1996 Model Suzuki Vitara'da Otomatik Şanzuman Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AV83 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,846

AV83

Ana Kamp
Yer
ORDU
ARACIMLA İLGİLİ ŞU SORUNUM VAR NE YAPMAM GEREKLİ SİTEDEKİ BU KONUYLA İLGİLİ BİLGİ SAHİBİ OLAN KİŞİLERDEN YARDIM BEKLİYORUM .SABAHLARI İLK MOTOR SOĞUKKEN ÇALIŞTIRMA ESNASINDA ARACIM MARŞI GÜZEL ALARAK ÇALIŞIYOR 5-10DAK ÇALIŞTIRIYORUM GARAJDAN ÇIKIYORUM ARACI HAREKET ETTİRİP ARACI STOP ETTİRİYORUM (P)KONUMUNA ALARAK AMA TEKRAR MARŞ YAPMIYOR (!)İŞARETİ GÖSTERGE PANELİNDE BELİRİYOR.BU ARADA MARŞ OTOMATİĞİ YENİ DEĞİŞTİRDİM DEĞİŞTİKTEN 1 AY GİBİ ZAMAN SONRA YAPMAYA BAŞLADI ARAÇ ÇALIŞMAZKEN OT.VİTESİ TEKRAR P KONUMUNA GETİRİYORUM DÜZ ZEMİN EL FRENİ ÇEKİLİ KONUMDA MARŞ MOTORU İLE ALAKALI OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM ÇÜNKÜ ARACI GARAŞDAN ÇIKARMAZKEN ÇALIŞTIP ANLIK STOP ETTİĞİM DE MARŞ ALIYOR ANLAMADIĞIM NOKTA ARAÇ HAREKET EDİYOR DAHADA ÇALIŞMIYOR YARIM SAAT 1SAAT GİBİ ZAMAN SONRA MARŞ YAPABİLİYORUM AMA ŞUNU DENEDİ DÜZ ZEMİNDE ARACI SERT P KONUMUNA OTURTTUĞUMDA YAPIYOR.BU ARADA BU P YE OTURDUĞU ZAMAN ŞANZIMAN ALTINDAN ÇIT DİYE SES GELDİĞİNDE ANCAK ARACI ÇALIŞTIRABİLİYORUM.BENİM KORKUM BU OTOMATİK VİTESİN BEYNİ VAR GALİBA BUNDAN KAYNAKLANAN Bİ ARIZA ÇIKARACAĞINDAN KORKUYORUM VEDE KÜLFETLİ OLACAĞI ARACIMI ÇOK BAĞLI BİRİYİM ÇOK TİTİZLİKLE KULLANAN BİRİYİM.AYRICA ARAÇ 10KM YOL YAPIP SONRA PARK ETTİĞİMDE ÇALIMADA SIKINTI OLMUYOR Bİ ANLAM VEREMEDİM LÜTFEN BENİ YÖNLENDİREBİLECEĞİNİZ BİLGİ PAYLAŞIMINDA BULUNMAK İSTİYORUM SİTEDEKİ ABİLERİME ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

Etiketler

Ynt: 1996 Model Suzuki Vitara'da Otomatik Şanzuman Sorunu

AV83' Alıntı:
ARACIMLA İLGİLİ ŞU SORUNUM VAR NE YAPMAM GEREKLİ SİTEDEKİ BU KONUYLA İLGİLİ BİLGİ SAHİBİ OLAN KİŞİLERDEN YARDIM BEKLİYORUM .SABAHLARI İLK MOTOR SOĞUKKEN ÇALIŞTIRMA ESNASINDA ARACIM MARŞI GÜZEL ALARAK ÇALIŞIYOR 5-10DAK ÇALIŞTIRIYORUM GARAJDAN ÇIKIYORUM ARACI HAREKET ETTİRİP ARACI STOP ETTİRİYORUM (P)KONUMUNA ALARAK AMA TEKRAR MARŞ YAPMIYOR (!)İŞARETİ GÖSTERGE PANELİNDE BELİRİYOR.BU ARADA MARŞ OTOMATİĞİ YENİ DEĞİŞTİRDİM DEĞİŞTİKTEN 1 AY GİBİ ZAMAN SONRA YAPMAYA BAŞLADI ARAÇ ÇALIŞMAZKEN OT.VİTESİ TEKRAR P KONUMUNA GETİRİYORUM DÜZ ZEMİN EL FRENİ ÇEKİLİ KONUMDA MARŞ MOTORU İLE ALAKALI OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM ÇÜNKÜ ARACI GARAŞDAN ÇIKARMAZKEN ÇALIŞTIP ANLIK STOP ETTİĞİM DE MARŞ ALIYOR ANLAMADIĞIM NOKTA ARAÇ HAREKET EDİYOR DAHADA ÇALIŞMIYOR YARIM SAAT 1SAAT GİBİ ZAMAN SONRA MARŞ YAPABİLİYORUM AMA ŞUNU DENEDİ DÜZ ZEMİNDE ARACI SERT P KONUMUNA OTURTTUĞUMDA YAPIYOR.BU ARADA BU P YE OTURDUĞU ZAMAN ŞANZIMAN ALTINDAN ÇIT DİYE SES GELDİĞİNDE ANCAK ARACI ÇALIŞTIRABİLİYORUM.BENİM KORKUM BU OTOMATİK VİTESİN BEYNİ VAR GALİBA BUNDAN KAYNAKLANAN Bİ ARIZA ÇIKARACAĞINDAN KORKUYORUM VEDE KÜLFETLİ OLACAĞI ARACIMI ÇOK BAĞLI BİRİYİM ÇOK TİTİZLİKLE KULLANAN BİRİYİM.AYRICA ARAÇ 10KM YOL YAPIP SONRA PARK ETTİĞİMDE ÇALIMADA SIKINTI OLMUYOR Bİ ANLAM VEREMEDİM LÜTFEN BENİ YÖNLENDİREBİLECEĞİNİZ BİLGİ PAYLAŞIMINDA BULUNMAK İSTİYORUM SİTEDEKİ ABİLERİME ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER
aracı p ue alıp üzerine yük bindirmeyin önce N ye alıp elfrenini çekip aracın yükünü frenlere bindirip p ye alın ses yapmaz

Otm vites araclarda aracın viteste marş basmasını engelleyen stop devresi vardır eger vites kolu P konumunda sivice tam basmazsa veya sivicte bozukluk varsa marş basmaz aracın marşını birde N konumunda dneyin

Arif bey arcınızın P ve N konumlarının dışında marş basmaması için Otomatik Şanzumanda bulunan elektirik kesici siwic bulunmaktadır. Bu malzemenin zamanla kontakları aşınır. En çok P konumunda marşa basıldıysa P konumu daha çok aşınır ve marş basmaya bilir. Eğer N konumunda marşa basabiliyorsanız teşis dorudur. Bu parçayı değiştirmeden önce size tavsiyem Marş otomatiğine role bağlatmanızdır. Role sayesinde siwiç üzerinden zayıf akım çekilecek ve marş sorununuz olmayacaktır. İşi bilen bir oto elektirikcisi bu roleyi bağlayabilir.

Not: Mesajlarınızı küçük harflerle yazmanızı tavsiye ederim. Büyük harf kızgın olduğunuzu belli ediyor.

aracınızı p konumunda çalıştıramadığınız zaman şunu deneyin bu p veya n farketmez .p konumundayken çalışmayıp ! işareti çıktığında sol elinizle marşı basılı tutup sağ elinizle vitesin üzerindeki değiştirme tuşuna basmadan hafif ileri geri oynatın eger marş anında basarsa swiçten dir korkulacak bişi yok temizlenmesi gerekiyor. ;) :D ama dediğimi yaptığınız taktirde hiçbir tepki yokise bir otomatik şanzımancıya gorunmeniz lazım . ::smiley: :-[

teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.......

swiçten kaynaklanıyomuş denemelerime göre bu swiç sıfırını nasıl temin ederi kendim söksem temizliğini yapsam olur mu acaba

merhabalar tarif ettiğiniz arıza yukardaki beyfendininde dediği gibi roleden ve şanzumandaki elektrik aksamındaandır
benimde başıma geldi arazide öylece kaldım
sorun roleden çıktı
motorcumu aramıştım oda tarif etti bazı rolelere tornavida arkasıyla tıkladım bekledim ve marş bastı
ama şanzumanda mantıklı ki ot.araçlar viteeste çalışmaz n-p konumlaarını görmesi lazım

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri