2 Aylık Kuzey Avrupa Gezisi İçin Her Türlü Öneri Ve Uyarılarınızı Bekliyorum.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Antiocos66 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,780

Antiocos66

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar
Haziran başından temmuz sonuna kadar 2 aylık bir kuzey Avrupa turu planlıyorum. Eşim ve çocuklarımla Nord Cape 'e kadar Norveç fiyordlarını gezerek çıkıp Finlandiya üzerinden St Petersburga inmeyi ve takiben geri dönmeyi planlıyorum. Daha önce motorumla geziyordum. Ancak şimdi karavan ile gezmeye karar verdim. . Karavancılık konusunda son derece tecrübesizim. Bu yüzden siz deneyimli dostların bu konuda her türlü yardımına ihtiyacım var. Gezdiğiniz yada gezmek amacıyla yapmış olduğunuz hazırlıklar sırasında keşfettiğiniz bölgelerde görmemi tavsiye edebileceğiniz yerler, Gezilecek ülkelerde yemek kültürleri, konaklayabileceğimiz ücretli ve ücretsiz camping ve park alanları, varsa GPS kodları , alışveriş yapabileceğimiz, uygun marketleri, yollarda trafik ile ilgili bilgileri vs. Sizinde anlayacağınız gibi her türlü bilgiye ihtiyacım var. Bilgi paylaşıldıkça artar düşüncesi ile yardımlarınızı bekliyorum.. Gezi sonrası edindiğim deneyimleri buradan paylaşmayı istiyorum.Zira daha önceki motor gezilerini yaparken , benden önce aynı bölgeleri gezen motorcuların paylaşımından çok şeyler öğrenmiştim. Gezi sonrası yaptığım paylaşımlardan da pek çok motorcunun benim paylaşımlarından yararlanmış olmasından dolayı çok mutlu olmuştum. Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum. Dr. Tamer Atay

Etiketler

Ynt: 2 Aylık Kuzey Avrupa Gezisi İçin Her Türlü Öneri Ve Uyarılarınızı Bekliyorum.

Tamer bey, kuzey avrupa gezi notlarımız az ancak güzel tecrübeler yok değil, biraz inceleyerek umarım kendinize rota
hazırlamanıza yardımı olur.

http://www.gezenbilir.com/index.php?board=562.0

Ynt: 2 Aylık Kuzey Avrupa Gezisi İçin Her Türlü Öneri Ve Uyarılarınızı Bekliyorum.

Ilk aklıma gelenler:

Sıcak tutan giysiler, lastik çizme (buzulları gezmek için), gezi rehberi (hangi lisanı tercih ettiğinizi bilmiyorum ama, Almanca aşağıdaki rehberleri tavsiye edebilirim.
http://goo.gl/hHxwMG

Norveç‘ in güneyinden Nordkapp 2500 kilometre. Detaylı Norveç haritası çok önemli. En güzel yerler anayolların üzerinde değiller.

Norveç‘ te trafik yavaş. Günlerce 80 kilometreyi geçmediğimiz olmuştur. Yollar dar ama sürücüler çok anlayışlı. Geniş araçla da rahat yolculuk yapılabilir. Norveç polisinin hiç toleransı yok. Sürat tahdidine mutlaka uymak lazım. Ayrıca direksiyonda alkol tabu olmalı.

Sivrisinek ilacını unutmayın.

Yazdıklarım biraz negatif gibi görünsede Avrupa‘ nın en güzel ülkesini gezerken neşenizin bozulmaması için bunlar bence önemli noktalar.

Geceleyecek yer ve kamping bulmak hiç sorun değil.

Güzel geziler.

Güzel geziler,rotanızı planlarınızı,gezi fotolarınızı buradan paylaşırsanız seviniriz...

Norveç gezimizi planlarken bu linkten çok faydalandık. Halen vaktim oldukça siteye girer araştırırım. Linki açtıktan sonra yukarda „Deutsche Version“ yazan yere tıklayarak istediğiniz lisanı seçebilirsiniz.
http://www.visitnorway.com/de/

Aynı link içerisindeki bu harita gezilecek yerlerin seçimi için faydalı olur. Haritayı büyülterek ve numaralar üzerine tıklayarak görülmeye değer yerler hakkında bilgi edinmek mümkün.
http://goo.gl/G60HkN

Levent bey ve Hüseyin bey,
forumda yapmış olduğunuz paylaşımları işimin yoğunluğundan dolayı ancak bu akşam okuma fırsatı bulabildim. Paylaşımlarınız Norveç'i gezmek isteyen karavan tutkunları için mükemmel bir kılavuz olmuş. Bundan sonra sizin rotanızı takip etmek ve konakladığınız yerlerde konaklamanın doğru bir karar olacağını düşünüyorum. Bu güzel paylaşımlar ve verdiğiniz emekler için teşekkür ediyorum. Dr.Tamer Atay

Tamer bey, merhaba. Güzel bir gezi planlıyorsunuz. Hepimizin gitme hayalini yaşadığımız bu yöre gerçekten görülmesi gereken bir bölge. Motosikletle gezilerden sonra bu gezi karavanla ilk uzun seyahatiniz mi? eğer öyleyse 2 aylık bir gezide karavan alışkın olmayan aile bireylerini sıkabilir. Çocuklarınız küçükse onları eğlendirecek her türlü oyun ve oyuncağı yanınıza alın ve rotanızın geçtiği yerlerdeki lunapark vs. yerlere mutlaka uğrayın. Yaklaşık 10000 km yol yapacaksınız, çocuklar kesin sıkılacaktır. Hatta imkan varsa yanınıza başka çocuklu bir aileyi daha alın.
Eğer çocuklar daha büyükse o zaman internet ve bilgisayar gibi donanımlara mutlak sahip olun. Yolda mutlaka navigasyon kullanın, navigasyonunuzun karavanlara uygun programını satın alın.(tomtom ve garminde yanılmıyorsam bu mevcut.) Bazı şehirlerde karavanların girişi yasak olabiliyorken, bazı caddelere, sokaklara karavanla girmek dar ve alçak geçişler nedeniyle sıkıntılı olabiliyor. Navigasyonla ilgili bilgiler bu sitenin değişik bölümlerinde mevcut.
Gönlünüzce gezmenizi diliyorum. Dr. Haşmet Kalkancı :smiley:

Hüseyin bey, önerilerinizden çok faydalanıyorum. 26 Haziran'da izine ayrılıyor ve hemen yola çıkıyorum. Vermiş olduğunuz bilgiler ve Norveç gezi yazınız bana çok yardımcı oldu. Rota belirlememde son derece faydalı bilgilere ulaştım. Bunun için teşekkür ediyorum. Gezinizde amatör balıkçılık ile ilgilendiğinizi ve Norveç'te oltanızı kullandığınızı gördüm. Size sormak istediğim bir şey var. Norveç'te amatör kıyı balıkçılığı için sertifika istenip istenmediğini öğrenmek istiyorum. bu konuda bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.

Haşmet bey , önerileriniz için teşekkür ederim. Büyük oğlum 22 küçük oğlum ise 15 yaşındalar. Bu rotayı onların istekleri üzerine planladık. Sıkılmayacaklarını umuyorum.

Saygılarımla. Dr. Tamer Atay

Tamer Bey, gezi notlarının faydalı olduğuna sevindim. Teşekkürler.

Norveç‘ te oltayla deniz balıkçılığı serbest.

Somon, deniz alabalığı gibi balıkları (tatlı suda) tutmak için postanelerden bir sertifika almak gerekiyor. Böyle balıkların bulunduğu bir tatlı suda balık tutmak için izin kartı (ücretli) alırken postaneden alınan bu sertifika gösteriliyor. Diğer balıkların bulunduğu tatlı sularda balık tutmak için izin alırken böyle bir sertifikaya gerek yok.
Tatlı sularda balık tutmak için izin kartını turizm bürolarından, kampinglerden ve bazı marketlerden almak mümkün. Tatlı sularda balık tutmak hep ücretlidir. Size alınan izin kartının geçerli olduğu suları gösteren harita da veriyorlar. Izin kartlarının fiyatları suda bulunan balıklara göre değişiyor.

16 yaşından küçük olanlara balık tutmak ücretsiz ve serbest.

Geziniz Iskandinavya ormanlarında çok olan „Blaubeer = Blåbaer=Yaban Mersini“ zamanına denk geliyor. Toplaması ve yemesi çok zevkli.

http://www.fotosearch.de/bilder-fotos/blaubeeren.html

Rastgele ve güzel geziler dilerim.

Çileklerin (Berry) kırmızısı, siyahı, mavisi var. Reçelini yaparsanız çok güzel oluyor. Aşağıdaki fotoğrafta kırmızı ve mavisi karışık var. Güzel yolculuklar diliyoruz. :smiley:

IMG 0609

Ferhat bey merhaba.
Hazırlıklarımı yaparken sizin gezi notlarınızı da Hüseyin beyin gezi notları gibi defalarca okudum. Ve çok faydalandım. Nordcape ten sonra dönüş rotam sizin rotanıza yakın bir seyir izleyecek. Çok heyecan duyarak hazırlandığım bu gezi bir aksilik olmaz ise 1 hafta sonra başlayacak. Faydalı paylaşımlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum. Saygılarımla Dr. Tamer Atay

Antiocos66' Alıntı:
Haşmet bey , önerileriniz için teşekkür ederim. Büyük oğlum 22 küçük oğlum ise 15 yaşındalar. Bu rotayı onların istekleri üzerine planladık. Sıkılmayacaklarını umuyorum.

Saygılarımla. Dr. Tamer Atay
Tamer bey, büyük oğullarımız aynı yaştaymış. Biz son 10 senemizi karavanla geçirdiğimizden çocukların her yaş dönemini karavanda yaşadık. şimdi de oğlum yolda benim co-pilotum. Beraber çıktığımız yolculuklarda çoğunlukla karavanı o kullanıyor. Gezinizin güzel geçmesini diliyorum. :smiley:

Güzel geziler diliyorum... Takip.

Arkadaşlar yeniden Merhaba.
29 haziran tarihinde başlamış olan İskandinavya turumuzda Nordkapp'a ulaştık gezimizi sorunsuz bir şekilde tamamlayarak ülkemize geri döndük. Bu gezi sırasında edindiğim tecrübe ve gezide çekmiş olduğum fotoğrafları sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.En kısa zamanda hazırlıklarımı tamamlayıp gezi yazıma başlayacağım. Saygılarımla.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.