2009 Motorlu Taşıtlar Vergileri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Volk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,855

Volk

Kamp III
Yer
BOLU
motorlu-tasitlar-vergisi-genel-tebligi.jpg

motorlu-tasitlar-vergisi-genel-tebligi1.jpg

Ayrıca buradan her türlü aracın vergisini hesaplayabilirsiniz

http://www.gib.gov.tr/fileadmin/images/mtv.html

Etiketler
Ynt: 2009 Motorlu Taşıtlar Vergileri

sadece 12 lira artmış benim aslanın vergisi
ama burdan vermediğimi passattan alıyolar passat da 800 liracık olmuş

Bir de küçük hatırlatma, zaten hepiniz biliyorsunuzdur. Eğer verginiz, aracınızın kasko bedelinin %5'inden fazla ise, bir alt seviyeden vergi ödüyorsunuz.

Merhaba,
Konu ile ilgili 06.01.2009 tarihli Hürriyet Gazetesinde Şükrü Kızılot'un bir yazısı yayınlandı. Buraya alıntılıyorum.

Cavid Sezen
Taşıtı olanlara daha az vergi ödeme fırsatı
MİLYONLARCA otomobil sahibi, taşıtlarının 2009 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisini (MTV) daha az ödeyebilir. Geçmiş yıllarda yararlanılan bu fırsat, 2009 yılında da söz konusu...

DÜŞÜK VERGİ NASIL ÖDENİR?
Düşük vergi ödeme olayından, bazı taşıtlar yararlanabiliyor. Örneğin; otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzeri taşıtlar için bu tür bir avantaj var.
Aşağıda, bu araçların 2009 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) tarifesine yer verilmiştir.
Buna göre, tablodaki MTV, aracınızın kasko değerinin yüzde 5'ini aşıyorsa, vergi bir alt tarifeden, daha düşük olarak ödeniyor.

ÖRNEK: Motor silindir hacmi 3.000 cm3 olan 2004 model otomobilin, kasko sigortasına esas olan değeri 40 bin TL, 2009 yılı MTV tarifesinde yazılı olan vergisi de 3.158 TL'dir.
Bu duruma göre, tarifedeki 3.158 TL'lik MTV, otomobilin kasko değerinin yüzde 5'i olan 2.000 TL'yi aşmaktadır. O halde, otomobilin MTV'si bir alt kademeye göre 1.893 TL olarak belirlenecektir.

NE YAPILMASI GEREKİYOR?
Görüldüğü gibi, örneğimizdeki vatandaş, otomobilinin kasko değerine göre hesaplama yaptığında, yaklaşık 1.265 TL daha az MTV ödeyecek.

1- Öncelikle, aracınızın "kasko sigortası değerini" öğreneceksiniz.
2- Kasko sigortası değerinin yüzde 5'ini hesaplayıp, tarifedeki verginizle kıyaslayacaksınız.
3- Tarifedeki MTV, kasko değerinin yüzde 5'inin altında ise, yapacağınız bir şey yok. Tarifeye göre MTV'yi ödeyeceksiniz. Yüzde 5'inin üzerinde ise, o zaman bir alt kademeye bakarak, ödeyeceğiniz vergiyi bulabilirsiniz (O da üzerinde ise ikinci alt kademeye bakılamıyor).
4- İndirimli tarifeden yararlanabilmek için, yetkili sigorta acenteleri tarafından düzenlenen "bildirim formu" ile vergi dairesine başvuruda bulunulacak.
5- Araçlarını, kasko sigortası yaptırmayanlar da "MTV indirimi" uygulamasından yararlanabiliyor.

BAŞVURU GEREKİYOR
Ödeyeceği MTV, aracının kasko sigorta değerinin yüzde 5'ini aştığını fark eden araç sahibinin, ilgili vergi dairesine yazılı başvuruda bulunması gerekiyor. Başka bir anlatımla, vergi dairesi bu hesaplamayı, başvuru olmadan kendiliğinden yapmıyor.

GEÇMİŞ YIL VERGİLERİ
Otomobil, cip, kaptıkaçtı, arazi taşıtı ve benzeri taşıt sahipleri, 2004, 2005, 2006, 2007 ve 2008 yıllarında, kasko sigorta değerinin yüzde 5'inden fazla Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemişlerse, "düzeltme dilekçesi" vermek ve araçlarının "kasko sigorta değeri bildirim formunu" da eklemek suretiyle, fazla ödedikleri vergileri de iade olarak geri alabilirler.
Zamanaşımı süresi 5 yıl olduğu için, 2004-2008 yıllarında, fazla ödenen vergileri geri isteme bakımından, süre geçmesi diye bir durum da söz konusu değil.
Evet... Yapılması gerekenler bunlar. Şimdi sıra, bir hesap makinesi bulup, aracınızın kasko değeri ile 2009 yılı MTV'sini kıyaslamada...

Teşekkürler Cavid Bey,

Benim araca baktım, küçük bir farkla dediğiniz konuyu kaçırıyorum. 2001 model aracımda bu oran %4.6 eğer 2000 model olsaydı %5.2 olacaktı. Kısmet, bakalım seneye nasıl olacak.  ::smiley:

Benzinden %200, ÖTV den bi o kadar, KDV ötv nin bile var Üzerine 6 ayda bir MTV , kasko, zorunlu trafik, yılda bir muayene ve harçları, otoban köprü parası, radar trafik cezası, Bu devlet batmaz.

Ferhat Bey,

Benim düşük vergiyi kaçırmam ise, saç baş yoldurtacak cinsten. Yıllık vergim, 628 TL. Aracımın kasko değeri: 12.645 TL. Bunun %5'i 632,25 TL. 4 TL 25 Kuruşluk fark yüzünden, 235 TL fazla ödeyeceğim. (628-393= 235 TL) Yasa değişmezse, gelecek yıl dilerim yakalarız.
( Araç: Mitsubishi L 300 Yandan camlı çift sıra koltuklu)

Cavid Sezen

Merhaba,

Ayrı bir kaynak, bu olanaktan,üzülerek söyleyeyim, her türden aracın yararlanamayacağını belirtiyor. Haber doğruysa, panelvan ve camper/motorkaravan sahipleri bir bardak soğuk su içsin!... (Ben da...)

http://www.milliyet.com.tr/Ekonomi/SonDakika.aspx?aType=SonDakika&ArticleID=1033649&Date=28.12.2008&Kategori=ekonomi&b=Daha%20az%20otomobil%20vergisi%20odemenin%20sirri&ver=52

HANGİ TAŞITLARA İNDİRİM VAR?

Kasko bedeli kıyaslaması yoluyla daha az motorlu taşıtlar vergisi ödeme olanağı, Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu#8217;nun (I) sayılı tarifesinde yer alan;

* Otomobil, l Cip l Kaptıkaçtı l Arazi taşıtları

* Benzeri taşıtlar için söz konusu. Bunlar dışında kalan araçlar için kasko bedeli kıyaslaması, dolayısıyla tarifede yer alan tutardan daha az motorlu taşıtlar vergisi ödenmesi söz konusu değil.

Cavid Sezen

Kasko değeri denen, aracı kasko yaptırırken araca biçilen değerdir. Marka, model ve yılına göre değişir. Kasko sigorta primi ile karıştırmayınız.

Cavid Bey, desenize umut yok illa ki 628TL olarak ödeyeceğiz.
Bendeki aracın kasko değeri 13450TL 2000 Model olsaydı 12000TL oluyor. Ama son habere göre bunun bir önemi kalmadı. Bizim araçlara da bu hesap yöntemi uygulanabilseydi haksızlığın biraz önüne geçilebilecekti.
Şöyleki;
Bendeki gibi 2001 model 87HP Kia Pregio veya Sizdeki gibi 80HP Mitsubishi L300 için 628TL öderken;
Mesela 2003 Transporter 102HP Cityvanım olsaydı kasko bedeli benim aracın 2 katından fazla, 27100TL iken 393TL ödeyecektim.
veya 37800TL kasko bedelli 2003 model LT Volt panelvan'dan yapılma karavanda bizim gibi 628TL ödüyor.

14 yaşındaki aracımın vergisini 250 TL arttırmışlar, % 20-25 gibi bişey , hani enflasyon yoktu , hatta krizden dolayı deflasyon olmuştu ???

Göktuğa katılıyorum bu devlet batmaz .(Sayemizde)

Bir Dip Not : Toplanan Tüm verginin % 82 si motorlu taşıtlara bağlı dolaylı veya direk vergilerden alınıyormuş. ;D

Geçen yil ford connect vergim 561 bu yil 628 ya ben geçen sene bukadar zam almadım bu senede hatta patron kırz var diye zamanda vermiyor ikramıyeyıde iptal etti ya böyle nereye kadar hep sırtımızdan hep sırtımızdan bıktımya
Allahtan defenderin pek artmadı geçen yıl 270 bu yıl 282

Kasko değer listesinde görünmeyen araçlar için kasko değeri nasıl belirleniyor. Mesela benim aracım 1984 Land Cruiser. Kasko listesinde 1984 modeller yok. yinede indirimden faydalanabilirmiyim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR