15 - 28 Ekim 2009 Tarihlerinde Rize'den Artvin'e Parkur Önerisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan eyuboglu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,835

eyuboglu

Ana Kamp
Yer
Istanbul
Merhaba Arkadaşlar ,

Bu sene Tatilimi 15/10/2009 ile 28/10/2009 tarihleri arasında Rize ve Artvin bölgesinde tatil yapmak için ayırdım . Amacın hem tracking yapmak hemde Sonbahar ayında bölgenin Sararmış yapraklarını fotoğraflarını çekmek.
Bu bölge de , gidilecek tarihi de göz önünde bulundurarak görülmesi gereken yerler hakkında bilgi sahibi arkadaşlardan bilgi rica ediyorum

Etiketler
Ynt: 15 - 28 Ekim 2009 Tarihlerinde Rize'den Artvin'e Parkur Önerisi

slmlar rize camlıhemsinde ( fırtına vadisi ,ayder üzerinden buzul gölleri mutlaka ,artvinde borçka karagöl olmassa olmaz fakat seçmiş olduğunuz tarihlerde bu yazmış olduğum yerleri hava mualefeti sebeb, ile biraz zorlanırsınız gibime geliyor çünki( ben geçen hafta oradaydım kaçkara kar yağıyordu ) yinede benim aklıma gelenler bunlar

Cihan bey,

Evet tracking biraz zor olacak Ovit dağında da 20cm kar varmış , bu durum da fotoğrafa ağırlık vererek Sonbahar cümbüşünün olduğu yerleri tercih edecegiz

1. Camlıhemşin
2. İkizdere Vadisi
3. Karagöl

diğer yerleri sizlerden bekliyorum..

Turunuzun Rize Ayağına yardımcı olmak isterim:
Rize Merkezden yola çıkınca Ardeşen'deki yol ayrımından çıkılıyor Çamlıhemşin'e daha evvel merkezine çıktım ben birkaç sefer, Fırtına Deresini yanınıza alıp çıkıyorsunuz, yarım saate yakın sürüyor Çamlıhemşin Merkezi
Oraya varana kadar bile bir sürü fotoğraf karesi yakalıyorsunuz
Ben genelde bir iki günlüğüne gittiğim için, yaylalarını detaylı görme fırsatım olmadı, Ayder Yaylasının havası ve manzarasının şahaneliğinde dinlenmek ve fotoğraf çekmeyi tercih ettim genelde ama bir diğer Çamlıhemşin ve Yakınları Turumda görmek için not aldığım listeyi sizle paylaşabilirim. Gitmeden araştırıp bir yol haritası belirlersinzi ya zaten, ama oraya vardığınızda herhangi birine sorarak da tarif alabilirsin:

Fırtına Vadisi Konaklar Mahallesi’nde bulunan Deliemet, Hacal, Melik, Tarakçı ve Dudi konakları ile Makrevis taş köprüsü
Yukarı Vice köyünde bulunan Ofluoğlu, Aliefendi, Halilefendi, Reyhanların eski taş konakları ve köy
Küşüve köyündeki taş ve ahşap konaklar görülecek. Oradan Ortan köyü, Dönüşte Ortan köyü köprüsü
İnçiva köyündeki eski evler
1699 tarihli Çinçiva köprüsü, Dönüşte köy kahvesi
Mollaveyis köyündeki Firiloğlu konağı
Fırtına Vadisi’nin en önemli tarihi yapıları Şenyuva Kemer Köprüsü ,Zilkale, Çat köprüsü ve Kale-i Bala
Palovit Vadisi, Palovit Şelalesi
Avusor Yaylası
Kavlun Yaylası
Kemerli Kaçkar ve Altıparmak zirvelerinin hemen dibindeki yaylada ; Avusor Gölü
Kayabaşı Yaylası
Tar deresi üzerinden Göksu Şelalesi
Libodom Göleti

