2010 Ducato Projesi-tunavanlife

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tunavanlife Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 41
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,590
Öncelikli olarak teşekkürler, kullandığım invertör akıllı invertör olup bir çok korumayı bünyesinde barındırıyor.Tabiki araçta kullanacagımız cihazlar için güç hesabı yapmamız gerekiyor, buna göre panel ve invertörümüzünde uyumlu olmadı gerekiyor. Benim aracım da ocak dahil buzdolabı, çamaşır makinası 220v düşündüğüm için sistemi 220v yaptım. Belki kurulum maliyeti biraz fazla olabilir ama 12v buzdolabı fiyatı ile 220v buzdolabı fiyatı arasındaki fiyat farkında küçümseyecek kadar değil
Saygılarımla

TOMMATECH INVERTÖR
Tam Sinüs İnvertör
Giriş Voltajının Ev Aletleri ve Bilgisayarlara Göre Yapılandırılma Özelliği
Uygulamalara Yönelik Seçilebilir Şarj Akımı
LCD ile Ayarlanabilir AC/Solar Giriş Önceliği
Şebeke veya Jeneratör Desteği Özelliği
AC Kurtarma Sırasında Yeniden Başlatma Özelliği
Aşırı Yük ve Kısa Devre Koruması
Optimize Akü Performansı için Özel Akıllı Akü Yönetim Sistemi
Soğuk Başlangıç Fonksiyonları
Tommatech 4 kVa / 5 kVa / 4 Üniteye Kadar 4 kVa ve 5 kVa

Kurduğunuz sistemde ocak ve çamaşır makinesini deneme imkanınız oldu mu?

12 volt kullanarak bahsettiğiniz cihazları kullanacağınızı düşünürsek.

Ocak minimum 1000W ( yemek yapmak, çay demlemek vs için ) maks. Bir saat kullansanız.
1000W / 12V = 83A

Çamaşır makinesi bir saat çalışsa
Yanlış hatırlamıyorsam en düşük rezistansı 2400W onada 2000W diyelim.
2000W / 12V = 166A
motor min. 600W oda 600W / 12V = 50A eder.
Rezistansla motorun çalışması aynı ana denk geldiğinde taoplamda 216 Amper eder.

Çamaşır mak. çalışırken dalgınlıkla ocağı açtığınızı düşünemiyorum bile.

Son düzenleme:

Merhaba, ben Yunus Ankaradan. 40 yaşındayım. 6 ocak da edindiğim 2010 ducato 15m3 aracımla projeye başlayacağım. Zaman zaman buradan da paylaşımlar yapmaya çalışacağım. Ancak instagram hesabımı daha yoğun kullanacağım. Lütfen beni ekleyin. Kullanıcı adım tunavanlife. Yardımlarınızı yorumlarınızı her zaman bekliyorum. Üstadlara ustalara gönülveren herkese selam olsun.

Biz de sizinle aynı durumdayız.Aynı marka arabamızı aldık ama henüz dönüşüme başlamadık.Sanırım yalıtımını kendimiz yapacağız.Sizdeki gelişmeleri de heyecanla takip edeceğiz.Kolay gelsin.

12 volt kullanarak bahsettiğiniz cihazları kullanacağınızı düşünürsek.

Ocak minimum 1000W ( yemek yapmak, çay demlemek vs için ) maks. Bir saat kullansanız.
1000W / 12V = 83A

Çamaşır makinesi bir saat çalışsa
Yanlış hatırlamıyorsam en düşük rezistansı 2400W onada 2000W diyelim.
2000W / 12V = 166A
motor min. 600W oda 600W / 12V = 50A eder.
Rezistansla motorun çalışması aynı ana denk geldiğinde taoplamda 216 Amper eder.

Çamaşır mak. çalışırken dalgınlıkla ocağı açtığınızı düşünemiyorum bile.

edit: pardon ben mesajı yanlış anlamışım siz 12v cihazlar için sormuşsunuz.

ben de sistemimi 3kw inverter kuracağım ve bu konuda araştırmaları ben de yaptım. Çamaşır makinesi konusunda LGnin 2kglık versiyonları 175kWh/yıllık (ki bu suyu kendi ısıttığında) ben karavanın sıcak su girişine bağlamayı düşünüyorum. ayrıca motorunun 1 saat boyunca tam yükte çalışacağını ve buna göre akım çekeceğini düşünmekte sanırım yanlış olur. elektrikli ocak mevzusunda da kullanmayı tercih etmem ancak kullanılmak istenirse bile konvensiyonel rezistans tipli ocaklar yerine indüksyon ısıtıcılar tercih edilmeli diye düşünüyorum kullanmadım ancak çok kısa sürede suyu kaynatabiliyorlar ve yurt dışında da tercih edildiklerini gördüm. ve sanırım bu tip ocaklar dc voltaj üzerinden çalışıyor yani düzün bi dönüşüm yapılırsa 2 kere inverterdan geçip kayıp verdirmeden verimli şekilde kullanılabilir tabii ki de teoride. 12v indüksyon ısıtıcalar mevcutmuş yeni gördüm link.

Son düzenleme:

....
ben de sistemimi 3kw inverter kuracağım ve bu konuda araştırmaları ben de yaptım. Çamaşır makinesi konusunda LGnin 2kglık versiyonları 175kWh/yıllık (ki bu suyu kendi ısıttığında) ben karavanın sıcak su girişine bağlamayı düşünüyorum. ayrıca motorunun 1 saat boyunca tam yükte çalışacağını ve buna göre akım çekeceğini düşünmekte sanırım yanlış olur. elektrikli ocak mevzusunda da kullanmayı tercih etmem ancak kullanılmak istenirse bile konvensiyonel rezistans tipli ocaklar yerine indüksyon ısıtıcılar tercih edilmeli diye düşünüyorum kullanmadım ancak çok kısa sürede suyu kaynatabiliyorlar ve yurt dışında da tercih edildiklerini gördüm. ve sanırım bu tip ocaklar dc voltaj üzerinden çalışıyor yani düzün bi dönüşüm yapılırsa 2 kere inverterdan geçip kayıp verdirmeden verimli şekilde kullanılabilir tabii ki de teoride.

Gezilerinizin çoğu kamp dışı dağ, bayırda, gizli koylarda günlerinizi geçirmeyecekseniz Çamaşır makinasını her gün kulllanmayacağınızı varsayarsak ; akülere ve onu detskleyecek diğer ünitelere yatırım yapmak yerine 3 günde bir kampa girmek ve oradaki 220 V elektriği kullanarak makinanız çalıştırma ,atıklarınızı boşaltmak gibi temel ihtiyacların giderilmesi dahil kapm nimetlerinden yararlanmak ilk yatırım maliyetinizi düşürmezmiydi?

Yok ,kamplarda hiç kalmayacağım diyorsanız 2 KVA lık sesiz mini jenaratör alıp çamaşır makinası yada ısıtıcı ocak kullanımınızıda doğrudan jeneratör üzerinden çalıştırmakta ilk yatırım maliyeti olarak biraz daha ucuza gelir.100 Ah mutlu Jel akü fiyatı ile 2,5 KVA jeneratör fiyatı yaklaşık aynı.
jeneratörün ayrı faydasıda panellerden yeterli verim alamadığınızda akülerinizi jen. üzerinden dolumunu da yapabilirsiniz.
jenaratörü araç arkasına yapılacak taşıyıcı platform üzerinde sabit olarakta kullanabilirsiniz.

Eğer ben ç.makinası ve ısıtıcılı ocak kullansaydım 3-4 günde bir kampa girerek ilk yatırım maliyetimi artırmazdım.
Yada jen.alır ilave fahiş fiyatlı jel akülere, büyük kapasitel invertere ve daha fazla panele yatırım yapmazdım.

Tercih ve emek sizin.keyfini sürecek olanda sizsiniz.
kolay gelsin.

edit: pardon ben mesajı yanlış anlamışım siz 12v cihazlar için sormuşsunuz.

ben de sistemimi 3kw inverter kuracağım ve bu konuda araştırmaları ben de yaptım. Çamaşır makinesi konusunda LGnin 2kglık versiyonları 175kWh/yıllık (ki bu suyu kendi ısıttığında) ben karavanın sıcak su girişine bağlamayı düşünüyorum. ayrıca motorunun 1 saat boyunca tam yükte çalışacağını ve buna göre akım çekeceğini düşünmekte sanırım yanlış olur. elektrikli ocak mevzusunda da kullanmayı tercih etmem ancak kullanılmak istenirse bile konvensiyonel rezistans tipli ocaklar yerine indüksyon ısıtıcılar tercih edilmeli diye düşünüyorum kullanmadım ancak çok kısa sürede suyu kaynatabiliyorlar ve yurt dışında da tercih edildiklerini gördüm. ve sanırım bu tip ocaklar dc voltaj üzerinden çalışıyor yani düzün bi dönüşüm yapılırsa 2 kere inverterdan geçip kayıp verdirmeden verimli şekilde kullanılabilir tabii ki de teoride. 12v indüksyon ısıtıcalar mevcutmuş yeni gördüm link.

12 volt veya 24 volt kullanarak devreye 3kw inverter alınarak 220 volt cihazların kullanılması bana çok doğru gelmiyor tabiki tercih meselesi, verdiğiniz linkte de indüksiyon ısıtıcının testini 48 voltta yapmışlar 9 A çekiyor buda 12 voltta 36 amper. Jel aküler hızlı şarz ve deşarz için uygun değildir. Normal kullanımda 5 yıl kullanacağınız aküyü yüksek deşarz dan dolayı her yıl değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Gezilerinizin çoğu kamp dışı dağ, bayırda, gizli koylarda günlerinizi geçirmeyecekseniz Çamaşır makinasını her gün kulllanmayacağınızı varsayarsak ; akülere ve onu detskleyecek diğer ünitelere yatırım yapmak yerine 3 günde bir kampa girmek ve oradaki 220 V elektriği kullanarak makinanız çalıştırma ,atıklarınızı boşaltmak gibi temel ihtiyacların giderilmesi dahil kapm nimetlerinden yararlanmak ilk yatırım maliyetinizi düşürmezmiydi?
Yok ,kamplarda hiç kalmayacağım diyorsanız 2 KVA lık sesiz mini jenaratör alıp çamaşır makinası yada ısıtıcı ocak kullanımınızıda doğrudan jeneratör üzerinden çalıştırmakta ilk yatırım maliyeti olarak biraz daha ucuza gelir.100 Ah mutlu Jel akü fiyatı ile 2,5 KVA jeneratör fiyatı yaklaşık aynı.
jeneratörün ayrı faydasıda panellerden yeterli verim alamadığınızda akülerinizi jen. üzerinden dolumunu da yapabilirsiniz.
jenaratörü araç arkasına yapılacak taşıyıcı platform üzerinde sabit olarakta kullanabilirsiniz.
Eğer ben ç.makinası ve ısıtıcılı ocak kullansaydım 3-4 günde bir kampa girerek ilk yatırım maliyetimi artırmazdım.
Yada jen.alır ilave fahiş fiyatlı jel akülere, büyük kapasitel invertere ve daha fazla panele yatırım yapmazdım.
Tercih ve emek sizin.keyfini sürecek olanda sizsiniz.
kolay gelsin.

gezilerimi tatilden çok çalışabileceğim, düşünüp üretken olabileceğim şekilde tasarlamayı düşünüyorum ve kalabalıktan ziyade daha sakin yerleri tercih edeceğim yani muhtemelen dediğiniz gibi ihtiyaçları karışılamak haricinde gerekmedikçe kamping alanlarında konaklamayacağım.

Tam da sizin dediğiniz gibi jeneratör mevzusunu düşünmüştüm hatta çok mantıklı ancak benim açımdan olay sadece çamaşır makinesi ya da elektrikli ocak değil hatta alışana kadar bunları koymayı bile düşünmüyorum.

3kw inveterterda karar kılmamın sebebi mikrodalganın sağladığı avantajlar vazgeçmek istememem (en düşük ayarda dahi 1300w çekiyor) ve grafik işlerinden dolayı koymam gereken pc (max 850w olması işleri biraz karıştırıyor). 800w inverterin beni bu durumda kurtarmayacağını düşündüm ve tam sinüs kısmında seçenekler de çok fazla değildi 2400w mppt ile 3000w mppt inverter arasında sadece 200 lira fark vardı tabi ben daha karavanı yapmadım tamamen plan aşamasında. teşekkürler.

12 volt veya 24 volt kullanarak devreye 3kw inverter alınarak 220 volt cihazların kullanılması bana çok doğru gelmiyor tabiki tercih meselesi, verdiğiniz linkte de indüksiyon ısıtıcının testini 48 voltta yapmışlar 9 A çekiyor buda 12 voltta 36 amper. Jel aküler hızlı şarz ve deşarz için uygun değildir. Normal kullanımda 5 yıl kullanacağınız aküyü yüksek deşarz dan dolayı her yıl değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

evet ben de sonradan farkettim ama sürekli olarak açık kalmadığını düşündüğümüzde her halükarda konvensiyonel elektrikli ocaklardan avantajlı olacaktır. benim açımdan böyle bi durumda tercihim indüksiyon ocak olmazdı ama lpg ve diğer elektrikli ocaklara göre aynı miktarda suyu 2-2,5 kat daha hızlı ısıtabilmesi (220v olanlar için) istisnai başka çözümlerin geçerli olmadığı ya da kullanılamadığı senaryolarda belki harcanabilir eski akülerle kurulmuş bir sub-sistem ile faydalı hala getirilebilir tabii teoride. ancak o sistemin de şarj edilmesi ve ağırlığı dediğim gibi sadece belli başlı durumlarda amorti edilebilir.

Zemine içeriden zift denilen atılarak yapıştırılan bir madde ile kaplandı. Bu işlemden önce delikler kaynak vs ile kapatıldı. Zeminden gelecek tehditler ortadan kaldırıldı. Belki bir de alttan meges yapılabilir. Kayar kapının tüm kilit bilye parçaları değişti. Arka kapıların kilitleri değişti. F2065a29d2de20003e972889498fa041

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Zemine içeriden zift denilen atılarak yapıştırılan bir madde ile kaplandı. Bu işlemden önce delikler kaynak vs ile kapatıldı. Zeminden gelecek tehditler ortadan kaldırıldı. Belki bir de alttan meges yapılabilir. Kayar kapının tüm kilit bilye parçaları değişti. Arka kapıların kilitleri değişti. F2065a29d2de20003e972889498fa041

Zemine içeriden zift denilen atılarak yapıştırılan bir madde ile kaplandı. Bu işlemden önce delikler kaynak vs ile kapatıldı. Zeminden gelecek tehditler ortadan kaldırıldı. Belki bir de alttan meges yapılabilir. Kayar kapının tüm kilit bilye parçaları değişti. Arka kapıların kilitleri değişti. 85835bd932d992ff2dd963086bd0ed17

Zemine içeriden zift denilen atılarak yapıştırılan bir madde ile kaplandı. Bu işlemden önce delikler kaynak vs ile kapatıldı. Zeminden gelecek tehditler ortadan kaldırıldı. Belki bir de alttan meges yapılabilir. Kayar kapının tüm kilit bilye parçaları değişti. Arka kapıların kilitleri değişti.

görüntü çatı kaplarken kullanılan ziftli kağıtlara benziyor, malzemenin adı mı zift yoksa gerçekten zift içeren bir şey mi? Gerçekten zift içeriyorsa hem koku yapar hem de sağlığınıza zarar verir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri