15 M3 Jumper Yapım Başladı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan MehmetTorcu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 98
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 37,568
Dün hedefimde karsel plastikten almış olduğum ducatolara özel üretim diye satılan 105 lt lik şase altı gri ve siyah atık tankı monte etmek, dış su, elektrik girişi, dış duşu kaportaya yerleştirmek, elektrik tesisatını tamamlamak, döner koltuk mekanizmasını takmak idi.
Bunun için arkadaşımın atölyesine gittim. beraberce depoları bağlamak ve darbelerden korumak için 3cm lik köşebentten yapmaya başladığım çerçeveyi bitirdim. Bu arada Serdar elektik ve su giriş çıkışlarını kaportaya montaj yaptı. Depoların giriş çıkış bağlantı aparatlarını depoya taktı.

Ekli dosyayı görüntüle 518687

Ekli dosyayı görüntüle 518688

Ekli dosyayı görüntüle 518689

Ekli dosyayı görüntüle 518690

Depoları şaseye montaj için bir egzoscunun kanalına çıktık.Ama tam bir hayal kırıklığı yaşadık. zira biz bu hazır depoları ön ve arka teker arasında egzos arkasındaki alana yerleştirmeyi düşünüyorduk.

Ekli dosyayı görüntüle 518691

hatta depo ortasındaki çukurluk kısımda şase altında ortadaki tel için planlanmış sanıyorduk fakat bu depo 110x38 cm ebatında. resimlerden görüleceği üzere 38 cm lik kenara giriş çıkış montajı yapılınca depo şase altına maalesef sığmıyor. o tarafa çevirdik, bu tarafa çevirdik, çıkışları uzun kenara koyalım dedik ama kesinlikle buraya oturmuyor. depo 10 cm kıs olsa (ki bu durumda 10 lt kadar küçülür) hiç bir sorun kalmayacak. Üretici karsel plastiği aradık. nerede yanlış yapıyoruz diye. verdikleri cevap bu depoların "iki teker arası alana değil, arkada stepnenin iptal edilip bu bölgeye uzunlamasına yanyana monte edilir" şeklinde oldu. bize mantıklı gelmese de bu alana da yerleştiremedik. ki burada depoların darbe alma ihtimalleri çok yüksek.

Ekli dosyayı görüntüle 518692

peki stepne ne olacak dediğimizde "artık kimse stepne kullanmıyor." cevabı aldık.
ve gün bitti. başka hiç bir iş yapamadan.
bu araçlara bu depoları monte eden var mı? biz mi bir yerde hata yapıyoruz.
ducatoya özel olarak üretim diye satılıyor ama uymuyor. yorumlarınız ihtiyacım var.
sorunu çözünce bilgi verirseniz memnun olurum.kolay gelsin

Etiketler
deponun üst hizasından giriş yaparak montajın imkanı yok. Bu bana göre firmanın hatalı üretimi. . bu depolar ducatoya göre değil. Adamlar işi kağıt üstünde yapmışlar. Depo giriş yapılan taraftan 10 cm kısa olmalı
sonuç olarak 2 olasılık var

1. depoya üstten girmek. bir çok kişi böyle yapıyor. avantajı depoyu tam kapasite kullanabilirsiniz. Bizim tercih etmeme sebebimiz duş teknesi depo ile nerede ise sıfır olacağı için dolu depoda eğimli yerlerde atık suyun duş teknesinde geri tepme olasılığı ve "S " olmayacağı için koku
2. depoya girişi alttan kuşağın altından vermek. bu da deponun yarısının kullanılması demek. deponun üst kenarının 8-9 cm altından delinebilir (25 cm)

bizim tercihimiz henüz depoları bağlamadık ancak depoya kuşağın altından girmek oldu. bu durumda deponun yaklaşık 60 lt si kullanılabilir. bu nedenle iki depoyu birleştirip tahmini 120 lt lik gri depo yapacağız. WC için de ayrıyeten 60-70 lt lik galvaniz siyah depo yapmak. Tabi astarı yüzünden pahalıya gelecek ☹☹☹

Konunun rantabl bir çözümü yok maalesef. açıkçası üretici bu depoları PSA ya özel diye satyor. Firma kağıt üzerinde planlama yapmış ama pratikte hiç uygulamamışlar sanırım.zira giriş sıkıntılı. deponun giriş yapılan tarafı 10 cm kısa olsa hiç sorun olmayacak.

Sonuç olarak ne yapılabilir 2 olasılık var
1. depoya üst yüzeyden girmek. avantajı depoyu tam kullanabilirsiniz. fakat özellikle duş teknesi ile depo arası çok az olduğundan "S" olmayacak bu nedenle koku ya da eğimli yerlerde geri tepme olma olasılığı yüksek.
2. depoya aracın altından yan yüzden aracın kuşağının bittiği hizadan girmek. bu da deponun üst hizasından yaklaşık 8-9 cm aşağısından girmek demek. bu durumda deponun yarıya yakınını kullanamıyorsunuz. ama aracın altından girdiğiniz için "S" yapılabilir.

Biz ne yaptık. henüz depoları montaj yapmadık fakat düşüncemiz araç altından kuşak altından girmek. depo hacmi küçüleceği için iki depoyu birbirine bağlamak ve yaklaşık toplam 120 lt lik GRİ atık için kullanılacak bir depo elde etmek. SİYAH için ise galvanizden 60-70 lt lik bir depo yaptırmak. tabii ek maliyet.

Bu arada dün aşam Aydın'dan kuşadası'na hafta sonunu geçirmek için yola çıktım. bu üç günde elektrik ve yalıtımı bitirmeyi planlıyordum. fakat yoldarampada debriyaj boşaldı. ben debriyaj teli koptu sandım ama bunların hidrolik miş. motordan bir şeyler aktı. muhtemelen hidrolik yağı. gece karanlıkta tam anlayamadım. çekici ile aydına geri gönderdim. tamirci ile tel görüşmemiz de şanzıman olabir dedi. bilmiyorum. pazartesi göreceğiz. bakalım başımıza ne masraf açacak.

dün yazmıştım. bugün o mesajı göremeyince "göndermemişim herhalde" diyerek tekrar yazdım.
mükerrer oldu. silme de yapılamıyor

özür.

bir kaç gün aradan sonra işe devam (çalıştığım için haftada 3 gün kadar ilgilenebiliyorum) elektrik tesisatında eksik kalan yerler tamamlandı. 2x1,5 ve 3x2,5 silikonlu yanmaz kablo kullandım. 12V yerlerde 2x2,5 (hidrafor, buzdolabı, webasto) 2x2,5 kablo bulamayınca 3x2,5 kullanmak zorunda kaldım.
aldığım araçta kayıt cihazı vardı. bu cihaza 4 kamera daha bağladım. biri ön konsolda yolu görüyor. 2 tanesi yan aynaların altında diğeri arkada. ayrıca plaka yanındaki kamerayı monitörün AV2 sine bağladım. ayna niyetine kullanıyorum. arka kapının üstüne tepeye tamponu görecek şekilde bir de geri görüş kamerası yerleştirdim. geri vitese takınca teyp de açılıyor. yani 6 tane kamera yanısıra geri vites sensörü de var. (biraz abarttım galiba)

1589401130081

1589401093874

hoparlörler de ölmüş. onlarda değişti. bu kadar maliyet planlamamıştım ama.

ikinci kat yalıtıma geçtim. köşelerdeki ve atkılardaki boşluklara knauf minaral yün teptim. ikinci katta da kanauf folyolu minaral yün kullandım. kolayca kesiliyor. ipli aliminyum bant ile gerdirerek kapladım. ciddi uğraştırıyor. hiç boşluk kalmamasına özen gösterdim. yan duvarlara 2 gün uğraştım

1589401528910

1589401440073

sağ taraf ikinci kat tamamlanmış. sol taraf yeni başladı.

1589401729296

1589402006845

ve duvarlarda ikinci kat yalıtım bitti.

Cuma günü depoları bağlamayı planlıyorum. bu arada marin kontra siparişi vereceğim. duvarlar 8 mm , mobilya 15 mm olacak. 15 mm ye beyaz lamine presleteceğiz. duvarları (yatak bölümü ve oyurma alanı) kumaş ya da deri kaplayacağım.

Zemine önce pütür atacağım. ardından karkas atmadan 5 mm ziftli keşeyi pürmüz ile yapıştırdıktan sonra üstüne 2 cm keçe serip 18 mm marin kontra ile kapatacağım. üstüne laminant planlıyorum

Mehmet bey depo işini ne yaptınız .sanırım siz enlemesine yerleştirmeye çalıştınız ki birçok videoda boylamasına yerleşimler gördüm o şekilde denediniz mi? onlar mı yanlış yoksa siz biz mi yanlış düşünüyoruz su deposu hakkında birde satıcı ile bağlantı kurdunuz mu ?tekrar kolay gelsin iyi bayramlar

Merhaba,
Bu sıralar atılan en çok mesajlardan birisidir heralde, ben de sizin gibi bir araç alıp yapıma başlamak istiyorum.
Elinize sağlık, yeni takip etmeye başladım, gayet güzel görünüyor. Ben de kafama takılan soruları sormak istiyorum. Henüz planlama aşamasındayım, bu sebeple sorular saçma gelirse kusura bakmayın.
1. Yalıtım için kullandığınız kauçuk, elastomerik denilen ürün müdür? Bu ürünün en iyi yalıtım malzemesi olduğunu duymuştum. Fakat bunun üzerine bir kat daha kaplama yapmışsınız? Sizce yetersiz miydi? 9mm yerine 20mmlik olanları kullanılsa mesela yine de ikinci kata gerek var mı?
2. Kolon ve kirişlerin içini doldurmuşsunuz. Buralar içeride oluşan nemin yoğunlaşıp, yoğuşarak sıvıya dönüştüğü ve tahliye kanallarına açılan yerler olarak biliyordum. Şimdi siz tüm bu boşlukları doldurunca iki seçenek oluyor. Ya bu boşluklardan nem giremeyecek ve içeride kalacak/cam heki vs ile tahliye olacak. Ya da buradaki yün malzeme bu nemi çekecek. Nemi çeken bu malzeme uzun dönemde koku, küf vs yapmaz mı? Bu kolon kirişlerin doldurulmaması daha sağlıklı olur muydu bu açıdan bakınca?
3. Bitüself diye bir malzeme daha var. Araçtaki titreşim sesinin (motor titreşimi vs) tüm kaporta boyunca yayılmasını önleyen bir izolasyonmuş. Bunu aralıklı olarak yapan arkadaşlar vardı. Bu konuyu araştırmış mıydınız? Kullandığınız kauçuk aynı zamanda bu görevi de görecek mi?
4. Kamera olayı özellikle parketme konusunda büyük kolaylık ama dışarıda çalınma vs durumu düşündürüyor.
5. Yatak için profil kullanmışsınız. Yine nem olayı düşündürüyor. Uzun dönemde paslanma yapar mı profil? Bunu yaptırmasanız ne gibi seçenekleriniz olacaktı? Bir de ağırlık olarak bakınca ahşap iskelet mi profil mi daha fazla?

elinize sağlık, kolaylıklar dilerim. Takipteyim.

Merhaba,
Bu sıralar atılan en çok mesajlardan birisidir heralde, ben de sizin gibi bir araç alıp yapıma başlamak istiyorum.
Elinize sağlık, yeni takip etmeye başladım, gayet güzel görünüyor. Ben de kafama takılan soruları sormak istiyorum. Henüz planlama aşamasındayım, bu sebeple sorular saçma gelirse kusura bakmayın.
1. Yalıtım için kullandığınız kauçuk, elastomerik denilen ürün müdür? Bu ürünün en iyi yalıtım malzemesi olduğunu duymuştum. Fakat bunun üzerine bir kat daha kaplama yapmışsınız? Sizce yetersiz miydi? 9mm yerine 20mmlik olanları kullanılsa mesela yine de ikinci kata gerek var mı?
2. Kolon ve kirişlerin içini doldurmuşsunuz. Buralar içeride oluşan nemin yoğunlaşıp, yoğuşarak sıvıya dönüştüğü ve tahliye kanallarına açılan yerler olarak biliyordum. Şimdi siz tüm bu boşlukları doldurunca iki seçenek oluyor. Ya bu boşluklardan nem giremeyecek ve içeride kalacak/cam heki vs ile tahliye olacak. Ya da buradaki yün malzeme bu nemi çekecek. Nemi çeken bu malzeme uzun dönemde koku, küf vs yapmaz mı? Bu kolon kirişlerin doldurulmaması daha sağlıklı olur muydu bu açıdan bakınca?
3. Bitüself diye bir malzeme daha var. Araçtaki titreşim sesinin (motor titreşimi vs) tüm kaporta boyunca yayılmasını önleyen bir izolasyonmuş. Bunu aralıklı olarak yapan arkadaşlar vardı. Bu konuyu araştırmış mıydınız? Kullandığınız kauçuk aynı zamanda bu görevi de görecek mi?
4. Kamera olayı özellikle parketme konusunda büyük kolaylık ama dışarıda çalınma vs durumu düşündürüyor.
5. Yatak için profil kullanmışsınız. Yine nem olayı düşündürüyor. Uzun dönemde paslanma yapar mı profil? Bunu yaptırmasanız ne gibi seçenekleriniz olacaktı? Bir de ağırlık olarak bakınca ahşap iskelet mi profil mi daha fazla?

elinize sağlık, kolaylıklar dilerim. Takipteyim.

uzun süredir siteye girmemiştim. yapım devam ediyor. marangoz işini bitirdim. pazartesi mobilya boyasına girecek inşallah.
haftada 2 gün ilgilenince iş çok uzadı.

sorularınıza gelince
Kauçuk izomerik evet. Ben bulunduğum yerde 9 mm folyolu buldum. tek başına 9 mm yeterli olmuyor. zira tavana dokunduğumda ısıyı hissediyordum. 20 mm nasıl olur bilmem. denemek lazım. ancak dikkatimi çeken bir şey var. banyonun içerisinde kapı kapalı iken 1 m2 kadar artık kauçuk kalmıştı. banyoya girince içeride yoğun silikon kokusu benzer gözleri yakan bir hava vardı. kaynağı nedir diye düşündüm. koku yapacak hiç bir şey yoktu kauçuktan başka. sıcakla beraber kauçuk kesif bir koku yapıyor sanki. ama tam da emin değilim

kolon ve kirişleri doldururken ısı yalıtımı açısından düşündüm. açıkçası nemi düşünmedim. ama sıkıntı yaratacağını sanmıyorum

bitüselfi sonradan duydum. ben de beğendim. ama kauçuk da o dolgunluğu veriyor. ama ikisini karşılaştırma şansım olmadı.

kameralardan ayna altı kameralar ulaşılabilir durumda. haklısınız çalınabilir ama dikkatli bakmadan görülmüyor. ayna ile kapı arasında ve çok küçük bir şey.

yatak için profil daha dayanıklı olacağı için tercih ettim. zira ağaç sarsıntı ile zamanla gevşeme yapabilir. paslanma için su ile teması yokki neden olsun. o çürüyene kadar araba kalmaz ortada. ancak şu dezavantajı var. ağırlık. ağaç daha hafif.

umarım işinize yarayacak birşeyler yazmışımdır. size kolaylıklar dilerim

Mehmet bey depo işini ne yaptınız .sanırım siz enlemesine yerleştirmeye çalıştınız ki birçok videoda boylamasına yerleşimler gördüm o şekilde denediniz mi? onlar mı yanlış yoksa siz biz mi yanlış düşünüyoruz su deposu hakkında birde satıcı ile bağlantı kurdunuz mu ?tekrar kolay gelsin iyi bayramlar

siteye uzun süredir girmemeiştim.
dün itibarı ile marangoz işleri bitti. ardından mobilya boyasına gidecek sonra depolar bağlanıp tesisat çekeceğiz.
depoları diklemesine koyanı hiç görmedim. uyacağını da sanmıyorum. satıcının iddiası bağlantının şase atkısının alt hizasından giriş yapılması gerektiği. yani deponun orta hizasından girin diyor

hocam kolay gelsin. bilmediğimden soruyorum. yalıtımı biraz abartmış olabilir misiniz? veya bu kadar yalıtımı neden yaptınız bir nedeni varmı?

teşekkürler
yalıtım 2 kat. çok değil aslında ama ben ilk heves sanırım biraz fazla özendim. ciddi zamanımı aldı ama güzel oldu. Şimdi sıcakta da soğukta da sıkıntı olmayacak. güneşte kalan arabamın içine girince fırın gibi. karavan ise sıcak ama fırın gibi değil.

karavanın yapım çalışmalarından uzunca bir süre yazma fırsatım olmadı. bugün fotoğraflardan bir kaçını seçerek sizlere gösterme fırsatını buldum.
Yalıtımdan sonra zemin ve duvar kaplama işine başladım. Aracın alt tarafına daha önce pütür attırmıştım. şimdi arkadaşın atölyesinde iç tarafa pütür attım. adeti 18 liradan 7 kutu harcadım. 130 lira. aracın altına kaportacıya attırmıştım. 10 kutu atmışlardı. 500 lira ödemiştim. ilk defa yaptığım bir işti. Eğlenceli ve ekonomik oldu
41

pütürün kuruması için bir süre bekledikten sonra önce 0,5 cm ziftli keçe, üzerine 2 cm keçe serdim.

42

Tabanda karkas kullanmadım. keçenin üzerine 18 mm gürgen kontra yerleştirdim. Gürgen çok sert bir malzeme aynı zamanda çok ağır. tabana koyduğum malzemeyi gürgen seçmekle hata etmişim. ağırlık nedeni ile.

43

bundan sonrası marangozun işi artık. önce araca karkas dönüldü. dışarıya iş yaptırmak tam bir eziyet. bu iş bir günüme mal oldu.

44

aslında karkas işini yalıtım ve elektrik işinden önce yapmak daha mantıklı olacak diye düşünüyorum. tavandaki kanallardan elektrik kablosu geçirmiştim. marangoz karkası buraya vidalamak istedi ama kabloyu deler diye başka çözüm üretmek zorunda kaldık
Ardından duvarlar gürgen 6 mm kontra ile kapatıldı. marangoz bir yandan benim işi yaparken bir yandan da diğer işlerini yetiştirmeye çalışınca bu iş de 1 günüme mal oldu.

45

46

sanırım resim ekleme sınırı gelmiş. "sadece 6 dosya ekleyebilirsiniz" diyor
diğerleri için yeni yazı açacağım

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR