1982 Land Rover Series Iıı Swb Reloaded

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan umutcelikel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 109
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 64,669

umutcelikel

No pain no gain...
Yer
Ankara
Web
landroverseries3umutcelikel.blogspot.com
Selamlar,

Diğer konu başlığım çorba olmuş baktım da, güncel fotoğraflarla özet geçeyim dedim sıfırdan başlık açıp...

Arabam 82 model, 88 inç kısa şase safari tavanlı Land Rover Series III. 2.25 lt 4 silindir benzinli/LPG'li. BRC Blos LPG mikser uygulaması var, LPG deposu arkada altta. Aracın bagajında herhangi bir kayıp yok. 4 silindir + şanzıman PTO çıkışında Fairey Overdrive mevcut, son hızdaki motor devrini yüzde 30 civarında düşürüyor. Araçta kaput altı, kapı ve bagaj içi ve taban izolasyonu var ancak sonuçta bu bir Series, gürültü onun göbek adı ;D ;D ;D Aracın makasları yapıldı, poliüretan burçlar takıldı, ön takım yapıldı, frenler yapıldı, amortisörler ve rot amortisörü yenilendi, şanzıman ve arazi elden geçti vs vs. Şimdilik motor içine birşey yapmadım sadece... Ateşleme elektronik distribütör ve buna uygun 3 tırnaklı buji, kablolar ve yüksek voltaj bobin ile tamamen yenilendi. Jantlar 16x6.5 inç Defender Wolf jantları, lastikler BF Goodrich Km2 MT. Göğüse montaj President CB telsiz ve çamurluk anteni mevcut. Radyo CD vs yok ;D Ön koltuklar arasında Britpart bardaklıklı konsol var, ön ve arka katlanır koltuklar kamuflaj sökülebilir kılıfla kaplı. Araç içinde Hi-Lift marka hijack kriko var.

Yapılacaklar:
-P38 Range Rover hidrolik direksiyon kutusu takılacak. (Parça alındı)
-Range Rover Classic westinghouse ve fren merkezi takılacak. Şimdilik önleri disk yapmak gibi bir niyetim yok, frenler sağlıklı, sadece pedal gücü öldürücü:smiley:)
-Galvanizli portbagaj yapılacak (Az kaldı, vakit gerekli sadece)
-Kum paletleri yapılıp portbagaj yanlara takılacak
-Hella sis lambası aldım iki adet, portbagajın önüne takılıp önlerine tel kapanacak, dalkıran takılacak.

Şimdilik aklıma gelenler böyle... Bunlar da fotolar:

20140817 180919

20140817 181106

20140817 181048

20140817 180929

20140817 180941

20140817 181034

20140817 181011

20140817 181023

20140817 182049

20140817 180902

20140817 180809

20140817 180854

20140817 175300

20140817 171449

20140817 181906

20140817 181900

Etiketler

Ynt: 1982 Land Rover Series Iıı Swb Reloaded

Umut Bey,

Çok beğendim, ne güzel bir proje olmuş, yapacaklarınızı çok merak ediyorum, over drive uygulması çok ilgili mi çekti araştırmaya başladım bile. aracın kondisyonu çok iyiymiş, üstelif tavanda orjinal,

Sevdiklerinizle iyi günlerde binin inşallah,

araştırmama sebep olacak fikirler için de ayrıca teşekkürler

Saygılar & Selamlar

Ender

endy' Alıntı:
Umut Bey,

Çok beğendim, ne güzel bir proje olmuş, yapacaklarınızı çok merak ediyorum, over drive uygulması çok ilgili mi çekti araştırmaya başladım bile. aracın kondisyonu çok iyiymiş, üstelif tavanda orjinal,

Sevdiklerinizle iyi günlerde binin inşallah,

araştırmama sebep olacak fikirler için de ayrıca teşekkürler

Saygılar & Selamlar

Ender
Ender çok teşekkürler iyi dileklerin için:smiley:

Depo alt da dediğinize göre sanırım bu makineyi ilk ben toplamıştım. Plakası değişmiş olmasına rağmen depo uyğulamasını iki şaşi arasına da ilk ben yapmıştım ve çok da güzel olmuştu.buradan bunu tüm arkadaşlara tavsiye ederim. Hayırlı olsun güle güle kullanın. Bende iken çok hızlı kaçardı. umarım yine öyledir. :smiley:

SERİ 3 109' Alıntı:
Depo alt da dediğinize göre sanırım bu makineyi ilk ben toplamıştım. Plakası değişmiş olmasına rağmen depo uyğulamasını iki şaşi arasına da ilk ben yapmıştım ve çok da güzel olmuştu.buradan bunu tüm arkadaşlara tavsiye ederim. Hayırlı olsun güle güle kullanın. Bende iken çok hızlı kaçardı. umarım yine öyledir. :smiley:
Selamlar, siz merkez bankasındamıydınız? Sanki ilk toplayan merkez bankalı gibi bir muhabbet vardı. Altta lpg çok iyi olmuş, bir de korumasını şaseye kaymatmasaymışsınız sökülebilir yapsaymışsınız daha iyi olurmuş:smiley:))) Tabi teknik bilmediğim bir durum yoksa...Plakası YN idi sanırım. Şu an 235 lastikler sebebiyle az daha yavaş ancak çok çok keyifli:smiley:) Sizle bir ara tanışmak isterim aslında yüzyüze, şurada Ankarada kaç tane Seriesçiyiz ki:smiley:))

Olm sen ne hasta adamsın ya. Kim ne zaman ne almış kaça satmış ne yapmış. Hayır unutmuyorsun da...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Aracınız çok hoş sormak istediğim bir konuda doğalmatik denen diferansiyel kilitler hakkında sanırım önlerde mevcut jant göbeğinde sizin araçta bunların çalışma sistematiğini açıklayanilirmisiniz yani 4 çeker giderken hangi tekerler kilitler örneğin çapraz tekerlerimi yoksa sadece önlerimi birkaç söylentiyle kafam karıştı.ve tabi 2 çelerde iken bunların kilit pozisyonunda olmamasımı gerekir mahsuru olurmu.denemek en iyisi fakat arazide kar buz bulamadım :smiley:)

Umut,

Şu over drive meselesini yine açtım sayende, dipsiz kuyu valla mevzu,

Senin araçtaki nasıl çalışıyor konum olarak 2 konumu mu var ?

ozo' Alıntı:
Aracınız çok hoş sormak istediğim bir konuda doğalmatik denen diferansiyel kilitler hakkında sanırım önlerde mevcut jant göbeğinde sizin araçta bunların çalışma sistematiğini açıklayanilirmisiniz yani 4 çeker giderken hangi tekerler kilitler örneğin çapraz tekerlerimi yoksa sadece önlerimi birkaç söylentiyle kafam karıştı.ve tabi 2 çelerde iken bunların kilit pozisyonunda olmamasımı gerekir mahsuru olurmu.denemek en iyisi fakat arazide kar buz bulamadım :smiley:)
Selamlar. Bunlar kesinlikle dferansiyel kilidi değil, yanlış biliniyor. Şu işe yarıyor sadece: Araç 2 çeker kullanılırken normalde ön şaft ve akslar da dönmeye devam eder. Sadece şanzımandan bağlantısı devre dışıdır. Bu da ekstra vibrasyon ve yakıt tüketimi demek. Ön hublardan (sizin doğalmatik tabir ettiğiniz dalga) 4x2 moduna aldığınızda ön tekerlekleri göbekten boşa çıkarmış oluyorsunuz, şaft ve akslar dönmüyor. Arada bir onları 4x4'e alıp yağlama amaçlı 4x4 modunda kullanmanız öneriliyor. Hub ayırıcısı yoksa bile ters çalışan sekman pensesiyle ön aks kapağını söküp devre dışı bırakabiliyorsunuz bildiğim kadarıyla. Sonuç olarak faydalı bir eser...

endy' Alıntı:
Umut,

Şu over drive meselesini yine açtım sayende, dipsiz kuyu valla mevzu,

Senin araçtaki nasıl çalışıyor konum olarak 2 konumu mu var ?
:smiley:))))))))) Uyuyan dev mi uyandı? :smiley:))))
Ankara'ya yolun düşmez mi? Gel bizzat test et. In ve Out olarak ileri geri 2 konumu var. Aslında takviye gibi her viteste kullanabiliyorsun ama 3. ve 4. viteste kullanılması öneriliyor. 4 ile giderken debriyaj yapıp vites değiştirir gibi lak diye IN yapıyorsun Overdrive kolunu, geçiyor. Tabi arabada zaten dişli sesi maksimum gürültülü olan şanzımandan iki tane var gibi ses artıyor o ayrı bir hoşluk oluyor:smiley:)))) Sonradan takıldığı için alışması lazım belki de, biliyorsun bu arabalarda dişli dişliyi sevmeli:smiley:)) Uzun düzlüklerde falan hep kullanabiliyorum, rampa artmadıkça 4.e düşmeden devam edebiliyorum. Lastik çapım orjinal olsa çok daha güzel kullanılabilir aslında ama 235'lerden ötürü daha çabuk bayılıyor haliyle...

umut401' Alıntı:
:smiley:))))))))) Uyuyan dev mi uyandı? :smiley:))))
Ankara'ya yolun düşmez mi? Gel bizzat test et. In ve Out olarak ileri geri 2 konumu var. Aslında takviye gibi her viteste kullanabiliyorsun ama 3. ve 4. viteste kullanılması öneriliyor. 4 ile giderken debriyaj yapıp vites değiştirir gibi lak diye IN yapıyorsun Overdrive kolunu, geçiyor. Tabi arabada zaten dişli sesi maksimum gürültülü olan şanzımandan iki tane var gibi ses artıyor o ayrı bir hoşluk oluyor:smiley:)))) Sonradan takıldığı için alışması lazım belki de, biliyorsun bu arabalarda dişli dişliyi sevmeli:smiley:)) Uzun düzlüklerde falan hep kullanabiliyorum, rampa artmadıkça 4.e düşmeden devam edebiliyorum. Lastik çapım orjinal olsa çok daha güzel kullanılabilir aslında ama 235'lerden ötürü daha çabuk bayılıyor haliyle...

Süpermiş, Bu ara Ankaraya gelmem gereken iş sayısı çok arttı inşallah gelirim de birlikte deneriz, nazik davetin için çok teşekkür ederim,

Dişli sesleri ve şanzuman tünelinin yaratmış olduğu sıcaklığın vermiş olduğu haz diyorsun yani, hayır huyur gelen dişli seslerine can feda :smiley:

Çok başarılı gibi uygulama lakin esas merak ettiğim acaba sen ortadaki sarıdan kitlediğinde, ağır devir 2. vites'te over drive alabiliyor musun? ( belki kırar ama merak ettim soruyorum)

Bir de aklıma gelen 3. ve 4. viteste lastiği de inceletirsen bir miktar çok faydalı gibi gözüküyor, nasıl bir şekli var montajı zor mu?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,433
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR