2.5 Sorento 140hp Ne Yakıyor?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tr100a Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 61,221

tr100a

Kamp III
Araç alan ilk önce yakıta baktığından böyle bir başlıkla bu konuyu açmayı uygun gördüm
Sorento 2005 model 180 bin kimde orjinal motoru iyi ,otoban hariç iki gidiş ve geliş bölünmüş yolda 150 km ortalama hız çevre yollarından gidiş ve geliş + şehir içi %30 12lt 100km yola aynı şartlarda 170 km ortalama hız ile 13.5lt 100km yola ve bu gün itibarı ile 1 gidiş 1geliş engebeli asfalt yolda 60 ila 110 km hız ile %10 şehir içi 54.5 lt mazot ile 560 km yol yaptım buda 9.7 lt 100km yola yaktığı mazot oluyor sıkıştırıp sürat yapmazsan yakıt 10lt altına düşecek demek ki

Ayrıntılı km ve yakıt değerleri bu konuda var
2005 Sorento Aldım

Son düzenleme:

Etiketler
12 lt mazot = 0,57 krş yapar...
Ben şehir içi %80 şehir içi Evden işe işden eve 14 lt lpg = 37,38 krş yapar...

Eski dizel almak demkki mantıksız

12 lt mazot = 0,57 krş yapar...
Ben şehir içi %80 şehir içi Evden işe işden eve 14 lt lpg = 37,38 krş yapar...

Eski dizel almak demkki mantıksız
Ben 12 lt mazotu boş 2ton 2500cc aracı ( 3kişi ve bagaj dahil 2500 kg) 140 km civarı kullanarak yakıyorum motor teknolojisi yenisiyle aynı bu yükü binek ve en az yakan araca yükleyip öyle kullanın bakalım ne yakıcak
En az yakan 1.3 d opel corsa 1 ton kendisi 1.5 ton da üstüne yük köy 140 km hızla kullan !!!!!

170 km ortalama hız mı? şaka mı bu?
Tekirdağ dan çıkış 9.15 keşana giriş 9.50 gibi 35 dakikada tek. Keşan çorludan çıkış 24.00 beylikdüzü 24.40 gibi bu şekildeki maksimum yakıt miktarı.gitmeden depoyu ful yapıyorum gelince yine ful yapıp not alıyorum.
Nerelere nasıl gittiğimi yazarsam beni taşa tutarlar

Ben 12 lt mazotu boş 2ton 2500cc aracı ( 3kişi ve bagaj dahil 2500 kg) 140 km civarı kullanarak yakıyorum motor teknolojisi yenisiyle aynı bu yükü binek ve en az yakan araca yükleyip öyle kullanın bakalım ne yakıcak
En az yakan 1.3 d opel corsa 1 ton kendisi 1.5 ton da üstüne yük köy 140 km hızla kullan !!!!!

1.3 d opel ile neden kıyas ediyoruz ki .. ben sadece suvlar arasında dizel ile benzin/lpg araç farkını ortaya koydum. Hertürlü çok yakıyor işte

1.3 d opel ile neden kıyas ediyoruz ki .. ben sadece suvlar arasında dizel ile benzin/lpg araç farkını ortaya koydum. Hertürlü çok yakıyor işte
ben çok yaktığını kabul etmiyorum diğer 2-2.5 ton luk araçlar kadar yakıyor benim verilerim gerçek, az yakıyormuş gibi aldatmaca yazmıyorum tamamı şehir içi ve dışı ortalama günlük kullanım bilgilerdir alıcağım zaman buralara bakıyorum istanbul kartaldan çıktım antalyaya gittim 110 km hızla gibi ee yakıt düşük olur tabi uzun yolda ben motosikletimi satıp binmekten vaz geçtim ailece hızı seviyoruz bizim seyir hızımız 140 km ve üstü az yaksın diye amacımız yok kendi kişisel verilerimi paylaşıyorum. Ama 90-110 km arası kullanılırsa 8.5-9.7 gibi yakıt olucaktır son yazdığım veridende aşağı düşücektir eminim

Sizin araç çok yakmıyor,resmen içiyor:D Artık mazotkolik olmuş.Şaka bir yana aracınız sürat için yapılmış bir araç değil.170,140 km ortalamalar hiç hayra alamet değil.Bir gün helvanızı yiyiverirler:eek:

Sizin araç çok yakmıyor,resmen içiyor:D Artık mazotkolik olmuş.Şaka bir yana aracınız sürat için yapılmış bir araç değil.170,140 km ortalamalar hiç hayra alamet değil.Bir gün helvanızı yiyiverirler:eek:
Hocam yazdıklarınıza katılmıyorum. Sorento fok atılacak bir araç değil. Ülkemizde dandik yerli araçlarla bu hızları yapanlar var unutmayalım. Araç kullanmayı bilmeyenlerin, altındaki aracı tanımadan risk alanların yaşadığı olayları bir modele yapıştırmak bence çok mantıklı değil.

Bu ülkede en çok Tofaş araçlar tutuldui ardından Fiat'ın sonraki modelleri. Bu araçların nasıl birer çöp kutusu olduklarını konuşmak gerek bence. Evet, kaza anında kırılan koltuklar yüzünden karasoeri çok hasar almasa bile sürücü yahut yan yolcunun belinin kırılması ile ömmür boyu sakat kalmalarını konuşalım. Yahut arkadan çarpılan araçların ön tamponlarının düşmesini vs...

Sorento sahibi değilim. Lakin bu araç gerçekten güçlü bir şaseye sahip sağlam bir araç. Daha önce hiç 4x4 kullanmamış sürücülerin tipine hayran olarak hemen satın aldıkları ve sürerken sürücü hatası yapmalarından ötürü bu kadar yerden yere vurulmamalı, yanlış...

bizim türk milleti masarati alır tüp taktırır kaç para yakıyor hesabını yapar lüks aracın yakıtına bakılmaz
18 nisanda şöyle bir hesap yapıp paylaşımda bulunmuştum aynısını burayı yapıştırayım

402 km yol yapmışım 223 tl = 48lt x 4.62 tl = 55 kuruş yani 12 lt yakıt 100 km ye nerede nasıl gittim çevre yolunda 15-30 km mesafelere 7 kere ve %30 şehir içi dur kalk mahalle arası çevre yolunda 100-120 km hız ile ve 20 km si 170km hız ile düşük hızla köy yollarıda var

bu yollara aynı şekilde hyundai accent 1.3 i benzinli aracımla (lpg yok) 8lt x 5.37 tl = 43 kuruş yakıyordum 55-43=12 kuruş yani 100 km ye 2.6 lt fazla yakıyorum çok veya az yorum sizin (burda farkın 4lt den 2.6lt düşmesi benzini pahalı olması sebebiyle)

sorentoyu sürate kaldırmayıp şehir içi dur kalk yapmazsan 9.7 lt 100kmde yani 44.6 kuruş hyundai 1.3 accent 43 kuruş dediğimize göre aradaki fark 1.6 kuruş

daha hesaplamaya gerek yok yakıtı çok diyen binmesin elektirikli scooter alsın :p

50 yaşındayım hiç ama hiç kazam yok 32 senedir kamyom motosiklet ve otomobil kullandım son 10 senedir hiç ceza yemedim
ben araç kullanırken 200 km hız yapsam yanımdaki paniklemez okadar bilinçli kullanırım yapılacak yerde sürate kalkarım

bizim türk milleti masarati alır tüp taktırır kaç para yakıyor hesabını yapar lüks aracın yakıtına bakılmaz
18 nisanda şöyle bir hesap yapıp paylaşımda bulunmuştum aynısını burayı yapıştırayım

402 km yol yapmışım 223 tl = 48lt x 4.62 tl = 55 kuruş yani 12 lt yakıt 100 km ye nerede nasıl gittim çevre yolunda 15-30 km mesafelere 7 kere ve %30 şehir içi dur kalk mahalle arası çevre yolunda 100-120 km hız ile ve 20 km si 170km hız ile düşük hızla köy yollarıda var

bu yollara aynı şekilde hyundai accent 1.3 i benzinli aracımla (lpg yok) 8lt x 5.37 tl = 43 kuruş yakıyordum 55-43=12 kuruş yani 100 km ye 2.6 lt fazla yakıyorum çok veya az yorum sizin (burda farkın 4lt den 2.6lt düşmesi benzini pahalı olması sebebiyle)

sorentoyu sürate kaldırmayıp şehir içi dur kalk yapmazsan 9.7 lt 100kmde yani 44.6 kuruş hyundai 1.3 accent 43 kuruş dediğimize göre aradaki fark 1.6 kuruş

daha hesaplamaya gerek yok yakıtı çok diyen binmesin elektirikli scooter alsın :p
1.3 accent fabrikamızda var , şehir içi dur kalk 25,6 krş... Neyin kafasını yaşıyorsunuz ?

Bende Daihatsı Terios 1.3 vardı. Şehir içinde 50TL benzin ile 100 km gidiyordu. Şehir içi 10 litre, şehir dışı 7 litre benzin yakıyordu 100 kilometrede.

Terios'un kasaya göre tekerlekleri büyüktür, sürekli 4 çeker olduğundan aşırı tüketirdi. Lakin sincap gibiydi, onunla trafik sizinle değil siz trafikle oynardınız. Tam geri U dönüş açısı, manevra kabiliyeti mükemmeldi. 64.000 km boyunca bir kez olsun ne motor ne karoser ne elektrik-elektronik arıza vermedi, bu yönü ile çok iyiydi.

Terios'la kıyaslayınca Sorento az bile yakıyor. Araç D segmenti iç mekan sunuyor ve 2 ton ağırlığa sahip. Kasa özelliğine göre yakıt fazla değil, lakin en çok 1.3 - 1.4 ve 1.5 dizel motorlu araçların satıldığı bir ülkede Sorento'nun düşünmeyen zihinler için "çok yakar" olarak kabul edilmesi normal.

1.3 accent fabrikamızda var , şehir içi dur kalk 25,6 krş... Neyin kafasını yaşıyorsunuz ?
Neyin kafasını yaşıyorsunuz . Yakışmamış hitap şekliniz hoş değil
Benim aracımda tüp yok ve ortalama yakıt değerleri gelin tekirdağ a misfirim olun araç fabrikada arkadaşımda emanet alırız benzini ben koyucam sizede tekirdağ köftesi ikramın araca 26 kuruş yaktırın ne dilerseniz alıp hediye edicem

Hyundai Accent 1.3 LX Özellikleri Donanım Ve Yakıt Tüketimi
Motor
Silindir Hacmi 1341 cc
Beygir Gücü 75 hp
Maksimum Tork 118 nm
Maksimum Hız 170 km
0-100 Km Hızlanma 13.6 Sn
Şanzıman Tipi Düz Vites
Vites Sayısı 5 İleri
Yakıt
Yakıt Türü Benzin
Şehir İçi Tüketim 9.2 lt
Şehir Dışı Tüketim 6.3 lt
Ortalama Tüketim 7.4 lt
Km Başı Tüketim ----
Yakıt Deposu 45 lt
Co2 Emisyonu ----
Ölçüler
Uzunluk 4117 mm
Genişlik 1620 mm
Yükseklik 1394 mm
Boş Ağırlık ----
Bagaj Hacmi 342 lt
Karoser Tipi Sedan
Yıllık Vergisi ----

forumlarda accentin şehir içi en düşük yakıt sarfiyatı 8 lt ve yukarıda 9.2 lt

19-09-2017 benzin 5.29 tl 25.6 / 5.29 =4.839 lt 100 km şehir içi yola

fabrikasından da az yakıtor bravo tilkikral nikli arkadaşım

8x5.29 = 42.32 tl yani km ye 42 kuruş yakması gerekiyor fazla hesaba gerek yok sizin hesap yanlış

50 yaşındayım hiç ama hiç kazam yok 32 senedir kamyom motosiklet ve otomobil kullandım son 10 senedir hiç ceza yemedim
ben araç kullanırken 200 km hız yapsam yanımdaki paniklemez okadar bilinçli kullanırım yapılacak yerde sürate kalkarım
o hızlarda zaten bir kez kaza yapabilirsiniz,ikinci hakkınız yok.Gerçi 50 sene yaşamışsınız,bundan sonra kaza yapsanız da önemi yok diye mi düşünüyorsunuz ?Bilemedim:wink:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri