17m3 Ducato İçin İzmir'de Mobilyacı Arıyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AKMühendis Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 88
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 66,365

AKMühendis

Zirve
Yer
İzmir
Merhaba.
Daimi değil, zaman zaman ziyaret ettiğim bir site.
Faydalı resim ve bilgiler görüyorum. Bilhassa Atilla Dinçer Bey i takdir ediyorum.
Çok gayretli ve paylaşımcı.
Hani 3-5 sene içerisinde iyi bir camper ustası oldu desem, herhalde doğru olur.
Tecrübelerinden istifade ediyorum.

Üçüncü çekme karavandan sonra, 17 m3 lük bir Ducato aldım, onu kendim motokaravana dönüştüreceğim.
İşin kötüsü resimleri haricinde pek motokaravan görmedim,
Gördüğüm, sadece kullandığım çekme karavanlar.

Sohbet olsun diye onlardan da bahsedeyim.
Öncelikle orta yaşta (!), ve farklı bir konuda imalat yapan Mak.Yük. Müh. yim.
İmalata girişme cesaretim de buradan geliyor.
Tarafsız yargı,hayattaki baş düsturumdur, bu nedenle kullandığım karavanları da tarafsız değerlendireceğim.

İlk değerlendirmem, burda ve dışarıdaki bir çok arkadaşımızın acımasızca eleştirdiği Ender kardeşim hakkında olacak.
Bence parasına göre gayet güzel ve kullanışlı karavanlar yapıyor.
Onun gerçek 740 Kg ı tutturmak ve ucuza mal edip, ucuza satma konusundaki gayretini küçümsememek lazım.
Tofaş parası verip, Mercedes sağlamlığı ve fonksiyonelliği aramak doğru değil.

Çekme karavan kullanmayı ve gezi zevkini Güney karavanda edindim.
Ucuz Sunta mobilya ve başarısız dış kaplama saçı ve zayıf izolasyonuna rağmen,
2 sene zevkle kullandım. Bir kere diğer markalardan inanılmaz hafif ve çok fonksiyonel basit, ferah bir yerleşimi var.
Ben B tipi diye adlandırdığı önde sabit yataklı modelini kullanmıştım.
O zayıf izolasyonuna rağmen, webasto sayesinde 0 C lik havalarda eşimle güzel seyahatler yapmıştık.
3 sene evvel güneydoğuya yaptığım 1 aylık bir geziden dönerken, Isparta da önemli bir kaza geçirdim ve
hayatımı borçlu olduğum Mercedes ile beraber onu da sattım. Mercedesi pert olarak sattım.

Sonra 2. el temiz bir Başoğlu 4.25 VEGA C aldım.
Güney e göre çok kaliteli bir karavandı, ama Güney in kuş gibi hafifliği yanında bana oldukça kilolu geldi.
Bir de mobilyası ağır, koyu renkli ve havadar olmaması, camlarının yani
ferahlığının azlığı dolayısı ile eşimin talebi ile ondan vazgeçtik.
Ender' inki onun yanında ferah camlı saraydı!
VEGA C yi de bir sezon kullanıp sattım.
Yalnız malzeme ve işçilik olarak, kullandığım en kaliteli çekme karavan olduğunu tekrar belirteyim.

Üçüncüyü ERBA ya Erdoğan Bey e yaptırdım.Oğlu Onur müşteri ile çok ilgili ve sevimli, sıcak diyaloga sahip bir delikanlı.
Öncekilerin tecrübesi ile kendi dizaynımda, bol pencereli, ferah 4.25 ve 4 yataklı bir karavan yaptırdım.
Kullanımından çok memnunum.
Fakat zamanı geldi onu da satılığa çıkardım.

Sıra camper kullanmaya geldi.
17 m3 lük bir 2008 panelvan aldım ve Ducato' ya 5 tane büyük 1 tane de WC için küçük pencere açtırdım.
Bazıları itiraz etse de çift kat 10 mm kendinden yapışkanlı sünger izolasyonu yaptım.
İçine 30x20x1.5 mm yan karkaslar döşeyip iç kaplamaya uygun tesviyesine getirdim.
Arka sol çamurluk üzerine binecek şekilde 100 LT lik 304 paslanmazdan topal bir su deposu yaptım.
Simetriğine de stepneyi yerleştireceğim.

Bayram sonrası elektrik kabloları ve pis ve temiz su tesisatına gireceğim.
Bu arada 80x100cm bir duş teknesi, yat tipi maceratörlü bir tuvalet, 40x50 paslanmaz yerli evye,
ICF 2 li gömme ocak, hidrofor pompası, mobilyalı lavabo v.s yi de temin ettim.
Buzdolabı koyma konusunda çok kararsızım, çünki 3-4 senede 8-10 bin km gezdim, hiçbir mocampa uğramadım.
Serbest gezmeyi ve her gün ayrı bir yerde uyanmayı severim.
Buzdolabı invertör üzerinden çok akü yiyor ve bizim gibi yemek işini
gittiği yerin lokantalarında halledenler için, yer kaplama ve ağırlık açısından biraz gereksiz kalıyor.
Ama satarken de arandığı için koymayı da tam ekarte edemiyorum.

Sorunuma gelince, teknik konular beni yormuyor da mobilya işinde biraz yorulacağım.
Bu güne kadar, birisi evimin mobilyalarını yaptırdığım ustam dahil, 2 mobilyacı da beni hep atlattı.
Gelip ne yapacaklarını görmeye dahi gelmediler
Bunların biraz ruhunda mı var nedir, bilmiyorum.
Malzemesi benden sadece işçilik yapacak,
daha önceden karavan işinde çalışmış fasoncu bir usta arıyorum
. (Ümitsiz olsam da.. )

Dolphin Suata gitmiştim işin başında.
Çok efendi ve sanatkar bir usta.
Yalnız ben yılda 1 ay kullanacağım bir araca, sadece iç teferruatı için 26.000 TL vermeyi düşünmedim.
Suat çok güzel ve oldukça lux yapıyor ve dolayısı ile hakkını istiyor

Bir sıkıntım da mobilyaların, yere ve kasa yanlarına/karkasa çok iyi bağlanması.
Bu konuda en iyi bağlantı tarzı nedir, bilmiyorum. Hiç bir bilgim yok.
Atilla Bey den bu konuda bilgi rica ediyorum.
Zira çarpışma veya ani frende mobilya stabilitesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum.
Keşke vakti müsait olsa da panelvanı malzemeleri ile ona teslim etsem ve bana bitmiş geri verse...

Konuya ilgi duyup cevap yazacak arkadaşlarımıza şimdiden teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• DUCATO Yerleşim Buzdolaplı.docx
    247.8 KB · Görüntüleme: 407

Etiketler
Sn firigotek umarım en kısa zamanda hayyelerinize kavuşursunuz mobilya konusu banada fazla geliyor sonuçta 3 takaba suntalam ötesi berisi olsa olsa 3000 yada 4000tl malzemesi tutanbir iş için 20000-26000tl fiyat istemeleri çok fazla

Teşekkür ederim.
Biz üretici olduğumuz için zorluklara alışkınız, uğraşmayı ve netice almayı severiz.
Bir de iş yerimizde çalıştırdığımız arkadaşlarıma söylediğim bir söz var, bu işimde de geçerli:
İŞİN EN BÜYÜK DOSTU AKSİLİKTİR. HİÇ YANINDAN AYRILMAZ!
Onun için sabırla devam edeceğiz.
Bu arada Atilla Bey ile de, sağ olsun, danışmalarımız sürüyor.
Tecrübeye çok saygı duyarım. Amerikayı her seferinde keşfetmeye gerek yok.
Gitmiş birinden yol tarifi almak iyidir.

NOT: Sayfa moderatörü Güngör Bey den ricam, başlıktaki mobiyacı/mobilyacı değişimini yapması. Teşekkürlerimle.

Ynt: 17m3 Ducato İçin İzmir'de Mobilyacı Arıyorum

cebocan' Alıntı:
Sn firigotek umarım en kısa zamanda hayyelerinize kavuşursunuz mobilya konusu banada fazla geliyor sonuçta 3 takaba suntalam ötesi berisi olsa olsa 3000 yada 4000tl malzemesi tutanbir iş için 20000-26000tl fiyat istemeleri çok fazla

Frigotek'in gönlünce bir araca kavuşması dileğiyle.....26000 TL 'nin sadece mobilya için olduğuna ihtimal vermiyorum Malum sitede Dolphin karavanın 26 000 TL karşılığında ne sunduğunun detayı var (banyo ve maceratörlü tuvalet ,temiz-kirli su depoları ,su ve elektrik tesisatı ile iç dış aydınlatmalar, yan ve tavan havalandırmalarının yanısıra plan proje masrafları )üstelik Eylül ayı içinde yapılan işlerde ilave olarak 200 w güneş paneli ,yerli tente ,140 lt buzdolabı multimedta seti de vardı . bir araç için en az 20 gün uğraşıldığı gözönünde bulundurulduğunda firmanın en az 6-7 000 tl kar etmesi gerektiği kabul edilebilir bir gerçek olmalı....
Kalın sağlıcakla

Sayın Frigotek,
deneyimli bir karavancı olarak yaşam tarzınıza en uygun donanımını belirlemede önerilere ihtiyacınız olabileceğini düşünmüyorum ancak genede buzdolabı hususunda 100lt'lik bir dolabı kompresör dönüşümü ile 12 volt ile kullanılabilir hale getirebilirsiniz hem fazla bir ağırlığı olmaz hemde 3. kişiler için araç donanımı tamamlanmış olur.....Daha önce sitede Haydar Beyin paylaşımından Bildiğim kadarıyla Dolphin karavanın elinde imalat sırası bekleyen 17 m3 araç var eğer tasarımda ekstrem talepleriniz yoksa o aracın tasarımı ile birlikte sizin mobilyalar da çıkarılabilir.hem sizin hemde firmanın kazanacağı bir anlaşma olur bana kalırsa firma yetkilileri ile tekrar görüşmeye deyer....
Kalın sağlıcakla

Süleyman Bey merhaba.
Cevabınıza teşekkür ederim. Satış işleminde (tahmin ederim bunu da gün gelecek satacağım..)
Buzdolabı önemli bir ihtiyaç/noksanlık olarak önüme gelecek.
Buzdolabını satın alacağım,
Simfer'in 2501 modelini inceledim, derinliği fazla olmadığı için bana uygun geldi.
Fiyatı da uygun, 320 Tl/12 taksit.
12 V a dönüştürme işine gelince, işimiz soğutma olduğu için bizi zorlamaz.
Ancak 1500 W lık bir inverter aldığım ve de buzdolabının kullanmayı düşünmediğim için dönüşüm masrafını yapmayacağım.
Esasen elimde çekme karavanlarda kullandığım 40 Lt lik peltier soğutucu var,su ve meşrubatı serin muhafaza ediyor.

Aynı şekilde güneş panellerini de hesaba katmam gerek.
120 Amperlik AGM bir yaşam aküm var.
Yaşam aküsü şarjında en pratik çözüm güneş paneli gibi geliyor bana.
Mobilya konusunu Suat Usta ile görüşeceğim.

Sağlık ve başarı dileklerimle.

Bir sıkıntım da mobilyaların, yere ve kasa yanlarına/karkasa çok iyi bağlanması.
Bu konuda en iyi bağlantı tarzı nedir, bilmiyorum. Hiç bir bilgim yok.

Frigotek

Aşağıdaki başlığa bakabilirsiniz.
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=98750.new#new

Mesut Bey merhaba.
İlginize teşekkür ederim, linkteki bilgilerden istifade edeceğim.
Selamlar.

Meslek sahipleri veya insanlar hakkında umumi konuşmayı sevmem.
İnsan, mesleğinden veya memleketinden değil, kendi yüreğinden çıkar..
Ama bu marangozlar/ mobilyacılar beni üzüyor, canımı sıkıyor.
Sözünü tutan yok.....

Sonunda aşağıdaki kombine planyayı satın alıp mobilyacılığa başlayacağım.. ;D

http://www.youtube.com/watch?v=xusie_jCF3Q

Harika bir makina, yalnız bu yaştan sonra yeni bir iş edinmek istemiyorum,
ayrıca asla profosyonel kaliteyi tutturmak mümkün değil.
Bu makinayı alıp, gazete ilanıyla emekli, bir mobilyacıya bu işi yaptırmayı dahi düşünüyorum.
Ama, satarken amatör mobilya hatalarının satış fiyatını düşüreceğinden endişe ediyorum.
Zira motokaravana para ayıranlar, estetiğe de önem veriyorlar.

Velhasıl, düşünceler karışık.
Ucuza sıradan imalatın satışında, maliyetlerimi kurtaramayacağım gibi, bir endişem de var.
Karavanı gösteren de doğrusu mobilyası.
Bu nedenle Süleyman Bey in, Suat usta ile bir kere daha görüşme uyarısı aklımda duruyor.
Suat ustanın karavanlarında gördüğüm elektrik tesisatı işçiliği ve mobilya kalitesi üst düzeydeydi.

Videosunu seyrettiğiniz harika makina Türkiyede satılıyor ve fiyatı 2.100 TL civarında, ilgilenenlerin bilgisine..

frigotek' Alıntı:
Meslek sahipleri veya insanlar hakkında umumi konuşmayı sevmem.
İnsan, mesleğinden veya memleketinden değil, kendi yüreğinden çıkar..
Ama bu marangozlar/ mobilyacılar beni üzüyor, canımı sıkıyor.
Sözünü tutan yok.....

Sonunda aşağıdaki kombine planyayı satın alıp mobilyacılığa başlayacağım.. ;D

http://www.youtube.com/watch?v=xusie_jCF3Q

Harika bir makina, yalnız bu yaştan sonra yeni bir iş edinmek istemiyorum,
ayrıca asla profosyonel kaliteyi tutturmak mümkün değil.
Bu makinayı alıp, gazete ilanıyla emekli, bir mobilyacıya bu işi yaptırmayı dahi düşünüyorum.
Ama, satarken amatör mobilya hatalarının satış fiyatını düşüreceğinden endişe ediyorum.
Zira motokaravana para ayıranlar, estetiğe de önem veriyorlar.

Velhasıl, düşünceler karışık.
Ucuza sıradan imalatın satışında, maliyetlerimi kurtaramayacağım gibi, bir endişem de var.
Karavanı gösteren de doğrusu mobilyası.
Bu nedenle Süleyman Bey in, Suat usta ile bir kere daha görüşme uyarısı aklımda duruyor.
Suat ustanın karavanlarında gördüğüm elektrik tesisatı işçiliği ve mobilya kalitesi üst düzeydeydi.

Videosunu seyrettiğiniz harika makina Türkiyede satılıyor ve fiyatı 2.100 TL civarında, ilgilenenlerin bilgisine..
suat beye vereceğiniz paranın hakkını fazlasıyla geri alacağınıza kefilim..üstüne üstlük jestlerle karşılaşırsanız sakın şaşırmayın..hayırlısı olsun..

Sn. Camper;

"suat beye vereceğiniz paranın hakkını fazlasıyla geri alacağınıza kefilim..üstüne üstlük jestlerle karşılaşırsanız sakın şaşırmayın..hayırlısı olsun.."
Bu önerinizi değerlendireceğim.

Halen karasızım, önümüzdeki ziyartte kararım belki değişebilir.

2 Ad. Tavan havalandırma ve pencereleri açtırıp, izolasyon yaptığımızda görünüm bayağı değişti..

WP 20131011 001 1

WP 20131011 003 1

WP 20131011 004 1

Merhaba.
Yazdıklarımı takip eden ve alacağım sonuca göre kendisi de bir motokaravan dizayn etmeye veya yaptırmaya niyetli,
teknesi olna bir arkadaşım, izolasyon resimlerini görünce aradı, izolasyon üzerine sohbet ettik.
Yurdumuzda imalatçıların daha ziyade strophor ve cam yünü kullandığını öğrenmiş.

Motokaravan isteğini çok güzel açıklamıştı, ileteyim:
"Denizi çok seviyorum ama tekneyle her yere gidilmiyor, her yerde deniz yok.. !!.
Denizle varamadığım yerlere motokaravan ile giderim.."

İzolasyon sohbetinin özetini söyleyeyim, mühendis olarak bizler, cam yünü, taş yünü gibi malzemeleri, kazan izolasyonu v.b. çok yüksek sıcaklıklar olmadıktan sonra asla düşünmeyiz.
Biz soğutmacı olarak çok iyi bindirilmiş, çift kat döşenmiş orta ve üzeri dansite styrophor veya püskürtme poliüretan kullanırız.
Isıtmacı arkadaşlarımız da,
kazan izolasyonu haricinde,bunu sadece bina tavan yalıtımında serme izolasyon olarak beton üzerinde kullanırlar.
Bu kullanımda, alt malzeme beton olduğu için RH (Relatif rutubet) ve Dt ısı farkına bağlı meydana gelebilecek yoğuşma bu işlerde önemsizdir.Esasen yoğuşma ortamı da pek oluşmaz, zira alt yüzey dış ortama göre daima daha sıcaktır.

Motokaravanlarda gerek yemek pişirme ve gerek insan solumasının yarattığı nem dolayısı ile, hava sızmasını kesemeyen cam yünü, taş yünü ve keçe v.s malzemeyi kullanmayı asla önermem.
Zira motokaravanda , izolasyon üstü kaplamalarla bu hava sızmasını engelleyemezsiniz ve bu tip izolasyon malzemeleri sonuçta kesin olarak aracın saç iç yüzeyinde nem biriktirir.

Bu nem uzun sürede ,küf ve bakteri oluşumunu tetikler.
Sonuçta araç iç yüzeyleri iyi elektrostatik boyalar ile boyanmıştır,
ama korozyon uzun soluklu bir hastalıktır, kansere benzer. Meydana çıktığında zaten çoğunlukla iş işten geçmiştir maalesef.
Bu arada yan pencere kesimleri, tavan havalandırma kapakları ve yine tavanda anten, güneş enerjisi v.b. için matkapla açılan delikler çok önemli zayıf noktalardır. Buraların açılmadan sonra boyalarının yeniden yapılması ve üzerilerine mastik kaplanması, sonucu değiştirmez, sadece tespit /görünme süresini biraz daha uzatır.

Bu arkadaşımın ikazı üzerine, ben de bir motokaravan yapımcısını arayıp, izolasyonu nasıl yaptıklarını sordum.
Mükemmel bir şekilde ( ! ), keçe ile yaptıklarını belirtti.
Sağlıklı olmadığını söylediğimde de
" Biz 8 senedir böyle yapıyoruz, bir şikayet yok, bir şey olmaz" dedi.
Tabii bu çocuklar genelinde marangozluk veya oto elektrikçiliğinden geldiği için,
bu tip konularda detaylı bilgi sahibi olmaları mümkün değil.
Yurdumuzda maalesef, kör fili tuttuğu tarafı ile tarif ediyor...

İzolasyon konusunda siteyi araştırınca Mesut Bey arkadaşımız bu konu ile ilgili bir başlık açmış ve güzel bilgiler sergilemiş.
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=62560.0

Ben de ek bir yapıştırma yapayım:

"Dynaflex Rubber Elastomerik Kauçuk Köpüğü yalıtım ürünleri kapalı gözenekli hücre yapısı ile 50-70 kg/m³ yoğunlukta üretilmekte olup, buhar diffüzyonuna karşı gösterdiği yüksek direnç nedeni ile klima ve soğutma tesisatlarında güvenle kullanabileceğiniz mükemmel bir yalıtım malzemesidir.
Isı iletim katsayısı önemli bir ölçüde, kullanılan elasto-merik malzemenin miktarı ile ilgilidir. Düşük yoğunluklarda az miktarda yalıtım malzemesi kullanıldığında hissedilir derecede konveksiyon ve radyasyon aracılığı ile ısı transferi gözlenir. Yoğunluk arttığında konvenksi-yon ve radyasyon aracılığı ile olan ısı transferi azalır. Ancak aynı oranda iletim ile olan ısı transferi artar, iletim ile olan ısı transferi değeri, radyasyon ve konveksiyon ile olan ısı transferi değerine eşit olduğu andaki yoğunluk doğru yoğunluktur ve en iyi yalıtım bu noktada sağlanır.

Bu noktadan sonra ısı iletim katsayısı artar ve malzemenin yalıtım özelliği kötüleşir. Yüksek ısı iletim katsayısı iki nedenden dolayı ortaya çıkar. Bunlardan biri, yüksek yoğunluk ve çok küçük hücre yapısıdır, ikincisi, düşük yoğunluk(ki daha az üretim maliyeti demektir.)ve büyük hücre yapısıdır. Bu iki durumda da zayıf yalıtım özellikleri gösteren yalıtım malzemesi elde edilir. Yukarıda belirtildiği gibi kapalı hücre büyüklüğü ve birim alanda bulunan hücre sayısı arasında doğru bir oran yakalandığında mükemmel yalıtım sağlanabilir. Dynaflex-Rubber kauçuk köpüğü ürünleri, optimum oran olan 100-120 hücre/cm2 ve 50-70 kg/m3 yoğunlukta üretilmekte olup, yalıtımda en verimli sonuçları sağlamaktadır.

rubber1a

Kaliteli havanın önemli olduğu, hastane, spor merkezleri, okullar, alışveriş merkezleri, ofisler, vb, yerlerde tesisatların gerekli performansı gösterebilmelerinde kullanılan yalıtım malzemesi kadar malzemenin kalitesi de büyük önem taşımaktadır. Gerekli teknik değerleri sağlayamayan yalıtım ürünleri zamanla ciddi sorunlar çıkarmakta ve ortamdaki havanın kalitesi düşmektedir.

Farklı sıcaklık ve bağıl nem oranlarına sahip, iki hava akımının karşılaşma noktalarında sıcaklık ve bağıl nem farklılıklarından dolayı oluşan kısmi basınç farkı ile nem akışı olur. Düşük yüzey sıcaklığına sahip bölgelerde ise nem birikmesi yani yoğuşma- terleme meydana gelir. Bu sürecin sonunda tesisat çevresinde küflenme, mantar oluşumu gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkar ve solunan havaya karışırlar.Tüm bu sorunların yaşanmaması için doğru yoğunluktaki yalıtım malzemeleri tercih edilmelidir."

Kaza anında doğrultma ihtiyacında ise ,
zaten minör göçükler hariç, klasik şaloma-çekiç ikilisi kullanılacak ve zahmetli olarak,
düzeltilecek yüzey içten çıplak hale mecburen getirilecektir.

Sağlık ve başarılar dilerim.

Selamlar,
çok şükür sonunda, bu gün öğleden sonra kararımı verdim rahatladım.. :smiley:

Teknik konularda sıkıntımız olmadı, ama mobilya işi beni sıktı.
Tecrübeli insan nasihatını severim, Nasrettin Hocanın dediği doğru;
" Damdan düşmüş birini bulun, beni en iyi o anlar.."

"Sn. Camper;

"suat beye vereceğiniz paranın hakkını fazlasıyla geri alacağınıza kefilim..üstüne üstlük jestlerle karşılaşırsanız sakın şaşırmayın..hayırlısı olsun.."
Bu önerinizi değerlendireceğim.
Demiştim, önerinize uydum, içim rahatladı.Yaşlar belli noktaya geldi, biraz da rahata konalım.. :smiley:

Bugün Dolphin Karavana gittim ve kararım kesinleşti; etkenleri şöyle:

1- Mobilyacılar ile uğraşılmıyor, ayrıca adamlar karavan mobilyasını bilmiyor.Usta işi başka oluyor.
2-Dolphin Karavanda Suat ve İsa ustalar hem müşteri ile çok alakalılar, hem de işlerinin yetenekli ustaları.
3-Yaptıkları camperleri inceledim, tek laf söylüyorum MÜKEMMEL.
4-Özellikle İsa ustanın mobilyaları göz kamaştırıyor.
5-Makul bir fiyata anlaştık, satın aldığım malzemeleri ve yaptığım işçilikleri hesap ettik.
Fiyatları zaten belli,
26.000 TL den bu masrafları çıkarınca fiyat ortaya çıktı.
6- El sıkıştık ve peşinatı verip işi bağladım. En kısa sürede teslim edecekler.
İş yerleri maaşallah Ducato başta sırasını bekleyen ve işi devam eden PSA kaynıyor..

Sonuçta beğenerek ve içim rahat anlaşmamı yaptım.
Yapacakları jestleri de sizlerle işin sonunda paylaşacağımı ve işin sonunda,
teslim edilen işi burada herkesin önünde tarafsız olarak açıklayacağımı belirttim.
İyi ise iyi, eksik ise eksik.
Burada doğru yönde yönlendirici olmalıyız.

Kendilerine çok güveniyorlar, kesin memnuniyet sözü verdiler.
Zaten gördüğüm işleri de bu güvenlerine hak verdiriyor.

Ümit ediyorum, 10 numara bir Camper sahibi olacağım..
İş bitince resimleri paylaşacağım.

Sağlık ve başarılar diliyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR