2005 Jeep Liberty 3" Yükseltme Ve Kumho At51 Uygulaması

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gurcanbulut Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 48
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,564

Uygulama sonrası araç hakkındaki görüşünüz

• Vaaauuvvv Harika Olmuş

• Bence Güzel Ama Daha iyi olabilirdi sankim

• Pek Hoşuma gitmedi

• Afedersinde bi halta benzememiş

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

gurcanbulut

Kamp I
Merhabalar,

Yakın zaman önce ZJ den KJ ye geçtim. Eeee tabi 5.5" yükseltme kitli bir araçtan standart bir araca geçince insan kendini kötü hissediyor :D Bir süredir araştırma halinde idim. Yükseltme ve Jant-Lastik konusunda ne yapabilirim diye düşünüyordum ve sonunda bir karara vardım. Önce aracımın yükseltmesini yapmaya karar verdim. ilk önce 2" get uygulaması yapmayı düşünürken son anda 3" Rough Country Yükseltme kiti almaya karar verdim.

Jeep lift kit 692n2 base

Yükseltmeyi aracıma taktıktan sonra:

14753906 10154234158603051 4343303049128576103 o

14714883 10154234158038051 7098584388520132089 o

14715562 10154234157903051 8860685983783106624 o

Sonrasında uzun araştırmalar sonucunda aracıma aldığım Kumho Road Venture AT51 lastiklerimi, PDW 16X8 ET0 jantları ile birlikte aracıma taktım.

14566287 10154238697178051 1476398682158442866 o

14715060 10154238704918051 8372982760414992527 o

14707900 10154238694243051 4325710446712043971 o

Sonrasında da ufak bir video çektim...

Merhabalar.
Aracınız güzel olmuş bence. Acaba kullandığınız lastiğin ölçüsü nedir? Bir de sizin orjinal jant ebatınız 17 mi acaba?
Sakıncası yoksa yükseltme kitini nereden ve ne kadara temin ettiniz? Uygularken başka bir aparat ihtiyacı oldu mu?
Bu arada merak ettiğim şeyler var yardımcı olan olursa sevinirim.
Ben de yakın zamanda 2003 model 3.7 renegade sahibi oldum.
Yükseltme+ jant lastik uygulamak isterken bazı kitlerde dizel ve renegadeye uygun değildir ibaresi gördüm.
Fakat yeni bir Jeep kullanıcısı olduğum için aradaki farkları tam olarak bilemiyorum.
Renegade ile Limited'ler arasında süspansiyon farkı var mıdır? (aracım 2003 model)
Ben ya orjinal hali ile 245'70'16 BFG AT ko2 , yada yükseltme sonrası biraz daha geniş bir taban ile ofsetli jant uygulaması düşünüyorum. Fakat dediğim gibi. Zaten kit olarak çok alternatif olmadığı gibi bir de uyum sorunu çıktı.
Bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim.
Saygılarımla.. Salih.

Merhabalar.
Aracınız güzel olmuş bence. Acaba kullandığınız lastiğin ölçüsü nedir? Bir de sizin orjinal jant ebatınız 17 mi acaba?
Sakıncası yoksa yükseltme kitini nereden ve ne kadara temin ettiniz? Uygularken başka bir aparat ihtiyacı oldu mu?
Bu arada merak ettiğim şeyler var yardımcı olan olursa sevinirim.
Ben de yakın zamanda 2003 model 3.7 renegade sahibi oldum.
Yükseltme+ jant lastik uygulamak isterken bazı kitlerde dizel ve renegadeye uygun değildir ibaresi gördüm.
Fakat yeni bir Jeep kullanıcısı olduğum için aradaki farkları tam olarak bilemiyorum.
Renegade ile Limited'ler arasında süspansiyon farkı var mıdır? (aracım 2003 model)
Ben ya orjinal hali ile 245'70'16 BFG AT ko2 , yada yükseltme sonrası biraz daha geniş bir taban ile ofsetli jant uygulaması düşünüyorum. Fakat dediğim gibi. Zaten kit olarak çok alternatif olmadığı gibi bir de uyum sorunu çıktı.
Bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim.
Saygılarımla.. Salih.
Öncelikle teşekkürler.
Aracımın orjinal ebadı 235/65/17 idi. Ben 245/70/16 taktım. Jant ve lastik değiştirmiş oldum yani...
Yükseltme kitini Delta Lastik (İbrahim Abi) den temin ettim. 1800 TL gib bir ücreti vardı. (Dolar kuru değişti hala aynımıdır bilmiyorum)
Montajı yapılırken extra bir aparata gerek olmadı. Gerekli herşey kitin içinde mevcut.
Ancak sizinde dediğiniz gibi, dizel-Renegade-Limited için farklı kitler mevcut. Mesela benim aracımda kullandığım kit dizel yada renegade ye uymuyor. Sebebini tam bilmiyorum. Ancak kit alırken buna çok dikkat etmeniz gerekiyor. Muhtemelen alt yapı farklılıkları var. Benim bildiğim kadarıyla old man emu da sizin aracınıza göre kit mevcut yada yurt dışından getirtmeniz gerekiyor. Daystar diye bir marka var onun olmalı...
Lastik alırken çok dikkat edin, benim kullandığım 245/70/16 ölçüsü sınır ölçü. Çok ufak bir sürtmesi var. Gerçi kullandığım jantta 4 cm kadar dışarı çıktığı için böyle bir sorun yaratmış olabilir ama özellikle ön tarafta sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ne kadar büyüdüğüne dikkat edin. Benim kullandığım ölçü %1.6 kadar daha büyük bir ebat. Söylediğiniz ölçü ise %4 kadar büyük. Bende zamanında çok araştırdım ama çok uygun görünmedi bana. Kullandığınız kite, yükseltme miktarına göre değişir tabi bunlar.

Benim aracımın üstünde 245*70*16 lastik var. Sol ön davlumbazda açıklık var muhtemelen sürtme yapmış ve orayı kesmişler. Şu anda bir sürtme yok. Bir iki ufak esneme denemesi yaptım, sürtmedi.
Fakat aracın genel anlamda özellikle arkası bana sert geldi. Bozuk bir yola girdiğimde tüm çukur ve tümsekleri hissediyorum. Belki bu araca alışma sürecindeyim. Bir yandan da aklıma yaylar ve amortisörlerin yılların yorgunluğu ile esnekliklerinde azalma olmuştur diye geliyor.

Aklımdaki lastik BFG Ko2, yüklestme olursa aynı lastik daha büyük ebat düşünüyorum.
Get olayını araştırıyorum. Ama bunula birlikte yanlış bir işlemle aracın dengesini bozmaktan cekiniyorum.
Sonra Kitlere bakınca da çoğu kitin önler için yay-amortisör vermediğini görünce aklım karışıyor açıkçası.

Tabi bunlardan önce bir bakım sürecim olacak. Onun için ayrı bir konu açmayı düşünüyorum. Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Muhtemelen kesilmiştir. Bu ebatta sürtme oluyor çünkü.
Bu araçların amortisör ve yayları biraz sert. Bende alışana kadar biraz zaman geçti. Ama arka amortisör ve yaylar değişince bi yumuşama oldu...
BF KO2 en iyisi. Ben biraz maddi durumdan alamadım. 450 TL civarında idi o zaman şimdi ne oldu bilemiyorum. Sizin baktığınız ebat daha yüksektir tabi ki...
Daha büyük lastikte çap büyüyeceğinden sürtme olasılığı olabilir dikkat edin!
GET olayı bizim araçlarda iş görüyor ama ben ön taraf için ilerde yay amörtisör düşünüyorum. Daha iyi olacaktır... Şuan önler arkaya göre daha sert çünkü...

Bakım sürecinde aracınızı yeni aldıysanız bütün sıvılarını değiştirin derim. Çok daha sağlıklı bineceksiniz bu şekilde aracınıza...

Peki Gürcan Bey, hem öne hem arkaya 5 cm get yapsak, orijinal jantlar da 3-4 cm flans yapsak nasıl olur? O zaman ebat değişimine gitmeden 245 70 lastik alır devam ederim.
Sizce nasıl olur?

En çok düşündüğüm şey buydu :D 245/70/17 sürtme yapabilir diye düşünüyorum. Ama 245/65/17 takarsanız sıkıntı olmayabilir. Bence güzel olur...

Tabiki yapılır. Ben araştırdığım süreçte 300-400 TL gibi bir maliyeti çıkıyordu. Malzeme metaldi yalnız

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu gibi işlerle uğraşan bir arkadaşım özellikle jantlari dışa almak için spacerleri alüminyum malzemeden yapmamı önerdi. Bakalım iyi bir tornacı bulur isem deneyecegim.
Yükseltme içinse önce uygun ölçüleri bulmak lazım.

Alüminyum saç yada metale göre çok daha dayanıklıdır. Ama Alüminyum un serileri var. ben Grand vitaraya 6500 serisi alüminyumdan alt koruma yaptırmıştım mesela. Çok sağlam ve bir o kadar hafifi bir malzeme.

Yükseltme içinse şunu önerebilirim amortisör değiştirmeyecekseniz max 2,5" yapın derim.

Bu gibi işlerle uğraşan bir arkadaşım özellikle jantlari dışa almak için spacerleri alüminyum malzemeden yapmamı önerdi. Bakalım iyi bir tornacı bulur isem deneyecegim.
Yükseltme içinse önce uygun ölçüleri bulmak lazım.

Alüminyum dışında bişe olmazki zaten demirden flaş olurmu abi hiç her biri 10 kilo olur bence hazır alın derim tornacılar nikahını ister

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Gürcan kardeş eline sağlık güzel ve açıklayıcı bir çalışma olmuş .

dizel ve benzinlilerde yükseltme kiti açısından farklı olmasının temel sebebi iki aracın motorlarının farklı olması dolayısıyla FARKLI AĞIRLIKTA olmasıdır.Bunu dengelemek amaçlı yaylar farklılaşıyor.

bu araç için genelde 2-3" ölçüyü geçmemekte fayda var derler, siz 5" yazmışsınız üstüne spacer vs.. olur tabiki de olur ama o şekilde konfor çok düşer ve kırılgan bir araç olur, Narinleşir baya :smiley: sanayi vazgeçilmez olur o yüzden ben tercihimi 2"den yana kullanacağım. pahallı ama arb nin orjinal kitini kullanacağım. lastik ölçüsüde 245*70*17 olacak. tespitlerim bu şekildedir.

saygılar

Gürcan kardeş eline sağlık güzel ve açıklayıcı bir çalışma olmuş .

dizel ve benzinlilerde yükseltme kiti açısından farklı olmasının temel sebebi iki aracın motorlarının farklı olması dolayısıyla FARKLI AĞIRLIKTA olmasıdır.Bunu dengelemek amaçlı yaylar farklılaşıyor.

bu araç için genelde 2-3" ölçüyü geçmemekte fayda var derler, siz 5" yazmışsınız üstüne spacer vs.. olur tabiki de olur ama o şekilde konfor çok düşer ve kırılgan bir araç olur, Narinleşir baya :smiley: sanayi vazgeçilmez olur o yüzden ben tercihimi 2"den yana kullanacağım. pahallı ama arb nin orjinal kitini kullanacağım. lastik ölçüsüde 245*70*17 olacak. tespitlerim bu şekildedir.

saygılar
Yoo kesinlikle 3" i geçmemek gerek. Sonrası çok masraf olur...

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alüminyum dışında bişe olmazki zaten demirden flaş olurmu abi hiç her biri 10 kilo olur bence hazır alın derim tornacılar nikahını ister

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

sahibinden sitesinde ankaralı bir imalatçı spacer yapıyor. ilanı görüp mesaj atmıştım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri