2006 Grand Vitara XL-7 '2.0 TD Enjektör Kaynatma Sorunu + Çözümü..!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan oguz1134 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 68
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 28,187

Etiketler
Ynt: 2006 Grand Vitara XL-7 '2.0 TD Enjektör Kaynatma Sorunu + Çözümü..!

kızdırma bujilerinin vida dişi m10 dur yani vida kısmı 10 mm dir mukayese yapın ;) diye onları ölçü olsun diye fotoya koydum.. ;)

adamlar 35-40 mm lik milleri kaynatıp,,1-2m.uzunluğunda,, saga sola cevirip oynatmak istemiş..azcık bari kıpırdatalım hesabı.. ;) cok oynatırsanda dibindeki saplamalar kırılır o ayrı az kıpırdasa iş bitecek ama..kesinlikle mümkün degil..... ;)

komple motor işi bilen torna atelyesine gitti..adamlar bi üstünde tepinmedikleri kalmış ..aldıkları para kuruşuna kadar helal olsun demek lazım..anormal bir emek var.. ;)

hidrolikle cok yüklenirsen eksantiriklerin yatakları catlayıp patlıyor kapak kullanılamaz hale geliyor..kapaga zarar vermeden enjektörleri feda ettik sadece.. ;)

tecrübeliyim accık işten de cakarım istnbul cocuğuyum vs.kendi capımda kurnazım fetbazım ..falan filan
lazım olabilir düşüncesiyle enjektör ve kapagın araştırmasını pejo cıkmacılarından ypayım dedim..enjektör sordum araba pejo dedim ters köşeye yattım citroen c5 te olurmuş..
v40 kapak sordum var dedi 2. kelimesi araba suzukimi..? oldu..ben başa cıkamadım.. ;D ;D ;D
fiyat ne dedim..suzuki olunca 2000 tabii.. ;) arabam ekpert olsaydı ben bir garip nakliyeciyim ayakları vs yeseydi 1000 olurdu ama muhabbeti yüzüme gözüme bulaştırdım. ;) ;) ;)
v40 ekpert motorda 57 degil..36 enjektör cıkarmış..
cıkmacılarla başa cıkacak kadar fetbazlığım yokmuş 2 dakkada üflediler bana.. ??? :mad: yuhh diyom kendime.. ;D ;D

işini meslegini severek bilerek yapan herkese şapkamı çıkarır saygılarımı sunarım..onlar para kazanmayı hak ediyor derim.. :smiley:

>> ina sibob iticisi hdi 2.0 <<

gogıl görsellere bunu yapıştırın ve resmine bakın.

ucunda boncuk gibi bir yer var orası zamanla yamuluyor. 16 adetten 6-8 tanesi yamuk çıktı benden ..

vede kapak içinde calıştığı yeri kırıp kapagı pert ediyor önçesi görmüşlüğüm olduğundan korktum hiç düşünmden 16 adeti yeniledim 160tl ..

bu motorda iki kronik sorun var bir taneside budur..unutmadan yapıştırayım dedim. :smiley:

Bu maceranın sonu ne oldu?
Bir ara bu aracın benzinlisine bakmıştım yazıyı okuduktan sonra iyi ki almamışım dedim. Bunun motoru onun şanzımanı alırdık başımıza bir iş.

Sakyuz Bey, araçlarda bir sıkıntı yok, sorun insanlarda. Enjektör kaynama sorunu bu motor yapısına sahip (intercooler motorun üstünde olan) tüm araçlarda mevcut. Adam demiş ki 20000 km'de bir enjektörler sökülür, temizlenip yağlanır. Benimkini alırken bu işlem yapıldı sorunsuzca. Kış biter bitmez 20000 dolmadan tekrar yaptıracağım, içim rahat olacak. Ama elin oğlu arabayı alıyor, bakım falan hikaye, zaten satacağım diye canına okuyor, üstüne bir de km sildirip satıyor. Araba 2006 ama km aslında 200bin küsur, belki de 300... Şu an benimkinin de debriyajı+debriyaj çatalı+şanzıman bilyaları yetkili serviste (Pendik Aykon otomotiv) değişiyor, krank devir sensörü ve su dağıtım merkezi de piyangodan çıktı. Onları da ekledik listeye, ama araç sıfırlanmış gibi olacak. Sonuçta kmsi yüksek araçlar. (Benimki 130000)
Buna karşın üzerindeki 108 bg motorla biraz hantal kalmakla birlikte araç 7,6 L yakıyor, bu kütle (1830 kg) için mucize. Ben hafif chip yaptırdım, gidişi biraz rahatladı. Birkaç yüzbin km devirmiş her motor bakım ister, normaldir. Yaptırmazsanız sonunda arıza çıkarması da normaldir. Benzinlisi ise 170 bg, tadından yenmez, yakıtını karşılayabilirseniz tabi. Amerikalılar bayılmış, internette öyle diyor.

krank devir sensörü

bu aracı tam tanımayan her usta o sensörü kırar..sanzıman üstüne tek civata ile üst noktadan baglı o noktayada ne el nede ayak giriyor girsede anahtarı çalıştırabilme mevzuu var ;)
ancak en ufak lokma takımı cırcırlı kol + sabırlı +akıllı usta ile yerinden cıkıyor..not =benimkiler de onu katletmişti..? ;D

maslak aksiyonda indir bindiri 1 saat bile sürmüyormuş..duyduğum ;) iş bilmenin ve tecrübenin + farkıda bu olmalı.. :smiley:

sensör şanzımanın aşagıya alınacagı zaman üstünden sökülmez ise şanzıman cıkarken onu parcalayıp çıkıyor..o sensör ben onu nereye gizlesemde insanlar onu bulamasın mantığınla yeri şeçilmiş vede konmuş..daha kötü bir yer olamaz..!

>>Bu maceranın sonu ne oldu?

>> devam ediyor sonuna yakınım ama sonu göremedik..
depo altındaki yakıt pompasını ve mazot filitresini yeniledim..ellendikçe cıvıtıp baş agrıtıyor..sabahları gec calışıyor ..ya pompa basıncı geri kacırıyor..yada filitre agzındaki oring de sorun var..yada filitre giriş çıkışlarındaki plastik baglantı larda minik bir hava alma kacırma derdi var..
haftaya eski pompayı takıp bakıçaz ..olmadı filitre üzerine egilecez..
aracı kimsenin yükseltmediği kadar yükseltince başımada iş sardım bedavadan denenmemişi denedim..yemedi..
direksiyon kutusundan cıkan rot kolları cok capraz acıya düştü..
yere paralel 0 derece acı ile calışan kolu 30-40 derece acıyla calıştırınca ilk çukurda direksiyon kutusu elimde kalıçak hissi verdi..
Z şeklinde rot içad edip takmaya uğraşmıyacam..
7-8 cm den 5-6 cm ye indirecem yükseltmeyi sanırım..şimdilik.. :smiley:

Sakyuz Bey, araçlarda bir sıkıntı yok, sorun insanlarda. Enjektör kaynama sorunu bu motor yapısına sahip (intercooler motorun üstünde olan) tüm araçlarda mevcut. Adam demiş ki 20000 km'de bir enjektörler sökülür, temizlenip yağlanır. Benimkini alırken bu işlem yapıldı sorunsuzca. Kış biter bitmez 20000 dolmadan tekrar yaptıracağım, içim rahat olacak. Ama elin oğlu arabayı alıyor, bakım falan hikaye, zaten satacağım diye canına okuyor, üstüne bir de km sildirip satıyor. Araba 2006 ama km aslında 200bin küsur, belki de 300... Şu an benimkinin de debriyajı+debriyaj çatalı+şanzıman bilyaları yetkili serviste (Pendik Aykon otomotiv) değişiyor, krank devir sensörü ve su dağıtım merkezi de piyangodan çıktı. Onları da ekledik listeye, ama araç sıfırlanmış gibi olacak. Sonuçta kmsi yüksek araçlar. (Benimki 130000)
Buna karşın üzerindeki 108 bg motorla biraz hantal kalmakla birlikte araç 7,6 L yakıyor, bu kütle (1830 kg) için mucize. Ben hafif chip yaptırdım, gidişi biraz rahatladı. Birkaç yüzbin km devirmiş her motor bakım ister, normaldir. Yaptırmazsanız sonunda arıza çıkarması da normaldir. Benzinlisi ise 170 bg, tadından yenmez, yakıtını karşılayabilirseniz tabi. Amerikalılar bayılmış, internette öyle diyor.

Arabayı beğenmiştim geniş 4 çeker ve japon daha ne olsun havasındayken çok yakar bu deyip almadım (2.7L benzinli).
Fakat mühendis adamın belirlediği bakım programına göre sorunsuz yurdumun insanının elinde dert çıkaran araba almak iyi bir fikir değil.
Bilirsiniz bu araçlar bir süre sonra servise uğramaz olur sanayideki adam da o enjektörü sökmekle uğraşmaz muhtemelen haberi de yoktur.
Servisteki uğraşır mı ondan da pek emin değilim... Benzinlisinde böyle bir problem yoksa o hala daha alınabilir araçlar listesinde durabilir tabi :D

SLM. DOSTLAR ... HASTA BİR SUZUKİCİYİM; GEÇEN YIL JLX Mİ SATIP EDİRNE'DEN KALKIP ANKARA' YA GİTTİM XL7 Mİ ALDIM EXPERTİZ YAPTIRDIM PROBLEM YOK ARABAM ŞU ANDA 83 BİNDE TÜM BU PROBLEMLERİ BİLİYORDUM YİNEDE ALDIM. ARABAMI SEVİYORUM. Bİ ARKADAŞIMIN XL7 Sİ BİRKAÇ KEZ KAYIŞ KOPARDI EN SONUNDA BİNGO KAPAK SÖKÜLECEK ENJEKTÖR KAYNATMIŞ PROBLEM SANAYİDE BİRİ DİĞERLERİ İSTANBULDA PARÇALANARAK ÇIKARTILDI UZATMADAN SONUÇ MALİYET 6.500 ...
KİME SORDUYSAM SUZUKİ GENEL MERKEZ DAHİL PROBLEM OLMADAN TEMİZLEME TARAFTARI DEĞİL KONUŞULANLARIN HEPSİNİN SONUNDA GELİP DAYANILAN ALDIĞINIZ AKARYAKITA DİKKAT DİYORLAR. SERVİSLER BİLE NE TEMİZLETME NEDE ENJEKTÖR TEMİZLEYİCİLERİ ÖNERİYOR. SÖKERİM MESULİYET KABUL ETMEM DİYOR. YA GİİTİGİ YERE GİDECEK YADA CEPTE 6.000
BULUNACAK EN BASİTİNDEN ÖYLEMİ YANİ. EN ÇOK KIZDIĞIM SUZUKİ BUNU KABUL EDİYOR VE SERVİSLERİ YAPMAM DİYOR....
BÖYLE GİDECEK SANIRIM BU 4X4 BU YAKIŞMIYOR BENDE DAHİL 8,9 KİŞİ SUZUKİDEN VAZ GEÇTİ ÇEVREMDE FORUMLARDADA ÇOKK GEÇEN VAR .. EYVALLAH SUZUKİ... MUTLU KALIN. :-[

Merhabalar, aslında temel sorunlardan bir tanesi teknolojinin hızıyla servis/sanayi elemanlarının hızının orantısındaki dengesizlik, artık çekirdekten usta yetişmiyor bu gidişle 5-10 yıl sonra ustada bulunmayacak çünkü çıraklık diye birşey kalmadı günümüzde.
Şuan kullandığımız 2000 model ve üzeri birçok araca yabancı tamirciler, bunu ben değişik illerde çok kez tanık oldum, aracınızı yetkili servisine bile götürseniz arıza tespit ve onarımda çok yetersiz kalınıyor, en kestirme yol ise "Araç kalsın biz inceleyelim" oluyor.
2001 model turbo dizel kia sportage kullandım 3 sefer kapak değiştirdim, şaka gibiydi ama maalesef 1 yılda 3 kapak yinede sorunu bulamadılar, aynı araçtan daha öncede kullandım hiç sorunsuz 2 yıl dağ tepe dolaştım, yağ ve mazot dışında hiç para harcamadım.XL-7'ye 2 yıl 40.000 kilometre bindim ilk aldığımdaki çekiş problemini yaptırdıktan sonra 5 kuruş harcamadım, sattığım arkadaşta 2 yıldır hiç sorunsuz biniyor arada sırada arayıp teşekkür ediyor, yani diyeceğim biraz şans birazda aracın geçmişte nasıl kullanıldığı.
Benim tecrübe ettiğim diğer bir konuda araç sanayiye ne kadar çok giderse o kadar çok tekrar gitmek istiyor gibi geliyor bana, aslında en güzeli aracın ilk sahibi olmak fakat özellikle jeep gurubunda bu çok pahalıya maloluyor, 0 kilometre bir jeep ile 2-3 yaşında olanının fiyatı neredeyse yarı yarıya fark ediyor, buda bizim gibi 4 çeker meraklılarını mecburen 2. ele yönlendiriyor, aracı alırken dikkat etmiyor ve sadece fiyatına bakıyorsakta sonradan çok uğraşmak zorunda kalıyoruz.
Yapılabilecek en doğru şey öncelikle aracı alırken iyi incelemek sonrada o aracın dilinden anlayan iyi bir usta bulmak, izmir ve civarındakiler için suzuki yetkili servis müdürü Kubilay beyi tavsiye ederimKazasız belasız seyahatler dilerim.

şarz dinamosu ,devirdim vs yi döndüren kayış..! üstünde otomatık gergi, ayarlı gergi ve 2 avare rulman var !!

5sene yada 120bin km yi hangisi önce doldurursa degişmeli

bir kayış 3-5de rulmanı ne tutar ? rulman dediğin 20-30 tl dir alayı kayış da öyle desen bu işin tutarı 100<>150 tl aralığı olmalı..her aracta bu rakama yakın hatta azı cıkar..? ;)

>> http://seekpart24.com/japanparts/deflection-guide-pulley-v-ribbed-belt-rp800

bundan 2 tane mevcut cokda bulmaya calışmadım fiyatı ürkütüçü..heleki 2 ile carpılınca.. ;) motor pejo pejoda böyle bir şey alayında mevcut degil parca japon kökenki.. uydurdum ama bana sorun bi cuk diye olup hiç mi ugraşmadım 3-5 gün ona koştum sadece..

bu aracların km yapmamışı yok..km yapıncada tüm bunlar dogal şeyler..
7 yaşındaki bu aracın normal km si 150 bin civarı veya altı olmalı normal şartlara göre ,,az yakıyor diye binen üstünden inmemiş..ve hepsi cok km li..! piyasada şu an satılıkların alayı galeriçiden ve 3.-5. sahibinden.. ;) 200<>300 binde cogu + km de düşürülüp satılıyor..km si cok arac satılmıyor..
ilk sahibi olupda bakımını düzgünde yapmış kişi bu aracıda satamaz derim..ömür boyu demirbaşa yazar + keyiflede biner aracına .. :smiley: başını agrıtacagı hisseden elden cıkarıyor..kendini kurtarıyor..alanıda bunlar bekliyor özetle >> bol resimli yukarıda belirttim.. :smiley:

Komple motor yok mu belki tüm bu parçaları toptan alınca ucuza gelir... şaka bi yana oldukça ağır bir bakım olmuş.

Sayın vural,

İzmir Suzuki yetkili servisinde önerdiğiniz Kubilay isimli beyefendi hangi serviste. Servisin ünvanını yazmakta sakınca varsa, Bornovadaki mi Gaziemirdeki yetkili servismi onu yazarmısınız.

Teşekkür ederim.

Bornovadaki serviste bu arkadaşımız, vitara konusunda kendini geliştirmiş bir arkadaş, özellikle sıkıntılı araçlarda tavsiye ederim.

[/quote]bu aracların km yapmamışı yok..km yapıncada tüm bunlar dogal şeyler..
7 yaşındaki bu aracın normal km si 150 bin civarı veya altı olmalı normal şartlara göre ,,az yakıyor diye binen üstünden inmemiş..ve hepsi cok km li..! piyasada şu an satılıkların alayı galeriçiden ve 3.-5. sahibinden.. ;) 200<>300 binde cogu + km de düşürülüp satılıyor..km si cok arac satılmıyor..
ilk sahibi olupda bakımını düzgünde yapmış kişi bu aracıda satamaz derim..ömür boyu demirbaşa yazar + keyiflede biner aracına .. :smiley: başını agrıtacagı hisseden elden cıkarıyor..kendini kurtarıyor..alanıda bunlar bekliyor özetle >> bol resimli yukarıda belirttim.. :smiley:[/quote]

Bu mesajınıza istinaden yazma geregi duydum, benim aynı binada oturduğum komşumda var benzinli XL-7, hiç tüp taktırmadı, ilk sahibi, 2001 model 35.000 kilometrede, satmayı düşünüyor, ilğilenen olursa buradan yardımcı olabilirim.

peki fiyat olarak ne düşünüyor ve aracın resimlerini yükleme imkanınız varmı acaba.98 v6 satar onu alırız olmazsa :smiley: alıştık v6 ya artık kolay kolay aşağıya inmeyiz sanırım.sonradan farkettim resme gerek yok araba benim bulunduğum yerde ne şans ama.bir tane gri bir tane yeşil var sanırım ikisinden biri galiba

Yeşil olan, ilk sahibi arkadaşım ve oldukça temiz, görüşebilirsiniz, sevgi çiçekçilik, Kurtdereli heykelinin ordaki katlı otaparktan 100 metre ileride sagda.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri