2004 Jeep Cherokee 2,8 Crd Hidrojen Katkılı Yakıt Sarfiyatı Hakk.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yavuzuyan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,510

yavuzuyan

Tahoe Aşkına
Yer
İstanbul-Ataşehir
Merhabalar;
2018 Ocak ayından beri 2004 Model 2,8 Turbo CRD Cheroke jeep kullanıyorum. Türkiye'de yaptığım araştırmada sahibinin kullanım alışkanlıklarına göre yaklaşık Ş. içinde 12 - 13 Litre, Ş. Dışında ise; 9,5 - 10.5 Litre mazot yaktığını öğrendim. (90 - 110 km/h arası süratte.)

Aracımın 2 sene içinde ortalama yakıt sarfiyatı ise; Ş. İçi 10,5 - 11 Litre - Ş. Dışı ise 9,5 litre kadar.

24 Şubat 2010 P.tesi günü Hidrojen kiti taktırdım. 7 Mart günü İst'dan Gönen'e parasız yoldan geldim. 2 gün boyunca da bir çalışma yapmak için dağlara çıkıp köyleri gezdim. Tarlalara girip çıktım. (Arazi modunda hiç kullanmadım.) İst'dan kalkıp 521 km sonra 51.3 Lt. yakıt aldım. Dağ - köy yolları, Gönen için ve ş. dışı kullanım dahil aracın yakıtını 100 km.de ortalama 9.8 litreye düşürdüğünü gördüm. Geçen sene dağ-köy yollarında yakıt sarfiyatı 12,5-13 lt. ye kadar çıkmıştı.

Cumartesi günü İzmir'de depoyu doldurup Yalova İDO'ya kadar yolculuğum var. Pendik limana varıp ilk istasyonda tekrar depoyu tam doldurup yakıt sarfiyat durumunu size bildiririm.

İst. içinde kullandığım Scooter'a da 15 gün önce taktım. Şu an ayarlama aşamasındayım. Tam ayar tutturduğumda onun da bilgisini size yazarım.

Jeep'in gerçek tasarruf oranını da yaklaşık 2.000 km. olduğunda yazacağım.

Kendi aracınızın yakıt sarfiyatını biliyorsanız kendinize göre değerlendirme yapabilşirsiniz.

Dezenfekte kalın..
Yavuz UYAN
2,8 CRD Turbo
2004 Cherokee

merhaba,

hidrojen kiti nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır, maliyeti nedir, yakıtı düşürmek dışında +/- etkileri var mı?
daha detaylı bilgi verebilir misiniz?

merhaba,

hidrojen kiti nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır, maliyeti nedir, yakıtı düşürmek dışında +/- etkileri var mı?
bu sorunun cevabını bende merak ediyorum :smiley:

ama sanayi işi bişeyse pek sıcak bakmam. hep şöyle düşünürüm: kardeşim dünya otomotiv endüstrisinde milyarlarca dolar dönüyor. ar-ge çalışmalarına milyarlarca dolar yatırıyorlar. en iyi mühendisleri çalıştırıyorlar. bu endüstrinin devlerinin, mühendislerinin aklına gelmeyen sanayideki ustanın mı aklına geliyor :D o yüzden böyle sanayi işi şeyleri pek ciddiye almıyorum :smiley:

merhaba,

Türkiye'de bunları üreten saygın firmalar var. Çok araştırıp karar verip araca taktırdım. Şu an Gönen'deyim.
İzmir'den normal yoldan değil, Savaştepe-Soma yolu üzerinde bir onlarca köy yolu üzerinden Gönen'e vardım.

Youtube'da videoları bolca var. Bir Türk Markası E-bay'da yıllardır satıyor. Ben motosikletime taktım onda da faydasını görmeye başladım. Onun sonucunu da haftaya açıklarım sizlere.

Dezenfekte kalın..
Yavuz UYAN
Ataşehir-İst

Son düzenleme:

alternatöre ne kadar yük bindiriyor ölçmek lazım. yolda kalmak var.

alternatöre ne kadar yük bindiriyor ölçmek lazım. yolda kalmak var.

Kitin kendine ait ecu'su ( beyni ) var. Buradan amperin gücü ayarlanabiliyor. Montaj gününden beri 5,5 ampere ayarlı. Ne aküyü ne de alternatörü zorluyor. Yarın yine Gönen yolundayım. Yalova çıkışından Gönen girişine kadarki uzun yol hesaplamasını yapacağım.

Yavuz UYAN
2,8 CRD - 2004 Jeep

Yakıt motor içine mi puskurtuluyir ki bunun için common rail sistemi gibi birşey lazım yoksa cr mi enjekte ediliyor

hava filtresinden ver gitsin. sonuçta oksijen hidrojen karışımı.

bir tarihte 4.2 dizel toyota landcruisere lpg sistemi takmışlardı. hava filtresinden sonra veriyorlardı, aracın ilkel dizel titreşimi gidiyor sessizleşiyordu LPG açıkken. verimi de artıyordu. kendi gözümle gördüm aracı çalışırken.

Son düzenleme:

Mazotu yakıt olarak kullanan bir içten yanmalı motorda yani DİZEL MOTOR da Hidrojeni yakıt olarak nasıl bir uygulama ile kullanıyorsunuz? Yani hidrojeni motorun içine pistona nasıl veriyorsunuz?

Su deposundaki hidrojeni özel kalın ve esnek bir hortumla hava filtresinin girişine verildi. Filtre-manifold arası boruyu delmeye gerek duymadık.

Bir ara köpük yaptı, yarım çay bardağı beyaz temizlik sirkesi ilave ettik suya köpüğü tamamen kesti.
Hesaplamaları bir-iki gün içinde burada yazacağım.

Öncelikle şunu söyleyim. 3 sene önce 2 zamanlı scootera takmıştım 100cc lik. Günde 80-120 km. yapıyordum, ortalama tasarrufu % 9-15 arası vermişti. Neden farklı oran? Gittiğiniz yolun durumu, trafik sıkışıklığı ve iklim şartlarına göre değişiyor oran her zaman değişir.

Sadece benzin veya mazot yakan aracınızla her gün aynı yolu gidip gelseniz sarfıyat aynı mı kalıyor?
Hayır mümkün değil.
Hidrojenin 2. faydası piston üstü, yanma odası ve supap yuvasındaki kurumları zamanla temizliyor.

Evinizde kalın,
Yavuz UYAN

Yakıt motor içine mi puskurtuluyir ki bunun için common rail sistemi gibi birşey lazım yoksa cr mi enjekte ediliyor

Bunda enjektör yok. Çünkü hidrojen üretimi sabit. Siz ayarlıyorsunuz. Rolantide de, 2000-3000 devirde giderken de üretim aynı. Yani devamlı şehir içi kullanıyorsanız üretimi düşürmekte fayda var. Uzun yol yapacaksanız üretimi yükseltin. Veya devamlı sabit de kalabilir hiç bir mahzuru yok.

5 amper ile ne kadar hidrojen oluşuyor ki verim artıyor? Saniyede rölanti devirinde kaç litre oksijen alıyor motor ve kaç gr hidrojen?

bu sorunun cevabını bende merak ediyorum :smiley:

ama sanayi işi bişeyse pek sıcak bakmam. hep şöyle düşünürüm: kardeşim dünya otomotiv endüstrisinde milyarlarca dolar dönüyor. ar-ge çalışmalarına milyarlarca dolar yatırıyorlar. en iyi mühendisleri çalıştırıyorlar. bu endüstrinin devlerinin, mühendislerinin aklına gelmeyen sanayideki ustanın mı aklına geliyor :D o yüzden böyle sanayi işi şeyleri pek ciddiye almıyorum :smiley:
Bill Gates hidrojen yakıtlı süper yatını bekliyor

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR