1986 Kısa Şase Nissan PATROL-SD33 günlüğüm..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan PajeroCat Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 209
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 50,598

PajeroCat

LET NATURE BE YOUR TEACHER
Yer
izmir
Uzun soluklu arayışlar sonucunda ve özellikle Mitsubishi pajero ararken,
kendimi 1986 Model Nissan Patrol 3300 Motorlu SD33 diye bilinen ve turbo olmayan 6 silindirli bir makinanın içinde buldum..
yaklaşık 10 senedir emekli bir müşavir de İstanbul Bakırköy yollarında ikamet eden bu araç artık benim.
Plaka, ruhsat ve araccın ufak tefek bakımlarını hallettikten hemen sonra resimlerimi ekleyeceğim.
Çok fazla teknik bilgiye sahip olmasam da bu araçla ilgili, öğrendiğim ve edindiğim bilgi ve tecrübelerimi eksiksiz olarak
bu başlık altında Gezenbilir ailesi ile paylaşmaya çalışacağım..
Bu bilgi ve tecrübelerim kendi edindiğim tecrübeler olmakla birlikte hatam olursa şimdiden af ola arkadaşlar.
Benim hatalarımı da düzeltmek çoook daha bilgili ve tecrübeli ağabeylerime kalmış artık ne diim..

Öncelikle bu araca sahip olmamda emeğini ve ağabeyliğini benden esirgemeyen ve Karadeniz Ereğlisinde
dağcı Cengiz olarak bilinen Cengiz ağabeyime sonsuz şükranlarımı sunmak istiyorum..

2002 yılında Karadeniz Ereğlisinde kurmuş olduğumuz '' Gönülden Hayvan Sevenler Derneği '' çatısı
altında sokak hayvanlarına elimizden geldiğince ( yiyecek, barınma, aşılama, koruma..vs) yardım etmeye çalışıyoruz.
Köyler, dağlar derken normal araçlarımızı hırpalamaktan yorulup,
doğa ve hayvan aşığı biri olarak hem biraz daha işlevsel, belki biraz off-road, belki biraz tuning merakı ile
sonunda bir arazi aracım oldu..Haydi hayırlısı..

Aracı istanbuldan Karadeniz Ereğli ye getirdikten sonra yaptıklarım veya yapmaya çalıştıklarım.

Aracın elektrik sistemi, çift akü birbirine paralel olarak bağlandığı için 24V olarak çalışıyor.
Yani örnek vermek gerekirse ön far üzerindeki H1 ampül bile 24V.
Aracımın akülerine baktırmaya gittiğimde elektirikçin bir akünün bitik olduğunu söyledi.
Aracın bir aküsü 12,3V verirken diğeri 7,30V veriyordu.
Sonuç olarak iki akü birbirine paralel olduğundan marşa bastığınızda dolu akü diğer boş aküyü şarj etmeye çalışmakta
ve neticesinde de marş dinamosu aracı çalıştırabilmek için yeterli gücü sağlayamamakta.
90 Amperlik ikinci el temiz bir 12V akü ile bu sorunu çözdük.
(Not olarak şunu da eklemek isterimki 86 Patrollerde her silindir için bir tane kızdırma bujisi (ısıtma bujisi de deniyor ) bulunmakta.
Bu da 6 silindirli aracım için 6 adet kızdırma bujisi demek). Bu araçların motor soğukken ateşleme yapması için öncelikle kontağa basmadan 2. kademede
bujileri ısıtmak gerekiyor..Bu neye yol açar..Çooook güzel akü yer arkadaşlar..Yani şarj dinamosu araç çalışırken şarj eder..Aracı çalıştırmadan önce,
hava sıcaklığı diyelimki -5 derece ve motor da 10 saattir çalışmıyor.Bu derecede motor sıcaklığı kaç olur bilemem ama heralde -1-2 derece desek,
ortalama 6 adet bujiyi ısıtmaya çalışmak demek, aküye baya bir iş düşüyor demek..Bilmem anlatabildim mi...Ve özellikle yeni araç sahibi veya yeni trafiğe çıkan arkadaşlara duyuru..Önce motorunuzu çalıştırın sonra elektrik aksamını ( far, sis farı, silecek, resistans, kalorifer, teyp, klima..vs) çalıştırın..
Ve tüm elektrik aksamını aracınızı park ettikten sonra motor çalışırken kapatın, sonrasın da motoru stop edin. Bu gerçekten akü ömrünüzü uzatır.
Şimdilik bu kadar günlüğüm ve sevgili Gezenbilir ailesi...Biraz dinlenme zamanı..

Etiketler
Ynt: 1986 Kısa Şase Nissan PATROL-SD33 günlüğüm..

Evet sevgili günlüğüm;
19 aralik 2009 da sana bir hayat vermişim ve yaklaşık bir aydır elime klavyeyi almamıştım..(Eskiler kalem alırlardı değilmi)..
19 araliktan beri aracimda yapmaya ve yaptirmaya calistigim bircok seyi bu günlük yardimi ile sizlerle paylasmaya calisiyorum..
Satin aldiğimda Patrolumün krank kecesinden ve arka salmastrasindan oldukca fazla miktarda yağ sızıntısı vardı..Bunların değişebilmesi için öncelikle krank ve salmastra keçelerini Karadeniz Ereğli Nissan yetkili servisinden Ali ustanin ve Servis müdürü Gökhan beyin yardımlarıyla getirttirdim.
Krank keçesi 18 TL & salmastra 20 TL.. Bu arada yetkili servis benden bu parçaların değişimi için 400-450 TL arası sadece işçilik masrafı çıkardı.
Bu keçe değişimleri için Patrollerde ya şanzuman yada motor iniyor arkadaşlar..Fiyat bu yüzden biraz pahalı..Buradan bu bilgileri ve keçelerimi aldıktan sonra Karadeniz Ereğli sanayisinden japon arabaları konusunda uzman olan ve adı da uzman oto olan çok değerli Mustafa abime giderek işçilik fiyatı aldım..200 TL dedi Mustafa abi..Tamam dedim..Gün kararlaştırdık ve birkaç gün sonraya randevulaştık..Patrol kullanan arkadaşları(Kısa şase-SD33 - 5 ileri şanuman olan 3300 cc. dizel Nissan patrollerden bahsediyorum) bilgilendirmek üzere bu araçlar;
9 litre 15/40 veya 20/50 Motor yağı alıyorlar.
Şanzuman yağı = 2 litre 80/90 hipoitli
ön defransiyel yağı = 2 litre 80/90 hipoitli
Arka defransiyel yağı = 1,5 litre 80/90 hipoitli ..
Bu yağların marka seçimi olarak ben castrol ü tercih ettim çünkü ustam bu yağı kullanıyordu..
Mobil de tercih edilebilir ancak şunu belirtmeliyim arkadaşlar.
Yetkili servislerde 1 lt yağ fiyatı ortalama 12-20 TL arasında..Ve bu yağlar genelde 100 Lt. lik varil yağlar.
Ben burdaki servisten 13 TL fiyat almıştım 1 Lt yağ için.Aynı yağın litresi sanayide 6 TL idi..
80-90 Hipoitli yağın litre fiyatı da 10 TL civarindaydi sanayide..Serviste bu fiyat 25TL..
Bir dip not olarak da aldığınız yağın tarihine bakın arkadaşlar. Ne kadar yeni üretim veya şişeleme, o kadar iyi ürün..
Şarap değilki bu durdukça güzelleşşin, yıllandıkça fiyatı artsın...:smiley:)
Ve nihayetinde 22 Aralık 2009 sabahı Uzman otoda simitlerimiz ve ıhlamurumuz eşliğinde elektrik tesisatını sökmeye başladık mustafa abi ve
özgür usta ile beraber..Bir hafta önce fiyat almaya gittiğimde motoru komple indirmemizin çok daha kolay olacağı kararrını vermiştik Mustafa abiyle beraber..iki tane kelepçe gibi ufacık salmastranın değişebilmesi için komple motor.........
Ama en azından motoru alacağımızdan dolayı debriyaj baskı balatanın da çıplak gözle durumunu görebilecektik..
Yaklaşık 2 saatlik bir uğraş sonucu o 6 silindir (Ben ona traktör diyorum) 3300 cc gün ışığındaydı..(Resimleri de uygun bir zamanımda ekleyeceğim arkadaşlar)......

Sayin pajerocat,
Oncelikle aracinizin hayirli olmasini ve iyi gunlerde kullanmanizi diliyorum. Anladigim kadariyla siz de yeni Patrol sahibi olmussunuz, ancak bu kadar derinlemesine ilgilendiginiz goruldugu icin size bu araclar hakkinda birkac sorum olacakti. Ben Lada Niva kullanicisiyim ve bu guzel forumu da yeni kefedip uye oldum; ama artik acikcasi biraz sinif yukseltmek ve de dizel bir off road aracina gecmek icin kollari sivadim. Niyetim de Japon; yani Nissan Patrol ya da Mitsubishi Pajero ve sizin model yillarina yakin bir sey almak. Size sormak istedigim su: butcemden oturu en fazla 80'li modellerin sonuna yaklasan modellere bakacagim ancak acikcasi 20 kusur yillik dizel bir off road araci almak biraz gozumu korkutuyor. Bu modeldeki araclarin yani Patrollarin dayaniklilik ve genel kondisyonu nasildir? Anladigim kadariyla sizinki turbo degil, bu durumda yol ve 4x4 performansi problem cikariyor mu? Mesela siz krank icin motor indirdiginizi soyluyorsunuz, bu is cok zahmetli ve masrafli olmadi mi? Patrollarin hepsi 24 volt mu ve bunun cok dezavantaji var mi?
Simdilik aklima gelenler bunlar ama sizin bu araclar hakkinda bu topic uzerinden biraz daha deneyim paylasmanizi vaktiniz olursa gonulden isterim.
Selamlar.

Sayin terrainer;
öncelikle günlüğümü okumanız adına gercekten sevindigimi bilmenizi isterim..
Bilginin paylastikca cok daha verimli olduguna inanan biri olarak, 86 Kısa sase Patroller ile ilgili olarak bilgi sahibi olabilmek bu teknoloji sartlarinda
bence hem kolay, hem de zor..
Yaklasik ceyrek asirlik bir aracin kondisyonunun ve offroad-arazi sartlarinda ne kadar dayanıklı olabildigini soyleyebilmek gercekten cok güc.
Cunku bir yorgunluk, bir yipranma kesinlikle soz konusudur bu yas araclarda..Yuruyen, motor, mekanik ve elektrik aksami inanin öncelikle
bakılması gereken bir durum..
Ben de sizin gibi yaklasik 6 ay boyunca pajerolarla ilgilendim..Ve hatta nick imden de anlayacaginiz gibi pajero ararken, kedigiller asigi biri olarak
pajerocat olarak bir isim aldim bu siteden..Nedeni ise '' Pajero '' zaten Patagonyada yasayan bir dag kedisi turu...
Neyse Konuyu dagitmadan sizin sorulariniza cvp. vermek daha terinde olur sanirim..Aracim turbo degil..3300 CC Dizel 5 ileri sanzuman, 6 silindirli bir
arac benimki..Aldigimdan beri, yani yaklasik 1,5 aydir 5-6 kere araziye cikma firsatim oldu..Bu arazi sartlari da arazidan araziye degismekte tabiki..
Ben yaklasik 60-90 cm.lik balcik camurda denedim araci..Lastiklerim cok ama cok iyi olmasa da performans bakimindan hicbir problemle karsilasmadim..Proble karsilasmadim derken akümün zayiflamasi, mazot otomatigine camur kacmasi disinda:smiley:..
Dayaniklilik olarak diyebilecegim tek sey, bence kırıcı arazi sartlarında gercekten cok ama cok basarililar..Ancak ben aracı kırmak veya aracı bilgisizce o kayadan, bu kayaya, o dereden bu dereye gecirmeye calisan bir kisi degilim..Yani demek istedigim, her araci cok rahat bir bicimde kırıp, deforme edebilirsiniz..Ancak bu butcenizle ve icinizdeki offroad askiyla iliskili olan bir durum..3300 Motor ve yaklasik 2,5 ton olan aracimla 100km de sehir disinda ortalama 9-11 litre mazot yakiyorum. 100 Km. de ortalamaya vurur isek 10 litre kırsal mazot = 30TL civarı..
Aracı 4 çekere aldığımızda (tabiki bu low ve high durumuna ve arazi sartlarına göre değişir), ortalama 14-18 litre civarı mazot kullandigini gördüm..
Tabiki bir kez daha yinelemem gerekirse bu arazi sartina, yol durumuna göre oldukça değişkendir..
Masraf ve zahmet dediginizde ise bu kesinlikle kisiden kisiye degisen bir durum bence..Ne arkadaslarim var araclari dokuluyor ve inannın masraf yapabilecek durumda degiller veya kimisi bozuldukca sanayiye goturen kisiler..Ben bir cok problemi halledip, marsa bastigim an kilometrelerce problem cikartmayacak bir araz istedim hep..Ve bunun icin gercekten hala ugras vermekteyim..Sanayi ortaminda dostlari olan, sanayi havasini seven ve ufak tefek masraflardan kacinmayacak bir butceniz oldugu surece bence patroller inanın cok ama coook keyifli araclar..Pajeroyu cok iyi tanımasam da onlar da eminimki gercekten arazi sartlarinda kendisini defalarca kanıtlamıs araclardır..Acıkcası dıs gorunum ve konfor bakımından bence Pajerolar Patrollerden bir adım önde..Ama bu tabiki benim sahsi görüşüm.. Yani gülü seven dikenine katlanır misali tabiki ugras, emek ve masraf gerektiren bir tutkudur doga ile mucadele edebilmek ve offroad arzusu..
SD33 diye bilinen tüm patroller 24V..Bunun dezavantaji oncelikle 2 adet aku ile araci kullaniyor olmaniz..Yani bildigim kadarı ile 24V akü yok heralde..24 V ile çalışan elektrik aksamını her yerde bulabilmeniz bazen mümkün olmuyor..Örneğin tüm elektrikçilerde H1-H3-H4 ampüller bile daha cok 12V ama eger istanbul, Ankara, izmir, Bursa gibi büyük şehirlerde yasiyorsaniz problem yasayacaginizi zannetmiyorum..Kisaca bu araclarin piyasasi kondisyonuna ve uzerindeki offroad aksesuarlarina gore 9000 - 20000 TL arasında degisiyor..Benim size tavsiyem tanidiginiz bir kisiden bir arac almaniz veya alacaginiz araci almadan once gercekten birkac ay boyunca gozlemlemeniz sizin yarariniza olacaktir..Ama tabiki siz gozlemlerken baska birinin da araci alma olasiligini goz onunde bulundurmalisiniz..Patrolleri yeni tanimaya calisan biri olarak ben gercekten memnun oldugumu söyleyebilirim size..Umarim bir parca olsun bilgim dahilinde size yardimci olabilmisimdir.Elimden geldigince de ilerleyen zamanda bilgilerimi paylasmaya calisacagimdan emin olabilirsiniz..
Karadeniz Eregliden sevgilerimle
Murat AYRAL

Detayli cevabiniza tesekkur ederim sayin Pajerocat. Musait olamadigimdan ancak simdi cevap yazabiliyorum. Gunlugunuzu merakla takip edecegim ve uygun fiyatli Patrol aramalarina baslayacagim en yakin zamanda.

selamlar günlüğünüz çok hoşuma gitti ve çok ilgi çekiciydi bunda sonra merakla takip edeceğim....

Sensar bey yorumunuz adina tesekkur ederim..
Pek vaktim yok bu aralar ama detayli paylasimlarim devam edecek ilerleyen zaman zarfinda.
sevgilerimle

Tekrar merhaba sevgili günlüğüm..22 Aralik sabahinda kalmisim ve ayrintilari atlamamak adina tekrar seninle birlikteyim..
Motor kulaklari ve manifolt saplamalarinin sökülmesinden sonra o ihtisamli 3300 motorum artik gün ışığındaydı..Debriyaj baskı-balatamın daha önceden taslandigini çıplak gözle görmüş oldum..Evet balatam değişecekti ve Mustafa ustanin elinde sans eseri benim balatamin aynisindan vardi.
Krank dislimin salmastra kecelerini de servisten getirtmistim ve orjinal parcalardi..Bu islemler yapilirken ben de ismail usta ile beraber mazot tankini sokmeye koyuldum..Ceyrek asirlik mazot tankimin ya şamandirasindaki, yada şamandra üzerindeki müşüründeki problemi bulmam gerekliydi..Nedeni ise elektrik geliyor olsada konsoldaki mazot göstergem calismiyordu..Hem bu problemi bulmaya calisirken mazot tankimi da temizleyebilecektim..Ve 5 litrelik üzüm sirkesi almaya gittim Tansaş ' a..6 TL ye sirkeyi aldıktan sonra tankin icinde kalmis olan yaklasik 10 litre mazotu bos bir yag tenekesine bosalttik..Tank musurunu ve samandirayi cikarttiktan sonra yikama tabancasi ile mazot tankinin icini bir güzel yikayip almis oldugum 5 litre üzüm sirkesini tankin icine bosalttik..Sirke ne alaka diyen bir cok arkadas oldugunu duyar gibiyim simdiden ve hemen aciklayayim..Hani eskiler derler ya ' Keskin Sirke Küpüne Zarar ' diye...:smiley:)) Sirke cok iyi bir çözücü ve doğal temizleyicidir arkadaşlar..Bulasik makinaniza da parlatici koymayin, bunun yerine elma veya üzüm sirkesi koyun parlatici gözüne..Ayni zamanda sirke kollestrol düşmanıdır..Yani vücudumuzdaki kani sulandirir ve kandaki yag oranini düsürür..Boyayi inceltmek icin tiner kullanmamiz gibi bir sey yani..Uzun lafin kisasi 5 litre kadar sirkeyi yaklasik 2 saat mazot tankimda bekletip, tazzikli su tabancasi ile mazot tankinin icindeki birikmis tortu ve pislikleri temizledigimi düşünüyorum..Ama uygun ve bol vakitli bir aram oldugunda kromdan pırıl pırıl bir mazot tanki da fena olmaz hani..Bu arada traktör kullanan arkadaslar bilir heralde cam mazot filtrelerini..Mazot tankindan gelen yakit bizim araclarda normal filtreleme sisteminden geciyor hani yag filtrei gibi olan mazot filtrelerinden..Ben mazot tankimdan gelen mazotun temiz olup olmadigini görmek istediğimden gene Uzman Otodan Mustafa abimin elinde olan güzel ve gayet kullanizli bir cam filtre buldum..Tanktan gelen mazot öncelikle bu cam filtrede filtre ediliyor (bunu araba calisirken kaputu actiginizda görebiliyorsunuz) ve bir check-valf yardimi ile bu cam filtreden gecen mazot bir daha mazot tankina geri dönüş yapamiyor..Yani cam pompadan gecen mazot valf sayesinde daima ileri itiliyor..Bu valf den gecen mazot ise aracin kendi mazot filtresine gitmektedir..Günümüz sartlarinda satilan kirsal motorinin temizligine ve eski mazot tanki ile problemi olan arkadaslar benim basvurdugum bu yolu deneyebilirler..Bu günlükte bu kadar olsun sevgili günlüğüm ve gezenbilir dostlari..Dostcakalin sevgiyle kalin :smiley:)

Murat slm,
Seninkinin işlerini artık toparla da beygirleri yan yana koşturalım bir ara.

insallah senolcum..
Bu arada simdiki problemim mars motorumun soguk havalarda kaciriyor olmasi..
Cok degerli bir elektrikci ile motoru söktük.
volant dişlim ile marş motoru dişlime baktık..Çok şükür dişlilerle bir problem yok..
Ancak marş motor dişlisine bağlı bilyeye benzeyen yayli kisimin yaylari özelliklerini kaybetmemis
ama sanki deforme olmus biraz ve bence ilk calistirma esnasinda bu tüzden sıyırma sesi çıkarıyor..
Kömürler falan sağlam ama arastiriyorum..Bir ara marş motorunu söküp dişlinin seri nosunu alıp aramaya başlayacağım..

ve sonunda aracüstü sepetimin, tepe lambalarımın ve arka çalışma lambamın montajini bitirmis bulunuyorum arkadaslar..Avantaj aküden aldığım 90 x 2 = 180 amper 12 Volt jel akümün de montaj işlemini tamamladım..Bununla ilgili olarak yaptığım çalışmadan kısaca bahsetmek gerekirse aracımda bulunan 60 amper akü tablalarına 90 Amper akü,enlemesine ve boylamasina sığıyor olsada, 90 Amper akünün 1,5 - 2 cm. kadar daha yüksek olması kutup başlarının kaputa sıfırlamasına neden oluyordu..Tabiki araya plastik kutup başı koruyucusu veya plastik get parça koyarak çözüm elde edilebilir ancak bu güvenli gelmedi bana..Nedeni ise engebeli arazide kutup başları kaputa sürterek şase yapabilir ve hatta patlama bile yaptırabilir..Sonuç olarak ben akü tablalarını keserek tabla tabanlarını 3 cm aşağıya aldım kaportacı Oğuzhan arkadaşımla bereber..Yaklaşık 20 senelik bir şöför ve son bir senedir de off-road ile uğraşan biri olarak hayatımda ilk kez bir aracımda jel akü deniyorum arkadaşlar..Ülkemizdeki tek jel akü imalatçısı olan ve Bursa da üretim tesisi bulunan Avantaj akünün ürünlerinden 2 adet 90 Amperlik akü taktım aracıma ve önümüzdeki aylarda ve yıllarda bu akünün performansını da sizlerle paylaşabileceğim..Avantaj akünün sahibi Sn. Mehmet Bey ve satış sorumlusu Sn. Erkan bey gerçekten çok ilgili ve konu hk. da deneyimli kişiler. Starter, marin ve endüstriyel akü konusunda bilgi sahibi olmak isteyen arkadaşlar www.avantajaku.com.tr adresinden bilgi edinebilirler..
Hadi bakalım sevgili günlük..Uyuyalim artık..:smiley:

Tekrar merhaba sevgili günlüğüm & Gezenbilir dostları,
12 Volt warn X8000i vincimi satmak için yaklaşık bir ay kadar ilanlar da bekledim ancak istediğim fiyata ulaşamayınca vinci tekrar takıp kullanma kararımı aldıktan sonra Kaportacı Mehmet ustada boyatmış olduğum vinç tablası ve vinç tamburunu, ön tamponu ve domuzluk diye tabir edilen ön koruma demirimi takmış bulunuyorum..Vincimin elektrik tesisatı hazır olsa da, kutup başına daha bağlamadım..24V luk aracımda 12 Volt vinç kullanmak, seri bağlı lan akülerimin ömrünü kısaltacağından, öncelikle bir swich yaparak vincimi çalıştırmak istediğimde bu swich vasıtası ile aküden güç çekme taraftarıyım..Böylelikle ben dilediğim zaman akü devreye girecek..
21 Nisan 2010 radar gezimde çekmiş olduğum fotoları ve videoları da en kısa sürede sizlerle paylaşacağım..
Bu arada radar gezimiz sırasında ön camlarımın iç fitillerinin deforme olduğunu gördüm pilot tarafındaki camımın kızaktan çıkması neticesinde..
Aynı zamanda havaların biraz daha ısınmasıyla beraber yaptıracağım makas ve makas burçlarımın yenilenmesi aşamasında, kapı içlerinin bakımlarını da yapmak istiyorum..Cam kaldırma kelebeğinin temizlenmesi, cam fitillerinin değişimi gibi..
Makasların ve makas burçlarının tamiri ile birlikte aracı 2-3 inch kadar yükselme projemi de makaslar söküldüğünde değerlendireceğim..
Bu yükseltme işini de makaslara biraz daha kavis vererek yapma taraftarıyım..

Sevgili arkadaşlar günlüğüm hk.daki resimlere aşağıdaki lnkten erişebilirsiniz..
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=49690.0
Sevgilerimle

Nisan ayı..Havalar iki gün bahar gibi, iki gün kışı aratmayan soğuklukta Karadeniz Ereğlide..
Bir haftasonu kızım Patrolü çalıştırıp biraz gezinti yapmak adına evden dışarı çıkıyorum..
Kapımı açıp marşa basıyorum ama ilk deneme hüsran..Akülerim 15 günlük ama marşa bastığımdaki bu ses sanki marş dişlisinin volantı döndürememesinden kaynaklanıyor..Üç beş deneme daha ve marş volanta tutunup döndürmeyi sağlıyor..
Gezimiz tabiki gene sanayiye:smiley:)
Elektrikçim Turan ile beraber marşı söküyoruz..Gayette içerisinde motor bloğunun..
20 dakikada çıkardık marşı ve dağıttık. Marşın ön burcu baya bir gevşemiş.Marş dişlisinin hemen altındaki bilyeye benzeyen kapalı kutunun içerisindeki yaylar deforme olmuş..Bir güzel temizleyip yayları ve pimleri tekrar yerlerine oturtuk..Tabii ben de bu arada istanbul ve Ankaradan marş dişlisi aramaya koyuldum telefonla..Gevşeyen burcu da çıkartıp daha kalın bir burcu tornada incelterek yerine oturtup marş motorumu yeniden taktık..ilk marşta çalıştı ama garanti olması açısından Ankara Ostim de bulunan ve ellerinde her tür ve boyutta marş ve marş dişlisi bulunan Voltar Elektriğin elinde benim marş motorumun aynısı varmış..Uzun bir telefon görüşmesinin ardından Voltar Elektrik sahibi Ersin bey komple marş motorunu 250 TL ye vermeyi kabul etti..Ve sonuçta sakla zamanı gelir zamanı hesabı elimde iki adet patrol marş motoru mevcut..Hangi tip marş motoru ve dişlisi olursa olsun Ankaradaki Voltar Elektriğin telefonunu yaziyorum buraya..Belki seni okuyanlar yararlanabilir sevgili günlüğüm..
Ankara Ostim Voltar Elektrik Tel : 0312 354 7888 ve 0554 371 2032

Ve artık havalar ısınmaya başladı..
Ağaçlar filizlenmeye, karınca yuvaları kimi yerlerde kum tepeleri oluşturmaya, kelebekler, arılar, kısaca baharın yavaş yavaş
hissedilmeye başladığı şu günlerde bende Patrolümün burç, makas ve alt takımları ile uğraşmaya başlıyorum bugünlerde..

Sevgili günlüğüm ve gezenbilir ailesine merhaba..
Senelerin makasçısı olan ve Karadeniz Ereğli Belen sanayisinde çalışan Aydın abinin yaklaşık bir aydır uğraş verdiği dorse işi biter bitmez benim makaslar, burçlar ve yürür takımdaki birçok lastik değişime girecek umarım..
Bu arada iç döşeme ile ilgili yapmış olduğum araştırmalar sonucunda suni deri veya vinlex olarak adlandırılan çok kaliteli suni deriler buldum..
Normalde piyasada m2 si 15-20 TL ye satılan malzemelerin m2 sini (m2 si dediğimde de, en 140 cm - boy, 100 Cm) 6-7 TL civarına almış bulunuyorum..
Renk olarak koyu kahverengide karar kıldım..Hem kir tutmaz, hemde rahat silinebilir bir malzeme..
Kapı , bagaj ve araç içini bu malzeme ile kaplamayı düşünüyorum..
Kapı panzalotlarının bire bir ölçüsünü aldıktan sonra, su kontraplağı denilen 3-4 mm kalınlığındaki ahşap malzemeyi bu almış olduğum deri ile kaplayacağım..
Haydi hayırlısı..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri