2005 Volt Lt35 Karavan Dönüşümü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Cthax Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,233

Cthax

Ana Kamp
Aslında kendi konumu açmak istiyordum fakat kini konulardaki son mesajı görünce forumu açıkcası aktif sanmamıştım fakat,başka bir arkadaşın konusuna yazıp,aktif cevaplar alınca kendi konumu açayım dedim.

Daha önce ne karavanda konakladım ne de bir karavana bindim. Eşimle birlikte motosiklet ile dünya turu planlarken birden olay karavanla ya döndü.

3 aydır yaptığım süreci adım adım instagramda paylaşmaya çalışıyorum (Açıkcası sosyal medyada çok asosyalim) :smiley:

Karavana aldığım donanımın listesini aşağıya yazacağım

Etiketler

Karavana dönüṣümü bitmiṣ haldeki bir aracın ağırlığının, ruhsatında yazılı yüklü azami ağırlığından duruma göre 4-5 yüz kilo az olması lazım. Yola ҫıkarken araca binecek kiṣilerin ağırlığı, giysileri, ayakkabıları, yiyecek ve iҫecekleri, büyük ihtimalle bisikletleri, tente, mutfak eṣyaları, dıṣarıda oturmak iҫin masa ve sandelyeler, bilgi sayar, televizyon, yedek mazot, kablolar… Bunlar benim aklıma gelenler. Bütün bunların ağırlıklarını düṣünmeniz lazım. Bu ağırlıklar iҫin ne kadar büyük bir pay bırakırsanız ilerde o kadar ҫok rahat edersiniz.

Öncelikle çok teşekkür ederim. Eleştiri her zaman ileriye götürür. Ben her günümde bir öğrenciyim ve hayatımın sonuna kadar değişmeyecek motolarımdan birisi "oldum olası,olamadım" dır. Bu sebeple tüm fikirlere açığım.
Kesinlikle haklısnız ama maalesef daha önce belirttiğim gibi oyun alanımı kısıtlamak zorundayım. Zira karavanı donatmak,extra komforumdan daha önemli (Aslında belkide değil yaşayıp öğreneceğiz) Zira Çıkmak istediğimiz rota,tam bir rotasızlık olacağı için karavan ne kadar kendi başına idare edebilirse o kadar iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Geleyim aklımda oturtamadığım sorulardan önemliye. Buzdolabı menfezi :smiley:
Sizler için belki küçük ma benim için büyük bir adım. Aklıma takılan en büyük soru: oradan soğuk girmiyor mu?
Eğer evet ise Buzdolabının olduğu yere sadece menfez değil yeri geldiğinde hem emiş hem de çekiş yapan çift fanlı menfezlerden almak var aklımd. Zira bu durumda buzdolabının önüne de kapak koyup karavanın içinden tam izole etmeyi düşünüyorum. Ama yok oradan bir soğuk gelmiyorsa bahsettiğim adımları atlayacağım.

.
Ben bütün marka üreticiler gibi karavana 12 VDC sisteminin yeterli olduğunu düşünenlerdenim.
Westfalia da aracıma koyduğu üstten kapaklı 12 V 40 lt kompressör buzdolabı için sadece icine girdiği mutfak tezgahının ayak kısmına gelen en alt bölümüne, 5 cm x 25 cm lik bir mazgalı yeterli görmüş. Bu güne kadar bir sorun yaşamadım. Soğuk da bu durumda zaten girmiyor.

Sanırım sorunuza başkalarından daha isabetli cevap alırsınız..

Son düzenleme:

Öncelikle çok teşekkür ederim. Eleştiri her zaman ileriye götürür. Ben her günümde bir öğrenciyim ve hayatımın sonuna kadar değişmeyecek motolarımdan birisi "oldum olası,olamadım" dır. Bu sebeple tüm fikirlere açığım.
Kesinlikle haklısnız ama maalesef daha önce belirttiğim gibi oyun alanımı kısıtlamak zorundayım. Zira karavanı donatmak,extra komforumdan daha önemli (Aslında belkide değil yaşayıp öğreneceğiz) Zira Çıkmak istediğimiz rota,tam bir rotasızlık olacağı için karavan ne kadar kendi başına idare edebilirse o kadar iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Sizler için belki küçük ma benim için büyük bir adım. Aklıma takılan en büyük soru: oradan soğuk girmiyor mu?
Eğer evet ise Buzdolabının olduğu yere sadece menfez değil yeri geldiğinde hem emiş hem de çekiş yapan çift fanlı menfezlerden almak var aklımd. Zira bu durumda buzdolabının önüne de kapak koyup karavanın içinden tam izole etmeyi düşünüyorum. Ama yok oradan bir soğuk gelmiyorsa bahsettiğim adımları atlayacağım.

Forumda yazılanların büyük bir kısmını eleṣtiri olarak değil, deneyimlerimizi karṣılıklı paylaṣmak anlamında görebiliriz.

Burada paylaṣılan bilgileri siz kendi ihtiyacınıza göre değerlendireceksiniz. Değerlendirmelerinizin pratik uygulamasının neticesini de ilerde görür, doğru bulduklarınızı bu forumda paylaṣırsanız, forumda önemli bilgiler artar.

Buzdolabının havalandırma yerinin kıṣ iҫin kapağı var. Ben de kendi aracım da yıllar önce böyle bir kapak kullandığımı hatırlıyorum.

Soğuk havaya karṣı Fanlar da ҫözüm olabilir ama elektrik sarfiyatınız artar. Kıs aylarında solar panellerin elektrik üretimi az olduğu iҫin, dıṣardan elektrik alamadığınız yerlerde tasarruflu olmakta fayda var.

Kühlschrank Lüfter

Abim bende acemiyim forumda. Yıllardır gezenbilir. Com üzerinden çok bilgi aldım. Bende minibüs Lt35 kısa şase aracımı karavana dönüştürmek istiyorum nasip olursa. Karavan trafik sigortası ne kadar 2022 yılı için ve evrak masrafı ne kadar tutacak vize hariç bilgi verirseniz çok sevinirim.

Abim bende acemiyim forumda. Yıllardır gezenbilir. Com üzerinden çok bilgi aldım. Bende minibüs Lt35 kısa şase aracımı karavana dönüştürmek istiyorum nasip olursa. Karavan trafik sigortası ne kadar 2022 yılı için ve evrak masrafı ne kadar tutacak vize hariç bilgi verirseniz çok sevinirim.
Daha o aşamaya gelmedim. En son karavan bittiğinde öğrenmiş olacağım

Güya adım adım buraya paylaşacaktım ama inanın o konularda pek sosyal değilim (demiştim :D ). Karavan %95 Bitti çok ufak detaylar kaldı. İlk defa karavan yapan birisi olarak (daha önce de hiç karavan görmüşlüğüm yoktu) bazı tecrübe eksikliklerinden dolayı hatalı ilerlediğim yerler oldu.7 ay sürdü toplamda ama değdi en azından her zerresini ezbere bildiğim bir araç oldu.Sıra arabanın mekaniğini öğrenmeye geldi.
Şimdi biraz giriş gelişme sonuç fotoğraflarına geldi :smiley:

Arka kapı detayları

A Kaplar

4a8d3aaf c2ee 49b9 8cc2 2f0280324687

AA Kap Detay

AAA Kap Detay

Birazcık içerisi

10e4fb6c 4890 404d 9ef8 3f3a24c2b718

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR