1950 Model Gazlı - Benzinli Massey Ferguson Projesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan motogezgin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 134
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 50,959
Ynt: 1950 Model Gazlı - Benzinli Massey Ferguson Projesi

vay gazlı ferguson ha..
eskiden bizdede vardı, biz gazyağı yerine benzin koyardık süper kaçardı traktör hatta o kadar sıkıştırırdımki eksozdan alev bile attırırdım :smiley: ancak benzin yaktığı için yaptığı işler biraz maliyetli kalırdı...ancak dizel makinalardan çok daha seri. hatırlıyorumda dizel bi traktör ile kıç kıça bağlayıp kim kimi çeker derken karşı tarafın zincirini kopartmıştım ;D

Etiketler

Ödemiş deyince önce Hurşit Kebap'ta karnımı doyurup ardından halep pastanesinde kestaneli dondurma yiyesim geldi ;D takip...

Oyoyoyoy. Yeniden hayata döndürmek bu olsa gerek. Emeğinize sağlık... Devamını bekliyoruz...

arkadaşlar teşekkürler.nerde kalmıştık.arka çamurluklar takılmadan evvel arka kampanalar açılıp kaçan kumlar temizlendi.sırasıyla oturak arka kollar yeni kol zincirleri takıldı.Hava filtresi hortumları karbüratöre giden boru takıldı.karbüratörün içinden motorcu arkadaş çıkabildi zira belli ki son zamanlarda otogazla çalıştırmışlar karbüratör kuru kalmış.Neyse yoluna girdi yeni ekzost ve susturucusu takıldı.Şarjın bilyaları dağılmış değişti boyandı yerine takıldı.Bu arada senelerin yorgunluğu ile kumlama esnasında delinen termostat yatağı ki gaz kolu elden gaz olduğu için bu sisteme bağlanıyor delinmiş neyse dediğim gibi adamlar ihracata çalıştığı için bu parça ve manifolt koruyucusunu bile yeni olarak bulabildim.
Bunlar takıldı distribütör kapağını boyadık temizledik yerine takıldı marş yerine takıldı yeni vantilatör kayışı ve yeni radyatörün takılmasıyla iş benzin deposuna kaldı

DSCN4417

yolladığım mesaj gitmedi aşağı yukarı şöyle bir şeydi sıra elektrik tesisatı çekmeye geldi yeni göstergeler kontak far anahtarı takıldı yeni akü röleler vs derken tesisatın orjinaline benzemesi için bez bantla sardık belki tozlanınca temizlemesi zor olabilir ama bakalım

DSCN4429

En sıkıntılı iş lastik bulmak oldu arkalar orjinal 10x28 bu ebat dışında hertürlü 11-12 vs dah büyük lastik var bu bizim araçların aksine ince lastikleri ile güzel oluyor neyse sökede bir lastikçide bir çiftçi abimiz bir çift lastik bulup yolladı.kaplama da olsa bulduğuma çok sevindim.jant çemberleri griye göbekleri ise sarıya boyanmıştı.Zaten dış çemberler eğik ve kaynaklıydı onları bozmadan ayırmak bile bir sıkıntıydı bari takarken çizmeyelim diye önce iç lastikleri ve dış lastikleri çemberlere taktık..malum traktörde sökerken kazma takarken balyoz girer işin içine tabi bende öyle olmadı levyelere kumaşlar sarıldı filan neyse arkaları hallettik.ön lastiklerin markası Fisk fabrikası 20 sene evvel kapandı dediler.

Bir tanesi çok iyi durumda diğeri ise yanaklardan çatlak.Kaz dağlarına giderken yol üzerinde Bergamaya uğradım.Bu bölgede meğerse bu traktörlerden hala varmış genelde motoru vs değişmiş olarak.Sanayide bir usta buldum adam maden amerikada bile bulamadığım farın altına takılan aluminyum parçayı raftan alıp hediye etti.Bir sürü lastiği elden geçirdik hepsi yanaktan yarık 1,5km ileride kınık yolunda ortada lastik yığını var içinde 2 tane olacak biri iyi durumda derdemez eşimle oraya yollandık.Aslında bunlara orjinal bulamadıkları için normal traktör ön lastiği takmış herkez aslında ölçü 4x19 rus motosikleti arka lastiği takan bile var

Neyse koca bir yığında elimizle koymuş gibi lastiği bulduk inanın şaka gibi ..oradan bir çırak çıktı buyur abi diye 10 tl verdik içindeki suyu boşalttık işlem tamam.
Ön lastikler gene makinanın tırnaklarına bez takılarak çizmeden takıldı ve sehpaları kaldırdık

DSCN4423

gaz bulunmadığı için benzinle kullanmaya karar verdim amaç zaten yan bağlara ziyarete filan gitmek iş yapacak halimiz yok.şimdi gerekli depo musluğu modifikasyonu yaptık bu gece depo boyandı kaput astarlanacaktı bakalım yarın bir kaç foto eklerim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.