1979 Model ve Altı Araç Sahiplerine

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan evedilaz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,163

evedilaz

cj hayatdır
Yer
büyükçekmece / ist
maliye bakanlıgının bana ve birçok kılasık otomobil sahibine göndermiş oldugu resmi tebligatta
şu ibareler bulunmakta
18.02.2009 tarihinde yürürlüge giren 5838 sayılı kanunla 1979 ve daha eski model taşıtların
kayıt ve tescillerinin 30.06.2010 tarihinekadar silinmesi ve hurdaya çıkarılması suretiyle il özel idaresine veya Makine kimya end kurumu hurda işlemesi müdürlüklerindenherhangi birine teslim eden gerçek veya tüzel kişilerin
yük ve yolcutaşımacılıgı dışında bilanço esasına göre defter tutmayı grektiren başlıca ticari ve mesleki faliyetten dolayı mükellefiyeti bulunanlar HARİÇ

hurdaya çıkartılan araca ait motorlu taşıtlar vergisi ,gecikme zammı,vergi cezaları ve idari para cezaları
TERKİN EDİLMEKTEDİR

BELİRTİLEN SÜRE İÇERİSİNDE BAŞVURUDA BULUNUP HURDAYA ÇIKARILAN ARAÇLARIN VERGİ AFFINA TABİ OLACAKLARI BEYAN EDİLMİŞ BULUNMAKTA

Etiketler
Ynt: 1979 Model ve Altı Araç Sahiplerine

bu arada kılasik sınıfına giren araçlarımızada süprizler kapıda şaşırmayın
sıradaki karar kılasik araç sınıfına sokulacak aracınıza 2010 model araç vergisi ödeyeceksiniz

bugidişle römörk satışları patlayacak eminolun offroad araçları römorkle gezecek artık galiba kabus bu yawww

Bu konuyu daha önce yazmıştım nitekim gelen yeni uygulamalar onu gösteriyor. Bir zamanlar bazıları jeeplere 3 kuruş vergi veriyorlar diye yaygara kopartınca arazi araçlarının vergisi ödenemeyecek boyutlara çıktı. Eğer vergi alacaksanız bizdeki gibi sadece motor hacmine ve arazi araçları için vurun abalıya mantığıyla olmamalı. Aracın ağırlığı, motor hacmi yerine egsoz emisyon oranı ve çevre kirliliğine olan katkısı ve yaşı oranında vergi verilmeli bu durumda yeni araçların vergisi düşük olacaktır ancak eski arazi araçlarının vergisi de deli dumrul vergisi olmayacaktır. Bekleyip görelim. Bence avrupadaki uygulamalar esas alınacaktır. O mevzuatı bilen varsa -Kıbrıstan Hüseyin Bey bu konuda bilgi verebilir- paylaşsın diye düşünüyorum.

öyle bişey olursa cj ler türkiyede ömrünü tamamlar 4200 cc cj ye 8-9 milyar vergi mi vericez yani ama bu memlekette herşey saçma oda olursa şaşırmam devletin tek derdi o zaten vatandaşı nasıl daha fazla yolabilirim diye herşey bitti bizim cjlere geldi sıra umarım öyle bişey olmaz olursa çok yazık olur...

evedilaz' Alıntı:
bu arada kılasik sınıfına giren araçlarımızada süprizler kapıda şaşırmayın
sıradaki karar kılasik araç sınıfına sokulacak aracınıza 2010 model araç vergisi ödeyeceksiniz

bugidişle römörk satışları patlayacak eminolun offroad araçları römorkle gezecek artık galiba kabus bu yawww

konuyu maliyeden araştırdınızmı acaba
doğrrruysa kabu gibi birşey bu...

ben sordum hala hazırda bi yasa yok
uygulama yakınzamanda olmayacak tabi ama gidişat onu gösteriyo
şu an 1979 model ve altı atıl vaziyetteki sagda solda terkedilmiş vergi borcu ayyuka çıkmış araçları yopluyollar
vergi borçlarını silerek hurdaya çıkarmaya başladılar
ARACI TESLİM ALMAK ŞARTI İLE akıllanıyomu bizim devletimiz ne :smiley:

hurda yasası ile ben kamyon teslim ettim 77-78-79 modelin kilosuna 1 tl veriyor kasa kupa herşey içinde yalnız aracın borcu olmayacak

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR