17m3 Yatağı Tavanında Olan Bir Karavan Tasarlamaya Çalışıyorum.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan WorldwideWeb Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,092

WorldwideWeb

Yeni Üye
Merhabalar, yaklaşık 3 yıldır hayalim olan karavan sahibi olma hayalimi maliyetlerden dolayı erteliyordum fakat zaman zamanda araştırıyordum. Son 1 aydır düzen hakkında düşüncelerim var. Çünkü artık yerleşik hayattam çıkıp karavana yerleşmeyi planlıyorum. Yani artık uzunca bir dönem karavanda yaşayıp, mobil olarak çalışacağım. Büyük bir bölümüde yurtdışında gezerek olacak.

İzlemediğim video bakmadığım forum kalmadı. Minicik alanda maksimum verim alacağım için. Şuanlık duş yatak, mutfak ve bagaj kısımlarını hallettim sayılır. Biraz sıradışı alışılmadık bir tasarım planladım hala eksikler var. Tabi ki sizinde düşüncelerinizi merak ediyorum. Şimdilik telefonda parmak ile kaba taslak çizim yaptım, bilgisayarım tamirde olduğu için iç dizaynı program vasıtasıyla çizemedim ama yakın zamanda çizeceğim herşey daha net ortaya çıkacaktır. Şunu da söylemek istiyorum ben kağıda yazı yazıp, yazdığımı okuyamayacak kadar kötü yazıyorum ve çizim yapıyorum. Kısacası tahmin ettiğinizden bile kötüyüm. Şu basit çizimi yapmak bile uzun sürdü diyebilirim.

İşin yüzde 90 ile ben ilgileneceğim. Ustalara güvenim pek yok. Elimde yatkın olduğundan sorun olacağını sanmıyorum sadece uzun vakit alacak. Yaklaşık 6 ay süreceğini tahmin ediyorum hem bütçe hemde özenerek yapılması açısından. Lafı fazla uzatmadan yaptığım dizaynı sizinle paylaşıyorum - dizayn ektedir-

Araç iç ölçüleri ducato 17m3
4metre uzunluk
187 genişlik
2.17 yükseklik
1- araç cockpiti. Sürücü ve yolcu kısmı ( döner olup olmamasına karar veremedim.)
2- 140x180 cm boş alan ( şuanlık oraya akıllı bir yaşam projesi oturtamadım)
3- koridor 60
4- mutfak 170 cm uzunluk 60cm genişlik 85cm yükseklik
5- mutfağın karşısına mutfak kadar bir tezgah koyabilirim veya oturma grubu karşılıklı ama tezgah olacak depolama alanı (çalışma masasıda olabilir)
6- duş ve wc ( bombeli olan duş kısmı 90cm düz olan yer 70cm uzunluğunda genişliği ise 90cm) geniş ve ferah bir duş wc Düşündüm ve tasarladım. Uzun süreli yaşayacağım için ferah tuttum içerisinde açılır katlanır wc üstü bir lavoboda olacak
7- bagaj 90 cm genişliğinde 70cm uzunluğunda (araçi içine doğru) bagajım var dikine 2 bisiklet ve yanınada ufak bir raf oluyor.
8- 7 numaranın hemen üstü fakat parmakla yazılamayacak kadar küçük, burasıda minik iç bagaj 90 cm genişlik 20 cm uzunluğunda. Simetrik olması açısından. Kırışıklığı bozulacak kıyafetlerimi asacak bir dolap olabilir,

Gelelim herkesin merak ettiği yatağa; yatak ölçüleri 180e 160 şuan kullandığım full sünger olan yatak tabi uzunluğu 200cm sünger olduğu için ısıyla kesicem veya kestiricem. Yatak motorlu bir sistem ile 4 ve 5 numaralı mutfak tezgahı ve karşısına inecek bu sistemi ben tasarlayıp programlayacağım, plc programcısı olduğumdan ve buna benzer işler daha önceden yaptığımdan yatağı indirip kaldırmak zor olmayacak. Tasarlama kısmına ayrıyetten kafa yoracağım ama yapabilirim. Mutfak tezgahı 85cm yerden yükseliği yatağın mdfsi ve buna bağlı olacak indirme kaldırma aparatı 5cm cıvarı olacak, duruma göre 10cm de olabilir, bu hesap ile birlikte yatağın kendisi 20cm yorgan vs 10 cm olarak hesaplıyorum, en kaba hesapla 40 cm çıkıyor 10 cm mdf ve aparat 30 cm yatak, eğer 10 cm aparat ve mdf tutarsa mutfak tezgahı 80cm olacak.

Aklı karışanlar için toparlar isek 40cm yatağın mutfağa inmiş hali, toplamda 120 yatağın yerden yüksekliği, 90cm yatak ile tavan arası boşluğu. Kendi boyum 170cm ve şuanki yatağıma oturup dik pozisyonda kendim üst bedenimi ölçtüğümde 86cm cıvarı ölçüyorum. Kısacası bu hesaplara ve izelasyonuda hesaba katarak yatakta dik pozisyonda oturabiliyorum,

Yatak yukarı aşağı oynadığı için kafa üstü dolapları o bölümde yok.

Plc yazılımcısı olduğum için akıllı karavan bile tasarlayabilirim, ışıklarından tut herşeyini kontrol edebilirim, özellike telefondan veya plc ekranından uyku modu gündüz modu gibi seçenekler yaparak, tek tuşla ışık ve yatak pozisyonunu ayarlayabilirim. Onun haricinde ortam ısısı, perdeler, havalandırma vs herşeyi kontrol etme imkanım var.

Diğer önemli bir detay ise, minik bir fan ile kasetli wcnin kaset bölümüne havalandırma takacağım, olası bir koku durumunda hem izalasyon ile hemde hava sürkülasyonu ile bunu engelleyeceğim.

Akıl akıldan üstündür. Ben şuanlık bu kadarını düşünüp hayal ettim. Pratikte herşey farklı olabilir, fakat oturma grubunu yatak yapma ve ufacık alanı sırf yatak için kullanma fikri bana fazla geliyor, onun yerine kendime tek kişilik güzel bir koltuk ve hemen koltuğun oraya hareket edebilir minik bir masa da oturma fikri daha mantıklı geliyor.

Onun için yatağı tavana koyup ve geniş oturma grubu(veya yatak) dizaynından bu şekilde kurtulmuş oluyorum. Sürekli yaşam alanım olacağından ince eleyip sık dokuyacağım ve sonunda pratik ve alanı maksimum seviye de kullanabileceğim bir tasarım ortaya çıkartacağım, sizlerinde fikirlerini ve deneyimlerinden faydalanmak isterim. Duruma göre fazla alan kalırsa tavanı yüksek ama uzunluğu ufak bir araçta bakabilirim öncelikli terciğim 17m3 4 metre uzunluğunda bir araç. Minimum 2 metre yüksekliğinde bir araç

Merakla tavsiyelerinizi ve bu dizayna yorumlarınızı bekliyorum

11793AD5 0D18 4D7E 884B 2968BB0B8584

Etiketler

Cok guzel dusunceler.yapilabilir,gayette başarili olur.hayalle gercekleride ayirt etmek gerekir.sizin dusundugunuz bu plani gerceklestirmek icin iyi bir demirci -kaynakciya ihtiyaciniz olacak.eger iyi usta bulamazsaniz cok zorlanirsiniz.planiniz istediginiz gibi olmayabilir.bende kendi aracimi yaptim.sizinki den cok daha basit bir plan.gel gelelim ki obasitplanda bile bir suru puruzle karsilastim.zaman olarak 6 ay makul bir sure bence.eger komple bir firmaya yaptirmayacaksaniz elinizde baya alet edavat olmali.yoksa girismeyin yada tedarik edin.benim aracimin fotolarini yolluyorum.kolay gelsin.

20190804 191000

20190804 190917

20190804 191055

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.