1994 Grand Cherokee 4.0l

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dronder Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 69
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,544

dronder

www.hayatdis.com
Yer
kocaeli/merkez
Web
www.hayatdis.com
Standart özellikleri...

*1994 model 130.000 mil de zj...

*4 litre 6 silindir 190 beygir motor...

*4x2h 4x4h ve 4x4l seçenekli (command track) şanzıman...

*Tartarini sıralı sistem lpg...

2008 Ocak ayında yakın bir aile dostundan aldığım cherokee ye alışmam fazla uzun sürmedi.

Off-road merakım olmasına rağmen araç ile ilgili hiçbir bilgim yoktu. yükseltme kiti, dif-lock, mt lastik inanılmaz yabancı kavramlardı. İlk amacım aracın yürüründe hiçbir problem olmamasıydı.

Ön takım komple yapıldı, fren merkezleri, diskler, balatalar, kampanalar değişti, şanzıman sıfırlandı. Yüksek performans kiti ile modifiye edildi. Motorda sorun yoktu. Sadece egsoz manifoldu çok az kaçırıyordu. Daha sonra yapılmak üzere ertelendi.

Aracı standart halinde denedikten sonra bişeyler yapmak gerektiğini anladım ve sırasıyla aşağıdaki işlemleri yaptım :

*3.5" yükseltme kiti, 2" flanş, direksiyon amortisörü...

*31x10.5x15 marshall mt... (5 adet stepne sıfır)

*Ön - Arka çelik tampon...

*Önde tabor 9k (magnum) 4.5 tonluk vinç...

*Rock slider, ön takım koruyucu, şanzıman koruyucu, dif koruyucular...

*Üst sepet, ilave aydınlatma... (sepette 4 delici, tamponda 2 far destekelyici)

*Cb telsiz 40 kanal fm/am ve off-road tipi araç anteni...

*Gps sistemi... (magellan sportrak pro)

Bu işlemlerden sonra orta düzeyde off-road için yeterli oldu.

Yapılacaklar hala var

Etiketler
Ynt: 1994 Grand Cherokee 4.0l

Sanzımandan biraz bahsetmekte fayda var diye düşünüyorum.

COMMAND-TRAC ÇEKİŞ SİSTEMİ

Gerek duyulduğunda devreye sokulan bu efsanevi sistem yıllardır Jeep kullanıcılarına hizmet etmektedir. Command-Trac 2.72:1 düşük hız dişli oranına ve boş konuma sahip olan, başarısı kanıtlanmış bir sistemdir.

Gerek duyulduğunda devreye sokulan Command-Trac 4WD sisteminin kalbini Command-Trac arazi şanzımanı oluşturmaktadır. Sistem devreye girdiğinde ön ve arka kardan milleri bir zincir ve dişli takımı yardımıyla kilitlenerek aynı hızda dönmekte ve tek bir tahrik ünitesi oluşturmaktadır. Böylece sabit bir bağlantı sağlanmakta ve diferansiyel ön ile arka kardan milleri arasında görev yapmamaktadır. Böylece virajlarda tekerleklerin dönüş yarıçapı arasındaki normal farklar sadece tekerleklerin yol zemini üzerinde patinaja kalmalarıyla telafi edilmektedir. Bu arazi şanzımanı 2WD (iki tekerlekten çekiş), 4WD (dört tekerlekten çekiş) yüksek hız ve düşük hız ile boş konumlarına sahiptir.

2 High (Yüksek Hız) Konumu
---------------------------------------
Ön kardan mili serbestçe dönmektedir (boştadır).
Motor gücü arka tekerleklere aktarılmaktadır.

4 High (Yüksek Hız) Konumu
---------------------------------------
Bu konuma geçilebilmesi için aracın hızı 88km/saatten düşük olmalıdır.
Ön ve arka kardan milleri birbirlerine kilitlenerek aynı hızda dönmektedir.
Sadece kaygan ya da gevşek zeminlerde kullanılmalıdı.r

Boş Konum (N-Neutral)
-------------------------------
Jeep'inizin başka bir araç tarafından çekilmesi amacı ile kullanılmaktadır.
Kardan mili bağlantılarının ayrılması gerekmemektedir.

4 Lo (Düşük Hız) Konumu
-----------------------------------
Ağır arazi koşullarında kullanılmalıdır
Motor tork değeri 2.72:1 oranı ile arttırmaktadır
Aracın hızı 3-5 km/saate düşürülmeli ve vites boşa alınmalıdır
Arazi şanzımanını 4 LO konumuna getirdikten sonra aracı istediğiniz vitese takınız.

Biraz da hikayesi...

Standart hali ile yüzme öğrendi

Ben, Mücait abi ve oğlu.

1 Large

2 Large

İlk kural iyi bir lastikti. Ama karar vermek gerekliydi. Standart ebata uygun mt lastik mi ? , yoksa yükselttip 31" mt lastik mi ?

Karar çabuk verildi ve aracı yükselttip mt lastikleri taktık.

7 Large

8 Large

9 Large

Lastikler ile çok şık olmuştu.

Ama daha agresif gözükmesi için lastikleri dışarı almak istiyordum. Bu sayede lastoşklerin rotlara sürtme riskini de ortadan kaldırmış olacaktım.

Yine iki seçenek vardı önümde. Ya 5" offsetli jant, ya da standart jant artı 2" flanş kullanacaktım. Jant lastikleri çok fazla dışarı çıkaracağı için dodikte gerekli olacağından flanş ile bu işi halletmeye karar verdm.

13 Large

14 Large

15 Large

16 Large

Bu hali ile bir süre cherokee yi kullandım. Performansı inanılmaz değişmişti. Çamurda karda eski halinden kıyaslanmacak kadar daha iyiydi.

Dağlara çıkıyorduk ve çoğunlukla sis ile karşılaşıyorduk. ve benim sis farım yoktu.

Hatalı olarak tamponun altına sis farı koydurdum. Bir süre beni idare etti ama ilk ciddi off-road da yaklaşma açısı yüzünden kırıldılar. Bu hatamıda paylaşmak istedim ki bu işi yapacak arkadaşlara tecrübe olsun.

Sis1 Large

Sis2 Large

Sis3 Large

Sis4 Large

Cherokee nin arazi kabiliyeti arttıkça daha zor etablara girme isteği doğuyordu. Ama donanımım eksikti. Lastikten sonraki en önenimli donanım olan vincim yoktu.

Demir tampon içinde vinç yaptırmaya karar verdim. Vinç alırken warn ın en iyisi olduğunu biliyordum ama çok pahalıydı. T-max Çin malı olduğu için pek sıcak bakmadım. İkisinin ortası warn üretimi tabor 9k almaya karar verdi.

Ön vinç tamponu yapılırken, arka demir tampon, alt koruyucular, sepet vs gibi işleride yaptırdım...

Tampon1 Large

Tampon2 Large

Tampon3 Large

İzoff kurucularından umut u kurtarma gecesinde ve gezi sonrası şarampole yuvarlanmış murat 124 ü kurtarırken ki performansı ile tabor vincte doğru karar verdiğimi anladım.

Kurtarma1 Large

Kurtarma2 Large

Kurtarma3 Large

Cherokeeye yapacaklar bitmez. Alınan keyifte bitmeyecektir.

Cherokeeyi çok sevdim. Sevmemin ana sebebide off-road ortak paydasında çok güzel bir grup oluşmasıdır. Cherokeeyi modifiye ederken çok kıymetli abiler ile tanıştım, beraber geziler düzenledik, kamp attık, aynı kaptan yemek yedik ve aramızda sarsılmaz bir bağ oluştu. Bu tohumlardan çıkan meyvalardan biride İzmit Off-Road Grubu " izoff " oldu. " www.izmitoffroad.com "

Benim çok kıymetli insanlar ile tanışmama vesile olan cherokeeye daha yapacaklarım var

Bişeyler yaptıkça bu başlıkta paylaşırım.

Herkese selamlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR