2000 Model Honda CRV - Yakıt ve Uğultu Sorunu Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan komanchi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 60,717

komanchi

Yeni Üye
Öncelikle konuyu okuyan ve cevap yazan tüm doğa ve 4 x 4 sever arkadaşlara teşekkür ederim.

İstanbul / Kartalda oturuyorum

* 2000 Model Honda CRV Otomatik sahibiyim, aracımı birkaç gün önce aldım. Aracımda BRC marka LPG kiti var. Yaptığım hesaplamalara göre şu an için Km. başına şehir içi yakıt ( LPG ) maliyeti 0,42 TL. Kış şartları, A/T lastik gibi farkları da üzerine koymama rağmen bunun fazla olduğunu düşünüyorum. Bu konuda bilgi sahibi olan, yapılması gerekenler hakkında sahibi bulunan arkadaşlardan cevap vermelerini ve yardım etmelerini rica ediyorum. BRC servisine gittiğimde ise servis yetkilisinin bu marka LPG kitlerin gaz ayarlarının yapılmadığını ve sistemin bunu otomatik olarak yaptığını söylediğini de hatırlatmalıyım.

* Aldığım gün tüm bakımlarını ( motor yağı, filtreler, şanzuman ve diferansiyel yağları, balatalar ve akü, cam suyu, antifriz vs. gibi) özel serviste orjinal sarf malzemeleri kullanılarak yaptırdım. Ancak ara. 80/90 km/h hızlara ulaştığında bir uğultu oluyor. Bunun üzerinde yeralan A/T lastiklerden kaynaklandığını da düşündüm, servis yetkilisine de sordum ancak rulman kaynaklı da olabileceğini bunun için kuru bir havada aracı seyir halinde dinlemeleri sonucu bunu tespit edebileceklerini söylediler.

her iki konuda da bilgisi olan arkadaşların cevaplarını sabırsızlıkla bekliyorum.

komanchi

Etiketler
Selamlar, öncelikle aracınız hayırlı olsun, güle güle kullanın.

Bende de 2000 cr-v var ve brc lpg takılı. Benim aracım şehir içi kış şartları ve kar lastigi ile 0,35 civarında yakıyor. Aracınız yeni oldugu için araca alışma evresi, kış şartları, A/T lastikler ile ilgili olarak bu civarda yakması normal. En sağlıklı ölçümü yaza doğru yapmanız daha doğru olur diye düşünüyorum.

Brc sisteminin ayarı kendisi yaptığı ile ilgili birşeyi ilk kez duyuyorum. Ben birkaç sefer gaz ayarına gitmiştim.

Benim aracımda da hızlandıkca artan bir uğultu vardı. Araç lifte kaldırılıp hareket ettirildi ve bütün tekerlerin sesi dinlendi ve durdurulduktan sonra her teker el ile kontrolleri yapıldı. Sol ön porya bilyasının bozuk oldugu tespit edildi ve değiştirildi.

Bu değişimden sonra o uğultu sesi kesildi ancak üzerinde kış oldugu için sizin aracınız gibi 80/90 kmh. da ugultu yapıyor.

Eğer hafif bir ugultu sesi ise tedirgin olmanıza gerek yok lastiklerden kaynaklanıyordur çünkü aynı hızda aynı sesi Hr-v de yapıyor. Bunu da lift testinden sağlam olarak geçerse yazın lastiklerinizi değiştirdiğinizde tekrar deneyin.

Birde uygun olan bir yolda 40/50 km hızda giderken sesi dinleyin nereden geldigini bulmaya çalışın, lastikler, motor, aracın altını, arka difransiyeli dinleyin. 50 kmh geçmemek şartı ile vitesi Boşa yani N konumuna getirin seste değişiklik olup olmadığına bakın.

Ve kesinlikle aracı tekrar o hızda D konumuna almayın, dikkatli ve yavaş bir şeklide aracı kenara çekerek araç durmaya yakınken veya durdugunda D konumuna alın.

Bunları yaptıktan sonra bakalım ne gibi tespitleriniz olacak.

Eğer porya bilyasından ise uğultu zaman ilerledikce çok rahatsız edecek düzeye geliyor zaten.

Yeni aracınızı kazasız belasız kullanmanızı dilerim . Bence çok iyi bir secim yapmışsınız .Yakıt tüketimine gelincede sehir dişında 100 km de 10 ila 11 litre arası yakıyor şehir içinin bir ölcüsü olmuyor bazen 30 km yolu 3 saatte alabiliyoruz, Yakıt tüketimini litre olarak hesaplarsanız daha iyi olur lpg fiyatları cok farklı oluyor bazen % 10 15 ucuz yada fazla olabiliyor birde lpg kalitesine bağlı. Sizde aracınıza alışınca yakıt tüketiminizin birazdaha düşeceğine inanıyorum .Otomatik şanzıman yağını zamanında değiştirmeyi i
mal etmeyin önemli iyi sürüşler dilerim.

hocam öncelikle teşekkür ederim. Bahsettiğiniz gibi (N) konumunda da bunu yaptım ancak seste bir değişiklik olmadı. Yüksek ihtimalle bende bunu A/T lastiklere bağlıyorum. Yakıt konusunda bu gün birkaç şey daha öğrendim. Bunlardan biri araca carbon clean yaptırılması, diğeri ise bujiler ve ateşleme sisteminini kontrolleri. Bunlardan sonra yakıt ile ilgili bu durumun biraz daha makul seviyelere düşeceği söyleniyor. Umarım öyle olur :smiley:. Amam her halükarda 2000 model bir araç için zaten bunların da yaptırılması gerektiğini düşünüyorum ve h. sonu bunları halledip tekrar test edeceğim.

komanchi' Alıntı:
hocam öncelikle teşekkür ederim. Bahsettiğiniz gibi (N) konumunda da bunu yaptım ancak seste bir değişiklik olmadı. Yüksek ihtimalle bende bunu A/T lastiklere bağlıyorum. Yakıt konusunda bu gün birkaç şey daha öğrendim. Bunlardan biri araca carbon clean yaptırılması, diğeri ise bujiler ve ateşleme sisteminini kontrolleri. Bunlardan sonra yakıt ile ilgili bu durumun biraz daha makul seviyelere düşeceği söyleniyor. Umarım öyle olur :smiley: . Amam her halükarda 2000 model bir araç için zaten bunların da yaptırılması gerektiğini düşünüyorum ve h. sonu bunları halledip tekrar test edeceğim.

Rica ederim. N konumunda seste değişiklik olmaması sevindirici bir haber, en azından şanzumanında bir sıkıntı yok demektir.

Evet carbon clean yaptırmanın da çok faydası oluyor.

merhaba:bende de 2000 crv var.kış lastkleri ile o uğultu normal ,benimkinde de oluyor.yaz lastiğini taktığınızda geçer.kış lastilerinde havayı yaran kanallar olmadığı için bu sesler oluyor.kış lastikleri %10-15 oanında yakıtı artırıyor.ben yazın simit depo ile 222-240 km arası gidiyorum.kış lastikleri ile 180-200 km arası gidebiliyorum .yani ortama şehir içinde 400 tl yakıyor.2000 motorr için normal sayılır.hayırlı olsun

Merhaba arkadaşlar
Ben de yeni 98 model crv sahibi oldum. Aracım uzun yolda 11.5 lt lpg tüketiyor ( 90 km civarı hızda, normal lastik) Ankara da oturuyorum bu soğuk havalarda normal olduğunu düşünüyorum sizce nasıl ?

mkirmizikaya' Alıntı:
merhaba:bende de 2000 crv var.kış lastkleri ile o uğultu normal ,benimkinde de oluyor.yaz lastiğini taktığınızda geçer.kış lastilerinde havayı yaran kanallar olmadığı için bu sesler oluyor.kış lastikleri %10-15 oanında yakıtı artırıyor.ben yazın simit depo ile 222-240 km arası gidiyorum.kış lastikleri ile 180-200 km arası gidebiliyorum .yani ortama şehir içinde 400 tl yakıyor.2000 motorr için normal sayılır.hayırlı olsun

Aracıma carbon clean yaptırdım, sonrasında ateşleme sitemi genel olarak elden geçti ve bujiler değişti, subap ayarları yapıldı ve bunlardan sonra test etme imkanım oldu. Aracımın üzerinde henüz 2 aylık olan Bridgestone A/T lastik bulunmasına ve kış koşullarınıda rağmen hesapladığım maliyet km başına 0,33 TL. civarında. Asfalt lastiği takılması ve hava koşullarınıda değişmesini göz önünde bulundurursak bu maliyetin 0,30 TL civarında şekilleneceğini öngörüyorum. Bence bu yakıt maliyeti bu araç için oldukça makul. Bahsettiğim uygulamaları yaptırmanızı öneririm.

mkirmizikaya' Alıntı:

hocam başka bir arkadaşımızın sorusuna da yanıt vermiş olduğum ve aracıma yaptığım uygulamalar sonucu elde ettiğim yakıt verileri ile ilgili cevabımı sizinle de paylaşmak istiyorum. Herşey için teşekkür ederim.

"Aracıma carbon clean yaptırdım, sonrasında ateşleme sitemi genel olarak elden geçti ve bujiler değişti, subap ayarları yapıldı ve bunlardan sonra test etme imkanım oldu. Aracımın üzerinde henüz 2 aylık olan Bridgestone A/T lastik bulunmasına ve kış koşullarınıda rağmen hesapladığım maliyet km başına 0,33 TL. civarında. Asfalt lastiği takılması ve hava koşullarınıda değişmesini göz önünde bulundurursak bu maliyetin 0,30 TL civarında şekilleneceğini öngörüyorum. Bence bu yakıt maliyeti bu araç için oldukça makul. Bahsettiğim uygulamaları yaptırmanızı öneririm."

ne kadar doğru bilmiyorum ama brc marka lpgnin honda araçlarına uymadığını duydum bunu tamircim söyledi ve başka bir honda kullanıcısındanda duydum araç 2004 model 150 bg ama gitmiyor diyordu ondada brc vardı tamircim araçların beyni var yani elektronik lpg sistemlerininde elektronik beyni var her lpg her markaya uymuyor demişti ve bence mantıklı ayrıca brc ler son dört yıldır Türkiyede üretiliyor italyan değil bunuda hatırlatmak isterim selamlar :smiley:

ergun funda' Alıntı:
Yeni aracınızı kazasız belasız kullanmanızı dilerim . Bence çok iyi bir secim yapmışsınız .Yakıt tüketimine gelincede sehir dişında 100 km de 10 ila 11 litre arası yakıyor şehir içinin bir ölcüsü olmuyor bazen 30 km yolu 3 saatte alabiliyoruz, Yakıt tüketimini litre olarak hesaplarsanız daha iyi olur lpg fiyatları cok farklı oluyor bazen % 10 15 ucuz yada fazla olabiliyor birde lpg kalitesine bağlı. Sizde aracınıza alışınca yakıt tüketiminizin birazdaha düşeceğine inanıyorum .Otomatik şanzıman yağını zamanında değiştirmeyi i
mal etmeyin önemli iyi sürüşler dilerim.
şanzıman yağı demişsiniz bu aracın şanzıman yağı kaç binde değişiyor şanzımanı kaç litre yağ alıyor yağın cinsi nedir bilgilendirirseniz sevinirim

Şanzuman yağı 80.000 km bir değişir, bu kesin bir bilgi ancak ben üç sene önce değiştirdiğim için tam hatırlayamıyorum ama 3 veya 4 litre arasında yağ alıyor. İsmi mobil,shell vs.. olarak değişiyor ancak modeli ATF şanzuman yağı olarak olarak geçiyor.

Lion80' Alıntı:
Şanzuman yağı 80.000 km bir değişir, bu kesin bir bilgi ancak ben üç sene önce değiştirdiğim için tam hatırlayamıyorum ama 3 veya 4 litre arasında yağ alıyor. İsmi mobil,shell vs.. olarak değişiyor ancak modeli ATF şanzuman yağı olarak olarak geçiyor.
Fakat atf yağların atf1 atf2 ve atf3 diye çeşitleri var bunlardan hangisi birde hondada orjinal cvt marka yağ kullanın yoksa sıkıntı olur deniliyor siz ne marka yağ kullandınız cvt marka değilde yukarıda saydığınız markalarımı kullandınız kullandıysanız şanzımanda herhangi bir sıkıntı ses vb şeyler varmı? yağ kapasitesi 1 lt diyenler var acaba hangisi doğru
selamlar

İlk kasa cr-v'lerde 80.000 kmde bir şanzuman yağı değişir ve ismi HONDA ATF Z1 - DW1 şanzıman yağıdır. Başka marka ATF Z1 yağlarıda var ancak en sağlıklısı orjinal honda olanıdır. Başka bir yerden edindiği bilgiyi paylaşıyorum teknik olarak ne kadar doğrudur bilmiyorum.

''HONDA markalı araçlarda şanzuman sisteminde çalışan yağın orjinal olması çok önemlidir. HONDA Otomotiv şanzumanlarında soğutma karteri yoktur. Sistem çalışma gereği 16-25 BAR basınç arasında çalışmaktadır. Çalışma sıcaklığı 320C derecelere çıkar, sıradışı yağlar bu sıcaklığa dayanamayıp çok çabuk deforme olur. Bu deformasyon şanzuman sisteminin içinde hareket kayıplarına, mekanik boşluklara, yakıt sarfiyatının artmasına, ses, gürültü, vuruntu vs. sebep olmaktadır. Aracınızda sorun yaşamak istemiyorsanız orjinal yağ ile değiştiriniz. Her 40.000 km de değiştirilmesi katolog değeridir.''

Buradaki 40.000 kmde yağ değiştilmeli kısmına katılmıyorum. Çünkü yetkili honda servisin kayıtlarından baktım 80.000 km olarak görünüyor.

Kendi yaşadığım olay ise şöyle. Cr-v yi ilk aldığımda atf-3 yağı konmuştu ustadan çıkıp eve dönerken vurununtu ve vites geçişlerinde bir problem olduğunu hissettim hemen geri döndüm. Usta ile tartıştık ve ustamı değiştirdim. Yeni ustam HONDA ATF Z1-DW1 yağı koydu. Araç çok değişti ve saat gibi çalışmaya başladı.

Sadece yağ değişimi ise 3 litre, komple revizyon yapılır ise 5.1 lt yağ konması gerekiyor.

Orjinal yağ kullanın deyimi doğru ancak cvt yağı kullanın kelimesi hr-v için doğru cr-v için yanlış. Hr-v ler cvt şanzumana sahip ve orjinal honda cvt yağı kullanılması gerekiyor. Cr-v normal şanzumanlı yani tribün, balatalar, hidrolik iticiler ile çalışan bir sisteme sahip. Cvt ise iki kasnak ve çelik bir kayış ile çalışan bir sisteme sahip. İki şanzuman birbirinden bambaşka çalışma sistemine sahip. Hr-v cvt yağı 20.000 km bir iki filtresi ile birlikte değişiyor. Cr-v şanzuman yağı 80.000 km bir ancak filtresi revizyonlarda değişiyor.

Biraz uzun oldu ama umram anlatabilmişimdir. Selamlar...

Lion80' Alıntı:
İlk kasa cr-v'lerde 80.000 kmde bir şanzuman yağı değişir ve ismi HONDA ATF Z1 - DW1 şanzıman yağıdır. Başka marka ATF Z1 yağlarıda var ancak en sağlıklısı orjinal honda olanıdır. Başka bir yerden edindiği bilgiyi paylaşıyorum teknik olarak ne kadar doğrudur bilmiyorum.

''HONDA markalı araçlarda şanzuman sisteminde çalışan yağın orjinal olması çok önemlidir. HONDA Otomotiv şanzumanlarında soğutma karteri yoktur. Sistem çalışma gereği 16-25 BAR basınç arasında çalışmaktadır. Çalışma sıcaklığı 320C derecelere çıkar, sıradışı yağlar bu sıcaklığa dayanamayıp çok çabuk deforme olur. Bu deformasyon şanzuman sisteminin içinde hareket kayıplarına, mekanik boşluklara, yakıt sarfiyatının artmasına, ses, gürültü, vuruntu vs. sebep olmaktadır. Aracınızda sorun yaşamak istemiyorsanız orjinal yağ ile değiştiriniz. Her 40.000 km de değiştirilmesi katolog değeridir.''

Buradaki 40.000 kmde yağ değiştilmeli kısmına katılmıyorum. Çünkü yetkili honda servisin kayıtlarından baktım 80.000 km olarak görünüyor.

Kendi yaşadığım olay ise şöyle. Cr-v yi ilk aldığımda atf-3 yağı konmuştu ustadan çıkıp eve dönerken vurununtu ve vites geçişlerinde bir problem olduğunu hissettim hemen geri döndüm. Usta ile tartıştık ve ustamı değiştirdim. Yeni ustam HONDA ATF Z1-DW1 yağı koydu. Araç çok değişti ve saat gibi çalışmaya başladı.

Sadece yağ değişimi ise 3 litre, komple revizyon yapılır ise 5.1 lt yağ konması gerekiyor.

Orjinal yağ kullanın deyimi doğru ancak cvt yağı kullanın kelimesi hr-v için doğru cr-v için yanlış. Hr-v ler cvt şanzumana sahip ve orjinal honda cvt yağı kullanılması gerekiyor. Cr-v normal şanzumanlı yani tribün, balatalar, hidrolik iticiler ile çalışan bir sisteme sahip. Cvt ise iki kasnak ve çelik bir kayış ile çalışan bir sisteme sahip. İki şanzuman birbirinden bambaşka çalışma sistemine sahip. Hr-v cvt yağı 20.000 km bir iki filtresi ile birlikte değişiyor. Cr-v şanzuman yağı 80.000 km bir ancak filtresi revizyonlarda değişiyor.

Biraz uzun oldu ama umram anlatabilmişimdir. Selamlar...
Peki revizyon 80000 kmdemi yapılıyor birde komple revizyonda sadece filtremi yoksa filtre ile beraber başka şeylerdemi değişiyor sadece şanzıman 3 lt alıyormuş revizyonla ise 5.1 lt filtrenin 2.1 lt alacağını sanmıyorum bu kısmı açıklarsanız sevinirim

KILINÇ' Alıntı:
Peki revizyon 80000 kmdemi yapılıyor birde komple revizyonda sadece filtremi yoksa filtre ile beraber başka şeylerdemi değişiyor sadece şanzıman 3 lt alıyormuş revizyonla ise 5.1 lt filtrenin 2.1 lt alacağını sanmıyorum bu kısmı açıklarsanız sevinirim

Hayır revizyon ne zaman ihtiyaç duyulursa o zaman yapılır. Belki 50.000 bekli 300.000'de tamamen kullanıma, bakımına bağlı.

Kopmle revizyon demek şanzumanın içindeki parçalardan hangisi sorunlu ise onunların veya o kadar açılmışken hepsinin değişmesi demek. Hani o kadar açılmışken filtreyide değiştirmek daha mantıklı, yoksa bir filtre için şanzumanı açtırmak hiç mantıklı değil.

Ben revizyon ve filtre değişimini cr-v de hiç yaptımadım. Yani sadece şanzuman yağını değiştirdim, hiç açtırmadım veya revizyon yaptırmadım. Sizin sorularınıza daha doğru yanıt verebilmek için dün sabah ustamı arayıp sordum. Kaç litre aldığını ondan öğrendim. Ama diğer yandan bana litre hesapları doğru geliyor çünkü motor yağ filtresi bile değişince bir litre fazla yağ alıyor o küçücük filtre. İkinci örnek ise ben hr-v'min geçen bakımda şanzuman yağ ve filtrelerinin ikisini de değiştirdim ekstradan bir birbuçuk litre daha fazla yağ koyduk.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,410
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri