2007 Ducato 17 M3 Motokaravana Dönüyor-serila

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan SERİLA Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 160
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 72,336
Hüseyin bey ,
Gerçekten kapı örtülürken , gece sessizlikte çok gürültü çıkarıyor .Bu sebeple kamperler de elektrikli kapı yaptırmak gerekli diye düşünüyorum . 500 TL gibi kumandalı elektrikli kapı yapanlar var . En kısa zamanda yaptırmayı da düşünüyorum , ama asfalt dışına çok çıkanların , tozdan ve tıkırtıdan kurtulmaları için , arkayı kapattırmaları farz gibi .

Benim Karavanda bir kaç aydır bir tıkırtı duyuyorum. Ilk fırsatta kapıları kontrol edeceğim.:smiley:

Etiketler
Öncelik le hayırlı olsun. Başarılar dilerim. inşaallah tez zamanda bitirirsiniz. zaten zoru bitmiş (başlamak).
ruhsat ve sigortayı araştırdınızmı acaba tahmini nekadar çıkıyor

Sn. TURKOĞLU izolasyon malzemesi Dinamik Isının Climaflex adlı ürünü...

Aracın ilk kat izolasyonu bittikten sonra camları taktık.

20170206 171155

20170206 171021

20170206 171203

20170210 123753

Sıra güneş panellerine geldi..
Güneş paneli için İzmir 'de faaliyet gösteren Güvenli Enerji | Güneş Enerjisi | Rüzgar Enerjisi | Yenilenebilir Enerji | Kesintisiz Güç Kaynağı firmasını tercih ettim. Firma yetkilisi Sabit KARANLIK bey oldukça ilgili ve konusuna hakim. Enerji ihtiyaç analizini yaparken almış olduğum buzdolabının A++ sınıfı olduğunu tüketiminin 0.47 amp. gibi çok düşük bir değere sahip olduğunu, 12 V dönüşümünü yaptırmama hiç gerek olmadığını belirtti.
Bu görüşmeden sonra her ne kadar 12 Volt, BD 50 Danfoss kompresör almış olsam da buzdolabının dönüşüm işini rafa kaldırdım. İlerde ihtiyaç hissedersem nasıl olsa kompresör elimde hazır var olacak değiştiririm.
Durum böyle olunca sistemi şu şekilde kurmaya karar verdim.
-3 ad. 150 watt panel
- 800 W. Tam sinüs İnverter
- 2ad. 100 ahm polimer jel akü

Panelleri montaj ettirdim..ancak inverter ve aküleri daha sonraya olacak..

20170210 123737

20170210 133724

20170210 133821

20170208 155249

20170210 130312

Tavan havalandırmalarından birinin camı kırık çıkmıştı. Camları aldığım firma yetkilisi Ertuğrul beyle yaptığım görüşme neticesi arka tarafa monte ettiğim 50×50 havalandırmayı 50×80 ile değiştirmeye karar verdim. Bu değişiklik benim için ikinci bir iş ve maliyet olacak. Ancak daha iyi bir aydınlatma sağlayacak olması bir avantaj gibi gözüküyor.
Bugün araç içindeki işlere devam ettik..

20170214 143357

20170214 174429

Değerli Dostum.,
Karavan imalatını bizlerle tatlı uslubun ve güzel resimlerinle paylaştığın için çok teşekkür ederim.Projeyi gerçekten çok beğendim ve Gördüğüm kadarı ile neredeyse bitmek üzere . .inşallah Allah sağlıkla bol bol gezmeyi nasip etsin. Selam ve sevgiler Tanju Adalı

Sıra güneş panellerine geldi..
Güneş paneli için İzmir 'de faaliyet gösteren Güvenli Enerji | Güneş Enerjisi | Rüzgar Enerjisi | Yenilenebilir Enerji | Kesintisiz Güç Kaynağı firmasını tercih ettim. Firma yetkilisi Sabit KARANLIK bey oldukça ilgili ve konusuna hakim. Enerji ihtiyaç analizini yaparken almış olduğum buzdolabının A++ sınıfı olduğunu tüketiminin 0.47 amp. gibi çok düşük bir değere sahip olduğunu, 12 V dönüşümünü yaptırmama hiç gerek olmadığını belirtti.
Bu görüşmeden sonra her ne kadar 12 Volt, BD 50 Danfoss kompresör almış olsam da buzdolabının dönüşüm işini rafa kaldırdım. İlerde ihtiyaç hissedersem nasıl olsa kompresör elimde hazır var olacak değiştiririm.
Durum böyle olunca sistemi şu şekilde kurmaya karar verdim.
-3 ad. 150 watt panel
- 800 W. Tam sinüs İnverter
- 2ad. 100 ahm polimer jel akü

Panelleri montaj ettirdim..ancak inverter ve aküleri daha sonraya olacak..
Merhabalar kolay gelsin, ben de 17m3 aracıma solar sistem satın alma noktasındayım. Panelleri soracağım, Mono kristal mi ve monte ederken kullanılan ray sistemi firmanın ürünü mü?

HTC One M9PLUS cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kolay gelsin. Bence 12V kompredoru tekrar dusunun. Surekli calisan bir invertor cok da iyi bir sey degil. Isinir, ses yapar,bir cesit tehlike unsuru.

Kolay gelsin. Bence 12V kompredoru tekrar dusunun. Surekli calisan bir invertor cok da iyi bir sey degil. Isinir, ses yapar,bir cesit tehlike unsuru.

Konu benim de dikkatimi çekti. 0,47 amper 220 volt için olsa gerek. 12 voltluk bir aküde bu 8 amperin üzerinde bir değer. Buna inverterin sarfiyatını da ilave etmemiz lazım. Ideal şartlarda elektrik yetebilir ama bulutlu bir günü takibeden sıcak bir gecede sorun olabilir.

Bahsettiğiniz 800 watt invertör ile buzdolabınızı çalıştırdınız mı? watt ederki
Dolabınız 0.42 amper ile çalışıyor olabilir ama ilk kalkışta kaç amperi kaç saniye çekiyor?
220.047=yaklaşık 100 watt yapar, aküden invertörle çalıştırırken 100/12 =8 amper cıvarında ceker burada sıkıntı yok ama ilk kalkışta motor 2-3 saniye kadar normal akımının 10 katı civarında değerde akım çeker ki bu degerde kısa bir an için bile olsa 80 amper civarındadır.Bu akımda watt olarak 80X12=960 İnvertörünüzün gücüde zaten 800 (inşallah sürekli kullanım Watıdır,anlık çekime dayanabildiği değer değildir) watt olduğuna göre inverter çekilen akımı kısa devre zannedip kendini kapatabilir.
Derim ki siz o invertörü ve dolabı aracınızın aküsüne takıp dolabı çalıştırmayı deneyin derim.
Ben üstünde danfos 50 12 voltluk ekovatı olan dolap kullanıyorum ilk kalkıştaki akım derdi yok,ve nomalde 2 amper çekiyor.Danfos a ait elektronik kartın sedece dışından yani fişlerinin oradan kendi becerim ve el işçiliğimle sadece 5 lira maliyetli malzeme ilavesi ile ekovatın çalışma devir hızını kontrol edebiliyorum gerekirse tam gaz dönmeye alıp dolabı dipfriz moduna alabiliyorum,gerekli olan soğutmayı cabucak yapıp dolap içinde o anki şartlara göre olması gereken aşırı soğukluğu elde edince ekovatın dönme hızını yavaşlatıp normal buz dolabı moduna döndürebiliyorum.
Yaptığım ilave aparatı hazır halde bir torba dolusu avrupa parasınada satıyorlar.
İşte böle böle....

Umarım bu yazdığım yazıyı da beni cahillikle suçlayan bimem nerenin Reis efendisi buradaki niki ile hamradio okur.

Son düzenleme:

kolay gelsin..hayırlı olsun.
Teşekkür ederim Sn. Msh..

Değerli Dostum.,
Karavan imalatını bizlerle tatlı uslubun ve güzel resimlerinle paylaştığın için çok teşekkür ederim.Projeyi gerçekten çok beğendim ve Gördüğüm kadarı ile neredeyse bitmek üzere . .inşallah Allah sağlıkla bol bol gezmeyi nasip etsin. Selam ve sevgiler Tanju Adalı
Güzel görüş ve temennilerin için çok teşekkür ederim sevgili dostum.. Bu noktaya gelmemde senin cesaret ve teşvik veren sözlerin benim için çok önemliydi. İnşallah bitirince birlikte keyifli gezi ve kamplar yaparız..:smiley:

Merhabalar kolay gelsin, ben de 17m3 aracıma solar sistem satın alma noktasındayım. Panelleri soracağım, Mono kristal mi ve monte ederken kullanılan ray sistemi firmanın ürünü mü?

HTC One M9PLUS cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Sn. Feyizu, paneller polikristal.Firma yetkilisi verimlilik açısından bizim bulunduğumuz bölge için her ikisinin de uygun olduğunu söyledi. Rayların ise kendi üretimleri olduğunu sanmıyorum. Ray sistemi benim çok hoşuma gitti doğrusu. Rayların Montajı esnasında tavana herhangi bir delik açılmadı. Sadece kuvvetli bir yapıştırıcı kullandılar. Panelleri ise rayların üzerine özel bir parçayla monte ettiler. İstenildiğinde rahatlıkla demonte edilebilecek. Ayrıntılı bilgi için güvenli enerji firmasından Sabit KARANLIK beyle görüşebilirsiniz.

Sn. Bartek tavsiyeniz için teşekkür ederim. Yukarıda da belirttiğim gibi 12V kompresörü geri vermedim. Önce 220 V ile deneyeceğim, baktım sorun yaşıyorum 12 V dönüşümünü yaptıracağım..:smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.