2001 Model Lr Discovery Td5 Düzeltme Ve Yenileme Çalışmaları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan troyexplorer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 582
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 112,946
IMG 9684
IMG 9685
IMG 9686
IMG 9687
Alper genel soruları genel sorular başlığında soralım , konu bölünüyor...
Egr valfini söktüm emme manifoltunun içinin hali buyrun bakın

Etiketler

Mazot kütüğü yine mazot kaçırıyor, arkadaşlar siz siz olun parçayı tamir etme yoluna gitmeyin, ben bunu sadece mazot kütüğünde yaptım , oda arabayı aldığım ilk günlerdeydi , acemiliğimize geldi diyelim, sıfır mazot kütüğü parasının yarısını verdim tamirine yine kaçırıyor yine kaçırıyor 400 lira haybeye gitti , şimdi komple yenisini alıcam bi daha sittim sene tamir ettirmem

Rotar filtresi hakkında yanılmışım çalışma sistemi şu şekil;

Filtrenin içine giren milden yağ geliyor ,milin bağlantısı motorun bloğunda biyerlerde orasını göremiyoruz, milden gelen basınçlı yağ filtreyi döndürüyor ve filtrenin altındaki minik iki delikten kazana akıyor ordan da boruyla kartele geri dönüyor, ne boka yaradığı hakkında bi fikrim yok , yağı filtre ediyor desek neden ayretten yağ filtresi var o zaman , anlamadım valla
IMG 9683

Filtrenin içine giren milden yağ geliyor ,milin bağlantısı motorun bloğunda biyerlerde orasını göremiyoruz, milden gelen basınçlı yağ filtreyi döndürüyor ve filtrenin altındaki minik iki delikten kazana akıyor ordan da boruyla kartele geri dönüyor, ne boka yaradığı hakkında bi fikrim yok , yağı filtre ediyor desek neden ayretten yağ filtresi var o zaman , anlamadım valla
Land Rover Service Manualinde belirtilen şey;15 mikron altı partikülleri temizlemek için diyor,yani ilk filtre 15 mikron na kadar temizliyormuş.Eski filtreleri alıp partikül ölçümü yaptıran varmı bilmiyorum:cool:

IMG 9702
Mazot kütüğü yeni masraf çıkardı, o yüzdsn manifolt yıkama işinide ben yapıcam...
Benim deniz makinlerine bakan ustamı aradım , aftercoler olsun , kondese iç petekleri olsun bunla yıkıyormuş ve çokta başarılı imiş sıcak suyla...

Zaten manifolt olayı sakat yanıcı bişeyle temizlememek gerekir
Geçmiş zamanda öküz ustalardan biri manifoltu benzinle temizlemiş , hesapta kurutmuş falan filan ama motoru topladı , marşa bi bastık , stop edebilene aşk olsun , kol çıkartıyordu askalsın , manifoltta kalan benzin kokusuyla ambeleye kalktı ... su iyidir yani...

IMG 9712
IMG 9714
IMG 9715
IMG 9716
IMG 9717
Sabah yeni orijinal mazot kütüğünü aldım 1000 lira, contasınıda aldım...
Yeni kütüğün montajını yaptım...
Şanzumanın üstünden yağ soğutucusuna giden kablonun koruma spralini değiştirdim dökülüyordu...
Öğlen manifolt temizliğine biraz uğraştım zor iş , kurum la yağ karışınca çözelmeyen bi madde haline gelmiş içine el girmediği için zor olacak , yarın basınçlı suyla denicem bakalım...

Son düzenleme:

IMG 9720
IMG 9721
IMG 9722
IMG 9723
IMG 9724
IMG 9726
Manifolt gözüken yerleri itibariyle tamam gibi , ama henüz son işlemi yapmadım , şişe fırçası arıyorum...
Isıtma bujilerinin plastik kafaları çatlak çatlaktı, lastik bant sardım üzerlerine ...
Rotar filtresinin vidalarını değiştirdim , egsoz egr çıkışıyla, rotarın vida deliklerine klavuz çektim sıkarken yalama olmasın diye

IMG 9732
IMG 9733
IMG 9734
IMG 9735
Ve sıra intercoler da...
Çıkması için ön panjur çıkıyor , kornaların arkasında komple radyatör sistemini tutan ayakların vidaları var , onlar söküldümü aradan çekip alınıyor
Turboya kadar hortumlarıda söktüm, İntercolerı baş aşağıya 3 saat beklettim yağ akmadı içinden
Toparlayınca üst havadanlığı bağlamadan çalıştırıp, turbodan yağ gelip gelmediğini kontrol edicem
İntercoları çalkalayarak temizliyeceğim başka çaresi yok içine ne koyacağıma henüz karar vermedim

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.