2007 Grand Vitara 1.9 DDiS 40.000km Periyodik Bakımı ?..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan BRAVEHEART Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,351

BRAVEHEART

Kamp III
Merhaba,
Grand Vitara yavaş yavaş 40.000km'ye yaklaşıyor ve 40.000km periyodik bakım zamanı da öyle.
30.000 periyodi bakımında değiştirilen motor yağını geçenlerde CASTROL EDGE 5W-40 Turbo Diesel ile değiştirdim. Yağ filtresini de yeniledim.

ACABA 40.000km periyodik bakımında ne yapılır, rutin olarak değiştirilen parçalar nelerdir ???
Sadece -varsa- rutin değiştirilen parçalar ile birlikte 40.000km periyodik bakım masrafı YETKİLİ SERVİS'de ne olur
???

2007 model olduğundan 2 yıllık garantisi zaten bitti. Hava filtresi, yakıt filtresi vb DIŞINDA değiştirilmesi gereken ve sadece yetkili servislerde bulunup değiştirilebilen parça yoksa boşyere yetkili servise bir dünya para bayılmanın alemi yok. BOSCH Car & Diesel Servisi'ne gidip bu parçaları oaradan alabilir ve değiştirtebilirim. BOSCH Servisinde genel ve kabaca bir mekanik aksam + bilgisayara bağlayarak motor kontrolü de yaparlar. AMA ince kontrol ve ayar gerektiren bir yer, düzenek, vs varsa onu bilmezler muhtemelen.

1.9 DDiS Grand Vitarası olup 40.000km periyodik bakımını yetkili servisde yaptırmı olan arkadaşların yardımını bekliyorum !

Etiketler
Ynt: 2007 Grand Vitara 1.9 DDiS 40.000km Periyodik Bakımı ?..

Vay be ! Ben de kendimi az km yapar sanırdım. 1 hafta geçip de cevap gelmediğine göre, yetkili servisde 40.000km periyodik bakımını yaptırmış olan yeni kasa ve 1.9 DDiS Grand Vitara sahibi hiç forum üyemiz yokmuş demek ki.

:smiley:) walla yağ fiatında yardımcı olabileceğim 4 lt fiyatı fuul sentetik olarak 63 milyon yda 63.00 tl diğerlerini blmiyorum

yıllık bakım(benimki 2,0 otomatik,benzinli) 18500 km
toplam 244 tl tuttu.
fazla mı az mı bilmiyorum

Aslında 244TL hiç fena bir rakam değil.
Ben almadan önce bu yılın Ocak ayında, yetkili servisde 30.000km bakımı yapılmış.
Motor yağı, YAĞ filtresi, HAVA filtresi, YAKIT filtresi değiştirilmiş. Cam yıkama suyu eklenmiş.
İşçilikle birlikte 325TL tutmuş.

Aslına bakarsanız, özel bir mekanik aksam, parça bakımı veya ayarı vb yapılMAyacaksa, aynı parçaları BOSCH Car & Diesel Servisinde değiştirme niyetindeyim. Fren disk ve balata kontrolü ve temizliği de yapabilirler. Motor yağını daha geçenlerde CASTROL EDGE 5W-40 Turbo Diesel ile değiştirdim. Yağ filtresini de tabii.

40.000km olmasına 2000küsür km kaldı. O zamana kadar nelerin değiştirilmesi ve nerelerin kontrol, bakım ve ayarının yapılması gerektiğini net bir şekilde öğrenebilirsem daa sağlıklı bir karar veririm.

Sn Braveheart aracınızın el kitapçığı yoksa Suzuki.com.tr adresinden ithalatçıdan isteyin, kargo dahil ücretsiz gönderiyorlar. Orada bakım periyotları, bakımda yapılacaklar vs... birçok faydalı bilgi oluyor.

Sn Abdullah Bey, aracımın kullanım kitapçığı var ama periyodik bakım ile ilgili tablolar birkaç tane ve bana karışık geldi.

2007 1.9 DDIS / 20.000 bakımını polen filtresi hariç (gerek görülmediğinden) "aynen sizin saydıklarınız yapılmak kaydıyla" ben yetkili serviste geçen yaz sonu 190.-tl ye yaptırmıştım. ve ortalamaları da 220-250.-tl olduğunu biliyorum ....bilginiz olsun...ve bizim Jimny de bu fiyatlara yapılmıştı..şu an da bir değişiklik olmadığını biliyorum çünkü Temmuzda tekrar yaptıracağım

Değişecek parçalar iyi kötü belli olur kullanım kitapçığından. Peki, sadece yetkili servisin yapabileceği türden bir bakım, ayar vb bir süreç var mıdır ki?

Evet ,bu konuyu ben de merak ediyorum ,yetkili servisin parelelliğinde yapılacak işlemler için başka bir spesifik servisin olması gerekli olur diye düşünüyorum,tüm araçlara diagnostik ağırlıklı hizmet veren Bosch bu konuda(mekanik) ne derece yeterli bu da muamma..veya sanayideki Suzuki servislerinin,bir tecrübe edene sormalı.
Yetkili servislerin de fırsatçılığı aşikar,yapılan aynı periodik bakım için 120.- tl fark olması ıspatı ,tüm kullanılan parçalar orj ise ve de işçilik maliyetleri hemen hemen tüm markalarda aynı iken bu nasıl oluyorda faiş,rekabetçi olmayan bir rakam fatura edilebiliyor bu da cevaplanması gereken diğer bir soru.

Buradaki BOSCH Car & Diesel Servisi, (BOSCH Servisi olmadan da önce) zaten yıllardır özellikle dizel motor işinde. AYRICA sahibi 2 kardeşten biri makine mühendisi ve sürekli servisde ustaların ve otomobillerin başında. Doğrusu başka illerdekini bilemem AMA buradaki BOSCH Servisinin mekanik aksam konusunda da yetkin olduklarını düşünüyorum.
ASIL ÖNEMLİ NOKTA 40.000km periyodik bakımında SADECE YETKİLİ SERVİSLERİN BİLİP YAPABİLECEĞİ özgül bir mekanik aksam veya motor kısmının, bakım ve ayarının olup olmaması. GERÇİ buradaki SUZUKİ yetkili servisinin sahipleri aynı zamanda SKODA ve SEAT Bayiisi de olduğundan, tabiatıyla (Grand Vitaraya göre) daha çok satılan o markalarla ilgili. "SUZUKİ konusunda ne derecede bilgili ve yetkindirler" şüpheliyim. 1-2 ufak sorun için uğradığımda hiç de tatmin edici değillerdi.

Bugün SUZUKİ yetkili servisini telefonla arayıp, "Grand Vitara 1.9 DDiS (dizel) 40.000km periyodik bakımında, (motor yağı ve yağ filtresi HARİÇ) değiştirilmesi gereken parçaların neler olabileceğini ve KABACA periyodik bakım masrafının ne kadar tutacağını" sordum.
HAVA filtresi, YAKIT filtresi ve POLEN filtresi değişimiyle birlikte bakım işçiliği için KABACA 200TL tutacağını söylediler. Bana biraz FAZLA geldi.
EĞER yakıt filtresi 50TL civarında ise bu 3 filtrenin değişimi BOSCH Car & Diesel Servisinde max 100TL tutar.

Yaklaşık 1,5-2 ay önce "BOSCH Car & Diesel Service"ne giderek 45.000km bakımı yaptırmıştım.

Bu servise gitmeden önce 45.000km'de değişmesi gereken "Manual Transmission" yağı olarak önerilen API GL-4 özelliği taşıyan SAE 75W-90 yağı, Castrol marka olarak almak istedim. Castrol'un web sitesinde yeni kasa Grand Vitara 1.9 DDiS (F9Q) için bu özelliklerde 3 seçenek önerildi.

1. seçenek: Castrol TAF-X 75W-90: Ne Castrol il distribitöründe, ne hipermarketlerde, ne de BP Bayiilerinde bulamadım. Castrol-Türkiye ile yaptığım yazışmalarda; bu yağın en az 20 litrelik bidonlarda satışının yapıldığını, bu nedenle ancak yetkili/özel araç servislerinde bulunabileceğini öğrendim. Sordum AMA hiçbir yerde bulamadım.

2. seçenek: Castrol SYNTRANS AT 75W-90: Bunu da ne Castrol bayiilerinde, ne Castrol il distribitöründe, ne Real-Praktiker, Carrefour, Metromarket gibi hipermarketlerde bulamadım. Castrol il distribitörünün beni yönlendirdiği, 1. seçenek olarak önerilen yağın olup olmadığını sormaya gittiğim Mercedes otomobil, otobüs, kamyon yetkili servisinde buldum. Beraberimde götürdüğüm bidona, (birbirine bitişik yaklaşık 6-7 pompanın bulunduğu bir düzenekte), 75W-90 yazan pompadan 2 litre doldurup verdiler. Pompaların hiç birinde "Castrol" olduğunu belirten bir ifade yoktu AMA etraf dolu-boş 100 litrelik büyük Castrol varilleriyle doluydu. Muhtemelen bu pompa da yer altında bir varile veya depoya bağlıydı. SYNTRANS AT - ENERGEAR adıyla fatura kesildi. Artık varsa, günahları boyunlarına...

3. seçenek Castrol EPX 75W-90: SYNTRANS-AT'yi bulunca, bunu aramama gerek kalmadı AMA ön-arka differansiyel + transfer kutusu yağı olarak önerilen Castrol EPX 80W-90 yağı aldığım Castrol bayiinde bu 75W-90 yağ da mevcuttu.

Yine 45.000km'de kontrolü / gerekirse değişimi önerilen ön ve arka differansiyel yağı ile transfer kutusu yağı olan API GL-5 standardında SAE 80W-90 yağı, yine Castrol marka almak istedim ve üstte belirttiğim gibi bir Castrol Bayiinde (aynı zamanda New-Holland Traktör/Arazi araçları yetkili servisi) buldum. 20 litrelik Castrol tenekesinden, 3,5 litre aldım.

"BOSCH Car & Diesel Servisi" ne yağları satın almış olarak gittim. Bu servisde; hava filtresi ve polen filtresi yenilendi, Würth solusyonla klima temizliği yapıldı, şanzıman yağı, transfer kutusu yağı, ön ve arka differansiyellerin yağları boşaltılarak benim getirmiş olduğum yağlar dolduruldu, ön düzen kontrolü yapıldı, BOSCH'un bilgisayar destekli ve kontrollü ön ve arka amortisör-süspansiyon + ön ve arka frenlerin disk-balataların ovalite + yanal kayma, vb TEST cihazında teste tabi tutuldu. Geriye bilgisayar ile elektronik kaydı tutulan parametrelerin kontrolu kaldı AMA benim zamanım kalmadı. Birkaç gün içinde tekrar gidip bu elektronik teşhisi de yaptıracağım.

Merak edenler olabilir. Fiyatları yazayım.
Önce yağlar.
Castrol SYNTRANS-AT 75W-90 (API GL-4, maual transmission oil): 35 TL/litre x 2 litre = 70 TL
Castrol EPX 80W-90 (API GL-5, ön ve arka differansiyller + transfer kutusu için hypoid gear oil): 7,5 TL/litre x 3,5 litre = 26 TL

"BOSCH Car & Diesel Servisi" nde değiştirilen parçalar:
Hava filtresi + polen filtresi: 50 TL
Yukarıda detaylıca belirttiğim parça-yağ değişimi, kontrol ve testler için İŞÇİLİK: 50TL

45.000km bakım maliyeti TOPLAM: 196TL

90.000 km bakımı:
2 ve 3-Aralık-2015 tarihlerinde aracımın 90.000 km bakımını yaptırdım.
Trigger seti (GATES set + GMB su pompası birlikte)
V-kayışı + bir süredir ses yapan 2 adet "avare rulman"
Motor yağı: Shell Helix Ultra AM-L 5W-30 5 lt
Yağ filtresi
Yakıt (mazot) filtresi
Hava Filtresi
Kabin (polen) filtresi
Egsoz askı lastiği (deforme olduğundan) yenilendi.
Mekanik aksam + 4-teker-fren disk-balata kontrolleri yapıldı.

En son bir üsttteki mesajımda yazdığım tarihte değişen manuel şanzıman, ön-arka difeansiyel ve transfer kutusu yağlarının değişimi ise gerekli görülmedi.

EDIT: Konunun başlığını "2007 Grand Vitara 1.9 DDiS 90.000 km Periyodik Bakımı" şeklinde değiştrimek mümkün olmadı. Konunun ilk mesajı için "Düzenle" linki YOK, ne yazık ki...

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri