2010 Fiat Ducato L4h2 Karavan Yapımına Başlıyoruz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Karavanlahayat Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 119
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 38,358
Tekrar herkese merhaba,

Karavanda Tente konusunu bir türlü çözememiştim. Fiamma, Thule ve Dometic gibi ana firmaların ürünleri Euro'nun feci artışları neticesinde alınabilirlikten uzaklaştı. Kalite konusunda kesinlikle çok iyiler ancak ürün bedelleri 18-25 bin TL mertebelerine kadar çıkıyor normal ürünlerde. Ayrıca montaj braketlerini de ayrıca satmaları fiyatı daha da artırıyor.

Bu nedenle uzun süredir yaptığım google aramalarında ve birebir görüşmelerde yerli stor perde mantığında üretilen daha basit ve bütçeyi sarsmayacak bir ekipmana yöneldim. burada harcamadığım fazladan bütçeyi gezi ve kamplar için değerlendireceğim. Aslında Dechatlon'dan fresh tentelerden almak gibi bir isteğim vardı ama açıp kapatmak sıkıntı olacak gibi geldi. Özellikle kısa süreli molalarda kurmak zor olacaktı.

İzmir'den İzmir Karavan isimli bir tedarikçiden 3.5 mt x 2.4mt motorlu (220V-her ne kadar istemesem de) bir tente siparişi verdim. Genel olarak fiyat ve ürün tipine bakarsak avantajlı bir fiyata geldi. Çok iskonto alamasam da 210 Eur gibi bir rakamda bağlamış olduk. Bugün siparişini verdim ve kargoya verilmesini bekliyorum.

En kısa sürede sizlerle hem kutu açılımı, hem montaj detayları, hem de son montajlı halini paylaşmayı umuyorum. (Montaj için tabi ki daha önce yaşadığınız tecrübeleri paylaşmanızı beklerim)

Bittiğinde aşağıdaki gibi bir görüntüsü olmasını bekliyoruz. (Resimler benim aracıma ait değil, üreticiden örnek olarak aldığım resimlerdir)

Ürün ile birlikte 2 tane destek ayağı (kasaya montaj yapılıyor), Montaj braketleri (standart tip ve düşey ve az açılı herhangi bir yüzeye montaj yapılabiliyor)

(Özellikle Fiamma üzerinde yoğunlaştığımda üstte kullandığım PV panel destekleri ve yan yanak yüksekliğinin yetersizliği nedeni ile bu ürünlerden montaj adına biraz uzaklaştım. Fiyat ta cabası oldu. Aslında orjinal tenteler için 800 Eur'a kadar kendimi hazırlamıştım)

Selamlar, saygılar değerli dostlar.

1

2

Etiketler
.
Tahmin ediyorsunuzdur ama hiç olmazsa ilgilenenler için düşüncemi yazayım. Beklenmeyen yağmur için tenteyi hep eğimli bırakmanız, rüzgar için de mutlaka kenarlarından ekstra kordonla toprağa sabitlemeniz gerekecek. Rüzgar alttan vurunca yukarıya katlanma tehlikesi var gibi.
Destek boruları da resimde zayıf gibi görünüyor ? Hatta boyu yüzünden orta ende fazladan bir boru daha fena olmazdı sanırım.
Her gece toplanması ise kaçınılmaz galiba..
Umarım yanılıyorumdur ?

Son düzenleme:

.
Tahmin ediyorsunuzdur ama hiç olmazsa ilgilenenler için düşüncemi yazayım. Beklenmeyen yağmur için tenteyi hep eğimli bırakmanız, rüzgar için de mutlaka kenarlarından da toprağa sabitlemeniz gerekecek.
Destek boruları da resimde zayıf gibi görünüyor ?
Umarım yanılıyorumdur ?
destekler fena değil, ama rüzgara karşı toplamak mantıklı olacaktır. Motorlu olduğundan çok da sıkıntı yapmadım bunu Davut bey :smiley: Uyarınız için teşekkürler. Her zamanki gibi dikkate alacağım.

Son düzenleme:

Merhaba,

Tentemiz 24 saatte elimize ulaştı. Anlatılanın dışında birşeyle karşılaşmadım.
Gayet iyi bir paketleme olmasına rağmen tabi ki kargocu abilerimizin kendilerine has ezik ve boya çiziği imzaları ile teslim aldık ürünü. Neyse küçük rötüşlerle düzelecek şeyler olduğundan takılmadık.

Ürün ile ilgili internette çok az bilgi var, bu nedenle bilgi vereyim hemen :smiley: (yerine takmadan denedik) Paketten aşağıdakiler çıktı.
1- 3,5m x 2,4m 1 adet tente (kasa alüminyum ve elektrostatik toz boyalı. Boya kalitesi fena değil)
2- Kasa üzerine takılı şekilde 3 adet duvara montaj brakleti. (tavana montaj için özel bir aksesuarı yok. Araç yan duvarına montajı çok kolay olabilir. Ancak biz karoseri delme taraftarı değiliz)
3- 2 adet teleskobik destek ayağı.(Duvara montaja uygun. Yere gergi yapmak isteyenler için ayrıca bir ekipman gerekir.)
4- Teleskobik ayak duvar montaj kiti (2 adet u şeklinde çelik destek)
5- 2 adet ayakları tentenin ön çıtasına bağlamak için cıvata (elle çevirmeye uygun)
6- 1 adet 4 kanallı uzaktan kumanda (motor ve kumanda novo marka)

Ürün ile gelen kumanda tente ile eşleştirilmemişti. İnternetten feyz alarak motor ve kumanda üzerindeki eşleştirme tuşlarını kullanarak işlemi tamamladım.

Tek tuş ile tam açılma ve tam kapanma özelliklerine sahip. Açılma ya da kapanma sırasında istediğiniz noktada durdurabiliyorsunuz.

8-10 sn gibi çok kısa sürede açılıp kapanabiliyor. Motoru gayet sessiz.
220V ile çalışıyor. Bu hem avantaj hem de dezavantaj. Güç açısından fayda sağlarken, tenteyi sürekli elektrikte bağlı tutmamızı engelleyecek.
Motor üzerindeki anten bir kablodan ibaret ve tente dışında duruyor. (İleride zarar görecek bir yapısı var. Korumaya alınması gerekir)

Tentenin kumaşı güneş ışığını %100 kesen tipte değil. Ancak gölgelemede yeterli olur. Su geçirmeme özelliği 1.önemde bizim için.
Kaset (kasa) mukavemeti yüksek. Ağırlığı (tam ölçmedim) yaklaşık 13-15 kg mertebesinde. Araca çok fazla ek yük getirmeyecek.
Kaset kenarlarındaki kapaklardan su alma (karlı zamanlarda) ihtimali var. Bu nedenle her ihtimale karşı montaj sonrasında kapakların kapanması öncesinde sıvı conta uygulayacağım.

Uygulama resimlerini de ayrıca paylaşacağım.

selamlar.

valla ben tentenin fiyatı aklıma gelince her akşam veya karavandan uzaklaşacaksam topluyorum,
elimden geldiğince de yere sağlam sabitliyorum, üç kötü tecrübem var, doğa'nın ne zaman ne yapacağı belli olmuyor

valla ben tentenin fiyatı aklıma gelince her akşam veya karavandan uzaklaşacaksam topluyorum,
elimden geldiğince de yere sağlam sabitliyorum, üç kötü tecrübem var, doğa'nın ne zaman ne yapacağı belli olmuyor

cidden fiamm, thle ya da dometic çok pahalılar. altı üstü gölge yapacak ve yağmurdan koruyacak. Bu ürünlerde kaliteli bir yerli üretici olmaması üzücü. gerçi yerli olanlar da kalitesizini bile pahalıya satıyorlar. bu kur artışları ile hem yerli hem de ithal ürünler daha da artacak sanırım. hepimize kolay gelsin.

Teşekkür ederim. Tecrübeleriniz yol gösterecek dediğim gibi.
Şu an temiz bir 13m3 öncelikli olmak üzere 13-15m3 araç arayışındayız. Temiz düzgün bir araç bulamıyoruz. Bütçe de sınırlı olduğu için araç noktasında, eleniyor bir çok araç.
İlk işimiz ilginç gelebilir ama porta potti tuvalet almak oldu. Başlamak bitirmenin yarısı dersek, gerçekçi bir adım oldu. :sweatsmile:

Aynen öyle.
Tam zamanlı bir yaşam için telaşımız.
Umarım istediğimiz arzuyu yakalayıp, yollarda oluruz.
Aylardır temiz bir panelvan bulamamanın sonucu olarak,
276bin km'deki 2010 Ducato Minibüsü karavana çevrilmiş şekilde satın aldık.
Ekim 2021 döneminde karavan dönüşümü yapılmış. %90 kavak kontra malzemeyle yapılmış bir araç aldık.
Bir kaç dokunuşla içimize sinecek hale getirmek mümkün görünüyor.
Tam zamanlı yaşam için bir yola girdik eşimle. Umarım gönlümüzce olur.

Ekim 2021 döneminde karavan dönüşümü yapılmış. %90 kavak kontra malzemeyle yapılmış bir araç aldık.

Bence isabetli bir karar vermişsiniz, eğer çok makul fiyatlara alındıysa kar etmiş sayılırsınız.
İmalat süresince yaşayacağınız stres en azından olmayacak, istediğiniz bu dokunuşlarda, ustalarla geçireceğiniz zaman diliminde, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.
Hayırlı olsun

Hayırlı olsun. Umarım dilediğiniz gibi huzurlu ve güzel anılar biriktirebileceğiniz seyahatler yaparsınız. En iyi karar verilmiş olandır. küçük dokunuşların bile ne kadar uğraştırıcı olduğunu görünce daha da rahatlayacaksınız emin olun.

Evet.... Tente montajımız da bitti nihayet. Detaylı çalıştık, yine iyi bir işçilik ortaya çıktı diye düşünüyorum. Genelde yapılan montaja göre biraz farklı yaptık, yan duvara değil, tavana oturtarak ve arkadan civatalar ile panellerin bağlı olduğu profillere mesnetleyerek montajı bitirdik. Kasayı delmeden kabloyu kapının temas etmeyeceği şekilde kapı aralığından içeri aldık. Su kaçırma riskini de sıfırladık. Motor tarafındaki tüm açıklıkları izole ettik. elektrik bağlantısında her zaman enerji olmaması için anahtar kullandık. Kaçak riskini azalttık. Yine babamın ellerine sağlık diyerek görselleri paylaşıyorum sizinle.

Selamlar.
IMG 20220605 WA0000
IMG 20220605 WA0005
IMG 20220605 WA0019
IMG 20220605 WA0016
IMG 20220605 WA0013
IMG 20220605 WA0001

Evet.... Tente montajımız da bitti nihayet. Detaylı çalıştık, yine iyi bir işçilik ortaya çıktı diye düşünüyorum. Genelde yapılan montaja göre biraz farklı yaptık, yan duvara değil, tavana oturtarak ve arkadan civatalar ile panellerin bağlı olduğu profillere mesnetleyerek montajı bitirdik. Kasayı delmeden kabloyu kapının temas etmeyeceği şekilde kapı aralığından içeri aldık. Su kaçırma riskini de sıfırladık. Motor tarafındaki tüm açıklıkları izole ettik. elektrik bağlantısında her zaman enerji olmaması için anahtar kullandık. Kaçak riskini azalttık. Yine babamın ellerine sağlık diyerek görselleri paylaşıyorum sizinle.

Selamlar.Ekli dosyayı görüntüle 639415Ekli dosyayı görüntüle 639421Ekli dosyayı görüntüle 639422Ekli dosyayı görüntüle 639423Ekli dosyayı görüntüle 639424Ekli dosyayı görüntüle 639425
Tente keyifli görünüyor, hayırlı olsun.
Bizim de araç aynı sizinki gibi. Tente takmayı düşünmüyoruz. Stant çadırı gibi olan, teleskopik ayaklı, 4 köşeli bir tente düşünüyoruz. Tam zamanlı yaşam için aracın dışarıdan minibüs gibi durması fikri bizi bu çözüme itti.

Hayırlı olsun. Umarım dilediğiniz gibi huzurlu ve güzel anılar biriktirebileceğiniz seyahatler yaparsınız. En iyi karar verilmiş olandır. küçük dokunuşların bile ne kadar uğraştırıcı olduğunu görünce daha da rahatlayacaksınız emin olun.
Teşekkür ederiz. Umarım keyifle geçer zaman.
Bakalım... Hatta belki bir gün hem anı olur hem ekmeğini yeriz diye Instagram'dan da hesap açtık. @semsevdi kullanıcı adımız. Takiple dahi destek olmak isteyen olursa diye yazıverdim.

Bence isabetli bir karar vermişsiniz, eğer çok makul fiyatlara alındıysa kar etmiş sayılırsınız.
İmalat süresince yaşayacağınız stres en azından olmayacak, istediğiniz bu dokunuşlarda, ustalarla geçireceğiniz zaman diliminde, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.
Hayırlı olsun
Pek niyetliydik kendimiz yapmaya ama işten çıkış tarihimizin yaklaşıyor olması, fiyatların yükseliyor olması ve üzerine temiz araç bulamamak bizi bu çözüme götürdü. İlerleyen günlerde bir başlık açacağım. Öyle ki, bir hafta oldu aracı alalı, daha sindirip şöyle önünde hanımla bir poz dahi veremedik. Şok hali devam ediyor.

Tente keyifli görünüyor, hayırlı olsun.
Bizim de araç aynı sizinki gibi. Tente takmayı düşünmüyoruz. Stant çadırı gibi olan, teleskopik ayaklı, 4 köşeli bir tente düşünüyoruz. Tam zamanlı yaşam için aracın dışarıdan minibüs gibi durması fikri bizi bu çözüme itti.
ihtiyaçlar farklılaştıkça çözümler de farklılaşıyor. Karavancılığın güzelliği de biraz bu olsa gerek. herkesin keyfinin kahyası da kendisi :smiley:

Teşekkür ederiz. Umarım keyifle geçer zaman.
Bakalım... Hatta belki bir gün hem anı olur hem ekmeğini yeriz diye Instagram'dan da hesap açtık. @semsevdi kullanıcı adımız. Takiple dahi destek olmak isteyen olursa diye yazıverdim.
hemen takip edelim. İnşallah kazanç getirir size. Youtube kanalı da açmalısınız bence kazanç elde etmek için.

Merhaba,
Ankara'da yoğun yağış altında kalmış olsak da hafta sonunu değerlendirmek için Kızılcahamam Şahinler Tabiat parkına kampa gittik. Bu sırada tenteyi de yağışta denemiş olduk :smiley: Kurulum kolaylığı ve su geçirmezliği ile hakkını verdi.

Ankara merkeze 80 km uzaklıktaki Şahinler tabiat parkına kişi başı 50 TL ödeyerek girdik. Çocuklara ücret almadılar. (buradaki ücretleme biraz kafalarına göre gibi geldi bana ama tartışmadık). milli parklar uygulamasında karavan giriş ücreti 45 TL görünüyormuş. sonradan uygulamadan gördük. Giderseniz dikkat etmenizde fayda var.

İçeride çok geniş ve birbirinden uzak-izole bir kamp alanı var. günübirlik piknikçiler için göl etrafında çeşitli imkanlar mevcut (wc, çeşme v.s.) Doğa yürüyüşü için mükemmel. Yola yakın olmasına rağmen yol sesi neredeyse hiç gelmiyor. iç bölgede duyma ihtimaliniz yok.

Yüksek çam ağaçları bol gölgelik alan imkanı sunuyor. Yaz için güzel.

Genel olarak bize güvenli geldi. Çadır kampçıları yoğun. Ateş yakmaya ne yazık ki izin veriyorlar.

Bilgilerinize.

selamlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,084
Kaydolan Son Üyemiz
muraska6105

Çevrimiçi üyeler

Geri