2. El Araç Piyasası Fırsatçılığı ...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan highoutput Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 187
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 28,953
1- Nakliye masrafları içindeki en büyük etken olan yakıt fiyatları düşmedi
2-Üretimde kullanılan elektrik,doğalgaz birim fiyatları düşmedi
3-Üretimde ve satışta kullanılan girdiler azalmadı.
4-En önemliside daha çok para kazanma hırsı hiç azalmadı.
diğer bir çok etken var ki sayamadım

1- Nakliye masrafları içindeki en büyük etken olan yakıt fiyatları düşmedi
2-Üretimde kullanılan elektrik,doğalgaz birim fiyatları düşmedi
3-Üretimde ve satışta kullanılan girdiler azalmadı.
4-En önemliside daha çok para kazanma hırsı hiç azalmadı.
diğer bir çok etken var ki sayamadım
faizi düşürdüler fiyatlar yükseldi ,
dövizi düşürdüler fiyatlar düşmedi ,

şeytan bunun neresinde ?

Etiketler

Şeytan ,ayrıntıda gizlidir.
Bugün motorin yine 11,50 den aldım , Döviz yükselince gece 12 de yansıyor
Döviz düşünce hareket yok,
şimdi ben bankaya 1 milyon lira yatırınca vade sonunda döviz artışı miktarı kadar para alacağım,kim ödeyecek ,80 milyon
Ama bir yıl o paraya dokunamayacağım
Döviz alırım, istediğim zaman bozarım
yani bu da tutmayacak

akaryakıt fiyatı 1 dolara eşitlenmek zorunda , dolar çok hızlı tırmandığı için geride kaldi , eğer dolar 13 bandinda tutulacaksa yakinda motorin ve benzin 13 civarı olacaktır.

yeni model faizsiz faiz günü kurtarma piyasanın gazını alma gibi görünüyor , yükü hazineye değil merkez bankasına attılar , buda uzun vadede bol para basılması , enflasyonun körüklenmesi gibi sonuç çıkarırsa , ki başka plan yoksa görünen o , 2022 de bırakın fiyatların düşmesini oldukça yükselme ile sonuçlanabilir.
velhasıl bunlar iyi günlerimiz , winter is coming...
( ekonomist değilim muhabbet olsun diye yazdım )

"Ortalama yüzde 20 indirim gerçekleştirmeyi planladığımız güncel fiyat listemizi paylaşacağız"

4 gün önce %45 yapıştır sonra %20 kur indirimi !!! yap ; yatacak yeriniz yok sizin.

''Bu anlamda gevşeyen döviz kurlarıyla birlikte fiyat listelerimizde güncelleme çalışmalarına başladık''

hay babayın kemiğine bak bak sanki kuantum fiziği çözüyor , çalışmalar 2=3 gün sürecekmiş .

insanımız üç kuruş kar etmek için kimlerin gtünü kaldırmış , tuvalet kağıtçısından , yağcısına , şekerciden , nohutçuya hepsi aynı bkun laciverti bunların ve maalesef bunları bu duruma getiren bizlerin panikle bilinçsizce , insanlığa yakışmayan ; ben alayım komşum almasın , ben kendi gtümü kurtarayım kim ne yaparsa yapsın , düşüncesi.

yine sinir bozucu bir günün sabahından selamlar saygılar.

Son düzenleme:

Günaydın, işin en ilginç tarafı, açıklama 21.00 de yapılıyor, forex türü piyasalarda milyar mertebesinde doları TL olarak satmaya başlayanlar , bu açıklamdan haberi var mıydı? Para kimin belli mi? Tekrar dolar almaya başlamamasi için ne olması gerek?
Ama öte yandan ülkede TL kalmayacaktı, yaraya pansuman oldu. Ticaret durmuştu. İnsanlar mal satmaya korkuyordu, satmayayım daha iyi diyordu. Zarar etmemek için fiyat artırdılar. Bir de yüksek kurdan mal alanlar var, onlar da kur düştü diye ucuz satmazlar.

Son düzenleme:

Günaydın, işin en ilginç tarafı, açıklama 21.00 de yapılıyor, forex türü piyasalarda milyar mertebesinde doları TL olarak satmaya başlayanlar , bu açıklamdan haberi var mıydı? Para kimin belli mi? Tekrar dolar almaya başlamamasi için ne olması gerek?
Ama öte yandan ülkede TL kalmayacaktı, yaraya pansuman oldu. Ticaret durmuştu. İnsanlar mal satmaya korkuyordu, satmayayım daha iyi diyordu. Zarar etmemek için fiyat artırdılar. Bir de yüksek kurdan mal alanlar var, onlar da kur düştü diye ucuz satmazlar.
Kabileler ve sülaleler tarafından yönetilmeyen normal ülkelerde dün geceki kur hareketleri mutlaka soruşturma konusu olur.
Gece bankalar arası piyasalar kapalıyken 18 den dolarları satıp sabah 11,70 den toplayanlar kimlerdi?

Bugün motorin yine 11,50 den aldım , Döviz yükselince gece 12 de yansıyor
Döviz düşünce hareket yok,
şimdi ben bankaya 1 milyon lira yatırınca vade sonunda döviz artışı miktarı kadar para alacağım,kim ödeyecek ,80 milyon
Ama bir yıl o paraya dokunamayacağım
Döviz alırım, istediğim zaman bozarım
yani bu da tutmayacak

Dövizi ; döviz hesabı olarak değil canlı olarak almak gerekir.
Nemelazım gene bir gece kararı ile süpriz yaşamayalım.
Burası Türkiye her an her şey olabilir.
Olmayacak iki şey varsa galiba iktidardakilerin akıllı ve vicdanlı olmasını beklemektir.

Son düzenleme:

Boykot

Ben bu boykotun iktidar kanalı ile başlatıdığını düşünüyorum.
Döviz yüksek kurdan alınan ürünleri stoklarında bitmeden,hangi mantıkla adamlara düşük kur üzerinden hesaplada sat diyebilir.Hayır kurumu mu onlar.?

Üretici enflasyonu TUİK verilerine göre %54,62 olmuşken; üreten ve bu ürünleri üreticiden tedarik edip satan zincir marketlere indirim yap çağrısına katılmak çözüme katkı yapmak değildir.

Bu boykota katılım çok olursa market fiyatları geçici düşürülmesine yol açarsa; aralık enflasyonun düşük çıkmasına dolayısı ile 2022 yılı için yapılması gereken memur,işci,emekli maaş artışlarının daha da düşük olmasına neden olacaktır.
2021 yılı biterken kendi ayağımıza kurşun sıkmaktan farkı yok ve buna alet olmayın.

Bütün görüşlere saygım saygım var , ben kendi adıma uzun zamandır pasif direniş olarak zaten bu marketlerden alışveriş yapmıyorum , perakende fiyat belirleyici konumda olan bu marketler , benim düşünceme göre bir taraftan üreticiye bir taraftan tüketiciye fiyat oyunları ile darbe vuruyor , tüik verilerinin güvenilirliği ve o verilere göre zam yapıılıp yapılmadığı zaten tartışmalı konu oraya girmiyorum , ücret belirleyicilerin vatandaşın sesini duyması gerekir , buda en doğal hakkımız olan boykot ve grev ile olur , market boykotu FAHİŞ fiyat uygulayan tüm satıcılara uyarı olur , bugün market yarın elektronik eşya öbürgün araç galerileri vs vs , bu toplumsal bilincin ve daha kötü gidişata dur demenin gereğidir , ( şu noktayı atlamayalım , üretici maliyetine göre artışlar normaldir , burada amaç FAHİŞ ve HAYVANCA yapılan FIRSATÇI fiyat artışları ) selamlar saygılar

Market boykotu gibi şeyler daha önce de oldu, bazı iyiniyetli vatandaş katıldı, bazı marketler zor duruma düştü ve malum kişiler tarafından buralara çöküldü, sonra tıs çıkmaz oldu. Yaşadık gördük. Bu tip şeylerin amacı sermayenin el değiştirmesidir, son derece sıradan üçkağıtçılıktır.

Ben bu boykotun iktidar kanalı ile başlatıdığını düşünüyorum.
Döviz yüksek kurdan alınan ürünleri stoklarında bitmeden,hangi mantıkla adamlara düşük kur üzerinden hesaplada sat diyebilir.Hayır kurumu mu onlar.?

Üretici enflasyonu TUİK verilerine göre %54,62 olmuşken; üreten ve bu ürünleri üreticiden tedarik edip satan zincir marketlere indirim yap çağrısına katılmak çözüme katkı yapmak değildir.

Bu boykota katılım çok olursa market fiyatları geçici düşürülmesine yol açarsa; aralık enflasyonun düşük çıkmasına dolayısı ile 2022 yılı için yapılması gereken memur,işci,emekli maaş artışlarının daha da düşük olmasına neden olacaktır.
2021 yılı biterken kendi ayağımıza kurşun sıkmaktan farkı yok ve buna alet olmayın.

Kısmen katılıyorum dolar iki ayda sekiz TL den on sekiz TL ye çıktığı gibi, nasıl olduda bir gecede on bir TL ye düştü ( milyar dolarlık ihracat anlaşması mı yaptık acaba🤔 yada MB yüksek kurdan sattığı dövizi düşük kurdan geri mi topladı? ) hiç bir karşılığı olmadan, normal değil.

Bu vaadin karşılığı tabiri caizse yükselen ateşi düşürmek, ama ters tepti. Bunu fırsata çevirmeye çalışan, uyanık olduğunu düşünen bazı vatandaşlar, aylarca, yıllarca kredisini ödeyip sahip oldukları evini yada arabasını satıp on iki, on üç lerde iken dolar aldı. Tez canlıyız ya her kes isyanlarda😀.

Ama pasif eylemden zarar gelmez kanaatindeyim. Sadece zincir marketler değil, normalin üzerinde fiyatı yükselen tüm ürünlerde.

Yıllar önce kola buna benzer bir durumda (o zaman zincir marketler yoktu) anormal bir zam yapmıştı, kola almayalım diye bir kampanya başladı iki üç günde yarı fiyatına inmişti.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri