15 Bin TL'ye Defender Yerine Explorer mi Almalıyım?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pixelyus Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 56
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,893

pixelyus

ilkerkonuk
merhaba arkadaşlar, uzun zamandır kendime uygun aracı bulmaya çalışıyorum. Bu merak ilk olarak defender ile başladı, zamanla pajeroya şimdi ise Ford explorere kaydı. Meslek icabı yoğun olarak masabaşı işi yapıyorum (Grafikerim). Ama doğa sevdası hep içimde mevcut. Çok yoğun off road yapabilecek biri değilim ancak çevremdeki dağlara kıra-bayıra gidebilirim.

Piyasayı incelediğimde saydığım bu üç aracın fiyatları yakın (defender - pajero - explorer) bu araç için 16 bin liralık bir bütçem var. Bu fiyata hangi aracı tercih etmemi önerirsiniz. Sahibinden sitesinde bir oraya bir buraya bakmaktan helak oldum. Explorerin karizması beni cezbediyor. Bir müşteri ziyaretine gidince göz doldurabilecek bir araç (benim gözümde) ama Explorerin parça ve bakım masrafları beni düşündürüyor.

Ne yapmalıyım, bu araçları tanıyan Gezenbilir dostlarımdan yardım bekliyorum.

çok uzun oldu sanırım :smiley: sabredip okuyan arkadaşlarıma teşekkür ederim.
ilker

Etiketler
Ynt: 15 Bin TL'ye Defender Yerine Explorer mi Almalıyım?

Anlattıklarına göre ben pajero derim. Sıkı offroad yapıp konfordan vazgeçeceksen defender, ford için bilgim yok.

benim asıl merak ettiğim de explorer, pajero ve defender ile ilgili bi dünya kaynak mevcut sitemizde.... :smiley:
bilgisi olanlar paylasalar ne güzel olur

Merhaba İlker Bey,

Almayı düşündüğünüz aracı senede kaç bin kilometre kullanmayı düşünüyorsunuz?
Anladığım kadarıyla tek aracınız olacak doğrumudur?
Eğer İstanbul'da yaşıyorsanız ofis ve evinizde park yeri sorunu var mı? Bu tarz büyük araçlar kullandınız mı daha önce?
Yaptığınız spor aktivitelerinde-hobilerinizde risk almayı, şartları zorlamayı severmisiniz?

Vereceğiniz cevaplara göre yardımcı olmak isterim.

merhaba onur bey, öncelikle ilginize teşekkür ederim.

cevap1: aracı kaç km kullanacağım belli olmayabilir şuanda kullandığım aracımla (megane cabrio) bu yıl yaklaşık 40bin km yaptım. Tabi bu aracımın yakıt ekonomisiyle birebir alakalı. Çoğu zaman benzini ne zaman koyduğumu bile hatırlamıyorum.

cevap2: evet tek aracım olacak

Cevap3: daha önce hiç büyük araç kullanmadım. ama park problemim yok gibidir. ofisimin ve evimin park yeri var. ama doğruyu söylemek gerekirse meganın görüş açısı sıkıntısından dolayı çok cesurca park manevraları yapamıyorum :( çok usta bir parkçı sayılmam.

cevap4: risk almak istemiyorum. kötü bir huyum vardır ki bozulan birşeyi tekrar kullanmam. ya satarım, ya bozulduğu yerde bırakırım. yani alacağım araç genel bakımını yaptırdıktan sonra beni yolda bırakmayacak bir araç olmalı. şunu da ekleyeyim eğer explorer alırsam sadece kıra bayıra ormanlara giderim. kırıp bozarsam çok pahalıya malolacağından endişeleniyorum.

tekrar teşekkürler
ilker :smiley:

Beklentilere bakınca Defender'ın doğru bir seçim olmayacağı ortada. Explorer karizmatik bir araç ama... Pajero beklentileriniz ile daha çok örtüşüyor gibi duruyor. Peki Suzuki Grand Vitara düşünmez misiniz? Bakım, parça, yakıt konusunda sizi diğer seçeneklerinizden daha az üzer. Eğer günün birinde daha fazla off-road yapmak isterseniz de her an modifikasyona hazırdır. Tek kusuru ilk alım maaliyetinin sizin düşündüğünüz bütçeden biraz daha fazla olması. Eğer bütçenizi arttırma imkanınız yok ise bu sefer Vitara JLX de değerlendirilebilir tabii beğenirseniz.

nedenini bilmediğim bir şekilde vitaraya karşı bir antipatim var. hiç içim ısınmıyor vitaraya. kendimi defender - pajero veya explorer kullanırken hayal edebiliyorum :smiley: ama vitara değil

şunu da düşünmüyor değilim 16 bin liralık explorerden hayır gelir mi?

pixelyus' Alıntı:
nedenini bilmediğim bir şekilde vitaraya karşı bir antipatim var. hiç içim ısınmıyor vitaraya. kendimi defender - pajero veya explorer kullanırken hayal edebiliyorum :smiley: ama vitara değil

Eh madem öyle, Pajero.

:smiley:
explorer hakkında hiç bilginiz var mı peki, amerikada en çok satılan araç, internette bir dünya off road videosu var ama kimse explorerdan bahsetmiyor. açık konuşmak gerekirse gönlüm explorerda. ama ikna edilmek istiyorum. bu aracın artıları - eksileri nelerdir, kullananlar memnun mu bilmek istiyorum.

Explorer'a en son 10 ıl önce binmiştim. Koldan vitesli (otomatik) klasik bir Amerikan SUV'u, o yıllarda da çok lüks idi. Hafif arazide, karda şüphesiz 4X4 olmasının avantajları vardır ama yorum yapacak kadar bilgim yok maalesef. Aşağıdaki başlığa bir bakmanı tavsiye ederim.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=11833.0

Şunu da unutmamak lazım. Her marka kendi vatanında bol ve ucuz olduğundan Explorer'ın da Amerika'da bol bol off-road amaçlı kullanılması, modifiyesi mümkün. Ancak Türkiye şartlarında her araç aynı rahatlıkla, çeşitte ve ucuzlukta off-road'a hazırlanamıyor maalesef.

belki 15 sefer okudum bu konuyu. ama daha fazla bilgi - daha fazla bilgi

pixelyus' Alıntı:
belki 15 sefer okudum bu konuyu. ama daha fazla bilgi - daha fazla bilgi

Daha fazla bilgi olmaması veya bilgiye zor ulaşıyor olmak da bazı şeylerin göstergesidir.

işte bu gerçekten güzel cevaptı.

Yerinizde olsam Defenderi direk alerdim ki elediğinizi düşünüyorm
Ford sizinde bildiğiniz gibi Amarikada satış rekorları kırmıştır ama Amerikada ! ::smiley: bu forumda ben sadece 1 tane biliyorum detaylı bilgi alabileceğinizi zannetiyorum

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.