15 M3 Jumper Yapım Başladı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan MehmetTorcu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 98
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 37,668
duvarlar gürgen kontra ile kapatıldı. Çok sağlam sert bir malzeme. duvarlarda gürgen bence iyi oldu. mobilyaları tutacak. Marangoz içinden bol bol küfretmiştir bana :tearsofjoy::tearsofjoy::tearsofjoy: zira vida o kadar zor giriyor ki.

47

48

duvar kaplamalarını bitirdikten sonra zemini laminant parke ile kapladım. Laminantları keserken az daha iş kazasına kurban gidiyordum. Testereye parmağı kaptıryorduk.

51

49

50

Zeminde kaplandıktan sonra mobilya işine geçtim. bu sefer 8 ve 18 mm kavak kontra aldım. mobilyalar kavak olacak. kavak müthiş hafif gürgene göre. ama çok yumuşak.

Kendi karavanını yapan bir sürü insan var. internette bir çoğunu izledim. onlar yapıyorsa ben de yaparım dedim. Elim alet tutar. spiral, dekupaj matkap vs kullanırım. Ama şu bir gerçek ki marangoz olmadan bu mümkün değil. En azından kesim için marangozların "YATAR" dedikleri makine olmaz sa olmaz. Yani evin bahçesinde bir tane dekupaj ile karavanın içi yapılamaz bence. İki marangoz profesyonel olmalarına rağmen çok uğraştılar. aracın içi eğimli girintili çıkıntılı olduğu için kalıp çıkarma çok uğraştırıyor

Etiketler
Mehmet Bey, tabana uyguladığınız keçe ileride nem ve kokuya sebep olmaz mı? Neden böyle bir şey yapma gereği hissettiniz?

Mehmet Bey, tabana uyguladığınız keçe ileride nem ve kokuya sebep olmaz mı? Neden böyle bir şey yapma gereği hissettiniz?

nem ? koku?
hiç düşünmedim. bana teknik ve teorik bilgi desteği veren karavan yapımcısı " Rüzgar Karavan" araçlarında hep bunu uyguluyor ve sorun yaşamyor.
taban sacın hem altından hem üstünden pütür ile kaplandı. eski delikler dyson ile kapatıldı. nem alacağını sanmıyorum. yaşayıp göreceğiz

cevap için teşekkür ederim, ben karavan içerisinde nem tutma ihtimali olan bir materyalin zaman içinde içeride oluşacak nemden etkileneceğini düşünmüştüm. inşallah rüzgar karavan haklıdır. kolay gelsin, selamlar...

Aracın taban ve duvarlarını gürgen kontra ile kapattıktan sonra mobilya için daha hafif olsun diye 18 ve 8 mm kavak kontra aldım. 11 tabaka 170x220 kavak kontra kullanıldı. nereye gittiğini inanın anlamadım. Ama kullanıldı işte. arka kapı, yan kapı 8 mm ile kapatıldı. Arka kapıya 20 cm çaplı küçük pencereler bıraktım

52

53

Çoğu araçta burası atlanıyor. Şoför kabininin üstünü 9 mm folyolu kauçuk ile kapattım. Buradaki plastik havuzu çıkardım yerine 8 mm kontra yerleştirdim. Yoksa bu alanı dolap olarak kullanmak mümkün olmayacaktı.
Köşelerde aliminyum profil kullanmak yerine 5x5 ağacı kenarını özel bir makinede yuvarlattık ve köşelerde bundan kullandık.
Banyo içine bir girinti yaptık. buraya lavaboyu yerleştireceğiz. Üstünde de Daxom 12CT hermetik şofben olacak.

60

54

56

57

Bu altı taneden fazla resim ekleyememe kötü olmuş

Devam

58

59

Kapı üzerindeki bölümde kumanda tablosu ve göstergeler olacak.
Koltuklar döner olduğu için tek taraflı oturma grubu yaptık. TSE onayından sonra buraya 2 kişilik emniyet kemeri takacağım.
Masa altında biraz yükselti vardı. orayı çekmece ile değerlendirdik. Ayakkabılık olarak kullanırız diye düşündüm.

62

66

64

65

Yatak su deposu nedeni ile 75 cm den yapıldı. Biraz yüksek oldu ama devasa bir bagaj var şimdi.
8 mm kontrayı CNC de pencere çerçevesi kestirdim. sineklikli perdeler den sonra bunlarla pervaz geçilecek.

Marangoz işi oldukça meşakkatli oldu ve sonunda bitti. Önce duvarları kumaş ve deri ile kaplayıp dolapları lamine yapmak gibi bir düşüncem vardı. Ancak Aydın da lamine yaptırmak zor. ayrıca pandemi nedeni ile o sıralar İzmir'e gitmek de sıkıntılı idi. Boyama fikri ortaya atıldı. kaba bir hesapla maliyeti daha düşük olacak gibi geldi. Boyayı kendimiz de yapabilirdik ama çok amatör olacaktı ve yapılan o kadar emeği hiç göstermeyecekti. Profesyonel bir mobilya boyacısı ile parlak beyaz lake olacak şekilde anlaştık. Şu an araç boyada. Bakalım ne çıkacak. Ama biraz tuzlu oldu.

Ardından kolduk döşemeleri, su tesisatı elektrik bağlantıları filan filan filan.......
ne zaman bitecek buuuu

bir dost tavsiyesi:
acik renk tercih etmekle dogru yapmissiniz, ancak lake boya uzun sure koku sorunu yasamaniza neden olur. kokusu kolay kolay gecmez ayrica beyaz lake asla rengini korumaz bir yil icinde renk donmeye baslar. eger baslamadiysaniz kararinizi bir kez daha gozden gecirin derim.

bir dost tavsiyesi:
acik renk tercih etmekle dogru yapmissiniz, ancak lake boya uzun sure koku sorunu yasamaniza neden olur. kokusu kolay kolay gecmez ayrica beyaz lake asla rengini korumaz bir yil icinde renk donmeye baslar. eger baslamadiysaniz kararinizi bir kez daha gozden gecirin derim.

Teşekkürler.
Renk dönmesinden neyi kastediyorsunuz

yaklasik alti ay zaman gectikten sonra renk koyu bir hal almaya baslar, firsatiniz olsa daha once boyanmis bir parca ile yeni boyanmis parcayi yanyana koysaniz ne demek istedigimi anlarsiniz. cevrenizde beyaz lake boyali cocuk odasi takimi, yemek odasi, banyo dolabi vb. olan biri vardir diye dusunuyorum. eski ve yeni arasindaki farki gorunce fikrinizi degistirirsiniz bence. aslinda koku sorunu daha rahatsiz edici, onceliginiz koku sorunu olsun. biz cocuk odasi aldik iki yil hic kullanamadik. bir ay icinde gecer dediler ama koku gecmiyor, ekmek koyduk, kiyafet astik, mum yaktik daha neler neler ama cok faydasi olmadi.

yaklasik alti ay zaman gectikten sonra renk koyu bir hal almaya baslar, firsatiniz olsa daha once boyanmis bir parca ile yeni boyanmis parcayi yanyana koysaniz ne demek istedigimi anlarsiniz. cevrenizde beyaz lake boyali cocuk odasi takimi, yemek odasi, banyo dolabi vb. olan biri vardir diye dusunuyorum. eski ve yeni arasindaki farki gorunce fikrinizi degistirirsiniz bence. aslinda koku sorunu daha rahatsiz edici, onceliginiz koku sorunu olsun. biz cocuk odasi aldik iki yil hic kullanamadik. bir ay icinde gecer dediler ama koku gecmiyor, ekmek koyduk, kiyafet astik, mum yaktik daha neler neler ama cok faydasi olmadi.
Evde beyaz parlak lake TV ünitesi var . Bir senedir kullanıyorum. Koku ya da renk değişikliği fark etmedim. Ben sıcak ve güneş ışığı nedeni ile oluyor dediğinizi sanmıştım.. belki akrilik te yaptirabilirim

Mehmet Bey Merhabalar,
Başından bu yana tüm paylaşımlarınızı okudum. Çok güzel oluyor. Elinize sağlık. Rica etsem araç hariç şu ana kadar yaptığınız masraf ile ilgili ortalama bir ipucu verebilir misiniz?

marangoz ve mobilya boyası dışında işçilik yok. ben yaptığım için , bu hali ile 70-80 bin civarında bir rakama bitecek gibi görünüyor.
ancak şunu söylemeliyim ki ilk başladığımda aldığım malzeme fiyatı ile şuan arasında çok fark var. örnek folyolu kendinden yapışkanlı 9mm elastomerik kauçuğu m2 fiyatı 60 lira idi pazarlıkla 50 liradan almıştım. geçen hafta 1 m lazım oldu. m2 fiyatı 75 olmuş

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,410
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri