DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

2001 Model Lr Discovery Td5 Düzeltme Ve Yenileme Çalışmaları

'DISCOVERY' forumunda troyexplorer tarafından 22 Kasım 2016 tarihinde açılan konu 19075 kişi tarafından okunmuş, 440 cevap yazılmıştır

Bu Sayfayı Paylaş

1. troyexplorer

troyexplorer Zirve

Alınan Beğeni:
    358
    IMG_9616.JPG IMG_9621.JPG IMG_9625.JPG IMG_9626.JPG Buda meşhur şalter mili keçesi...
    Yerinden çıkarttım , yatağını temizledim , plastik özelliğini kaybetmiş beton gibi olmuş
    Şanzuman inmeden çıkmaz , takılmaz diyenler utansın...

mauvais, Serhun, milimadami ve 1 kişi daha bunu beğendi.

2. troyexplorer

troyexplorer Zirve

Alınan Beğeni:
    358
    Land rover otomatik şanzumancı ustaları toplansın , tornacıya gidip geliyorum , şanzuman inmeden veya aşağıya sarkıtmadan , o keçe nasıl yerine çakılır uygulamalı öğreticem... belki utanır insanları sömürmekten vazgeçerler...

3. troyexplorer

troyexplorer Zirve

Alınan Beğeni:
    358
    IMG_9628.JPG IMG_9630.JPG IMG_9632.JPG IMG_9634.JPG IMG_9636.JPG Milin ucundan kupaya mesafe 2 cm , çekiç sallamak için mesafe yok yani...
    Keçe nin dış çapı 18 milim, milin freze dişlisinin çapı 10 milim...
    içi 10 milim dışı 18 milim 2,7 cm uzunluğunda tornada aparat yaptırdım, 2,7 cm uzunlukta mile kafadan girmeyeceğinden 2 ye böldürdüm ....
    Keçeyi ve yatağı yağladım ,bu 2 parçayı mile gönderdim , sıkarken mil dönmesin diye tutmak için vites kolunu taktım , üstüne somunu taktım, mille kupa arasına takoz sıkıştırdım sebebi yük mile binecek içerde bağlantısı nasıl bilmiyorum geri gelme ihtimaline karşı takoz koydum, vidayı sıktım keçeyi eşit şekilde içeriye itti....
    Not: bu işlemleri yaparken kolu spral telden sökmeyin , sonra vites ayarı yapmak için uğraşırsınız... yine ayar kaçmaması için şalteride söktüğünüz posizyonda geri monte etmeniz gerekiyor , sağa sola oynatma payı var , vidanın bastığı yerler iz yapmış şalterde aynı yere denk getirip sıkın...
    Bu işlem için şanzuman aşağıya inecek diyen ustaların bu fotografları gözüne sokun...

Son düzenleme: 11 Ağustos 2017
    mauvais, cirakoglu, Onur Ogut ve 1 kişi daha bunu beğendi.

4. troyexplorer

troyexplorer Zirve

Alınan Beğeni:
    358
    Akşam şalteri sikalıcam ona vakit kalmadı, yarına kadar kurur , onuda takarım , sonra herşeyin çalışıp çalışmadığı kontrol , daha sonrada şanzuman kartelini söküp , şanzumanın filtresini ve kartel contasını yenileyeceğim , yağınıda değiştircem tabiki.. bugunluk bu kadar...

ORİ ve edremitlihakan bunu beğendi.

5. ORİ

ORİ Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    38
    Kaptan bu XYZ Şanzuman Hareket Sensörü değilmi?

6. ORİ

ORİ Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    38
    Süleyman abi,kapattıracaksın dükkanları bu gidişle:smiley:...Helal olsun

troyexplorer bunu beğendi.

7. troyexplorer

troyexplorer Zirve

Alınan Beğeni:
    358
    Şanzuman pozisyon müşürü diye geçiyor aslındada , şanzumancılar şalter diyorlar
    Onların ağzından konuşuyorum belki anlamazlar :smiley:)

8. ORİ

ORİ Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    38
    :tearsofjoy::tearsofjoy::tearsofjoy:

9. Serhun

Serhun Kamp II

Alınan Beğeni:
    125
    Elinize emeginize saglık. Konuyu kelime kelime kare kare takip ediyorum. Paylaşımlar icin teşekkürler kazasız belasız sürüşler.

10. troyexplorer

troyexplorer Zirve

Alınan Beğeni:
    358
    IMG_9639.JPG IMG_9640.JPG IMG_9641.JPG IMG_9644.JPG Pozisyon müşürünün ek yerini su girmesine önlem olarak sikaladım, kablosuna yeni spral koruma taktım, onun üstünede plastik bant sardım...
    Yerine montajladım söktüğüm ayarlarda , test ettim vitesi doğru yerde gösteriyor sıkıntı yok...
    Sıra şanzuman fitresi ve yağını değiştirmekte...
    Bu arada keçeyi yatakla sıfır çakmıştım , biraz daha içeri ittim , nedeni daha önce değiştirmişler bunu keçe orjinal değildi çıkan, belkide tam yerinde değildi o yüzden erken bozuldu hem test etmiş oluruz...

11. troyexplorer

troyexplorer Zirve

Alınan Beğeni:
    358
    IMG_9645.JPG IMG_9647.JPG IMG_9648.JPG Şanzuman filtre ve yağ değiştirme işide tamam
    içinden çıkan yağın rengi hala kızıl bu iyiye işaret ...
    Karteldeki magnet görevini yapmış...
    4 litre mobil dexron 3 yağ koyabildim, daha fazla almadı, biraz dolaşıp tekrar değiştiririm , toplamda 9 litreye yakın yağ olması lazım şanzuman sisteminde

12. troyexplorer

troyexplorer Zirve

Alınan Beğeni:
    358
    IMG_9650.PNG IMG_9651.jpg Sıra şanzuman pozisyon müşürünü bozan , klima tahliye suyunu halletmeye geldi...
    klima çalıştırma stresinden kurtulmak istiyorum...
    İlk Fotografın üst tarafında tahliye tam müşürü hedef alıyor bildiğiniz üzere...
    Hortum ağzı yumuşam hortum , yani oraya bi hortum tutturmak , cama elle tutunmaya çalışmak gibi bişey , şimdiye kadar gördüklerim , kalın bi hortumu ağız ağıza getirip tutturmuşlar kalıcı çözüm gibi gözükmedi bana
    Planım o plastiği komple içine alıcak açılı flanş uydurmak , ama flanş hafif malzemeden yani ya plastik yada alüminyum olacak çünkü montajı sikayla yapıştırarak olacak vida atılma şansı yok taban saçı delinir...
    Kabaca 2. Fotograftaki gibi açılı flanş lazım, olmadı yaptırıcam alüminyumdan , sikayla yapıştırıp, ucunada hortum kelepçelendimi istenilen yere taşınır...

13. Serhun

Serhun Kamp II

Alınan Beğeni:
    125
    PPRC su tesisat malzemelerinde duvara bağlantı yeri icin iki vida deliği olan dirsek vs ek parçaları var. İsterseniz bir göz atın
    PPRC ek parçaları diye arama motorunda görsellerde birşeyler var
    pprc ek parçaları - Google'da Ara
    Kolay gelsin.

14. troyexplorer

troyexplorer Zirve

Alınan Beğeni:
    358
    Bunu düşündüm , o plastiği içine alacak şeyin şekli aynı onun gibi olmalı yoksa hortumu büker, bide yapışma alanının geniş olması gerekir ... alüminyum saçtan yapıcam , 6-7 cm çapında alümünyum yuvarlak saçın alt tarafına, o tahliye hortumunun kalınlığında delik açıp , o deliğe yine hortumu içine alacak genişlikte boruyu aşağıya doğru açılı kaynak edildimi iş çözülür...

15. Serhun

Serhun Kamp II

Alınan Beğeni:
    125
    Boru izolasyonu yapan yerlerde aleminyum veya paslanmaz malzemeden istediğiniz çapta boru yapılabilir. Flans askı aparatı vs de imalatı sırasında uygulanabilir
    7 cm çap sizin icin uygunsa 70 mm lik pimaslar da işinize yaratabilir. Tangit vs pvc yapıştırıcısı ile de kesip bicip şekillendirilmeye uygun.

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...