*Fındıklı'daKız Kulesi
Rize’de Botanik Park- Çay Fabrikası- Rize Bezi Fabrikası

*Ayder Yaylası'nda kalacak yer soruyorsanız eğer,tecrübeyle sabit; kesinlikle Kuşpuni Dağ Evi

nihalimtrak' Alıntı:
Turunuzun Rize Ayağına yardımcı olmak isterim:
Rize Merkezden yola çıkınca Ardeşen'deki yol ayrımından çıkılıyor Çamlıhemşin'e daha evvel merkezine çıktım ben birkaç sefer, Fırtına Deresini yanınıza alıp çıkıyorsunuz, yarım saate yakın sürüyor Çamlıhemşin Merkezi
Oraya varana kadar bile bir sürü fotoğraf karesi yakalıyorsunuz
Ben genelde bir iki günlüğüne gittiğim için, yaylalarını detaylı görme fırsatım olmadı, Ayder Yaylasının havası ve manzarasının şahaneliğinde dinlenmek ve fotoğraf çekmeyi tercih ettim genelde ama bir diğer Çamlıhemşin ve Yakınları Turumda görmek için not aldığım listeyi sizle paylaşabilirim. Gitmeden araştırıp bir yol haritası belirlersinzi ya zaten, ama oraya vardığınızda herhangi birine sorarak da tarif alabilirsin:

Fırtına Vadisi Konaklar Mahallesi’nde bulunan Deliemet, Hacal, Melik, Tarakçı ve Dudi konakları ile Makrevis taş köprüsü
Yukarı Vice köyünde bulunan Ofluoğlu, Aliefendi, Halilefendi, Reyhanların eski taş konakları ve köy
Küşüve köyündeki taş ve ahşap konaklar görülecek. Oradan Ortan köyü, Dönüşte Ortan köyü köprüsü
İnçiva köyündeki eski evler
1699 tarihli Çinçiva köprüsü, Dönüşte köy kahvesi
Mollaveyis köyündeki Firiloğlu konağı
Fırtına Vadisi’nin en önemli tarihi yapıları Şenyuva Kemer Köprüsü ,Zilkale, Çat köprüsü ve Kale-i Bala
Palovit Vadisi, Palovit Şelalesi
Avusor Yaylası
Kavlun Yaylası
Kemerli Kaçkar ve Altıparmak zirvelerinin hemen dibindeki yaylada ; Avusor Gölü
Kayabaşı Yaylası
Tar deresi üzerinden Göksu Şelalesi
Libodom Göleti

*Fındıklı'daKız Kulesi
Rize’de Botanik Park- Çay Fabrikası- Rize Bezi Fabrikası

*Ayder Yaylası'nda kalacak yer soruyorsanız eğer,tecrübeyle sabit; kesinlikle Kuşpuni Dağ Evi

Bilgilendirme için teşekkür ederim.

merhaba
merkezdeki etnoğrafya ve çaykur çay müzelerinin girişinde bir turizm bilgilendirme bürosu var. ordan trekking rotalarının bulunduğu haritalardan ve rizeyi tanıtan kitapçıktan temin edebilirsiniz. hava koşulları ve kamp için uygun yerler vs içinse, turizm bilgilendirme bürosundan çıkınca sırtınızı büroya dönüp yolun karşısındaki işhanına bakarsanız KDRK diye bir tabela görürsünüz ki Kaçkar Dağcılık, Rafting ve Kayak İhtisas Spor Klubüne aittir. klüpten de ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
şimdiden iyi seyirler.

İlginize teşekkür ederim. Bol güneşli ve bol fotoğraflı 13 gün geçirdim. GPS datalarını ve fotoğraflarımıı daha sonra paylaşacağım

oyaa' Alıntı:
merhaba
merkezdeki etnoğrafya ve çaykur çay müzelerinin girişinde bir turizm bilgilendirme bürosu var. ordan trekking rotalarının bulunduğu haritalardan ve rizeyi tanıtan kitapçıktan temin edebilirsiniz. hava koşulları ve kamp için uygun yerler vs içinse, turizm bilgilendirme bürosundan çıkınca sırtınızı büroya dönüp yolun karşısındaki işhanına bakarsanız KDRK diye bir tabela görürsünüz ki Kaçkar Dağcılık, Rafting ve Kayak İhtisas Spor Klubüne aittir. klüpten de ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
şimdiden iyi seyirler.

Bizde sizin bu gezinizin notlarını ve fotolarını görmek isteriz mümkünse

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR