17 Metreküp Camper'lere Alternatif Çekme Karavanlar Hakkında Düşüncelerim

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mustafayetim Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 77
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 32,955

mustafayetim

Evim Arkamda Dünya Önümde
Yer
Adapazarı
Bu başlığı açmamdaki maksadım Türkiye'de karavancılık denilince akla ilk gelen motokaravan ve özünde Camper'ler hakkındaki genel kabul gören inanışları irdelemek zihin ekzersizinde bulunmak.Çekme karavancılık hakkındaki yanlış algıların ortadan kalkmasına ufakta olsa katkıda bulunmak.Aşağıda örneklerini paylaşacağım ufak iç hacmi 18metreküp olan orta boy bir çekme karavanın da eksilerine rağmen camper'lere çok güzel bir alternatif olabileceğini anlatmak.Ön yargım yok,çekme karavanın da bir kullanıcısı olarak dezavantajlarını yaşayarak biliyorum.Buyrun resimlere....

E2

E3

74 842129079

74  426712650

E1

Etiketler
Ynt: 17 Metreküp Camper'lere Alternatif Çekme Karavanlar Hakkında Düşüncelerim

Mustafa Bey

Konu acilmasi isabet olmus

Ben 1999 yilindan beri motokaravan kullaniyorum
Ancak, artilarinin yaninsira evde 2. Bir arac kapida 2. Bogaz gibi duruyor
Sigortasi muayenesi bakimi derken yuk olmaya basladi.

Ben ciddi olarak artik cekmeyi dusunmeye basladim
Ozellikle Avrupa gezilerinde daha pratik oluyor

Bakalim diger arkadaslar neler yazacaklar

Bülent hocam:katkın için teşekkür ederim.Bu konuyu açmamdaki maksat çekme motokaravan kıyaslamasından ziyade (bu konu zaten ilelebet sürecektir) taraf tutmadan artıları eksileri ortaya koymaktır.
Bu boyda çekme karavanın camper'e göre bence en önemli eksileriden birini paylaşarak başlıyorum.Bu çekmeyi hele hele büyük şehirde yaşıyorsanız nereye park edip güvenli ve içiniz rahat edecek bir şekilde muhafaza edeceksiniz.
Resimde görülen çekmekaravanın ok dahil boyu(vereceğim ölçüler hep yuvarlama olacaktır) 6 metredir.Yani bir ducato camper uzunluğunda.
İç boyutu:
uzunluk: 4.30 m
genişlik:2 m
yükseklik:2 m
Farkederseniz ortalama bir 17 metreküp ducato camper ölçülerinde.Önünede ortalama 4 metre uzunluğunda bir araba koyarsanız katar uzunluğu 10 metre olur.

G55

Hh7

Camper orta boy çekme karavan kıyaslamasında çekmenin bana göre bir diğer dezavanjı atık su deposunun olmaması ,temiz su tankının ise 45 lt ile sınırlı olmasıdır.

Hymer eriba eriba nova light 380 etagenbetten im heck 0

Hemen hemen aynı ölçülere sahip bu çekme karavan ile bu camperi kıyasladığımızda iç kullanım olarak çekme karavanın kullanışı ve rahatlığı tartışmasız daha üstündür.

Y66

Fiat Ducato

Bu boy çekme karavanın engelsiz iç ölçüleri rahatlıkla iki kişinin hele hele yaygın olarak Türkiye'deki kullanım şekli ile (karı koca emekli ve karavansever )camper'e kıyasla çok rahattır.

74  2098404655

74  2101154565

74  1854805473

74 1997005196

74  1148527724

Farkında iseniz başlıktada belirttiğim gibi benim sahip olduğum 4 hazır yatağa sahip altı kişilik 8 metre boyunda bir çekme karavan ile camper tarzı araçları kıyas etmiyorum.Bu kıyas olsa olsa dört tane hazır yatağa sahip aşağıdaki resimdeki motokaravan boyutunda bir araç ile kıyaslanabilir.
Bu boyutlardaki bir çekme karavan ile ilgili söylenebilinecek bütün dezavantajlar aynı iç hacme sahip bu boydaki bir motokaravan için de söylenbilinir.

Fotoraf 5

Fotoraf 6

Hele hele içine tuvalet banyo konacak iç hacme sahip olmayan ufak minübüs tarzı kamp araçları ile bu boyda yine içinde tuvalet banyo bulunmayan çekme karavanlar kıyas edilebilinir.Kullanan bilir bu boydaki bir çekme ile giremeyeceğiniz delik yoktur.Konuya devam edeceğim şimdilik benden bu kadar...

Hymer Eriba Touring mp926 pic 65374

The New VW California Camper

mustafa bey güzel bir başlangıç olmuş ve sanırım yine bir ayrışma mı olacak diye düşünmeden de edemiyorum.benim tercihim çekme karavan yönünde olur.park et ve istediğin yeri gezmeye devam et ve daha rahat yaşam alanına sahip ol

Özay bey bir çekme karavan özetle bu kadar güzel anlatılır:park et istediğin yeri gezmeye devam et ve daha rahat bir yaşam alanına sahip ol. Harika olmuş...

ikisini de denemiş biri olarak oyumu motokaravan için kullanırdım,çekme karavanı arabaya tak ayır,evir çevir,sabitleme ayaklarını aç kapa,uzun yolda hız düşük yakıt yüksek,koyacak yer derdi,
büyük alkovenli motokaravanı olan birinin günlük ayrı bir otomobili olması gerekiyor
bu nedenle bence ideali camper,hem gündelik kullanıp hem kampa gidilebilecek bir araç olmalı,çok büyük olmamalı,ama iç hacimi açılır tavan yöntemiyle büyümeli,üst yatak olmalı,wc ve duş olmalı,ducatolara ısınamamamın bir sebebi olan toptancı araçları gibi görünmemeli,karavan gibi olmalı
tabiki ihtiyaçlar ve zevkler değişkendir,bakalım ne yorumlar gelecek

Tabi bu tercihte
- marka ve kalite önemli

Bildiğim kadarı ile çekme karavanda üretim tekniği çok önemli
Karavanın denge unsurundan , yol tutuşuna kadar.

Kalite ve güvenlik unsurları arttıkça fiyat artıyor.

Mustafa merhaba, ilginç ve faydalı bir konu seçtin. Çekme ve motokaravan bakımından Avrupa ülkelerinde kuzeyden güneye doğru değişen ilginç bir durum var. Kuzey ülkelerinde fazla olan çekme karavan güneye gittikçe yerini motokaravana bırakıyor. Bunun böyle olmasının önemli bir nedeni de kuzey Avrupa ülkelerinde motokaravan için kdv´nin yanısıra birde ötv ödenmesi. Hollanda´daki ötv miktarı sanıyorum % 40´ın üzerinde. Ötv oranı Türkiye´deki kadar çok olmasa da, benzer bir durum var. Çekme karavan alırken bu ülkelerde sadece kdv ödendiği için arada büyük bir fiyat farkı oluyor.

2011-2012 yıllarında Avrupa ülkelerinde yeni kaydolan çekme ve motokaravan sayıları:

Karavan

Reisemobil

Park et kısmını sorunsuz çözebilsek (bilhassa T.C sınırları içinde)eski çekme karavancı olarak,bol bol gez işi güzel oluyordu....Şimdi ticari aynı görünümdeki araçlara aşinalık sayesinde istediğin yere park et,toplu taşıma ile gez,rahatından biraz feragat et modundayız :smiley:Mustafa kardeş,senin çekme karavana sıcak bakma nedenlerinden biride ,gezilerinin ağırlıklı , Türkiye şartlarına göre daha sorunsuz yurtdışı geziler olması,ve seyahat dışında karavan park sorununun olmaması,küçük bir anektod;Dikili'deyim yol üzeri bir sokak arasına park edip market alışverişi yapacağım,bahçe içindeki evin ikinci katından bir bayan seslendi,Aracınızı buraya koymayın :mad: sebep ? ??? Rüzgarımızı kesiyorsunuz :eek: Halbuki Camper olsa,Markete servis gelmiştir diye dikkatini bile çekmezdi.(şimdi aynısını yaşadığımdan emin olabiliyorum). İstanbul'a getiremiyordum ,şimdi Camperi rahatlıkla bıraktığım bu yere bıraksam defalarca şikayet konusu olurdu,ancak kamp alanlarının daha bol olup yararlandığımız dönemlerde ,kışın,kışlık park yerine çekerek gerektiğinde aracımızla oradan alarak tura çıkıp güzel gezilerde yaptık....

001

Bu konu hakkında bende fikirlerimi beyan etmek istiyorum.Bu işin doğrusu çekme karavan.Şehir içi seyehat. ihtiyaç giderme de araç bağımsızlığı,mali yük, yakıt,bakımı. park kolaylığı.Ayrıca iç genişliği ve yaşam kolaylığı.Gezgin ruhunu karavancılığı en küçük bir maliyetle giderebilme.Araç artı çekme karavan maliyeti çok düşük.Bir motokaravan ikinci elde 30- 50 bin tl Bir camper aynı araç artı 25- 30 bin tl.Ayrıca iç donanım başlıca artı maliyet.Çekme karavan ile de rahat gezebilir,heryerde konaklanılabilir.Bu gerçek en nihayetinde anlaşılabilecektir. SEVGİ ve SAYGILAR. Arkadaşımın portalinden yazdım.METİN ALTIN.

Akdeniz45' Alıntı:
Mustafa merhaba, ilginç ve faydalı bir konu seçtin. Çekme ve motokaravan bakımından Avrupa ülkelerinde kuzeyden güneye doğru değişen ilginç bir durum var. Kuzey ülkelerinde fazla olan çekme karavan güneye gittikçe yerini motokaravana bırakıyor. Bunun böyle olmasının önemli bir nedeni de kuzey Avrupa ülkelerinde motokaravan için kdv´nin yanısıra birde ötv ödenmesi. Hollanda´daki ötv miktarı sanıyorum % 40´ın üzerinde. Ötv oranı Türkiye´deki kadar çok olmasa da, benzer bir durum var. Çekme karavan alırken bu ülkelerde sadece kdv ödendiği için arada büyük bir fiyat farkı oluyor.

2011-2012 yıllarında Avrupa ülkelerinde yeni kaydolan çekme ve motokaravan sayıları:
Sevgili Hüseyin abi:biliyorsun İtalyanlar genelde motokaravacıdır.Bu sene İtalya Venedik yolunda çektiğim videoyu paylaşmak istiyorum.İtalyada özellikle yüksek sezonda yer gök seninde belirttiğin gibi kuzey avrupalı çekme karavancı kaynıyor.
Verdiğin istatistikler ise Avrupa'da çekme karavan satışının azaldığı motokaravan satışının arttığı bir eğilimi gösteriyor.Bunun sebebi sana göre nedir yorumlarmısın Münih'e selamlar.

https://www.facebook.com/#!/photo.php?v=10151750276884485&set=vb.659564484&type=3&theater

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.