. Bu dosya bir hazine gibi. Özellikle bu kadar özet ve bir o kadar da müthiş ayrıntılar içeren bir yazı dizisi daha görmedim. Bu nedenle teşekkürlerimi sunuyorum.

Denizi sağa alarak rota belirleme öneriniz de benden onayı aldı. Bu durumda çıkışı Edirne, Sofya üzerinden yapıp, Yunanistan, İpsala üzerinde geriye dönüş yapacağız. Her ne kadar çok sıcaklarda daha sıcak yerlerde olacağız ama bol bol denize girip serinleme imkanımız da var. ;D

Diğer konuları da seyahat planımda değerlendireceğim.

Harita üzerindeki noktaları isim ve mesafe olarak excel dosya ile gönderdim. Şimdilik izleyeceğim rotada yaklaşık 250 farklı destinasyon var.

Ferhat bey, önerilerinizden Portekiz'de Braga ve Aveiro'yu da rotaya dahil ettim. Dediğiniz gibi ikisi de yolu pek uzatmadı.

İspanya'da Ronda, Merida ve beyaz köyler çok iç kısımlarda kaldığı için şimdilik rotanın dışında tuttum. Ancak notlarım arasına aldım. Gezginin sağ solu belli olmaz. Girona tabelasından nereye gireceğimi de tam olarak netleştiremedim. ??? Belki oralarda doğaçlama yapabiliriz. ;D

İspanya'nın kuzey sahillerini Google'dan bayağı bir inceledim. Sanırım biz Türkiye'nin yolunu zor bulacağız bu gidişle.

Ben bir de yurtdışında seyahat yapanlardan navigasyon kullanımındaki önerilerini de almak isterim. Şu anda Navigon 4350 Max. (Garmin'in yan ürünü) kullanıyorum. Yolculuklardan önce ilgili sitesinden harita güncellemelerini yapıyorum. Ancak bunun dışında kamp yerlerinin (özellikle poi dosyalarını hangi sitelerden ve nasıl yükleyebilirim. Örneğin varış noktasında en yakın kampları, gecelenebilecek güvenli otoparkları (slellplatz,campingplatz vs.gibi) navigasyondan nasıl bulabilirim. Bu konudaki web sayfaları veya elinizde bulunması muhtemel dosyaları paylaşabilirseniz çok sevinirim. Önerilerinizi bekliyorum.

ADNANILGAZ' Alıntı:
Girona tabelasından nereye gireceğimi de tam olarak netleştiremedim. ??? Belki oralarda doğaçlama yapabiliriz. ;D
Denizi sağınıza aldığınıza göre Barcelona sonrası bol bol "Girona" tabelası görürsünüz. Girona'ya doğru gitmeyip kuzeye çıkarsanız Andorra'ya geleceksiniz. Daha güzel manzaralar sunacağını düşünüyorum. Ödül olarak da aracınıza gezinin en ucuz mazotunu koyabilirsiniz. ;)

Girona

Güzel bir gezi rotanız var. Bizde 2016 için Fransa, Ispanya, Portekiz Atlantik kıyılarını takibederek Cebelitarık boğazına kadar gitme yönünde planlar yapıyoruz. Önerilerimi belirli zaman aralıklarıyla yapmak istiyorum. Nasıl olsa önümüzde zaman var. Böylece yazacaklarımıda daha iyi hazırlayabilirim.
Önce navigasyonun içindeki bilgiler konusu: Yeni navigasyonlarda alışveriş yerlerinin (Lidl gibi), Kampinglerin ve karavanparkların pois‘ lerinin olması lazım. Navigasyon aletinizi (intetnet sayfasını) bir araştırın. Navigasyonla, Internete girmeden bu bilgilere erişildiği ve navigasyona adres yazmaya da gerek olmadığı için, gezilerde bu bilgilerin navigasyon cihazında olması bence çok önemli. Her ihtimale karşı ben lidl linkini veriyorum. Fransa gezilerimizde alışverişlerimiz Lidl ve Aldi ağırlıklıdır. Bu iki market son zamanlarda çesitlerini artırdılar ve kalitelerini yükselttiler. Hazır yemekler (karavanda çok çabuk hazırlanabilen) çeşidi oldukça fazla. Bu tür yiyecekleri iyice gözden geçirmekte fayda var. Fransa‘ da restoran fiyatları oldukça yüksek.
http://www.lidl.de/de/navigation/s2319

Geceleme için planladığınız miktarın altında kalabileceğinizi düşünüyorum. Özellikle Fransa‘ da karavanpark ve kamping ücretleri çoğunlukla bu rakamın altında. Fransa‘ da elektrik ücreti oldukça yüksek. Aracınızda solarpanel varsa, hemen hergün de yolda olacağınız için elektrik ücretinden büyük ölçüde tasarruf edebilirsiniz.

Fransa‘ da Atlantik kıyılarındaki Bretagne bölgesine biraz daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Dizel ücreti hala ekenomik krizden kendilerini kurtaramamış olan Yunanistan ve Italya‘ da düşündüğünüz miktarın üstünde. Fransa ve Ispanya‘ da ise altında. Gezi zamanına kadar nasıl olur, göreceğiz.
http://www.wissenswertes.at/index.php?id=dieselpreis-spanien

Sizlerin bu ikinci uzun geziniz olacağı için yazdıklarımın büyük bir kısmını zaten biliyor olabilirsiniz. Yeni gidenlere faydası olur düşüncesiyle biraz detaylı yazıyorum.

Iyi hazırlıklar diliyorum.

Adnan bey, aşağıdaki başlıklar sakın gözünüzden kaçmış olmasın ?
Tarihlere (aktüalite açısından) dikkat etmeyi unutmayın lütfen !

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=99023.0
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=63120.0

ADNANILGAZ' Alıntı:
Maliyet konusuna gelince:
4 temel harcama kalemi olacak.
1-Yakıt: 14.000 km x 9,5 litre/100 km. Bu da 1.330 litre mazot tüketimine denk geliyor. Avrupa akaryakıt maliyet ortalamaları da (gezeceğimiz ülkeler dikkate alınarak) yaklaşık €.1,33/litre. Sonuç olarak bugünkü şartlarda €1.770,-
civarında.
2-Konaklama: 80 günde x €.20,-/günlük iki kişi ve camper, yaklaşık toplam €.1600,-'ya denk geliyor.
3-Yiyecek ve İçecek: 80 günde x €.20,-/günlük iki kişi €.1.600,-
4-Sigorta, vize, otoban ücretleri, müze girişleri vs.: Yaklaşık €.1.000,-

80 günlük seyahatin yaklaşık toplam maliyeti €.6.000.- civarında olabilecek. Tabii ki olağanüstü giderleri, arızaları ya da trafik cezalarını (başımıza hiçbir zaman gelmemesini temenni ederek) saymıyoruz.

Şimdi bu maliyet yüksek mi diye insan şöyle bir düşünmeden edemiyor. Ancak herhangi bir seyahat acentesinden 2 kişi 3 günlük ve 3 değişik yer görmek amacıyla bir seyahat planlamaya çalışırsa yaklaşık 3.000,-TL'lık bir bütçeyi ayırması gerekecektir.

Bizim yaptığımız 80 günlük ve en az 250 farklı yere gidebilecek ve tamamen özgürce hareket edebileceğimiz bir seyahatin değeri paha biçilemez oluyor.
10 gunluk avrupa turları ıkı kişi extralarla o fiyatlara çıkıyorr zaten haklısınız...

Hatta, yiyecek içecek masrafını da listeden çıkartmak gerekir. Geziye gidilmese de bu masraf oluyor. ;)

Adnan abi daha önce paylaşım yaptığın gezi hatıralarında özellikle İsviçre Alp'leri bölümünden çok etkilenmiştim.Bu sebep ile bu seneki gezi rotamızın esas hedefi olan İsviçre İnterlaken bölgesini seçmemde etkiniz çok oldu.

Yapmayı planladığınız gezi rotasında naçizane tavsiye edeceğim yerleri sizi ve buralara gitmeyi planlayanlar için kısaca paylaşmak istiyorum.

Öncelikle rotanız Portofino'dan geçiyor zaten uğrayacaksınız.Bayılacağınızdan eminim tam bir yeryüzü cenneti.Görmeyenlere kesinlikle tavsiye ederim.

9

Vernazza

M8

IMG 9555

Ekli dosyalar

• 3.JPG
    3.JPG
    100 KB · Görüntüleme: 914

Alaman damarım tuttu yine. :D Foruma daha doğrusu başlığa geçerken göz atanlar için söyliyeyim. Burada konuşan hepimizin karavanı var. Yani bu hesaplarda karavana yatırılan kapital ve faizleri dahil değil ! Karavancılık acele ilk algıların etkisiyle sanıldığından değişik bir mali portreye sahip.
Karavanların ikinci araca gerektirmeyen yapıda olanları ( camper, küçük panelvan ) ise tabiatı ile hesabı daha hazımlı hale getirebiliyor. Uygun fiatlı ama sorunsuz olanları için de ayni şey söylenebilir belki.

Kısaca, söz konusu olan ucuz tatil imkanı değil, bir hobi yada yaşam ve gezi biçimi ! Özellikle çalışma hayatında olanlar için, karavan almadan bu noktanın netleşmesinde fayda olmalı ?

Not.
Aman yanlış anlaşılmasın. Yazdıklarım, yukarıdaki hesapların asla kritiği değil. Son günlerde "karavancılık yıllarımın hayali idi" deyip, birkaç gün içinde, hatta Türkiye'de tek bilgi ve tecrübe kaynağı olan forumu bile yeterince okuyamadığı izlenimi vererek, karavancılığa atılanlarda artma olduğunu gözlüyor, bilmem belki de sanıyorum.

Yine rotanız Nice Monaco hattından geçiyor.Tavisyem hemen Monaco'nun yukarısında bulunan Eze village ,La Turbie ,Ville Franche Sur Mer ,Ventimiglia köylerini şiddetle tavsiye ederim birden kendinizi ortaçağ Fransa'sında bulacaksınız.

DSC07394

DSC07384

1782303 10152410486489485 6173302786393080584 o

La turbie

10363918 803804676318365 5464791351423578869 n

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR