2008 Yılı Çanakkale Ağaçlandırma Çalışmalarımızdan Görüntüler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bigalı Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,522

bigalı

Kamp II
Yer
çanakkale
selam.2007- 2008 yılı ağaçlandırma çalışmalarımızdan birkaç foto eklemek istedim :smiley:
Dikim2007018 1
Dikim2007019
Dikim2007020
Dikim2007021
Dikim2007024
Dikim2007029
ağaçlandırma sahamıza tel çektik.Tel işinde çalışan arkadaşlar
Dikim2007032
Dikim2007034
Dikim2007040
ateşimiz de yandı
Dikim2007049
ve şöför arkadaşım Sadet aracı batırdı çekmek için çalışma :smiley:
Dikim2007054 1
aracı çekince Sadet nasılda poz vermiş :D
Dikim2007064

Etiketler
Ynt: 2008 Yılı Çanakkale Ağaçlandırma Çalışmalarımızdan Görüntüler

fidanları yeiştirdiğimiz fidanlığımız
Resim001 1
Resim001 1
Resim003
Resim004
dikim yapılmış iki yıllık sahalarımız
Resim056
Resim057
Resim058
Resim059
Resim060
Resim061
Resim062

ormanların baş düşmanı olan zaralı böceklerle mücadele yöntemlerinden biri olan adacık sisteminin yapılışı
Resim037
Resim038
Resim039
Resim040
Resim043
Resim052
Resim053

selamlar,
ağaçlandırmada Allah yardımcınız olsun. Çon büyük emek sizinkiler...
Birşey soracağım son fotolardaki "adacık yöntemi" ni biraz açıklarmısınız?
Birde geçtiğimiz sene yanan eceabat çıkışındaki ormanlık alan ne zaman ağaçlandırılacak? çalışması var mıdır?

orman yetiştirmek zor ve zahmetli bir iştir.Ancak o yetişen orman ı korumak daha büyük bir özveri ister.İşte bu amaç ile orman yangınlarına karşı başarılı olmak için yangın havuzları yapılmıştır.Yangın havuzlarımızdan görüntüler
Resim023
Resim024
Resim025
Resim026
Resim034
Resim035

Ayrıca unutmayalım ki orman yangınlarının %90 ı insan kaynaklı dır.Ormanlarımızı koruyalım kollayalım :smiley:

Adacık Tesisinde Çamkese Böceği ile mücadele amaçlı olarak toplanan böcek keseleri bu adacığın içerisine konur ve adacığın etrafı su ile doldurulur.Burada evrim geçiren böcek tırtılları çamkese böceklerini yiyerek zararsız hale getirir.Bu bir biyolojik mücadele yöntemidir.

Bu yüce görevinizden dolayı sizi kutluyorum, ağaç yetiştirme, orman oluşturma ile ilgili paylaştığınız bilgiler ve fotoğraflar için çok teşekkür ediyorum.

Bir cümlenizi öne çıkarmak istiyorum, izninizle

Ayrıca unutmayalım ki orman yangınlarının %90' ı insan kaynaklıdır.Ormanlarımızı koruyalım kollayalım 

valla boyle bir faaliyetten hic haberim olmadı, yoksa gelmezmiyim, benim ahdim var zaten bin(1000) çam fidanı dikmeden olmeyeceğim. birdaha boyle bir aktivite yaparsanız lutfen haber verin.
gecen ay bir arkadaş çanakkale lapsekide aldığı bir araziye ceviz ve nar fidesi dikmek için hamle yaptı. ben tam yerini ögrenmek için onunla gidecektim başka iş cıktı ama google dan yerini ögrendim ayrıca birde pazarda benim arkadaşıma raslamış lapsekide oda öğrenmiş yerini hele agacalr bir büyüsün nar ve ceviz safari düzenleyelim o tarafa, şaka bir yana bundan epey bir sene önce istanbul k. bakkalköy tarafında ağaclandırma yaparken bir takım densizler oradaki köylüleri kışkırtıp, işte bizim koyun otlatdığımız arazileri ağaçlandırıp bizim koyunları aç bırakıyorsunuz diye bizi engellemeye calıştıklarını hatırlıyorum. şimdi o tepeler yemyeşil nasıl gururlandığımı anlatamam her görüşümde.
hemde o zaman köylülerin elindeki pankartları görmeliydiniz. oralarda bulunmayacak karton ve çıtalarla ve de o köylülerin yazamıyacakları sloganlar ve yazı karakterleri ile. ama sanırım şimdi onlarda oyle görünce mutlu oluyorlardır.tabii en cok maramara koleji öğrencileri.
bundan sonraki ağaçlandırma faaliyetinden benide haberdar edin ne olur

ayrıca biz izcilik faaliyetlerimizde de çamkese böceği toplama işinide yapıyorduk hele kastamonu küre dağlarındaki kampımızda. www.tif.org.tr de ve istanbul izci grubunun sitesinde ayrıntılı vardır. vita nerdesin?nerde kamp fotoları?

2009 yılı için fidan yetiştirme çalışmalarımız
Resim097
Resim098
Resim099
gönüllü küçük işçilerimiz benim iki kızım ve arkadaşları da bize yardım ettiler:smiley:
Resim103
Resim104
Resim104
fidanların yetiştirildiği yastık
Resim106
arkadaşımız Oktay
Resim107

Resim108
Resim117
Resim118
Resim119
Resim120
ormanlarda yaptığımız bakım çalışmalarından
Resim125
Resim126
arkadaşım ormancı İbrahim yerinde bakım çalışmalarını yaptırırken
Resim127

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri